Polecamy

skup monet
skup monet
Numizmatyka
Sklep numizmatyczny
Monety
monety skup

Polecamy

skup monet
skup monet
Numizmatyka
Sklep numizmatyczny
Monety
monety skup
Witamy, Gościu
Użytkownik: Hasło: Zapamiętaj mnie
Podpowiedź:
Aby rozpocząć nowy wątek w tym dziale, przejdź do dowolnego artykułu na stronie, a następnie napisz wiadomość (komentarz) pod jego treścią. Wątek zostanie automatycznie rozpoczęty w tej kategorii forum i przypisany do danego artykułu.
  • Strona:
  • 1

TEMAT: Józef Piłsudski - przegląd polskich numizmatów

    • Eothain
    • Eothain

    Józef Piłsudski - przegląd polskich numizmatów 10 lat, 11 miesięcy temu #27943

    Legenda Józefa Piłsudskiego funkcjonuje praktycznie do dzisiaj. Był jednym z głównych organizatorów państwa polskiego. 20.02.1919 r. tytuł Naczelnika Państwa przyznał mu Sejm RP, w marcu 1920 r. został mianowany Marszałkiem Polski. Odegrał również znaczną rolę w czasie wojny polsko-bolszewickiej (1920). Jego wizerunek stał się tematem wielu monet i innych numizmatów polskich. W moim artykule chciałbym je pokrótce przedstawić.

    Więcej...
    • Shiver
    • Shiver

    Józef Piłsudski - przegląd polskich numizmatów 10 lat, 11 miesięcy temu #27944

    Taka trochę cukierkowa ta notka biograficzna... ;-)
    Czy on Wielkim Polakiem był, historycy i nie tylko, spierają się do dziś.
    Wymienione powyżej międzywojenne srebrne monety "próbne" nie są żadnym próbami. Przy tych z napisem "PRÓBA"jeszcze można podyskutować, ale na pewno próbą nie jest klipa z 1934.
    200 tys. w złocie z 1990 ma nie swój awers.
    • Offline
    • Oklaski: 12
    js.

    Odp: Józef Piłsudski - przegląd polskich numizmatów 10 lat, 11 miesięcy temu #27945

    Dziękuję za uwagi co do tekstu.
    Zdjęcie - 200 tys. w złocie z 1990 r. / Przy tej ilości ilustracji wkradł się niestety błąd. Zdjęcie zostanie niezwłocznie wymienione na takie z prawidłowym awersem monety. Dziękuję za trafną podpowiedź.
    Co do międzywojennych monet próbnych - umieszczone zostały one przeze mnie na podstawie KATALOGU MONET POLSKICH Janusza Parchimowicza (ja dysponuję wydaniem 2002).
    Wszystkie pięć monet p. Parchimowicz umieścił w swoim katalogu w Rozdziale V - MONETY PRÓBNE RP 1919 - 1939.
    Znajdują się one w nim pod numerami:
    - P 146 / 5 ZŁOTYCH 1934 (JÓZEF PIŁSUDSKI – ORZEŁ STRZELECKI),
    - P 147 / 5 ZŁOTYCH 1934 (JÓZEF PIŁSUDSKI) - bez napisu próba, stempel lustrzany,
    - P 158 / 10 ZŁOTYCH 1934 (JÓZEF PIŁSUDSKI – ORZEŁ STRZELECKI),
    - P 159 / 10 ZŁOTYCH – KLIPA 1934 (JÓZEF PIŁSUDSKI – ORZEŁ STRZELECKI),
    - P 166 / 100 (bez nazwy) 1922 (JÓZEF PIŁSUDSKI).
    Co do noty biograficznej. Zdania i tu są podzielone. Ja wybrałem tą - bądź co bądź, to mój imiennik. ...a tak już z tymi Józefami jest - jeśli już rządzą, bywają "tyranami".
    Artykuł zakończyłem wierszem Tuwima na cześć J. Piłsudskiego. A i u tego poety, w jego twórczości znaleźć możemy zgoła inny utwór. Wierność nie była Tuwimową cnotą. Jeszcze w czasie wojny w „Kwiatach polskich” enigmatycznie wspomina „partyzanta z twarzą nietzscheańską”, który „z politykami pertraktuje,/ A nocą czyta Słowackiego”, by po powrocie do ojczyzny pójść już na całość... I w „Spotkaniu w roku 1952” przemówić do chłopskiej córki studiującej agrochemię w Warszawie:

    Pamiętam twego ojca, jak na swej
    pół-mordze
    Siał, zbierał – dla sześciorga (nie
    wróbli, lecz ludzi).
    Wybacz: ciemny był chłopek.
    Wzdychał, plótł, marudził
    I jak dziadek zdziwaczał w rodzinnej
    katordze.
    A gdy sobie uroił Legionerski Upiór
    śladem Chrobrego ruszyć na
    „szlaki dziejowe”,
    Westchnął tatulo, poplótł, u Berka
    się upił
    I poszedł „bronić Polski”. Wiesz
    gdzie? Pod Kijowem.

    Pozdrawiam Józef S.
    • Offline
    • Oklaski: 107
    Pozdrawiam,
    Lynx

    Odp: Józef Piłsudski - przegląd polskich numizmatów 10 lat, 11 miesięcy temu #27950

    Joziu, faktycznie tak jak Shiver zwrócił uwagę, biografia bardzo poprawna i bez kontrowersji ;) podtrzymująca mit "wielkiego marszałka", która nawet dzisiaj ma bardzo wielu zwolenników. Z postacią marszałka związanych jest jednak dużo bardzo kontrowersyjnych osądów czy opinii. Wielu zarzuca mu różne "grzechy", a najlepszym przykładem może być chociażby przewrót majowy czy niechęć Piłsudskiego do Korfantego, który zwłaszcza wśród Ślązaków uchodzi za wielkiego człowieka, polityka i patriotę. "Dziadek" ubóstwiany przez swoich żołnierzy, w polityce był bezwzględnym przeciwnikiem, nie wahającym się sięgnąć nawet po najcięższy z argumentów czyli broń.
    Jedno jest pewne, to była silna osobowość, która odegrała dużą rolę w naszej historii.

    Oczywiście chyba nie muszę dodawać, że postać marszałka była często wykorzystywana w medalierstwie i to zarówno tym z okresu II RP jak i III Rzeczpospolitej, a nawet PRL-u. Przy okazji kolejnych rocznic Odzyskania Niepodległości właśnie na medalach często wykorzystywano postać Piłsudskiego. Szczerze mówiąc, to niezły temat do stworzenia ciekawej i zajmującej kolekcji monet lub/i medali :)
    • Offline
    • Oklaski: 151
    Numizmatyka uczy czytac znaki czasu.

    Historia tematu:: Józef Piłsudski - przegląd polsk 10 lat, 11 miesięcy temu Ostatnio zmieniany: przez Valkiria. #27951

    Gdyby Pilsudski dozyl 39 to zapewne losy europy potoczyly by sie zupelnie inaczej.
    Pewnie mozna mu wypomniec wiele ale w porownaniu z Jozefem Backiem byl prawdziwym mezem stanu !

    Polecam wszystkim ksiazke Piotra Zychowicza "Pakt Ribbentrop-Beck"

    Ps.

    "Polacy maja wszelkie przymioty
    oprocz zmyslu politycznego"

    Winston Churchill

    Pps.

    Lynx jak juz wywolales medale to zobacz jakie cacko poszlo dzisiaj na ebayu za 103 dolary :)
    Załączniki:
    • Shiver
    • Shiver

    Odp: Historia tematu:: Józef Piłsudski - przegląd polsk 10 lat, 11 miesięcy temu #27952

    Valkiria napisał:
    Polecam wszystkim ksiazke Piotra Zychowicza "Pakt Ribbentrop-Beck"

    Krytyki Zychowicza są grubsze niż jego książka... ;)
    • Offline
    • Oklaski: 107
    Pozdrawiam,
    Lynx

    Odp: Historia tematu:: Józef Piłsudski - przegląd polsk 10 lat, 11 miesięcy temu #27953

    Valkiria, to czy Piłsudski zmieniłby losy Europy trudno przewidzieć. Możliwe, że jeszcze bardziej starałby się dogadać z Niemcami, ponieważ jak mi wiadomo miał raczej swoistą obsesję na punkcie wschodu ;) Nie ma co się nad tym zastanawiać, bo to byłoby spekulowanie ;) Mężem stanu może i był, ale nie zawsze do celu dochodził demokratycznymi drogami (często wręcz demokrację gwałcił), choć może taka droga okazywała się bardziej skuteczna...
    Co do słów Winstona, to dużo w tym prawdy - a miał więcej takich powiedzonek ;)
    Zresztą, tak prawdę powiedziawszy wyjątkowych polityków naprawdę ze świecą szukać ;) i na pewno nie mam tu na myśli tego co Pali nie tylko Kota :) :)

    Medal wybity z okazji 350-lecia Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie. Nie często można go spotkać na aukcjach, dlatego tym bardziej ciekawy :) Ostatni raz w WCN-ie był bodajże w 2002 roku, a na Allegro osobiście go nie widziałem.
    • Offline
    • Oklaski: 107
    Pozdrawiam,
    Lynx

    Odp: Historia tematu:: Józef Piłsudski - przegląd polsk 10 lat, 11 miesięcy temu #27954

    Shiver napisał:
    Valkiria napisał:
    Polecam wszystkim ksiazke Piotra Zychowicza "Pakt Ribbentrop-Beck"

    Krytyki Zychowicza są grubsze niż jego książka... ;)


    Z Shiverem-zawodowcem nawet nie podejmę się polemiki ;) :)
    • Offline
    • Oklaski: 151
    Numizmatyka uczy czytac znaki czasu.

    Historia tematu:: Józef Piłsudski - przegląd polsk 10 lat, 11 miesięcy temu #27956

    W ksiazce Zychowicza tylez jest krytyki ilez bylo bledow Becka ... ;)
    • Offline
    • Oklaski: 0

    Odp: Józef Piłsudski - przegląd polskich numizmatów 7 lat, 5 miesięcy temu #29800

    Witajcie znawcy J.Pilsudskiego.Mam małe pytanie...Jestem w posiadaniu monety,klipy z J.Pilsudskim 10zł z 1934r I nie jest to podróbka kupiona na na allegro czy innej takiej stronce.Ale nie ważne.Posiada ona w jednym rogu taki znak przypominający literkę S jest ona przecieta jedna kreska.Wyglada trochę jak znak dolara.Czy wiecie co to za znak?Przyznam że nie jestem znawca tych monet dlatego pytam.
  • Strona:
  • 1
Moderatorzy: bartek
Wygenerowano w 0.35 sekundy

Nowe zasady dotyczące ciasteczek (cookies). Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Wasze oczekiwania. W razie potrzeby można zablokować ciasteczka w przeglądarce jak to zrobić tutaj.

Akceptuję zapisywanie ciasteczek (cookie) dla tej strony:

EU Cookie Directive Module Information