Polecamy

skup monet
skup monet
Numizmatyka
Sklep numizmatyczny
Monety
monety skup

Polecamy

skup monet
skup monet
Numizmatyka
Sklep numizmatyczny
Monety
monety skup
Witamy, Gościu
Użytkownik: Hasło: Zapamiętaj mnie
Podpowiedź:
Aby rozpocząć nowy wątek w tym dziale, przejdź do dowolnego artykułu na stronie, a następnie napisz wiadomość (komentarz) pod jego treścią. Wątek zostanie automatycznie rozpoczęty w tej kategorii forum i przypisany do danego artykułu.
  • Strona:
  • 1
  • 2

TEMAT: Niecodzienny sposób na niszczenie monet

    • Offline
    • Oklaski: 46
    --
    Numizmatyczne pozdrowienia
    Bartosz Błądek
    Zobacz! Jesteśmy na Facebook.

    Niecodzienny sposób na niszczenie monet 13 lat, 8 miesięcy temu #19392

    ** Ten wątek jest dyskusją do artykułu: Niecodzienny sposób na niszczenie monet **
    • Offline
    • Oklaski: 3

    Niecodzienny sposób na niszczenie monet 13 lat, 8 miesięcy temu #19393

    Kara nie kara, ale to przebicie :D Tu przecież jest nie więcej niż 120-150 groszówek. Marża 9900% jest zatem nie do pozazdroszczenia :D
    • Offline
    • Oklaski: 7

    O: Niecodzienny sposób na niszczenie monet 13 lat, 8 miesięcy temu #19394

    Z tego co sie orientuje niszczenie monet i banknotów będących w obiegu było karalne w PRL-u, dziś chyba już nie. w końcu ze swoją kasą można robić co się chce --- demokracja i kapitalizm :) /oczywiście mogę się mylić/ . Ale już sprzedaż czegoś takiego moim zdaniem jest dyskusyjna.
    • Offline
    • Oklaski: 10

    O: Niecodzienny sposób na niszczenie monet 13 lat, 8 miesięcy temu #19395

    Karalne czy nie ale twórcze:) Kiedyś widziałem naszyjnik czy bransoletę zrobioną z ok. 8-10 2-złotówek z kobietą z kłosami. Ciekawe tylko czy z epoki?
    • Offline
    • Oklaski: 46
    --
    Numizmatyczne pozdrowienia
    Bartosz Błądek
    Zobacz! Jesteśmy na Facebook.

    O: Niecodzienny sposób na niszczenie monet 13 lat, 7 miesięcy temu #19408

    lego napisał:
    Karalne czy nie ale twórcze:) Kiedyś widziałem naszyjnik czy bransoletę zrobioną z ok. 8-10 2-złotówek z kobietą z kłosami. Ciekawe tylko czy z epoki?


    Mam znajomego jubilera który kiedyś wycinał piłsudskiego z 5 złotówek i robił z niego breloczki, które się dobrze sprzedawały.

    na ostatnich targach chyba minerałów i czegośtam widziałem właśnie taki naszyjnik robiony z jednej monety 2 zł z kobietą, moneta była wypolerowana do połysku i osadzona przez jubilera w ładnym trzymaku też ze srebra. Następnym razem jak to zobaczę to wezmę aparat i zrobię zdjęcia.
    • Offline
    • Oklaski: 46
    --
    Numizmatyczne pozdrowienia
    Bartosz Błądek
    Zobacz! Jesteśmy na Facebook.

    O: Niecodzienny sposób na niszczenie monet 13 lat, 7 miesięcy temu #19409

    bart80 napisał:
    Z tego co sie orientuje niszczenie monet i banknotów będących w obiegu było karalne w PRL-u, dziś chyba już nie. w końcu ze swoją kasą można robić co się chce --- demokracja i kapitalizm :) /oczywiście mogę się mylić/ . Ale już sprzedaż czegoś takiego moim zdaniem jest dyskusyjna.


    Oddzilenej specustawy na niszczenie monet nie ma ale obiegowe środki płatnicze są własnością NBP. A jak powszechnie wiadomo za niszczenie cudzej właśności jest kara.

    Z tego co się orientuję to nie było w historii żadnej sprawy o niszczenie pieniądza ale fakt działania niezgodnego z prawem pozostaje.
    • Offline
    • Oklaski: 0

    Niecodzienny sposób na niszczenie monet 13 lat, 7 miesięcy temu #19413

    no faktycznie niecodzienny saposób niszczenia monet to powinno byc zakazane albo jest zakazane i za niszcze nie polskich monet obiegowych powinnpo sie ponosic odpowiedzialność karnbo finansową
    • Offline
    • Oklaski: 4

    Niecodzienny sposób na niszczenie monet 13 lat temu Ostatnio zmieniany: przez baz. #22655

    Bartek zanim coś napiszesz zastanów się 10x razy czy masz rację, a wystarczy zwykła logika, nie doktorat z prawa. W/g tego co twierdzisz wszystkie pieniądze należą do NBP, czyli płacąc w sklepie płacisz cudzymi pieniędzmi. Właściciel z kolei może żądać w każdej chwili zwrotu swojej własności(a nie zamiany), ciekawe czemu tego nie robi?
    Pieniądz jest pieniądz i należy NBP jeżeli jest w kasie NBP.
    • Offline
    • Oklaski: 7

    Odp: Niecodzienny sposób na niszczenie monet 13 lat temu #22656

    Baz ty również zastanów się zanim coś napiszesz. wpis o który ci chodzi napisał szanowny moderator Bartek mnie wczesniej tylko cytując. więc wątpliwosci w tej sprawie prosze kierowac do odpowiedniej osoby.
    • Offline
    • Oklaski: 4

    Odp: Niecodzienny sposób na niszczenie monet 13 lat temu #22657

    Już poprawiłem. Przepraszam za pomyłkę, nierozsądnie (jak również nielogiczne) jest atakować osobę która zajmuje podobne stanowisko. Na swoje usprawiedliwienie napisze jedynie to, że komentowałem bezpośrednio pod artykułem, a tam cytowania są zdecydowanie mniej widoczne, no i teraz muszę odszczekać jako pies...
    • Offline
    • Oklaski: 151
    Numizmatyka uczy czytac znaki czasu.

    Odp: Niecodzienny sposób na niszczenie monet 13 lat temu #22659

    Z tego co ja sie orientuje to niszczenie znakow pienieznych jakie kolwiek by one nie byly a bedacych prawnym srodkiem platniczym jest przestepstwem.
    Byc moze to spuscizna PRL-u ? Co kraj to obyczaj w UK spotkalam sie z maszynami ustawionymi np. w zoo do wybijania zetonikow pamiatkowych wklada sie obiegowa monete prosto z portfela przekreca kolem i na naszej monecie powstaje nowy rysunek
    i nikt nie widzi w tym problemu ;)
    • Offline
    • Oklaski: 4

    Odp: Niecodzienny sposób na niszczenie monet 13 lat temu Ostatnio zmieniany: przez baz. #22661

    W cywilizowanym świecie, w tym w Polsce, obowiązuje zasada nulla poena sine lege poenali anteriori. Wiele dyskusji tego typu widziałem i nigdy nikt nie podał żadnego przepisu zakazującego niszczenia monet, ewentualnie wyroku po 1990r., dotyczącego sprawy. Powoływanie się na zakazy, kiedy nie jest się w stanie podać gdzie zostały zapisane, mąci w głowach. (Proszę absolutnie nie przytaczać przepisów dot. fałszerstw i usuwania znaków urzędowych, bo nie mają zastosowania, polecam wiele innych dyskusji do odszukania w goglach). Na koniec z punktu widzenia kolekcjonera bilon w kieszeniach milionów ludzi jest wprost zbrodniczo niszczony, wiec ludzi do pudła i bilon do pudła (zwykle plastikowego)- nikt nie uszkodzi już więcej żadnego krążka.
    • Offline
    • Oklaski: 1

    Odp: Niecodzienny sposób na niszczenie monet 13 lat temu #22662

    Wreszcie ktoś coś mądrego na ten temat napisał. OKLASKI!
    • Offline
    • Oklaski: 7

    Odp: Niecodzienny sposób na niszczenie monet 13 lat temu #22675

    Wczoraj w Panoramie była inf. na temat groszówek. Okazuje się że wyprodukowanie 1 grosza kosztuje groszy 6 /sześć/. Po wyliczeniu przez szanownych dziennikarzy dowiedziałem się co nastepuje: na kilogram jedno groszówek wchodzi ich 600szt tj 6zł a na złomie za kilogram miedzi płacą w zależności od skupu jakieś 17-20zł więc sprzedając ten kg jednogroszówek możemy zarobić na czysto min 11zł. podobno ponad połowy jednogroszówek / a wybija się ich miliony a nawet setki milionów/ nie ma w obiegu. Pytanie: gdzie są????? i który skup przyzna że coś takiego skupuje????
    • Offline
    • Oklaski: 4

    Odp: Niecodzienny sposób na niszczenie monet 13 lat temu Ostatnio zmieniany: przez baz. #22676

    też widziałem,
    -koszt tylko nieoficjalny i raczej 5+ niż 6gr
    -blaszki są z mosiądzu manganowego nie miedzi
    -podano cenę skupu mosiądzu 12zł zysk 9zł
    -skupujący się boją
    -bilon jest wyrzucany, gubiony, zużywa się, jest chomikowany

    I parę uwag:
    -brak informacji ile monet NBP wymienił z powodu zużycia
    -pytanie czy ten stop ma zastosowanie poza mennicą? emitent wie o takiej możliwości i stosuje egzotyczne stopy
    -zebranie z rynku hurtowej ilości monet jest b. pracochłonne i kosztowne
    -odpowiednie przerobienie, aby bez problemu sprzedać kolejny koszt
    -efekt zysk mikroskopijny w stosunku do nakładów
    -dziennikarze sprzedają sensacje bo żyją z oglądalności reklam
    -gdyby problem był dotkliwy zostałby już dawno rozwiązany
    • Offline
    • Oklaski: 151
    Numizmatyka uczy czytac znaki czasu.

    Odp: Niecodzienny sposób na niszczenie monet 13 lat temu #22679

    Baz piszac:
    -skupujacy sie boja
    -odpowiednie przerobienie,aby bez problemu sprzedac kolejny koszt
    Mijasz sie z tym co napisales w poprzednich postach ;)
    • Offline
    • Oklaski: 4

    Odp: Niecodzienny sposób na niszczenie monet 13 lat temu Ostatnio zmieniany: przez baz. #22680

    Ciekawa teza ale całkiem nietrafna. Z tego, że ktoś sobie wyobraża, że popełnia przestępstwo nie wynika jakakolwiek odpowiedzialność. Natomiast z takim nastawieniem pośrednika nie uda się zrobić obrotu, lub cena skupu będzie odpowiednia do wyimaginowanego ryzyka. Żeby nie było żadnych wątpliwości, chodzi o to żeby bez problemów i szybko, zarobić trzeba tony monet przerobić na złom który bez problemów i szybko kupi każdy. Niestety panowie ze skupów lekceważą oczywiste paserstwo w przypadku skupowania pokryw studzienek kanalizacyjnych, boją się kupić bilon, bo tak.
    • Offline
    • Oklaski: 151
    Numizmatyka uczy czytac znaki czasu.

    Odp: Niecodzienny sposób na niszczenie monet 13 lat temu #22681

    Ciekawy wywod,niestety mnie nie przekonal.
    • Offline
    • Oklaski: 151
    Numizmatyka uczy czytac znaki czasu.

    Odp: Niecodzienny sposób na niszczenie monet 13 lat temu #22682

    "Art. 137. § 1. Kto publicznie znieważa, niszczy, uszkadza lub usuwa godło, sztandar, chorągiew, banderę, flagę lub inny znak państwowy,

    podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

    Na monetach i banknotach znajduje sie godlo panstwowe wiec mozna by zlozyc pozew chociazby na podstawie tego Art.
    • Offline
    • Oklaski: 151
    Numizmatyka uczy czytac znaki czasu.

    Odp: Niecodzienny sposób na niszczenie monet 13 lat temu #22683

    Znalazlam jeszcze cos takiego ;)
    Art. 69. Kto umyślnie niszczy, uszkadza, usuwa lub w inny sposób czyni
    bezskutecznymi znaki umieszczone przez organ państwowy w celu
    stwierdzenia tożsamości przedmiotu, zamknięcia go lub poddania
    rozporządzeniu władzy,podlega karze aresztu, grzywny albo karze nagany.

    Jest jeszcze Art.310. Odpowiednio zinterpretowany tez moze byc obciazajacy.

    Baz czekam na kontrargumenty :)
    Pozdrawiam
  • Strona:
  • 1
  • 2
Moderatorzy: bartek
Wygenerowano w 0.35 sekundy

Nowe zasady dotyczące ciasteczek (cookies). Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Wasze oczekiwania. W razie potrzeby można zablokować ciasteczka w przeglądarce jak to zrobić tutaj.

Akceptuję zapisywanie ciasteczek (cookie) dla tej strony:

EU Cookie Directive Module Information