Polecamy

skup monet
skup monet
Numizmatyka
Sklep numizmatyczny
Monety
monety skup

Polecamy

skup monet
skup monet
Numizmatyka
Sklep numizmatyczny
Monety
monety skup
Witamy, Gościu
Użytkownik: Hasło: Zapamiętaj mnie
Podpowiedź:
Aby rozpocząć nowy wątek w tym dziale, przejdź do dowolnego artykułu na stronie, a następnie napisz wiadomość (komentarz) pod jego treścią. Wątek zostanie automatycznie rozpoczęty w tej kategorii forum i przypisany do danego artykułu.
  • Strona:
  • 1

TEMAT: Odbudowa Mennicy Państwowej 1946 - rzadki i ciekawy medal

    • Eothain
    • Eothain

    Odbudowa Mennicy Państwowej 1946 - rzadki i ciekawy medal 14 lat, 4 miesięcy temu #13234

    • Offline
    • Oklaski: 107
    Pozdrawiam,
    Lynx

    Odbudowa Mennicy Państwowej 1946 - rzadki i ciekawy medal 14 lat, 4 miesięcy temu #13266

    Witaj Bartek
    Opisany przez Ciebie medal jest naprawdę piękny i mało tego to kawał naszej historii związanej z numizmatyką i medalierstwem. Faktycznie Piotr już o nim pisał i jak się okazało stał się szczęśliwym posiadaczem:) Niestety, nie tylko ten medal jest tak trudny do zdobycia, ale czemu się dziwić, skoro nakłady wielu z nich są tak małe. Nie przeczę, dziwnym jest fakt, że nigdzie nie pojawił się żaden egzemplarz, który nie byłby bity w srebrze. To w sumie zastanawia.
    Jest jeszcze jedna sprawa, która mnie bynajmniej trochę drażni. Medalierstwo przez mniej lub bardziej poważne osoby jest traktowane po macoszemu. Dziwi mnie trochę ten fakt, ponieważ wiele naprawdę wspaniałych projektów zostało uwiecznionych właśnie na medalach. Tym bardziej jest to dziwne, że wielu znanych mincerzy było autorami pięknych medali i tak jak piszesz, to oni w znacznej mierze odpowiadają za rozwój polskiej numizmatyki.
    Serdecznie pozdrawiam:)
    • Offline
    • Oklaski: 46
    --
    Numizmatyczne pozdrowienia
    Bartosz Błądek
    Zobacz! Jesteśmy na Facebook.

    O:Odbudowa Mennicy Państwowej 1946 - rzadki i ciekawy medal 14 lat, 4 miesięcy temu #13277

    Zgadzam się z Tobą w 100%. Medal jest piękny.Nawiązanie do groszy na przełomie wieków jest świetnym nawiązaniem do historii Polski.
    Swoją drogą to zainspirował stworzenie tego medalu - jest historii jest unikalna - pierwszy polski powojenny medal wybitnego projektanta. Niedługo więcej o tym medalu...
    • Offline
    • Oklaski: 107
    Pozdrawiam,
    Lynx

    Odbudowa Mennicy Państwowej 1946 - rzadki i ciekawy medal 14 lat, 4 miesięcy temu #13344

    Witaj Bartek
    Jak widzę, to dzisiaj Tobie się udało:) Niestety, ja nie zdążyłem na aukcję i Medal Mennica Warszawska przypadł Tobie;)
  • O:Odbudowa Mennicy Państwowej 1946 - rzadki i ciekawy medal 14 lat, 4 miesięcy temu #13454

    No ja się musze pochwalić, że jestem szczęliwym posiadaczem tego medalu. Kilka tygodni temu oferowano mi za niego 800 zł, ale grzecznie odmówiłem - gdyż jest to perełka w mojej - jeszcze skromnej kolekcji medali.

    Mnie również zastanawia fakt, iż żaden wgzemplarz "niesrebrny" się nie pojawił - a może po prostu ich wogóle nie było i katalogi błędnie podają ???
    • Offline
    • Oklaski: 107
    Pozdrawiam,
    Lynx

    O:Odbudowa Mennicy Państwowej 1946 - rzadki i ciekawy medal 14 lat, 4 miesięcy temu #13472

    Witaj Piotrze :)
    My to z Brtkiem wiemy, że jesteś szczęśliwym posiadaczem tej perełki :) Sam widziałem końcówkę aukcji, na której go nabyłeś. Mało tego, to właśnie Ty jesteś sprawcą, że zaczęliśmy bliżej interesować się tymi medalami ;)

    Faktycznie dziwi fakt, że nigdzie nie można spotkać wersji tego medalu innej niż srebrna. Z regóły to właśnie medale z innych stopów są częściej w obiegu, a w tym przypadku jest zupełnie inaczej. Czyżby było ich tak mało, czy... tak jak piszesz, może wcale ich nie ma i nie było?
    Chociaż, jakby nie było od emisji już trochę czasu upłynęło, może część przepadła, a z pozostałej reszty nikt nie chce się pozbyć...
    Może ktoś z naszego forum coś wie na ten temat, a może widział taki medal lub wie o jego istnieniu?
    Pozdrawiam :)
  • O:Odbudowa Mennicy Państwowej 1946 - rzadki i ciekawy medal 14 lat, 4 miesięcy temu Ostatnio zmieniany: przez Piotr_k84. #13485

    Niestety z medalami jest troszkę inaczej niż z monetami - wiele informacji z nimi związanych jest nie zawsze w 100% sprawdzonych, nakłady wielu są nieznane, wypływają również coraz to nowsze, nieznane wcześniej wersje i typy.

    Dlatego właśnie, że wiele z nich jest tak tajemniczych i mało o nich wiadomo, zainteresowałem się medlaierstwem, jest to dziedzina, w której jest jeszcze wiele do odkrycia. Moim zdaniem jeszcze przyjdzie czas na przedwojenne medale, jeszcze będą miały swoje "pięc minut". Brak szerokiego zainteresowania nimi wynika z jednego tylko powodu - ludzie mają zbyt mało informacji na ich temat.

    ps. skoro medal o ktróym piszemy w wątku był wręczany podczas otwarcia mennicy, sądzę, że był wybity w większym nakałdzie niż 25 sztuk (na tego typu uroczystości było napewno znacznie więćej osób).
    • Offline
    • Oklaski: 107
    Pozdrawiam,
    Lynx

    O:Odbudowa Mennicy Państwowej 1946 - rzadki i ciekawy medal 14 lat, 4 miesięcy temu #13487

    Tak właśnie jest z medalami jak piszesz Piotrze, ale ta nutka tajemniczości właśnie człowieka wciąga. Niestety, nawet wielu uznanych "fachowców" nie traktuje medalierstwa na równi z numizmatyką czy innymi działami sztuki. Szkoda, bo przecież wiele projektów medali jest autorstwa tych samych artystów co monety. Większość z nich ukończyła szkoły plastyczne, ma w tej dziedzinie tradycje rodzinne i co najważniejsze osiągnięcia np. w rzeźbie.
    Ja osobiście uważam, że z uwagi na większy rozmar medali, trudniej jest ukryć niedociągnięcia wykonania, a z całą pewnością lepiej można doceniać walory choćby artystyczne. Wiele medali to małe arcydzieła sztuki, które można tylko podziwiać.
    Małe zainteresowanie faktycznie wynika z braku informacji i rozpropagowania tej dziedziny.
    Co do przedmiotu dyskusji, to można tylko przypuszczać, że faktycznie powinno być ich więcej, bo z pewnością nie tylko uczestnicy je otrzymywali.
  • Odbudowa Mennicy Państwowej 1946 - rzadki i ciekawy medal 14 lat, 3 miesięcy temu #13869

    lynx tak się teraz astanawiam, w sumie na taką uroczystośc jak otwarcie mennicy zostało zaproszone tylko wąskie grono dyrketorów, czy ew. przedstawiciele Min. finansów czy NBP, więc ten niski nakład może być wiele prawdopodobny.
    • Offline
    • Oklaski: 107
    Pozdrawiam,
    Lynx

    O:Odbudowa Mennicy Państwowej 1946 - rzadki i ciekawy medal 14 lat, 3 miesięcy temu #13873

    Piotrze, całkiem możliwe. Jak sam dobrze wiesz, nakłady medali z reguły były bardzo niewielkie. Nawet teraz Mennica realizując zamówienia typowych medali produkuje ich w bardzo limitowanych ilościach - choćby z tego roku "Zasłużony dla Zamościa" nakład - 100 szt. Ponadto było to zaraz po wojnie i mogły być również pewne problemy np. z surowcem.
    Otwarcie Mennicy, to było bardzo doniosłe wydarzenie, ponieważ emisja monet, to zawsze było oczko w głowie każdej władzy i w każdym kraju. Dlatego możliwe też jest, że trochę medali przeznaczono nie tylko na polski rynek np. przekazując część ambasadorom, etc. Mogę się mylić, bo nie wiem z jaką pompą przeprowadzono samą ceremonię otwarcia.
    Mnie jednak jeszcze bardziej dziwi fakt braku na rynku wtórnym medali z innych stopów.
    • Offline
    • Oklaski: 46
    --
    Numizmatyczne pozdrowienia
    Bartosz Błądek
    Zobacz! Jesteśmy na Facebook.

    O:Odbudowa Mennicy Państwowej 1946 - rzadki i ciekawy medal 14 lat, 3 miesięcy temu #13874

    Może ktoś "przygarnął" cały nakład który gdzieś zaginął?
    • Offline
    • Oklaski: 0
    marguerite2

    Odbudowa Mennicy Państwowej 1946 - rzadki i ciekawy medal 14 lat, 2 miesięcy temu #14734

    Przez przypadek trafiłam na tę stronę w poszukiwaniu wiadomości na temat monet będących w moim posiadaniu i o dziwo właśnie tutaj znalazłam informacje na temat medalu o którym nic nie wiedziałam.Nawet nie bardzo wiem w jaki sposób i kiedy pojawił się w mojej rodzinie. Tak więc zagadka jeszcze jednego egzemplarza się rozwiązała.Pozdrawiam serdecznie :)
  • Odbudowa Mennicy Państwowej 1946 - rzadki i ciekawy medal 14 lat, 1 miesiąc temu #16748

    Ciekawa sprawa, no to rzeczywiście powoli odnajdujemy kolejne egzemplarze:):):) Mój leży na honorowym miejscu mojej kolekcji i nie zamierzam go w najbliższym czasie sprzedawać.
  • Odbudowa Mennicy Państwowej 1946 - rzadki i ciekawy medal 14 lat, 1 miesiąc temu #16749

    swoją drogą, ciekawe jakaś cenę by teraz osiągnął grybym go wystawił na Allegro czy WCN?.
  • O:Odbudowa Mennicy Państwowej 1946 - rzadki i ciekawy medal 14 lat temu #16861

    ps. planuję sprzedaż swojego egemplarza tego medalu ze swojej kolekcji, stan 1-, certyfikat renomowanego sklepu numizmatycznego. Jeśli jest ktoś zainteresowany proszę o kontakt na priv.

    Przepraszam za oferte handlową w tym wątku:):).
    • Offline
    • Oklaski: 107
    Pozdrawiam,
    Lynx

    O:Odbudowa Mennicy Państwowej 1946 - rzadki i ciekawy medal 14 lat temu #16969

    Piotrze, a co to się stało, że chcesz się go pozbyć. Czyżbyś miał w zamiarze porzucenie medalierstwa?
  • Odbudowa Mennicy Państwowej 1946 - rzadki i ciekawy medal 12 lat, 8 miesięcy temu #24257

    Widzę, że stare tematy popadają w zapomnienie, więc kilka z nich postanowiłem odgrzebać, żeby pojawiło się nieco więcej merytorycznej dyskusji na forum IKM.

    No jakoś tak się złożyło, że jeszcze nie sprzedałem swojego medalu, który został szczegółowo wyżej opisany. Mam go cały czas i cieszy moje oko.

    Kilka tygodni temu od jednego z kolekcjonerów dostałem zdjęcie medalu odbudowa mennicy w brązie z nabitym na balansierce napisem "numizmat". Rzekomo był on wykonany w latach 40-tych w ilości kilkunastu sztuk i przekazany wybitnym kolekcjonerom medali.

    ...niby medal jak każdy inny ale jakoś mam do niego ogromny sentyment.
    • Offline
    • Oklaski: 107
    Pozdrawiam,
    Lynx

    Odp: Odbudowa Mennicy Państwowej 1946 - rzadki i ciekawy medal 12 lat, 8 miesięcy temu #24266

    Wcale się nie dziwię, że masz sentyment - ja też bym miał:) Pierwszy medal w powojennej historii Mennicy. Piotrze, piszesz o ciekawej sprawie. Swego czasu pisaliśmy z Bartkiem, że żaden z nas nigdy nie widział wersji w brązie i się zastanawialiśmy, czy w ogóle był taki wydany, choć katalog medali to potwierdzał. Wychodzi więc na to, że była to wersja wydana naprawdę w bardzo niewielkich ilościach.
    Czy możesz umieścić fotkę tego medalu?
  • Strona:
  • 1
Moderatorzy: bartek
Wygenerowano w 0.33 sekundy

Nowe zasady dotyczące ciasteczek (cookies). Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Wasze oczekiwania. W razie potrzeby można zablokować ciasteczka w przeglądarce jak to zrobić tutaj.

Akceptuję zapisywanie ciasteczek (cookie) dla tej strony:

EU Cookie Directive Module Information