Polecamy

skup monet
skup monet
Numizmatyka
Sklep numizmatyczny
Monety
monety skup

Polecamy

skup monet
skup monet
Numizmatyka
Sklep numizmatyczny
Monety
monety skup
Witamy, Gościu
Użytkownik: Hasło: Zapamiętaj mnie
Podpowiedź:
Aby rozpocząć nowy wątek w tym dziale, przejdź do dowolnego artykułu na stronie, a następnie napisz wiadomość (komentarz) pod jego treścią. Wątek zostanie automatycznie rozpoczęty w tej kategorii forum i przypisany do danego artykułu.
  • Strona:
  • 1
  • 2
  • 3

TEMAT: Początki polskiego pieniądza - denar Mieszka I

    • Offline
    • Oklaski: 119
    Nemo est mortalium, qui sapiat omnibus horis
    TPZN nr 46
    forum.tpzn.pl/index.php

    O:Początki polskiego pieniądza - denar Mieszka I 14 lat temu #16890

    Weź sobie porównaj te 17 tyś. z 2000 roku z dzisiaj np. na przykładzie innych aukcji cennych monet sprzedanych wówczas i obecnie - wtedy zobaczysz różnicę.
    • Offline
    • Oklaski: 151
    Numizmatyka uczy czytac znaki czasu.

    O:Początki polskiego pieniądza - denar Mieszka I 14 lat temu Ostatnio zmieniany: przez Valkiria. #16892

    dokladnie tak jak napisal Borsuk
    a zeby to zobrazowac podam przyklad bardzo popularnych monet
    za katalogiem Parchimowicza z roku 2000

    2 zlote 1996 ZYGMUNT II AUGUST 20zl
    20 zlotych 1997 JELONEK ROGACZ 60zl
    1 zloty 1957 stan I 200zl
    DUKAT 1831 (Powstanie Listopadowe) stan I 1500zl
    20 zlotych 1925 B.CHROBRY stan I 500zl

    sprawdz po ile dzisiaj chodza te monety
    a te 17 tys. zacznie wygladac troszke inaczej ;)
    • Offline
    • Oklaski: 0

    Początki polskiego pieniądza - denar Mieszka I 14 lat temu #16936

    ok dzięki za przykład
    • Offline
    • Oklaski: 1

    Początki polskiego pieniądza - denar Mieszka I 14 lat temu #17194

    Polecam stronkę, trochę mroczna ale wg mnie interesująca... :)

    www.denary.com.pl/denar.php
    • Offline
    • Oklaski: 151
    Numizmatyka uczy czytac znaki czasu.

    O:Początki polskiego pieniądza - denar Mieszka I 14 lat temu #17210

    Jak juz jestesmy przy poczatkach polskiego pieniadza to warto wspomniec tez o denarach krzyzowych.
    Krotki artykul www.info.kalisz.pl/historia/archeolo/nieznana.htm
  • O:Początki polskiego pieniądza - denar Mieszka I 13 lat, 12 miesięcy temu Ostatnio zmieniany: przez Martin_Tychy. #17809

    Mógłby mi ktoś napisać, gdzie znajdę ten artykuł do którego link podał borsuk ? Niestety wcześniejszy link jest już nieaktualny.
    • Offline
    • Oklaski: 0

    O:Początki polskiego pieniądza - denar Mieszka I 13 lat, 12 miesięcy temu #17825

    Witam,niedawno stałem sie posiadaczem denaru bolesława Bolesława chrobrego legendą GNEZDVN CIIVITAS z bardzo ładnym wizerunkiem Boleława który zostął wybity na zlocie gnieżdzieńskim w x wieku . Otóż ciekawostką jest fakt że jest to ponoć prawdziwy wizerunek Bolesława . Otórz obecnie znany jest tylko jeden egzemplarz o ciężarze 1,6 i średnicy 18,5 i jest uważany za unikat . Ja natomiast posiadam drugi , ale o ciężarze 5,6 gr. i średnicy 22 mm , metal złoto . Nie jest to kopia ani replika, ponieważ został wykopany przypadkowo w ziemi, denar jest pokryty grubą warstwą patyny i został znaleziony na terenach gdzie mieszkał i często przebywał Bolesław. Chciałbym sie dowiedzieć ile ów denar jest warty ?.. i dlaczego jego waga i rozmiar różnią sie od obecnie znanego . Prosze serdecznie o odpowiedż , mój e-mail to Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
    • Offline
    • Oklaski: 151
    Numizmatyka uczy czytac znaki czasu.

    O:Początki polskiego pieniądza - denar Mieszka I 13 lat, 12 miesięcy temu #17826

    dodaj fotki ;)
  • O:Początki polskiego pieniądza - denar Mieszka I 13 lat, 11 miesięcy temu #17863

    No właśnie daj fotki.

    Jeśli to jest oryginał (a wątpię) to sądzę, że mógłbyś żyć z procentów do końca zycia:)

    Ale na powaznie. Niestety prawo mamy jakie mamy i jeśli byłby to oryginał to nasze Państwo bardzo chętnie położy na tym łapę, a ty nie będziesz miał ani grosza, wiec nie chwal się za bardzo znaleziskiem. Zanieś tę monete np. do Warszawskiego Centrum NUmizmatycznego, albo innego profesjonalengo sklepu.
    • Wilk
    • Wilk

    O:Początki polskiego pieniądza - denar Mieszka I 13 lat, 11 miesięcy temu #17866

    nostra napisał:
    Ja natomiast posiadam drugi , ale o ciężarze 5,6 gr. i średnicy 22 mm , metal złoto .


    Baju, baju będziem w raju. Denar Chrobrego ze złota (!)...
    • Wilk
    • Wilk

    O:Początki polskiego pieniądza - denar Mieszka I 13 lat, 11 miesięcy temu #17867

    nostra napisał:
    Nie jest to kopia ani replika, ponieważ został wykopany przypadkowo w ziemi, denar jest pokryty grubą warstwą patyny i został znaleziony na terenach gdzie mieszkał i często przebywał Bolesław.


    Hmm... Myślę, że blaszka ta może pochodzić rzeczywiście ze zlotu gnieźnieńskiego... bractw słowiańskich. Zatem w grę wchodzi XX lub już nawet XXI wiek. Na takich imprezach bardzo często bije się kopie monet z okresu, który odtwarzają grupy rekonstrukcyjne. Niejedno bractwo inwestuje w mincerza, tylko po to żeby wzbogacić swój program w ofercie.
    W 99% przypadków takie imprezy mają miejsce w plenerze, a więc ludzie gubią często zakupione na pamiątkę blaszki przedstawiające dawne monety. Jeśli jest z ziemi to sprawdź, czy dane miejsce nie było odwiedzane przez bractwa słowiańskie.
    Sama blaszka zapewne jest z miedzi, mosiądzu lub tombaku. Z takich materiałów najczęściej bije się te monety.

    Kolejna sprawa dotyczy miejsca zamieszkania Bolesława Chrobrego. Jest tutaj pewien problem ponieważ nikt ze współczesnych nie wie gdzie on najczęściej przebywał. Żadne źródła nie wspominają o tym. Można się domyślać, że przebywał w: Poznaniu, Gnieźnie, Gieczu lub gdzieś indziej.
    Stolicy w dzisiejszym tego słowa znaczeniu Polska X wieku nie miała. Kniaź jeździł z drużyną po całym kraju i sprawował roki w grodach. Można powiedzieć, że Chrobry prawdopodobnie cały czas był w tournee po kraju.
    • Offline
    • Oklaski: 0

    O:Początki polskiego pieniądza - denar Mieszka I 13 lat, 11 miesięcy temu #17878

    nostra napisał:
    Witam,niedawno stałem sie posiadaczem denaru bolesława Bolesława chrobrego legendą GNEZDVN CIIVITAS z bardzo ładnym wizerunkiem Boleława który zostął wybity na zlocie gnieżdzieńskim w x wieku . Otóż ciekawostką jest fakt że jest to ponoć prawdziwy wizerunek Bolesława . Otórz obecnie znany jest tylko jeden egzemplarz o ciężarze 1,6 i średnicy 18,5 i jest uważany za unikat . Ja natomiast posiadam drugi , ale o ciężarze 5,6 gr. i średnicy 22 mm , metal złoto . Nie jest to kopia ani replika, ponieważ został wykopany przypadkowo w ziemi, denar jest pokryty grubą warstwą patyny i został znaleziony na terenach gdzie mieszkał i często przebywał Bolesław. Chciałbym sie dowiedzieć ile ów denar jest warty ?.. i dlaczego jego waga i rozmiar różnią sie od obecnie znanego . Prosze serdecznie o odpowiedż , mój e-mail to Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
    .Dodaje fotki na życzenie, jak dla mnie to na replike lub kopie to ta monetka jest zbyt wiernie odwzorowana, wręcz identyczna ze znanym jedynym egzemplarzem , tylko ... i tutaj zagadka jest większa, ale słyszałem że na zlocie Gnieżdzieńskim zjechało sie dużo osobistości z cesarzem niemieckim włącznie i na tą okoliczność Bolesław wybił dodatkowo kilka identycznych sztuk o większym formacie dla gości.
    hp_photosmart092.jpg
    • Offline
    • Oklaski: 0

    O:Początki polskiego pieniądza - denar Mieszka I 13 lat, 11 miesięcy temu #17879

    Oto druga strona monetki,
    hp_photosmart091.jpg
    • Wilk
    • Wilk

    O:Początki polskiego pieniądza - denar Mieszka I 13 lat, 11 miesięcy temu #17880

    Przykro mi ale ta moneta to nawet obok oryginału nie leżała. Normalna festynowa blaszka.

    Proszę podać źródło informacji na temat specjalnej emisji monet dla gości zjazdu gnieźnieńskiego w roku 1000. Muszę przyznać, że informacje te są zadziwiające. Jak do tej pory żaden numizmatyk-badacz nie mówił o okolicznościowych polskich monetach z X wieku!
    • Offline
    • Oklaski: -1

    O:Początki polskiego pieniądza - denar Mieszka I 13 lat, 11 miesięcy temu #17885

    Również nie mam wątpliwości, że to fals. A sam fakt wydobycia z ziemi o niczym nie świadczy. Sam posiadam orta "1623" z wykopalisk archeologicznych, a jest to ewidentny falsyfikat.
    • Offline
    • Oklaski: 0

    O:Początki polskiego pieniądza - denar Mieszka I 13 lat, 11 miesięcy temu #17887

    Skoro to jest festynowa blaszka to jak to sie ma do oceny wieku tej blaszki przez antykwariat który posiada odpowiedni certyfikat i zdatował ją na 9-11 wiek . Poza tym prosze sobie zrobić wgląd do odpowiednich żródeł jak wygląda orginał jedynego egzemplarza , jest identyczny co wskazuje że wybijał go ten sam fachman , różni sie tylko rozmiarem i wagą . Co do żródeł informacji o prawdopodobnym obdarowaniu przez Bolesława gości na zlocie gniżdzieńskim kilkoma sztukami o innym rozmiarze to znajdzie je pan w książce dziesięć wieków pieniądza polskiego autora, Henryka Cywińskiego .
    • Offline
    • Oklaski: -1

    O:Początki polskiego pieniądza - denar Mieszka I 13 lat, 11 miesięcy temu #17888

    Muszę przyznać, że jest pan dobrze rozeznany jeśli chodzi o informacje dotyczące tej monety. Radziłbym zanieść monetę do profesjonalnego sklepu numizmatycznego z dużą renomą (np. wspomniany już WCN, czy też Antykwariat Niemczyka), ponieważ w mniej znanych miejscach pracują często osoby nie mające wystarczającej wiedzy i doświadczenia, niezbędnych w przypadku określania oryginalności monet tak starych. W razie dalszej niepewności warto wysłać monetę do gradingu (amerykańskiego oczywiście)
    • Offline
    • Oklaski: 0

    O:Początki polskiego pieniądza - denar Mieszka I 13 lat, 11 miesięcy temu #17889

    Co do falsyfikatów to jeśli już to są mniej więcej w tym samym rozmiarze co orginał , to samo dotyczy wagi i średnicy , ta monetka jest jak już pisałem większa , śr. 22 mm i cięższa 5,6 gr. . Tymczasem orginał ma ciężar 1,6 gr i jest dużo mniejszy, stąd moje przypuszczenie że mogłabyć to seria okolicznościowa dla przybyłych gości na zlocie gnieżdzieńskim.
    • Wilk
    • Wilk

    O:Początki polskiego pieniądza - denar Mieszka I 13 lat, 11 miesięcy temu #17891

    Proszę zatem odwiedzić jakikolwiek większy zlot słowiańskich bractw i wybiją Panu taką monetę. Co do rekonstrukcji mincerstwa w bractwach to nie przywiązują one wagi co do oryginalnych parametrów monety. Biją większe bo ładniejsze dla dzieci.

    Jeśli chodzi o rysunek awersu i rewersu to nie jest on podobny. A moneta jest słabą kopią.
  • O:Początki polskiego pieniądza - denar Mieszka I 13 lat, 11 miesięcy temu #17892

    marwaj napisał:
    W razie dalszej niepewności warto wysłać monetę do gradingu (amerykańskiego oczywiście)


    Amerykanie znają się lepiej na polskich monetach niż polacy? :blink:

    Moneta jest kopią i to widać na pierwszy rzut oka. Inna średnica i waga tym bardziej powinny przemówić do rozumu.
  • Strona:
  • 1
  • 2
  • 3
Moderatorzy: bartek
Wygenerowano w 0.36 sekundy

Nowe zasady dotyczące ciasteczek (cookies). Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Wasze oczekiwania. W razie potrzeby można zablokować ciasteczka w przeglądarce jak to zrobić tutaj.

Akceptuję zapisywanie ciasteczek (cookie) dla tej strony:

EU Cookie Directive Module Information