Polecamy

skup monet
skup monet
Numizmatyka
Sklep numizmatyczny
Monety
monety skup

Polecamy

skup monet
skup monet
Numizmatyka
Sklep numizmatyczny
Monety
monety skup
Witamy, Gościu
Użytkownik: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1

TEMAT: Są to monety czy numizmaty

    • Offline
    • Oklaski: 0

    Są to monety czy numizmaty 11 lat, 10 miesięcy temu #26856

    Są to monety czy numizmaty?
    Szlak Bursztynowy Amber Route, Niue Island 1$:
    -KALININGRAD, -GDAŃSK, -ELBLĄG, -WROCŁAW, -STARE HRADISKO, -SZOMBATHELY,-CARNUNTUM, -AQUILEIA.

    Dane techniczne jednej sztuki:
    Producent: Mennica Polska,
    Emitent: Niue Island,
    Rok emisji: 2008,
    Nakład: 10000 sztuk,
    Nominał: 1 $,
    Metal: srebro, Ag 925 oksydowane,
    Waga: 28,28 g,
    Śrenica: 38,61mm.
    • Offline
    • Oklaski: 5

    Odp: Są to monety czy numizmaty 11 lat, 10 miesięcy temu #26858

    Według mnie są to tylko monety.

    sjp.pwn.pl/slownik/2569413/numizmat
    • Offline
    • Oklaski: 1

    Odp: Są to monety czy numizmaty 11 lat, 10 miesięcy temu Ostatnio zmieniany: przez Patrolowaty. #26859

    Ja bym powiedział inaczej. Moneta to środek płatniczy, numizmat to monetopodobny twór kolekcjonerski. Wniosek? Monetą można, lub można było płacić = ma nominał. Stare monety zdażało się, że nie miały nominału ale rozumiem, że nie o takich rozmawiamy, więc jeśli na twoich krążkach są nominały = -> moneta, jeśli nie ma nominału, numizmat;)

    pozdrawiam:)

    PS. Może jeszcze być uncja złota, czy innego kruszcu ewentualnie... nie wiem, czy to tez podpada pod numizmat, czy nie;)


    EDIT:
    Widzę, że mają nominał 1$ więc monetki;)
    • Shiver
    • Shiver

    Odp: Są to monety czy numizmaty 11 lat, 10 miesięcy temu #26860

    Przepraszam, a gdzie można zapłacić dolarami Niue, zwłaszcza bitymi w Warszawie i z polskimi napisami? ;)
    • Offline
    • Oklaski: 107
    Pozdrawiam,
    Lynx

    Odp: Są to monety czy numizmaty 11 lat, 10 miesięcy temu #26862

    Na ten temat tu na forum już tyle było, że nie ma co powtarzać w koło tego samego!
    Proszę poszukać... jest wyszukiwarka.
    Cóż, w ostatnim czasie namnożyło nam się różnego typu numizmatów, że wielu zaczęło wszystko co okrągłe nazywać monetą i mylić pojęcia (choć monety nie zawsze bywają okrągłe ;)).
    Jeszcze raz (zresztą zgodnie z definicją) moneta to numizmat, tak jak jest nim medal;) Natomiast numizmat nie musi i często nie jest monetą! Kłopot jak widzę pojawia się z zakwalifikowaniem tzw. monet kolekcjonerskich...
    Tak jak Shiver pisze, monety służyły do płacenia za towary czy usługi, czy zatem monety kolekcjonerskie można z czystym sumieniem nazwać jeszcze monetami czy już tylko numizmatami (pojęcie jak widać o wiele szersze)? Stosując ścisłą terminologię (powiązaną z funkcją określoną dla pieniędzy), to niestety monety kolekcjonerskie nie spełniają tego podstawowego warunku i z powodzeniem mogłyby być nazywane numizmatami. To, że mają nominał i orzełek, to wydaje się za mało by nazwać je pieniędzmi.
    • Offline
    • Oklaski: 6

    Odp: Są to monety czy numizmaty 11 lat, 10 miesięcy temu #26864

    Witam. Pozwoliłem sobie włączyć się do dyskusji. Obecnie również bite są monety bez nominału - dla przykładu Srebrny Meksykański Libertad, moneta bulionowa, wykonana ze srebra próby 999. Po raz pierwszy monetę wydano w 1949 roku. Po jakimś czasie wstrzymano jej emisję by ponownie wznowić jej wydawanie w roku 1982. Pomimo braku nominału jest prawnym środkiem płatniczym w Meksyku. Wg. oficjalnych danych wartość określona jest parytetem srebra tzn. ni mniej ni więcej wartość rynkowa srebra razy waga monety. Moneta występuje jako 1/20 oz; 1/10/oz; 1/4 oz; 1/2 oz no i oczywiście 1 uncjowa. Co do Bursztynowego szlaku to raczej należy moim zdaniem patrzeć na wartość numizmatyczną - dobra jakość wykonania, niewielkie w sumie nakłady. Faktem jest, żę w pewnym okresie obserwowałem niesamowite parcie na zakup tych monet czy to w srebrze czy też złocie, ceny szalały. Obecnie można znaleźć je w naprawdę przyzwoitych cenach. A zapłacić tą monetą można chyba w Nowej Zelandii. Podobnie rzecz się ma i z innymi monetami wydawanymi przez niewielkie państewka na Pacyfiku.
    • Shiver
    • Shiver

    Odp: Są to monety czy numizmaty 11 lat, 10 miesięcy temu #26866

    Można chyba... bardzo dobrze powiedziane.
    Nowa Zelandia ma swoją walutę, którą jest dolar nowozelandzki. Obowiązuje on również na Niue i napewno na żadnym z nich "Niue" nie jest napisane.
    Nasze monety bulionowe i kolekcjonerskie też są prawnym środkiem płatniczym ale tak jak ich "płatniczość" jest czystą papierową fikcją tak również ich "monetowość" jest fikcją. To tylko takie srebrne lub złote sztabki z nominałem o określonej zawartości kruszcu. Podatków w urzędzie skarbowym tym raczej nie rozliczysz.
    • Offline
    • Oklaski: 107
    Pozdrawiam,
    Lynx

    Odp: Są to monety czy numizmaty 11 lat, 10 miesięcy temu #26871

    Mirekz, monety bulionowe to zupełnie inna bajka, a w Meksyku to gdybyś wyjął z portfela dolary amerykańskie to też nikt nie odmówiłby przyjęcia zapłaty :)
    Co do parcia na te numizmaty, to już chyba niektórym przeszło ;) Szczerze mówiąc, to chyba nigdzie nie opłacałoby się regulować należności za pomocą monet kolekcjonerskich - nominał nie odpowiada wartości takiej monety.
    Cóż, ja tylko jedno powiem na koniec: kto i co kolekcjonuje to jego sprawa :) Ważne żeby robił to świadomie i nie przekazywał innym błędnych informacji...
  • Strona:
  • 1
Moderatorzy: bartek
Wygenerowano w 0.20 sekundy

Nowe zasady dotyczące ciasteczek (cookies). Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Wasze oczekiwania. W razie potrzeby można zablokować ciasteczka w przeglądarce jak to zrobić tutaj.

Akceptuję zapisywanie ciasteczek (cookie) dla tej strony:

EU Cookie Directive Module Information