Polecamy

skup monet
skup monet
Numizmatyka
Sklep numizmatyczny
Monety
monety skup

Polecamy

skup monet
skup monet
Numizmatyka
Sklep numizmatyczny
Monety
monety skup
Witamy, Gościu
Użytkownik: Hasło: Zapamiętaj mnie
Podpowiedź:
Aby rozpocząć nowy wątek w tym dziale, przejdź do dowolnego artykułu na stronie, a następnie napisz wiadomość (komentarz) pod jego treścią. Wątek zostanie automatycznie rozpoczęty w tej kategorii forum i przypisany do danego artykułu.
  • Strona:
  • 1
  • 2

TEMAT: W którą stronę zmierza polska numizmatyka?

    • Offline
    • Oklaski: 0

    W którą stronę zmierza polska numizmatyka? 14 lat, 9 miesięcy temu #11862

    Witam.
    na forum, wśród takich doświadczonych zbieraczy specjalistów muszę określić się jako początkujący numizmatyk.
    Świat polskich lustrzanek zacząłem poznawać dokładnie w momencie, kiedy wszystkie wykresy cen monet zaczynały pikować w dół. Uważam, że pomimo kryzysu na rynku numizmatów, plajt wielu firm, upadku systemu abonamentów i nieracjonalnej polityki NBP to właśnie teraz jest najlepszy czas na inwestycje w monety. Są one na tyle tanie, że nie mogą stracić już wiele na wartości. A biorąc per analogia przykład giełdy - kiedy ceny nie mogą już bardziej spaść zbliża się okres hossy i odreagowanie cen niedowartościowanych monet. Zainwestowałem kilka tysięcy w lustrzanki z różnych roczników i jestem pełen entuzjazmu oraz pewien przyszłych zysków.
    • krzysztof.jarzabek
    • krzysztof.jarzabek

    O:W którą stronę zmierza polska numizmatyka? 14 lat, 9 miesięcy temu #11877

    Ależ oczywiście, że jeszcze mogą stracić. To, że do tej pory ceny poszły w dół o xx% nie znaczy, że teraz to już tylko w górę. Poczytaj, jak pękała bańka internetowa na przełomie stuleci - wtedy też wszyscy mówili, że taniej już być nie może.
    Oczywiście nie mówię, że przed nami okres płaczu i zgrzytania zębów, ale o przyszłości można jedynie spekulować, a nie pisać o niej w kategorii pewników.
    Ja sam uważam, że to dobry czas na zakup monet, także uzupełniam kolekcję. Ale jestem też przygotowany na to, że może się wkrótce okazać, że przepłaciłem. Tylko że dla mnie nie ma to większego znaczenia, bo jestem przede wszystkim kolekcjonerem :P
    • Offline
    • Oklaski: 0

    O:W którą stronę zmierza polska numizmatyka? 14 lat, 9 miesięcy temu #11893

    Moim zdaniem polska numizmatyka będzie się jeszcze czołgać przez kilka lat z powodu wysokich nakładów i wejścia do strefy Euro. Ogromna ilość egzotycznych ofert odwraca uwagę od monet starych z przed 1939 roku. Za jakieś 20 lat w cenie będzie PRL, kiedy czas przetrzebi ich ilość.
    • Offline
    • Oklaski: 119
    Nemo est mortalium, qui sapiat omnibus horis
    TPZN nr 46
    forum.tpzn.pl/index.php

    O:W którą stronę zmierza polska numizmatyka? 14 lat, 9 miesięcy temu #11894

    Akurat moim zdaniem wejście do strefy euro nie powinno wpłynąć negatywnie na numizmatykę. Jeśli już to raczej pozytywnie - koniec złotówki oznaczać powinien wzrost cen monet złotowych (oczywiście nikt nie twierdzi że będzie on gwałtowny, raczej stabilny i powolny) a z drugiej strony zainteresowanie nowymi monetami euro. Tak więc może to być kolejny impuls do rozwoju numizmatyki w Polsce (oby nie rozwój emisji przez NBP).
    • Offline
    • Oklaski: 46
    --
    Numizmatyczne pozdrowienia
    Bartosz Błądek
    Zobacz! Jesteśmy na Facebook.

    O:W którą stronę zmierza polska numizmatyka? 14 lat, 9 miesięcy temu #11923

    na szczęście wielkości nakładów euro nie będą już kontrolowane przez NBP :)
    • Eothain
    • Eothain

    O:W którą stronę zmierza polska numizmatyka? 14 lat, 9 miesięcy temu #11924

    No właśnie, bo zawsze może być coś takiego: www.wiadomosci24.pl/artykul/rok_2010_kon...ia_monet_103405.html
    • Offline
    • Oklaski: 0

    W którą stronę zmierza polska numizmatyka? 14 lat, 9 miesięcy temu #11969

    A co za różnica czy NBP czy Bank Europejski, jak wywęszą zysk to polityka się niezmieni...
    • Offline
    • Oklaski: 0

    O:W którą stronę zmierza polska numizmatyka? 14 lat, 8 miesięcy temu #12038

    Moim zdaniem, kolekcjonerów nie przybyło wielu. Wzrost cen, później spadek, spekulacje, utracone i zyskane pieniądze, inwestycje, to przeszłość. Ludzie o których mowa, jeśli nie zarobili pieniędzy, to chcieli ich odzyskać chociaż część - tak myślę. Stąd sądzę, że nie przybyło wielu nowych kolekcjonerów. Inwestorzy, którzy się nie sparzyli, inwestują dalej, tylko na zyski będą musieli czekać dłużej. Ci, którym nie wyszło, albo odpuścili całkiem, albo poszukali innych gałęzi numizmatyki do inwestowania i nie chodzi mi o medale, lecz o inne mennice, inne kraje, inne tematy.

    Dokąd zmierza polska numizmatyka dalej. Moim zdaniem nie ma precyzyjnego celu. NBP będzie wypuszczało dalej Zwierzęta Świata i inne popularne serie. Dołoży parę innych, które będą zawsze budzić kontrowersje. Ktoś to kupi, lecz inwestycji z tego nie będzie.

    Uważam, że ludzie wolą kolekcjonować monety, które w momencie zakupu już mają jakąś historię (związaną z tematem), lub są to monety o wysokich walorach estetycznych.

    Na koniec dodam, że każdy kolekcjoner lubi patrzeć, jak rośnie w wartość jego kolekcja (nawet jeśli nie jest wspomnianym wyżej inwestorem).

    Wreszcie zbliżają się obawy dotyczące wprowadzenia euro w Polsce. I co? Polskie kolekcjonerskie Euro? o niskich nakładach jak np. francuskie? Jaka tematyka? zakończenie serii dotychczasowych? Nie wyobrażam sobie kontynuacji serii w euro.

    Myślę, że wówczas wszystkie złotówki zejdą na dalszy plan, a ludzie rzucą się na pierwsze euro w nadziei, że za kilka lat sprzedadzą je z dużym zyskiem.

    A jaka będzie wartość złotówek?
    Moim skromnym zdaniem, po dłuższym czasie od wprowadzenia euro, będzie można je zachować dla przyszłych pokoleń, lub sprzedać z dużym zyskiem. Czas zrobi swoje. Jedno jest pewne. Aktualnie nie ma możliwości krótkoterminowych wysokoopłacalnych inwestycji w złotówki.
    • Offline
    • Oklaski: 0

    O:W którą stronę zmierza polska numizmatyka? 14 lat, 8 miesięcy temu #12188

    Pojawia się jeszcze jeden niezywkle ciekawy problem: gdzie zmierzać bedzie polska numizmatyka po wprowadzeniu euro?!

    Nie dotyczy to "polskich monet euro" bo taki podział jest już sztuczny. Nie można zbierać tylko "polskich euro" w oderwaniu od pozostałych emitentów.

    Ale co ze złotówkami - zainteresowanie spadnie? Monety stracą wartość czy przeciwnie staną się z czasem sentymentalnymi rearytasami?
  • O:W którą stronę zmierza polska numizmatyka? 14 lat, 8 miesięcy temu #12189

    Nie jest to dobre porównanie, ale spróbuję.

    Monety okresu PRL po 89' roku nieco straciły na popularności, lecz w osttanim czasie widać, że zainteresowanie nimi coraz bardziej rośnie, także kto wie może będzie tak i z monetami podenominacyjnymi kiedy wejdzie EURO
    • Offline
    • Oklaski: 4

    O:W którą stronę zmierza polska numizmatyka? 14 lat, 8 miesięcy temu #12190

    Witam wszystkich, również wydaje mi się że monety PRL-u cieszą się coraz to większym zainteresowaniem, wydaje mi się że na allegro w dziale monety z PRL-u zrobił się niezły ruch...:)pozdrawiam wszystkich :)
    • Offline
    • Oklaski: 0

    O:W którą stronę zmierza polska numizmatyka? 14 lat, 8 miesięcy temu #12191

    Witam
    Po wprowadzeniu euro uważam,iż wartość polskich lustrzanek z okresu PRL i III RP z nakładami do 50 tyś. szt. nie spadnie,a wręcz przeciwnie powinna pomału rosnąć.
    W Słowacji po wprowadzeniu euro korony mają się całkiem dobrze.Wartość koron bitych stemplem lustrzanym ciągle rośnie.

    Nie mogę zgodzić się do końca z opinią,że po wprowadzeniu w Polsce euro nie będzie można zbierać wyłącznie polskich monet euro.W przypadku monet 2 euro warto kolekcjonować monety o tym samym nominale wydawane przez wszystkie państwa strefy euro.
    Natomiast w przypadku monet euro o nominałach 5,10 czy 20 euro bitych stemplem lustrzanym wcale nie trzeba zbierać lustrzanek wydawanych przez pozostałe banki strefy euro.
    Można spokojnie w tym przypadku ograniczyć się do polskich monet euro i potraktować je jako dalszą kontynuację kolekcji
    polskich lustrzanek.
    • Offline
    • Oklaski: 0

    W którą stronę zmierza polska numizmatyka? 14 lat temu #17883

    Witam,
    dobrego inwestora (bez względu na dziedzinę w jakiej się porusza) cechuje to, że powiększa aktywa gdy ceny osiągają poziom najniższy. Oczywiście największa trudność polega na tym, aby być pewnym, że to już. Osobiście nie nazwał bym ludzi, którzy kupili większą ilość numizmatów w okresie największych wzrostów cen INWESTORAMI. Obawiam się, że w większości były to przypadkowe osoby, zwabione wizją bajecznego zysku. Prawdziwi inwestorzy po prostu wykorzystali ten "owczy pęd" i zrealizowali zyski.
    Ponieważ numizmatyką zajmuję się poważniej od niedawna, osobiście cieszy mnie spadek cen, gdyż mogę małym kosztem budować skromną kolekcję i zupełnie nie zwracam uwagi czy wartość danej monety za 2, 3 i więcej lat wzrośnie czy spadnie. Po prostu zbieram to co mnie interesuje i cieszy oko. Pozdrawiam.
    • Offline
    • Oklaski: 5

    O:W którą stronę zmierza polska numizmatyka? 14 lat temu #17924

    Z jednej strony wyższe nakłady i co za tym idzie niskie ceny monet dają możliwość łatwego uzupełniania kolekcji. Z drugiej strony każdy kolekcjoner chciałby by jego monety były jak najbardziej unikalne i rzadkie, których zdobycie nastręcza nie lada problemu, to przecież daję ogromną satysfakcję z posiadanych zbiorów. Dla mnie, numizmatyka młodszego pokolenia, idyllą wydają się czasy choćby drugiej połowy lat 90tych, kiedy jeszcze nie myślałem nawet o monetach, a srebrne lustrzanki miały niskie nakłady i niewygórowane ceny:) Szkoda, że nic nie wskazuje na powrót tych dobrych czasów...
  • Strona:
  • 1
  • 2
Moderatorzy: bartek
Wygenerowano w 0.24 sekundy

Nowe zasady dotyczące ciasteczek (cookies). Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Wasze oczekiwania. W razie potrzeby można zablokować ciasteczka w przeglądarce jak to zrobić tutaj.

Akceptuję zapisywanie ciasteczek (cookie) dla tej strony:

EU Cookie Directive Module Information