Polecamy

Abonament numizmatyczny 2015
Numizmatyka
Sklep numizmatyczny
Monety

Pismo do Urzędu Skarbowego - podatki od monet

.

Podatki7 lutego 2006 roku złożyłem do swojego Urzędu Skarbowego pismo aby raz na zawsze rozwiać moje wątpliwości co do srzedaży monet na Allegro a spraw podatkowych.

Mój problem jest dość prosty. Kupiłem kilka monet złotych w 2005. W tym roku chciałbym sprzedać kilka monet ale nie wiem do końca jak to jest z podatkami. Czy powinienem zapłacić podatek 19% od zysku? Aby rozwiać moje wątpliwości napisałem pismo do swojego Urzędu Skarbowego.

 

 

XXXXXXX XXXXXXXXXX
Ul. XXX
XX-XXX XXXX XXXXXXXXXXXX
NIP: XXX-XXX-XX-XX

XXXX XXXXXXXX 07-02-2006

 

Naczelnik Urzędu Skarbowego w XXXXXXX XXXXXXXXXX


Wniosek o udzielenie informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
 
Na podstawie art. 14a § 1 i 2 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. nr 137, poz. 926 ze zm.) zwracam się z uprzejmą prośbą o udzielenie pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego.
Na podstawie art. 14a § 1 i 2 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. nr 137, poz. 926 ze zm.) zwracam się z uprzejmą prośbą o udzielenie pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego.

Stan faktyczny sprawy
 
W styczniu 2005 zakupiłem złota monetę kolekcjonerską w Mennicy Polskiej na fakturę na osobę fizyczną. Moneta kosztowała 1010 zł brutto.
 
Pytania
1.
Jaka jest procedura sprzedaży zgodnej z prawem podatkowym?
2. Czy mogę sprzedać monetę na umowę kupna sprzedaży zarówno osobie fizycznej jak i firmie?
3. Jaki podatek muszę odprowadzić od monety sprzedanej np. za 1500zł? (19%, 2%)
4. Czy podczas sprzedaży monety na umowę kupna-sprzedaży mogę na umowie zawrzeć zapis, że wszystkie koszty związane z zakupem monety poniesie kupujący (chodzi głównie o PCC-1)?
5. Proszę również o informację czy nie ma wpływu na procedurę sprzedaży prowadzona przeze mnie działalność gospodarcza o nazwie XXX. Podkreślam jednocześnie, że moneta została zakupiona na osobę fizyczną.

Własne stanowisko
Moneta kolekcjonerka jest rzeczą ruchomą. Moneta jest moją własnością powyżej 6 miesięcy, czyli moneta jest używaną rzeczą ruchomą więc nie jestem zobowiązany do zapłacenia podatku PIT. Monetę sprzedaję za kwotę większą niż 1000 zł, więc transakcja jest obciążona 2% podatkiem od czynności cywilnoprawnych PCC-1. Na podpisanej umowie przez kupującego jest zapis, że wszelkie koszty podatkowe poniesie kupujący więc:

  • kupujący zapłaci podatek 2% od zakupu monety
  • ja nie płacę żadnego podatku i moneta staje się własnością kupującego

XXXXX XXXXXXX

Po dośc długim oczekiwaniu "łaskawie" otrzymałem odpowiedź 19 kwietnia 2006.

Wg wyjaśnienia Naczelnika Urzędu Skarbowego moje rozumowanie przedstawione w powyższym piśmie jest prawidłowe ".. Ordynacja Podatkowa ... po zapoznaniu się z treścią wniosku z dnia 07.02.2006 roku ... o pisemną interpretacje co do zakresu i sposobu zastosowania prawa w indywidualnej sprawie, Naczelnik Urzędu Skarbowego w ... uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione w złożonym wniosku..."

Zobacz pełny tekst pisma które otrzymałem w odpowiedzi od Urzędu Skarbowego (kliknij na miniaturkę).

         

Odpowiedź z Urzędu Skarbowego - strona 1  Odpowiedź z Urzędu Skarbowego strona 2 

Całą interpretację spraw podatkowych przedstawiam w oddzielnym artykule. Zobacz tutaj

Komentarz w tym Artykule
Musisz Zalogować się lub Zarejestrować aby wziąć udział w tej dyskusji.

Nowe zasady dotyczące ciasteczek (cookies). Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Wasze oczekiwania. W razie potrzeby można zablokować ciasteczka w przeglądarce jak to zrobić tutaj.

Akceptuję zapisywanie ciasteczek (cookie) dla tej strony:

EU Cookie Directive Module Information