Polecamy

skup monet
skup monet
Numizmatyka
Sklep numizmatyczny
Monety
monety skup

Polecamy

skup monet
skup monet
Numizmatyka
Sklep numizmatyczny
Monety
monety skup
Witamy, Gościu
Użytkownik: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: Vademecum czyszczenia i konserwacji monet

    • Offline
    • Oklaski: -58

    O:Vademecum czyszczenia i konserwacji monet 14 lat, 2 miesięcy temu Ostatnio zmieniany: przez Xbarok21. #14827

    :)
    • worldcoinsauction
    • worldcoinsauction

    O:Vademecum czyszczenia i konserwacji monet 14 lat, 2 miesięcy temu #14828

    tu nie chodzi czy ktos jest kobieta czy nie poprostu tak sie nie traktuje ludzi.
    znowu cos piszesz ze latwo nie wybaczasz daj na luz naprawde
    • Offline
    • Oklaski: -58

    O:Vademecum czyszczenia i konserwacji monet 14 lat, 2 miesięcy temu Ostatnio zmieniany: przez Xbarok21. #14829

    :blink:
    • worldcoinsauction
    • worldcoinsauction

    O:Vademecum czyszczenia i konserwacji monet 14 lat, 2 miesięcy temu #14830

    ok ma prawo ci sie nie spodobac ale ty jej nawet w rekach nie miales a ja krytykujesz.
    to ty podaj alternatywne tytuly ksiazek odnosnie czyszczenia monet bo pisales wczesniej ze sie ich tyle naczytales.
    • worldcoinsauction
    • worldcoinsauction

    O:Vademecum czyszczenia i konserwacji monet 14 lat, 2 miesięcy temu #14831

    Xbarok21 napisał/a:
    ?? a ja też człowiek i z pyskiem na mnie :blink:
    wiesz jak to mowia kto mieczem wojuje ten od miecza ginie.
    • Offline
    • Oklaski: -58

    O:Vademecum czyszczenia i konserwacji monet 14 lat, 2 miesięcy temu Ostatnio zmieniany: przez Xbarok21. #14832

    :kiss:
    • Offline
    • Oklaski: -58

    O:Vademecum czyszczenia i konserwacji monet 14 lat, 2 miesięcy temu Ostatnio zmieniany: przez Xbarok21. #14833

    :ohmy:
    • worldcoinsauction
    • worldcoinsauction

    O:Vademecum czyszczenia i konserwacji monet 14 lat, 2 miesięcy temu #14835

    ok zasmiecamy watek
    dam ci jedna rade i znikam (oczywiscie mozesz je olac) traktuj innych tak jak sam chcialbys byc traktowany.
    • Offline
    • Oklaski: -58

    O:Vademecum czyszczenia i konserwacji monet 14 lat, 2 miesięcy temu #14837

    Dobranoc wszystkim ;)
    • Offline
    • Oklaski: -2

    O:Vademecum czyszczenia i konserwacji monet 14 lat, 2 miesięcy temu #14864

    Jestem za tym by monet nie czyscic.Lepiej g.... nie ruszac bo smierdzi.Kto wie co pod brudem siedzi.Kiedys probowalem czyscic holenderska monete z 16 wieku i rospadla sie.A z brudem jeszcze bym ja mnial.Wracajac do tytulu to widzialem juz kilka innych wydan o czyszczeniu monet.Aczkolwiek byly to tytuly obcojezyczne. Moim zdaniem to poradnit dla kombinatorow ktorzy z gorszej jakosci monet benda podrabiac lepsze steny.
    • Offline
    • Oklaski: 119
    Nemo est mortalium, qui sapiat omnibus horis
    TPZN nr 46
    forum.tpzn.pl/index.php

    O:Vademecum czyszczenia i konserwacji monet 14 lat, 2 miesięcy temu #14865

    Nie jest możliwe zmienienie stanu monety ot tak poprzez czyszczenie, możliwe jest jedynie przywrócenie jej "wyglądu" jeśli jest np. wykopkiem lub zahamowanie postępującej korozji.
    • Offline
    • Oklaski: -58

    O:Vademecum czyszczenia i konserwacji monet 14 lat, 2 miesięcy temu #14866

    Jak chodzi o monety stare i delikatne polecam wazelinę ona zdejmuje bród i pył zachowując naturalną patynę :) a kwasy stosuje się na strasznie spatyniałe monety co ale nie dłużej zamaczać niż 2 minuty ( wszędzie w książkach pisze 3 minuty) dzięki temu moneta zachowa swój kształt i nic nam z niej nie sypnie się :) do testów zniszczyłem jakieś tanie monety sprawdziłem na brązie (wystarcza wazelina) nic więcej a na zacieki zielonego osadu metoda Gausa a ubytek monety to ubytek
    można przykleić na klej specjalny do tego brakujące kawałki co nan ups przez pomyłkę odpadły. Monety aluminiowe i stopów groszowych PRL nie polecam zbytnio długo maczać w roztworach 30 sekund i przetrzeć ściereczką numizmatyczną można taką kupić na allegro. Do monet srebrnych i złotych polecam roztwór Scan Gold Silver :) Pozdrawiam
    • Offline
    • Oklaski: 107
    Pozdrawiam,
    Lynx

    O:Vademecum czyszczenia i konserwacji monet 14 lat, 2 miesięcy temu #14881

    Xbarok21, piszesz o wazelinie, jak rozumiem technicznej, bez dodatków. Czy robiłeś jakieś próby na stpach typu brąz i tombak? Wazelina powinna konserwować, więc niewielka jej ilość nie powinna zaszkodzić, ale jak mniemam trzeba nakładać ostrożnie by nie porysować powierzchni. Najlepiej chyba opuszkami palców, czy dobrze myślę?
    • Offline
    • Oklaski: -58

    O:Vademecum czyszczenia i konserwacji monet 14 lat, 2 miesięcy temu #14882

    Inyx dobrze mówisz opuszkami palców najlepiej bo ciepło z rąk powoduje rozpuszczenie wazeliny i wtopienie w monetę :) odczekasz potem minute jak wchłonie w monetkę następnie dokładasz wazeliny i masujesz do skutku. A jeżeli chodzi o chemikalia kwasy to zdejmuje patynę więc taka moneta nie nadaje się do sprzedaży musi poleżeć z miesiąc potem ma swoją patynę i wazeliną zakonserwować :) efekt boski :) moneta przez 2 lata się nie popsuje a po co rocznej konserwacji będzie pięknym okazem w naszej kolekcji. Lubie ta metodę bo nie zmienia monety pod względem jakości ale zachowuje jej świetności o to chodzi.
    • Offline
    • Oklaski: -58

    O:Vademecum czyszczenia i konserwacji monet 14 lat, 2 miesięcy temu #14883

    Po wazelinowaniu zostaje wytarcie szmatką do czystości i to wszystko :) ;)
    • Offline
    • Oklaski: -58

    O:Vademecum czyszczenia i konserwacji monet 14 lat, 2 miesięcy temu Ostatnio zmieniany: przez Xbarok21. #14884

    na brązie znakomite efekty na tombaku trochę mniej ale tez wyczyści trzeba się bardziej napracować na tombaku :) pozdro
    • Offline
    • Oklaski: 107
    Pozdrawiam,
    Lynx

    O:Vademecum czyszczenia i konserwacji monet 14 lat, 2 miesięcy temu #14887

    Xbarok21, wazelina jest tłusta więc najprawdopodobniej usuwa zabrudzenia, które rozpuszczają tłuszcze. Brąz i tombak dlatego, że kupując na aukcjach np. medale mam wrażenie, że były czymś konserwowane (specyficzny zapach, ale to by dowodziło, że wazelina była nie techniczna lecz kosmetyczna). Osobiście nie czyszczę lecz co najwyżej myję, chcąc pozbyć się odcisków paluchów lub w miarę świeżych zakurzeń. Jednak delikatne natłuszczenie zwłaszcza medali ze wspomnianych stopów powinno dać efekt pozytywny, czyli zabezpieczyć przed warunkami zewnętrznymi.
    Pozdrawiam
    • Offline
    • Oklaski: -58

    O:Vademecum czyszczenia i konserwacji monet 14 lat, 2 miesięcy temu #14890

    Dokładnie :)
Moderatorzy: bartek
Wygenerowano w 0.48 sekundy

Nowe zasady dotyczące ciasteczek (cookies). Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Wasze oczekiwania. W razie potrzeby można zablokować ciasteczka w przeglądarce jak to zrobić tutaj.

Akceptuję zapisywanie ciasteczek (cookie) dla tej strony:

EU Cookie Directive Module Information