Polecamy

skup monet
skup monet
Numizmatyka
Sklep numizmatyczny
Monety
monety skup

Polecamy

skup monet
skup monet
Numizmatyka
Sklep numizmatyczny
Monety
monety skup
Witamy, Gościu
Użytkownik: Hasło: Zapamiętaj mnie
Podpowiedź:
Aby rozpocząć nowy wątek w tym dziale, przejdź do dowolnego artykułu na stronie, a następnie napisz wiadomość (komentarz) pod jego treścią. Wątek zostanie automatycznie rozpoczęty w tej kategorii forum i przypisany do danego artykułu.
  • Strona:
  • 1

TEMAT: Plan emisyjny NBP 2014

    • Eothain
    • Eothain

    Plan emisyjny NBP 2014 10 lat, 8 miesięcy temu #28362

    Narodowy Bank Polski opublikował plan emisyjny na przyszły rok. Zaplanowano emisję 17 tematów. Wśród nich znajdziemy monety poświęcone Józefowi Chełmońskiemu, Stefanowi Żeromskiemu czy Janowi Karskiemu. Przyszły rok przyniesie również rewolucję w monetach dwuzłotowych. Emitowane od 1996 roku monety w stopie Nordic Gold przestaną być wydawane w maju.

    Więcej...
    • Offline
    • Oklaski: 13

    Plan emisyjny NBP 2014 10 lat, 7 miesięcy temu #28363

    Jak zwykle plan może ulec zmianie... ciekawe czy pod wpływem opinii kolekcjonerów bank może zmienić decyzje o zaprzestaniu bicia monet 2zł Nordic Gold.
    Wszelkie uwagi, oprotestowania decyzji można kierować (a nawet należy) na poniższe adresy:
    Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
    www.nbp.pl/home.aspx?f=/o_nbp/struktura/...syjno_skarbcowy.html
    Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. ,
    www.nbp.pl/home.aspx?f=/o_nbp/struktura/...gabinet_prezesa.html
    • Offline
    • Oklaski: 151
    Numizmatyka uczy czytac znaki czasu.

    Plan emisyjny NBP 2014 10 lat, 7 miesięcy temu #28367

    Po co Ci te Golden Nordic ani to obiegowka z prawdziwego zdarzenia a i CuAl5Zn5Sn1 tak nadaje sie do bicia monet ze szkoda gadac.
    • Offline
    • Oklaski: 107
    Pozdrawiam,
    Lynx

    Odp: Plan emisyjny NBP 2014 10 lat, 7 miesięcy temu #28369

    Valkiria w zasadzie masz rację, a stop... chyba najgorszy z możliwych ;) Nordyckie złoto... ha, najfajniejsza z tego wszystkiego to sama nazwa ;) Osobiście uważam, że lepiej byłoby, gdyby w 1995 r. pozostawiono stary i sprawdzony miedzionikiel ;)

    Talary, z NBP miałem okazję wymienić korespondencję i... sorry, ale jakość ich tłumaczeń i wyjaśnień pozbawiła mnie złudzeń ;) Mają to gdzieś, a konkretnie to tam gdzie raczej bardzo rzadko dochodzi światło ;) :)
    • Offline
    • Oklaski: 13

    Odp: Plan emisyjny NBP 2014 10 lat, 7 miesięcy temu #28373

    20 lat zbierania i bum!. Jak nic jest to zachęta by wchodzić w nowe pomysły... tylko po co ?.
    • Offline
    • Oklaski: 151
    Numizmatyka uczy czytac znaki czasu.

    Odp: Plan emisyjny NBP 2014 10 lat, 7 miesięcy temu #28374

    Jesli przez 20 lat kolekcjonowania monet nie poszerzyles swoich zainteresowan numizmatycznych poza GN no to faktycznie nie ma po co :)
    • Offline
    • Oklaski: 107
    Pozdrawiam,
    Lynx

    Odp: Plan emisyjny NBP 2014 10 lat, 7 miesięcy temu Ostatnio zmieniany: przez lynx. #28376

    Talary, rozumiem Twoje rozgoryczenie i wielu chyba tak samo to postrzega. Niestety, NBP już od dawna nie jest sprzymierzeńcem kolekcjonerów - swego czasu dużo było na ten temat na naszym forum i chyba nie ma sensu kolejny raz wracać do tego tematu. Zatem to co napisała Valkiria jest jak najbardziej na miejscu... a chyba właśnie Valkiria jest najlepszym przykładem na to jak można się rozwijać i poszerzać swoją bazę numizmatyczną :)
    Wszystko jednak zależy od tego jakimi jesteśmy lub chcemy zostać kolekcjonerami. Czy takimi, którym bliżej do zbieraczy czy takimi, którzy pragną czegoś więcej niż tylko posiadanie określonych monet. Wybór jest bogaty i tylko od nas zależy na co się decydujemy. Mnie tylko w tym wszystkim jedno najbardziej wkurza: NBP powinien bardziej dbać o kolekcjonerów, a od dłuższego czasu wszystko robi jakby na przekór. I tylko tyle... a zbierać, a może nawet kolekcjonować, można praktycznie wszystko ;)
    • Offline
    • Oklaski: 3

    Odp: Plan emisyjny NBP 2014 10 lat, 7 miesięcy temu Ostatnio zmieniany: przez meszuzel. #28380

    A ja od jakiegoś czasu zaczynam patrzeć pozytywnie na tą zmianę.
    Goldy o ile "urokliwe" to zupełnie nie praktyczne. Za duże, za ciężkie, nie obiegowe, nie pasują do żadnych automatów, parkomatów itp, są sygnały że klienci w postaci reszty ich nie chcą, są kasjerzy, którzy nie mają pojęcia że cos takiego jest. Więc może i dobrze, że się kończą.

    Zaczynam patrzeć optymistycznie na te nowe piątki. Będzie je można ładnie układać obok zwykłych piątek. Może te nowe będą tak prawdziwie obiegowe.
    Inna kwestia jeśli ktoś swoje zbieractwo ograniczył jedynie do zdobycia kolejnego wyemitowanego golda. Wtedy zakończenie ich emisji dla tych osób to faktycznie problem.

    Wpływu na to co zapowiada NBP nie mamy żadnego. Więc pozostaje sie jedynie dostosować. ;)
    • Offline
    • Oklaski: 107
    Pozdrawiam,
    Lynx

    Odp: Plan emisyjny NBP 2014 10 lat, 7 miesięcy temu #28381

    meszuzel napisał:
    A ja od jakiegoś czasu zaczynam patrzeć pozytywnie na tą zmianę.
    Goldy o ile "urokliwe" to zupełnie nie praktyczne. Za duże, za ciężkie, nie obiegowe, nie pasują do żadnych automatów, parkomatów itp, są sygnały że klienci w postaci reszty ich nie chcą, są kasjerzy, którzy nie mają pojęcia że cos takiego jest. Więc może i dobrze, że się kończą.


    Zawsze warto mieć swoje zdanie :) Zgodnie z definicją, GN-y były monetami obiegowymi, a że nie praktyczne? Cóż, a czy musiały być praktyczne? Skoro ich praktycznie nie było w obiegu, to chyba nie jest to jakiś argument.
    Meszuzel, jeśli jakiś kasjer miałby wątpliwości co do GN-ów... to szybko zmieniłbym bank ;) Gdyby natomiast był to kasjer z hipermarketu, no to też by chyba o czymś świadczyło... ale skoro ich prawie nie było w obiegu, to ja osobiście nigdy nie miałem takich problemów ;)

    meszuzel napisał:
    Zaczynam patrzeć optymistycznie na te nowe piątki. Będzie je można ładnie układać obok zwykłych piątek. Może te nowe będą tak prawdziwie obiegowe.
    Inna kwestia jeśli ktoś swoje zbieractwo ograniczył jedynie do zdobycia kolejnego wyemitowanego golda. Wtedy zakończenie ich emisji dla tych osób to faktycznie problem.


    Przy takich nakładach to ta nowa piątka nigdy nie będzie typową monetą obiegową (choć również i w tym przypadku zgodnie z definicją taką będzie, podobnie jak GN-y). Po prostu ona nie znajdzie się w powszechnym obiegu (użytkowaniu) i będzie trudno ją zdobyć (za sprawą chociażby spekulantów). Jeśli mi nie wierzysz, to sprawdź jak często w Twoim portfelu znajdziesz np. 1 zł z 2010 roku (a nakład tej monety jakby nie było obiegowej wynosił 3 mln szt).
    Problemem nie jest to, że NBP kończy emisje GN-ów, tylko w jaki sposób ma zamiar to zrobić. We wcześniejszych planach emisyjnych wprowadzono nowe serie, a teraz szybko je chcą zakończyć po emisji 2-3 monet (a skrajny przypadek to 1 moneta w serii(!) bez jakiegoś rozsądnego okresu przejściowego. GN-y były niejako uzupełnieniem do monet kolekcjonerskich, łącząc typowe monety kolekcjonerskie z obiegowymi. Wprowadzenie nowych 5 zł (niby też tematycznych) zaburza cały system... a zatem jest pomysłem jak najbardziej poronionym - jeśli chodzi o zamianę GN-ów - bo do niczego to nie pasuje... no może z wyjątkiem tego, że będą pasować do automatów i koszyków w hipermarketach ;) Przyznasz jednak, że to trochę śmieszne...

    meszuzel napisał:
    Wpływu na to co zapowiada NBP nie mamy żadnego. Więc pozostaje sie jedynie dostosować. ;)


    Tu zgoda, ale przecież tak szumne zapowiedzi NBP o powołaniu specjalnej rady, która miała dbać o stronę numizmatyczną i kolekcjonerską... I co? Ano nic, jedno wielkie NIC...
    • Offline
    • Oklaski: 3

    Odp: Plan emisyjny NBP 2014 10 lat, 7 miesięcy temu Ostatnio zmieniany: przez meszuzel. #28382

    lynx napisał:
    ... jeśli jakiś kasjer miałby wątpliwości co do GN-ów... to szybko zmieniłbym bank ;) Gdyby natomiast był to kasjer z hipermarketu, no to też by chyba o czymś świadczyło... ale skoro ich prawie nie było w obiegu, to ja osobiście nigdy nie miałem takich problemów ;)


    Ja wielkiego doświadczenia jeśli chodzi o płacenie goldami nie mam. Jeśli zdołałem zdobyć cały woreczek bo byłem w banku i akurat mieli to zwykle gdzieś po znajomych się rozeszło. Trochę ksiądz na tacę dostał ;) nigdy z ambony nie wspominał nic na ten temat więc chyba był zadowolony. Ale w drugą stronę na to patrząc, również niemal nie miałem okazji dostać golda w postaci reszty. Mieszkam w małym mieście i dostałem dwa może trzy razy na tyle lat co je zbieram. W teorii są one obiegowe, jednak z mojego doświadczenia to w obiegu ich nie ma.

    lynx napisał:
    Jeśli mi nie wierzysz, to sprawdź jak często w Twoim portfelu znajdziesz np. 1 zł z 2010 roku (a nakład tej monety jakby nie było obiegowej wynosił 3 mln szt).


    Dokładnie ten sam przykład podam podczas rozmowy na ten temat na innym forum.
    Zgadzam się z tym, że jeśli nie będą bili tej monety więcej to również będzie tak samo obiegowa jak i dzisiejsze goldy.
    Ale cóż wszech wiedzący NBP uznał że kolekcjonerom wystarczy jeśli wybiją 1,2 mln. Kolekcjonerom i owszem, ale spekulanci, sklepy, drobni "cfaniacy" ... wtedy już nie bedzie tak wesoło.

    Dlatego ważny będzie sposób w jaki NBP wprowadzi te monety do obiegu.
    I czy czasem nie lepiej było by gdyby NBP nie podawał przed emisją ile tych monet będzie. Tylko tak jak jest z obecnymi monetami obiegowymi. Na początku każdego roku podają nakłady monet wyemitowanych w roku poprzednim.
    • Offline
    • Oklaski: 107
    Pozdrawiam,
    Lynx

    Odp: Plan emisyjny NBP 2014 10 lat, 7 miesięcy temu #28383

    meszuzel napisał:
    Mieszkam w małym mieście i dostałem dwa może trzy razy na tyle lat co je zbieram. W teorii są one obiegowe, jednak z mojego doświadczenia to w obiegu ich nie ma.


    Otóż to. Tak samo było z niektórymi monetami chociażby z PRL-u, które też były obiegowymi, ale w obiegu ich nie można było uświadczyć. Nawet jak ktoś nie był kolekcjonerem, to jak mu "wpadła" taka moneta, to ją sobie po prostu zostawiał na pamiątkę ;)

    meszuzel napisał:
    Dokładnie ten sam przykład podam podczas rozmowy na ten temat na innym forum. Zgadzam się z tym, że jeśli nie będą bili tej monety więcej to również będzie tak samo obiegowa jak i dzisiejsze goldy.


    Wiem, które forum masz na myśli, czasami na nim bywam, ale raczej sporadycznie ;) Jeśli już na ten temat, to w przypadku obiegowych monet 5 zł najniższy nakład miał rocznik 2008 - 5 mln szt. W sumie to również nie za często można go spotkać w portfelu... Tak więc, żeby "nowe" 5 zł było tak prawdę powiedziawszy obiegowe, to ich nakład musiałby oscylować właśnie koło tej wartości. Mniejsze ilości już będą implikować perturbacje na rynku (spekulacje), a przecież sam NBP swego czasu twierdził, że po to wprowadza Kolekcjonera by uniknąć właśnie takich sytuacji, co jak widać słabo im wychodzi.

    meszuzel napisał:
    I czy czasem nie lepiej było by gdyby NBP nie podawał przed emisją ile tych monet będzie. Tylko tak jak jest z obecnymi monetami obiegowymi. Na początku każdego roku podają nakłady monet wyemitowanych w roku poprzednim.


    Hmm, może i byłoby to jakieś rozwiązanie... choć jak sądzę, to spekulanci i cwaniacy (zwłaszcza ci więksi) i tak by znaleźli swoje dojścia do tej informacji.

    W dodatku tylko cztery monety na rok... to mało, a już zupełna będzie posucha jeśli chodzi o tematy... Jak dla mnie to będzie kolejna porażka, która zamiast ratować współczesną polską numizmatykę, tylko ją dalej będzie pogrążać. Akurat jak dla mnie proponowana tematyka monet 5 zł jest niezbyt interesująca - nie chcę inaczej tego określić ;) więc chyba jakoś szczególnie nie będę się uganiał za nimi ;) :))
    • Offline
    • Oklaski: 13

    Odp: Plan emisyjny NBP 2014 10 lat, 7 miesięcy temu #28387

    A kto powiedział że jakiekolwiek monety to moje hobby.
    Porozmawiajmy o brzmieniu muzyki na płytach, edycje CD, winile: wydania: japońskie, DCC. MFSL, Audio Fidelity itd. No i porozmawiamy o sprzęcie stereo Hi End.
    pzdr.
    • Offline
    • Oklaski: 107
    Pozdrawiam,
    Lynx

    Odp: Plan emisyjny NBP 2014 10 lat, 7 miesięcy temu #28389

    Talary, no cóż, działalność działalnością, a ty chyba nie powinieneś być zaskoczony tą dyskusją, bo to forum numizmatyczne... a że monety nie są twoim hobby... to wielka szkoda.
    Rozmowa o sprzęcie High End... W tym miejscu? Jak ktoś będzie chciał, to czemu nie, ale jak już wspomniałem, to forum poświęcone numizmatyce... wiec może być z tym pewien problem ;) a w dodatku co to ma wspólnego z planem emisyjnym NBP na 2014 rok?
    • Offline
    • Oklaski: 151
    Numizmatyka uczy czytac znaki czasu.

    Odp: Plan emisyjny NBP 2014 10 lat, 7 miesięcy temu #28393

    Nic dodac nic ujac :)
  • Strona:
  • 1
Moderatorzy: bartek
Wygenerowano w 0.32 sekundy

Nowe zasady dotyczące ciasteczek (cookies). Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Wasze oczekiwania. W razie potrzeby można zablokować ciasteczka w przeglądarce jak to zrobić tutaj.

Akceptuję zapisywanie ciasteczek (cookie) dla tej strony:

EU Cookie Directive Module Information