Polecamy

Abonament numizmatyczny 2015
Numizmatyka
Sklep numizmatyczny
Monety

Internetowy Katalog Monet

Najwyżej kupiony numizmat

.

Z każdą monetą w naszych zbiorach związana jest ciekawa historia. Długo wypatrywana, po długiej i zaciętej licytacji trafiła do naszej kolekcji. Albo została kupiona na targu, wygrzebana spod "złomu" a stała się prawdziwa perełką. A może macie monety lub medale oznaczone puncą starej kolekcji, w której znajdowało się wiele pięknych i rzadkich monet.

Dziurki w monetach

.

arcadius_009Zagadnienie celowości dziurkowania monet jest dziś o wiele bardziej zawiłe niż w przeszłości, kiedy numizmatyka nie istniała i nikomu nie przyszło do głowy zajmować się takimi błahymi problemikami. Dlatego też w dawniejszych czasach dziurki w monetach służyły zazwyczaj jednemu celowi: przewieszeniu. Nikt nie zaprzątał sobie głowy czy będzie to miało w przyszłości jakieś znaczenie, miało być najzwyczajniej w świecie praktyczne.

 

Kilka słów o dwuzłotówkach

.

2zlAw-zwykleNa dzisiejszym rynku numizmatycznym monety dwuzłotowe bite ze stopu Nordic Gold (złoto nordyckie) zajmują dość zaszczytne miejsce. Wielu młodych zbieraczy zaczyna swoją pasję numizmatyczną właśnie od tych monet. Przemawia za tym fakt, że są one niedrogie i dość łatwo dostępne. Innym argumentem przemawiającym na ich korzyść jest szybko rosnąca cena (na co wpływ mają sami zbierający). Dzisiejsze dwuzłotówki nie zawsze były bite z Nordic Gold. Pierwsze bito w miedzioniklu. Ale cofnijmy się jeszcze o kilka lat, aby poznać dokładniej jej narodziny.

Średniowieczna polska moneta zagrożeniem dla III Rzeszy?

.

himmlerHeinrich Himmler w 1941 r. zajął się niezwykle ważną sprawą dla potęgi III Rzeszy. Zebrał grupę naukowców, której zadaniem było poszukiwanie małej polskiej średniowiecznej monety - brakteata Jaksy - księcia Kopanicy (więcej o brakteatach w artykule Krótka historia brakteatów...). Ta malutka moneta, która waży zaledwie dwadzieścia setnych grama i ma średnicę 18,5 mm mogła stanowić historyczną rysę w tysiącletnim istnieniu narodu germańskiego na terenach, do których Naziści rościli sobie prawo. Została wprawiona w ruch machina, gdzie za wszelką cenę należało odnaleźć i zniszczyć ten niewielki przedmiot.

Schyłek denarów lekkich za panowania Bolesława Kędzierzawego i Władysława Wygnańca

.

Wladyslaw_II_WygnaniecJednym z okresów historycznych nierozerwalnie połączonych z historią mennictwa w Polsce jest początek rozbicia dzielnicowego datowany przez historyków na rok 1138. Bolesław Krzywousty wydając w owym roku ustawę sukcesyjną podzielił kraj na pięć dzielnic. Każda z dzielnic po śmierci Krzywoustego była pod panowaniem jednego z synów. Princepsem – czyli seniorem Polski lub inaczej księciem zwierzchnim –  miał każdorazowo zostać najstarszy z rodu Piastów. Jako pierwszy tytuł ten piastował w latach 1138 – 1146 Władysław Wygnaniec, a następnie w latach 1146 – 1173 Bolesław Kędzierzawy. To właśnie za panowania tych władców polskie mennictwo uległo całkowitemu upadkowi. Rozpoczął się koniec panowania denarów lekkich, a kolejną monetą miały zostać brakteaty.