Polecamy

skup monet
skup monet
Numizmatyka
Sklep numizmatyczny
Monety
monety skup

Polecamy

skup monet
skup monet
Numizmatyka
Sklep numizmatyczny
Monety
monety skup
Witamy, Gościu
Użytkownik: Hasło: Zapamiętaj mnie
Podpowiedź:
Aby rozpocząć nowy wątek w tym dziale, przejdź do dowolnego artykułu na stronie, a następnie napisz wiadomość (komentarz) pod jego treścią. Wątek zostanie automatycznie rozpoczęty w tej kategorii forum i przypisany do danego artykułu.
  • Strona:
  • 1
  • 2

TEMAT: Kanonizacja JP II - 10 złotych w kolorze

    • Offline
    • Oklaski: 12
    js.

    Kanonizacja JP II - 10 złotych w kolorze 9 lat, 11 miesięcy temu #29102

    jp ii 50

    W wielu sklepach numizmatycznych pojawiła się oferta przedsprzedaży srebrnej monety kolekcjonerskiej 10 złotych - Kanonizacja Jana Pawła II – 27 IV 2014 w wersji z tampondrukiem. Z dołączonych do ofert opisów wynika, że jest to wersja przeznaczona na rynek niemiecki.

    Specyfikacja monety: producent: Mennica Polska S.A.? (brak informacji o emisji na stronie Mennicy Polskiej S.A. lub NBP), materiał: srebro (Ag.925) + tampondruk, stempel: lustrzany, średnica: 32 mm, masa: 14,14 g, nakład: 6000 szt., projekt: Andrzej Nowakowski.

    Do opisu monet dodano dopisek: „Nie do końca jest jasne, kto wykonał nadruk (tampodruk) na oryginalnej monecie NBP”.

    Autor: Józef Smurawa

    Więcej...
  • Kanonizacja JP II - 10 złotych w kolorze 9 lat, 11 miesięcy temu #29103

    na stronie NBP nie ma o tej wersji ani słowa, więc wnioskuję, że jest to prywatna fantazja i inicjatywa.

    Nie dajcie się nabierać na takie coś.
    • Offline
    • Oklaski: 12
    js.

    Odp: Kanonizacja JP II - 10 złotych w kolorze 9 lat, 11 miesięcy temu Ostatnio zmieniany: przez joziu. #29104

    Jeśli prywatna fantazja, to czy można ot tak pomalować sobie 6000 szt. srebrnych monet, których emisja jeszcze nie nastąpiła i sprzedawać je w oficjalnych sklepach numizmatycznych? Jaką pewność ma ich "malarz", że uda mu się przejąć taką część nakładu do pokolorowania? A jeśli miałyby te monety pochodzić z prywatnego bicia (fantazji) to czy to jednak nie byłoby fałszerstwo? No chyba producent i emitent tych monet "w państwie prawa" ma jakieś instrumenty do zapobieżenia takim sytuacją?

    ...i jeszcze jedno pytanie: Czy Ty Piotr możesz powiedzieć wszystko co wiesz (nawet na Twoim blogu), czy jednak w pierwszej kolejności reprezentujesz interesy Mennicy jako ich pracownik?
    • Offline
    • Oklaski: 0

    Odp: Kanonizacja JP II - 10 złotych w kolorze 9 lat, 11 miesięcy temu #29106

    Niby wszystko ok.....ale:
    1.Mennica bije monety, których właścicielem jest NBP, jako jedyny upoważniony do emisji pieniądza.
    2. Skoro tak, to ma prawo własności do pieniądza jako rzeczy fizycznej ( banknot i moneta ).
    3. Jeżeli tak, to nanoszenie jakiejkolwiek poprawki na banknot lub monetę wymaga zgody jej emitenta.
    4. Jeżeli NBP nie wyraziło zgody, to jest to chyba naruszenie prawa czyż nie ?????

    Oświećcie mnie, jeżeli się mylę, ale chyba mam poprawny tok rozumowania, bo byłby to precedens w historii NBP ( nie przypominam sobie żadnych malunków na innych monetach lub banknotach ).
  • Odp: Kanonizacja JP II - 10 złotych w kolorze 9 lat, 11 miesięcy temu #29107

    joziu rozgraniczam pracę od życia prywatnego i proszę o uszanowanie tego. To co napisałem na górze tego wątku oraz to co pisze na blogu jest tylko i wyłącznie moją prywatną opinią - i nawet jako pracownik mennicy mam prawo do wyrażania prywatnych opinii.

    Gdyby taka emisja była rzeczywiście oficjalną emisją NBP, jak każdy logicznie myślący człowiek znający się na rynku numizmatycznym, pierwszych informacji szukałbym na stornie emitenta - czyli NBP. Jeśli informacji takiej nie ma, emisja taka jest wedle prawa dot. emisji znaków pieniężnych nielegalna. W punktach doskonale ujął to mój poprzednik.

    ps. tak jak napisał LISVARID, Mennica jest tylko producentem i wszelkie prawa do modyfikacji, wykorzystania wizerunku ma tylko i wyłącznie emitent, czyli Narodowy Bank Polski.

    ps.2. kontynuując wątek, zachęcam do odwiedzenia zakładki na stornie emitenta:
    nbp.pl/home.aspx?f=/banknoty_i_monety/wy...anie_wizerunkow.html

    wg. której to nawet wydawcy katalogów monet etc. powinni występować o zgodę do właściciela praw do wizerunku monet - emitenta i autora (skadkobierców) wizerunku.
    • Offline
    • Oklaski: 12
    js.

    Odp: Kanonizacja JP II - 10 złotych w kolorze 9 lat, 11 miesięcy temu Ostatnio zmieniany: przez joziu. #29111

    Jakie są uwarunkowania prawne raczej większość wie.
    Nie zmienia to faktu, że taka moneta nadchodzi i nie ważne czy prawnie, czy bezprawnie, ale pewnie będzie.
    Zgodnie z przepisami prawnymi, które przytaczasz jest ona tworem nielegalnym.
    Więc ponawiam moje pytanie: Czy nie ma takich instrumentów prawnych (nie myślę tu o tych spisanych na papierze) by temu przeszkodzić? Znając życie sklepy, które wystawiły te oferty zrobią swoje interesy i wszystko będzie OK. Ileż to już było takich sytuacji - wspomnę dukaty lokalne: 400 czy 1920 radzymirów lub wiecznie pojawiające się produkty Mennicy Polskiej S.A. obklejone cyrkoniami. Jakoś działań zapobiegawczych nie widać.

    O przepisach prawnych, które są tu wymieniane pisałem w artykule: "Cyrkoniowy zawrót głowy - znalezione na Allegro"
    www.katalogmonet.pl/Newsy-numizmatyczne/...nalezione-na-Allegro
  • Odp: Kanonizacja JP II - 10 złotych w kolorze 9 lat, 11 miesięcy temu #29113

    2 złotówkami z cyrkoniami czy JPII kanonizacja z tampondrukiem powinien zająć się emitent, czyli NBP, który jest właścicielem wizerunku owych monet. Mennica w tym wypadku może jedynie, poinformować organ emitujący o takim procederze i taka informacja napewno zostanie przekazana, ponieważ w mojej ocenie jest to działanie przede wszystkim na szkodę rynku kolekcjonerskiego.

    Jeśli chodzi np. o dukaty lokalne etc. to również właścicielem praw jest organ zamawiający i to on ponosi wszystkie ewentualne konsekwencje i może wnosić roszczenia w przypadku np. dukatów z cyrkoniami etc. Jeśli jednak sprzedający, oferujący taką "wariację na temat" podpiera się znakiem Mennicy Polskiej, wówczas ta może podjąć odpowiednie kroki i uwierz mi, że wielokrotnie podejmowała.
    • Offline
    • Oklaski: 0

    Kanonizacja JP II - 10 złotych w kolorze 9 lat, 11 miesięcy temu #29114

    Zobaczymy co odpowiedzą,wysłałem prośbę o oficjalne ustosunkowanie się co do wizerunku monety do NBP i Mennicy Polskiej
  • Odp: Kanonizacja JP II - 10 złotych w kolorze 9 lat, 11 miesięcy temu #29116

    i to raz na zawsze powinno wyjaśnić bieżącą sytuację...
    • Offline
    • Oklaski: 0

    Odp: Kanonizacja JP II - 10 złotych w kolorze 9 lat, 11 miesięcy temu #29124

    Oficjalna odpowiedź:
    Szanowny Panie,

    Uprzejmie informujemy, że oferowane monety z kolorowym wizerunkiem Jana Pawła II przez wskazany portal aukcyjny, nie pochodzą z NBP. Żadne wartości kolekcjonerskie Kanonizacja Jana Pawła II sprzedawane przez NBP od dnia 15.04.2014r. nie posiadają tampodruku. NBP wystosował już w tej sprawie zapytanie.

    Z poważaniem

    Narodowy Bank Polski
    Kolekcjoner
    Departament Emisyjno- Skarbcowy

    tel. +48 22 313 04 44, 801 04 44 10

    Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

    Narodowy Bank Polski
    ul. Świętokrzyska 11/21
    00-919 Warszawa

    Dbamy o wartość pieniądza
    Za tę wiadomość podziękował(a): joziu
    • Offline
    • Oklaski: 12
    js.

    Odp: Kanonizacja JP II - 10 złotych w kolorze 9 lat, 11 miesięcy temu #29125

    Czyli jak zawsze - wiemy, że nic nie wiemy!
  • Odp: Kanonizacja JP II - 10 złotych w kolorze 9 lat, 11 miesięcy temu #29127

    wiemy to co wiedzieliśmy od początku, że jest to wolna amerykanka handlarzy (nie będę wymieniał firm), którzy robią to na własną rękę.

    Emitent może podciągnąć to pod niszczenie znaków pieniężnych.

    ps. idę o zakład, że teraz jak robi się wokół tego głośniej to wielu handlarzy wycofa to ze swojej oferty, tłumacząc się, że się sprzedało :)
    • Offline
    • Oklaski: 12
    js.

    Odp: Kanonizacja JP II - 10 złotych w kolorze 9 lat, 11 miesięcy temu #29128

    To obserwujmy i czekajmy czy faktycznie te oferty znikną.

    A jeśli nie znikną, to co to będzie oznaczać?

    ...a tampodruk zakładając, że nie jest dziełem Mennicy Polskiej S.A. to może wskazywać tylko jeszcze na jedną firmę w Polsce, która w tym się specjalizuje (z nazwy nie wymienię). Firma ta wykonuje takie usługi dla innych małych producentów żetonów, ich dziełem jest też wiele koloryzowanych dukatów lokalnych.
    • Offline
    • Oklaski: 0

    Odp: Kanonizacja JP II - 10 złotych w kolorze 9 lat, 11 miesięcy temu #29131

    Oferta w blisterze NBP. Napisałem do nich w tej sprawie

    allegro.pl/10-zl-kanonizacja-jana-pawla-...ruk-i4165067296.html
    • Offline
    • Oklaski: 12
    js.

    Odp: Kanonizacja JP II - 10 złotych w kolorze 9 lat, 11 miesięcy temu Ostatnio zmieniany: przez joziu. #29132

    Ciekawe!!!
    Tyle tylko, że nadal to niewiele wnosi - bo przecież zawsze można powiedzieć, że folder nie jest produkcją NBP (prywatna inicjatywa) lub, że przeznaczony był do "dziesiątek" bez tampodruku.
  • Odp: Kanonizacja JP II - 10 złotych w kolorze 9 lat, 11 miesięcy temu #29133

    to już nie tylko niszczenie znaków pieniężnych, ale również bezprawne wykorzystywanie znaku NBP - ktoś powinien za to beknąć i to poważnie, żeby kolejnym odechciało się tego typu procederów, których jedynym celem jest tylko "szukanie jeleni".
    • Offline
    • Oklaski: 3

    Odp: Kanonizacja JP II - 10 złotych w kolorze 9 lat, 11 miesięcy temu #29141

    Kapsel z monetą nie jest przytwierdzony do blistra na stałe. Można go wyjmować i wkładać do woli. Co za problem podmienić monety zwykłe na koloryzowane?
    • Offline
    • Oklaski: 1

    Odp: Kanonizacja JP II - 10 złotych w kolorze 9 lat, 11 miesięcy temu #29143

    niedługo napiszą, że na rancie wybite są numery od NBP0001 do NBP6000
    • Offline
    • Oklaski: 0

    Odp: Kanonizacja JP II - 10 złotych w kolorze 9 lat, 11 miesięcy temu #29145

    NUMIK problem jest taki jak napisał Piotr, w blistrze NBP, z ich logo są oferowane monety, których ten nie wyemitował. Jest to bezprawne wykorzystanie wizerunku, znaku emitenta, fałszowanie informacji handlowej.
    • Eothain
    • Eothain

    Odp: Kanonizacja JP II - 10 złotych w kolorze 9 lat, 11 miesięcy temu #29146

    Zanim umknie nam ta aukcja tutaj link do archiwum - www.allegromat.pl/aukcja158429

    Przy okazji tego "niemieckiego wydania" to nie wiedziałem, że ostatnio Niemcy tak podciągnęli się w polskim, że wersje "dla nich" mają polskie napisy na folderze. ;)
  • Strona:
  • 1
  • 2
Moderatorzy: bartek
Wygenerowano w 0.40 sekundy

Nowe zasady dotyczące ciasteczek (cookies). Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Wasze oczekiwania. W razie potrzeby można zablokować ciasteczka w przeglądarce jak to zrobić tutaj.

Akceptuję zapisywanie ciasteczek (cookie) dla tej strony:

EU Cookie Directive Module Information