Polecamy

Abonament numizmatyczny 2015
Numizmatyka
Sklep numizmatyczny
Monety

Internetowy Katalog Monet

Monety można znaleźć nie tylko na Allegro!

.

Oczywiście określenie poszukiwanie skarbów brzmi bardzo poważnie i kojarzyć się może co najmniej z poszukiwaniem Bursztynowej Komnaty czy skarbów przeniesionych z zamkowych skarbców gdzieś w leśne ostępy. Jednak przeważnie poszukiwacze skarbów w Polsce używający na co dzień wykrywaczy metali, szukają po prostu rzeczy codziennego użytku zwykłych ludzi czy też żołnierzy, z minionych wieków.

Wśród "detektorystów" liczną grupę stanowią tak zwani "monetkowcy" lub ogólniej rzecz ujmując "drobnicowyc", którzy szukają przedmiotów z kolorowych metali takich jak: monety, pierścionki, obrączki, odznaki, sztućce etc.

Fałszywe pięciozłotówki

.

W uzupełnieniu do poprzedniego artykułu - UWAGA! Fałszywe monety w obiegu! - przedstawiam kolejne typy falsyfikatów zebrane w formę mini- katalogu. Spróbuję skatalogować poszczególne typy oraz przedstawić cechy charakterystyczne poszczególnych fałszerstw.

Dziurki w monetach

.

arcadius_009Zagadnienie celowości dziurkowania monet jest dziś o wiele bardziej zawiłe niż w przeszłości, kiedy numizmatyka nie istniała i nikomu nie przyszło do głowy zajmować się takimi błahymi problemikami. Dlatego też w dawniejszych czasach dziurki w monetach służyły zazwyczaj jednemu celowi: przewieszeniu. Nikt nie zaprzątał sobie głowy czy będzie to miało w przyszłości jakieś znaczenie, miało być najzwyczajniej w świecie praktyczne.

 

Najwyżej kupiony numizmat

.

Z każdą monetą w naszych zbiorach związana jest ciekawa historia. Długo wypatrywana, po długiej i zaciętej licytacji trafiła do naszej kolekcji. Albo została kupiona na targu, wygrzebana spod "złomu" a stała się prawdziwa perełką. A może macie monety lub medale oznaczone puncą starej kolekcji, w której znajdowało się wiele pięknych i rzadkich monet.

Średniowieczna polska moneta zagrożeniem dla III Rzeszy?

.

himmlerHeinrich Himmler w 1941 r. zajął się niezwykle ważną sprawą dla potęgi III Rzeszy. Zebrał grupę naukowców, której zadaniem było poszukiwanie małej polskiej średniowiecznej monety - brakteata Jaksy - księcia Kopanicy (więcej o brakteatach w artykule Krótka historia brakteatów...). Ta malutka moneta, która waży zaledwie dwadzieścia setnych grama i ma średnicę 18,5 mm mogła stanowić historyczną rysę w tysiącletnim istnieniu narodu germańskiego na terenach, do których Naziści rościli sobie prawo. Została wprawiona w ruch machina, gdzie za wszelką cenę należało odnaleźć i zniszczyć ten niewielki przedmiot.