Polecamy

skup monet
skup monet
Numizmatyka
Sklep numizmatyczny
Monety
monety skup

Polecamy

skup monet
skup monet
Numizmatyka
Sklep numizmatyczny
Monety
monety skup
Witamy, Gościu
Użytkownik: Hasło: Zapamiętaj mnie
Podpowiedź:
Aby rozpocząć nowy wątek w tym dziale, przejdź do dowolnego artykułu na stronie, a następnie napisz wiadomość (komentarz) pod jego treścią. Wątek zostanie automatycznie rozpoczęty w tej kategorii forum i przypisany do danego artykułu.
  • Strona:
  • 1
  • 2

TEMAT: Nowe monety o nominałach 1, 2 i 5 Groszy

    • Eothain
    • Eothain

    Nowe monety o nominałach 1, 2 i 5 Groszy 10 lat temu #28962

    Narodowy Bank Polski opublikował wizerunki monet powszechnego obiegu o nominałach 1, 2 i 5 groszy. Wybijane od tego roku monety w stali powlekanej mosiądzem zyskają odświeżony awers zaprojektowany przez Sebastiana Mikołajczaka. Produkowane będą w The Royal Mint w Wielkiej Brytanii, a w obiegu spotkać je będzie można od poniedziałku. O tym jak doszło do zmiany producenta naszych najmniejszych obiegówek, można przeczytać w jednym z naszych poprzednich artykułów.

    Więcej...
    • Offline
    • Oklaski: 0

    Nowe monety o nominałach 1, 2 i 5 Groszy 10 lat temu #28963

    Z tego wynika, że w kraju w tym roku będą dwa rodzaje monet 1, 2, i 5 gr. Starego typu i nowego. Bardzo ciekawe w bieżącej historii nie mieliśmy jeszcze czegoś takiego.
    • Offline
    • Oklaski: 0

    Nowe monety o nominałach 1, 2 i 5 groszy 10 lat temu #28969

    Owszem, mieliśmy, w czasach komuny funkcjonowały monety to takim samym nominale a różniły sie kolosalnie, przykładem może ty być nominał 2 zł, w obiegu były " jagody" zwykła 2 z mosiądzu bita w latach 1975 - 85, później w tej "2" zmieniono awers ( podobnie jak teraz w groszówkach) 1986 - 1988 a jednocześnie w tych latach 1986 - 88 wybito identyczną dwuzłotówkę z aluminium o nieco mniejszej średnicy. Tak wiec taka sytuacja nie jest nowością. To samo dotyczyło monet 5, 10 i 20 - sto złotowych monet.
    • Offline
    • Oklaski: 0

    Nowe monety o nominałach 1, 2 i 5 groszy 10 lat temu Ostatnio zmieniany: przez joziu. #28984

    I co?!!! I wielkie rozczarowanie dzisiaj przeżyłem, byłem tak ciekaw tych nowych monet groszowych. Bardzo chętnie dziś poszedłem do Tesco na zakupy bo lubię płacić w tych maszynkach samo obsługowych ( zawsze wyleci jakaś ciekawa reszta). I stało się, " cud" dostałem nowiuteńką groszówkę z 2014, oglądam uważnie i nic, żadnych zmian, nawet znak mennicy warszawskiej niezmieniony. Więc pytam się was, jak to jest z tymi groszówkami? Kto je w końcu wybija? Royal Mint czy MW ?
    • Offline
    • Oklaski: 1

    Odp: Nowe monety o nominałach 1, 2 i 5 Groszy 10 lat temu #28986

    1 i 2 grosze z mannicy warszawskiej sprzedają worami na allegro, angielskich jeszcze nie udało mi się spotkać,
    ale skusiłem się na kilka pamiątkowych woreczków z 2014 roku z Warszawy
    • Eothain
    • Eothain

    Nowe monety o nominałach 1, 2 i 5 groszy 10 lat temu #28997

    Dziwna sprawa z tymi groszakami. Wczoraj dostałem 1 Grosz z 2014 również ze znakiem Mennicy Polskiej. Czyżbyśmy mieli w tym roku dwa typy monet o najmniejszych nominałach? Czy ktoś "upolował" już nowy awers?
  • Odp: Nowe monety o nominałach 1, 2 i 5 Groszy 10 lat temu Ostatnio zmieniany: przez joziu. #28999

    wydaje mi się, że nowe groszówki z Anglii nie trafiły jeszcze do obiegu, wg. mnie poza lakoniczną informacją na stronie NBP, zanim trafią do obiegu powinna być przeprowadzona szeroko zakrojona akcja informacyjna dla ogółu społeczeństwa. Jak na razie temat wałkowany jest tylko w środowisku kolekcjonerskim.
    • Offline
    • Oklaski: 1

    Odp: Nowe monety o nominałach 1, 2 i 5 Groszy 10 lat temu #29001

    znalazłem coś takiego,
    giełda zobowiązuje, ale i tak nie jest to zbyt precyzyjne.
    gpwinfostrefa.pl/GPWIS2/pl/reports/espi/view/250005
    • Offline
    • Oklaski: 0

    Nowe monety o nominałach 1, 2 i 5 groszy 10 lat temu #29002

    Wydaje mi sie ze kolega Piotr k84 ma trochę racji, bo te "angielskie" groszówki to dopiero od kwietnia mają być bite a w obiegu będą jeszcze później.
    • Offline
    • Oklaski: 107
    Pozdrawiam,
    Lynx

    Odp: Nowe monety o nominałach 1, 2 i 5 groszy 10 lat temu #29003

    Orion_21_12 ten komunikat tylko potwierdza realizację wcześniej zawartej umowy Mennicy z NBP. Zmiana wzorów monet i mennicy dotyczy tylko 1-, 2- i 5-groszówek. Reszta monet tj. 10-, 20-, 50-groszy, 1, 2, 5 złotych nie zmienia się i to zarówno pod względem wizerunku jak i dostawcy ;) i to właśnie określa ta kwota z komunikatu. Oprócz tego, jak zwykle w takim przypadku, to NBP będzie decydował ile i jakich monet ma dostarczyć Mennica.

    Gleku, mylisz się. Zgodnie z informacją NBP "nowe" monety 1-5 groszy powinny być już w obiegu - dokładnie od 3 marca.

    www.nbp.pl/banknoty_i_monety/monety_obie..._obiegowe_1-5_gr.pdf
    • Offline
    • Oklaski: 0

    Nowe monety o nominałach 1, 2 i 5 groszy 10 lat temu #29006

    Bardzo chce się mylić, nawet nie wiesz jak bardzo kolego serdeczny...
    • Offline
    • Oklaski: 107
    Pozdrawiam,
    Lynx

    Odp: Nowe monety o nominałach 1, 2 i 5 groszy 10 lat temu #29007

    Cóż, podałem informację zgodną z tą zawartą w opublikowanym przez NBP prospektem. Oczywiście, to NBP decyduje kiedy dane monety zasilą obieg, a z samym przetargiem na te monety było sporo zawirowań. Skoro w prospekcie mówi się o tej dacie, to monety powinny być już wybite, problem tylko w jakiej ilości...
    • Offline
    • Oklaski: 107
    Pozdrawiam,
    Lynx

    Odp: Nowe monety o nominałach 1, 2 i 5 groszy 10 lat temu Ostatnio zmieniany: przez lynx. #29017

    No i proszę, właśnie dzisiaj również wpadła mi 1-groszówka z tego roku wg dotychczas stosowanego wzoru. Tak więc te nowe monetki chyba jednak trafią do obiegu później...
    • Offline
    • Oklaski: 7

    Nowe monety o nominałach 1, 2 i 5 groszy 10 lat temu Ostatnio zmieniany: przez bart80. #29024

    Witam! Myślę że rzucę małe światło na tą sprawę. Otóż napisałem mail do NBP w sprawie nowych wizerunków awersu na 1, 2, i 5gr tej treści:
    "Mam pytanie odnośnie nowych monet 1,2,5gr. na zdjęciach, na waszej stronie, pokazane są nowe wizerunki awersu z datą 2013, wiem że wchodzą do obiegu od marca tego roku, czy nowe monety będą w obiegu również z datą 2013, czy tylko z datą 2014??? jeśli będą z datą 2013 to czy nakłady tych monet
    / 1gr 323 000 000, 2gr 150 000 000 i 5gr 88 000 000 /podane na waszej stronie je uwzględniają??? jak będą podawane nakłady tych monet z tego roku, osobno z mennicy polskiej a osobno z innej???"
    i otrzymałem taką oto odpowiedź:


    "Produkcja monet o wartości nominalnej 1 gr, 2 gr i 5 gr z nowym wizerunkiem awersu, została zlecona The Royal Mint w Wielkiej Brytanii w 2013 r. Pierwsze monety zostały wyprodukowane w roku 2013 i dostarczone do NBP w 2014 r, tym niemniej oznaczone są rokiem produkcji – zgodnie z zawartą umową. W związku z powyższym w obiegu mogą pojawić się monety o zmienionym stopie z rokiem 2013. Obecnie w The Royal Mint produkowane są monety z rokiem 2014.



    Podane na stronie NBP nakłady emisji monet o nominale 1 gr, 2 gr i 5 gr za 2013 r. uwzględniają tylko monety wyprodukowane i dostarczone przez Mennicę Polską S.A. w 2013 r.

    Nakłady emisji monet o wartości nominalnej 1 gr, 2 gr i 5 gr, wyprodukowane przez The Royal Mint i Mennicę Polską S.A., zostaną podane łącznie po zakończeniu bieżącego roku kalendarzowego. "


    Wobec tego będziemy mieli bardzo ciekawą sytuację z nowymi groszówkami!!!
  • Odp: Nowe monety o nominałach 1, 2 i 5 Groszy 10 lat temu #29026

    Wiecie jaka obecnie jest ulubiona zabawa numizmatyków? Kto pierwszy wyłapie z powszechnego obiegu groszówki z nowym awersem.:):)

    początkowe informacje o wprowadzeniu do obiegu zostały w Polskim Radio zdementowane - informacja ta dotyczyła przekazania nowych groszówek do kalibracji maszyn. Czekamy zatem na kwiecień, kiedy to mają nowe groszówki wejść do powszechnego obiegu...

    ps. apropos kampanii społecznej. Wczoraj w telewizji, pojawiły się spoty o zmodernizowanych banknotach. Ciekawy jestem, czy podobne pojawią się w sprawie nowych obiegówek? Uważam, że powinny.
    • Offline
    • Oklaski: 12
    js.

    Odp: Nowe monety o nominałach 1, 2 i 5 Groszy 10 lat temu #29030

    W dniu dzisiejszym nowe "angielskie" groszaki pokazano w "Wydarzeniach" o godz. 16:00, w stacji TV POLSAT.
    • Offline
    • Oklaski: 0

    Odp: Nowe monety o nominałach 1, 2 i 5 Groszy 10 lat temu #29031

    kampanię informacyjną o banknotach NBP zapowiadało o groszówka nic takiego nie mówili/planowali więc raczej nie będzie - choć też zgadzam się, że powinni.

    Swoją drogą widział ktoś już fizycznie te nowe grosz?
    • Offline
    • Oklaski: 151
    Numizmatyka uczy czytac znaki czasu.

    Odp: Nowe monety o nominałach 1, 2 i 5 Groszy 10 lat temu #29036

    Juz kilka razy slyszalam w tv o groszowkach
    ktos z NBP sie wypowiadal do kamery, wyjasnial przyczyne zmian etc.
    wiec nie mozna mowic ze nic nie mowia.
    Wielkiej kampani raczej nie bedzie bo nie ma tez takiej potrzeby.
    • Offline
    • Oklaski: 0

    Odp: Nowe monety o nominałach 1, 2 i 5 Groszy 9 lat, 10 miesięcy temu #29211

    Angielskimi 1 groszówkami wydają już w sklepach.
    • Eothain
    • Eothain

    Odp: Nowe monety o nominałach 1, 2 i 5 Groszy 9 lat, 10 miesięcy temu #29214

    Jako potwierdzenie, że nowe groszaki są już w obiegu mogę przytoczyć zdjęcie:

    źródło: dziennik-numizmatyczny.blogspot.com/2014...sie-dobrze.html#more
  • Strona:
  • 1
  • 2
Moderatorzy: bartek
Wygenerowano w 0.45 sekundy

Nowe zasady dotyczące ciasteczek (cookies). Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Wasze oczekiwania. W razie potrzeby można zablokować ciasteczka w przeglądarce jak to zrobić tutaj.

Akceptuję zapisywanie ciasteczek (cookie) dla tej strony:

EU Cookie Directive Module Information