Polecamy

skup monet
skup monet
Numizmatyka
Sklep numizmatyczny
Monety
monety skup

Polecamy

skup monet
skup monet
Numizmatyka
Sklep numizmatyczny
Monety
monety skup
Witamy, Gościu
Użytkownik: Hasło: Zapamiętaj mnie
Podpowiedź:
Aby rozpocząć nowy wątek w tym dziale, przejdź do dowolnego artykułu na stronie, a następnie napisz wiadomość (komentarz) pod jego treścią. Wątek zostanie automatycznie rozpoczęty w tej kategorii forum i przypisany do danego artykułu.
  • Strona:
  • 1
  • 2

TEMAT: 31-latek zatrzymany za handel zabytkowymi monetami

    • Offline
    • Oklaski: 0

    31-latek zatrzymany za handel zabytkowymi monetami 13 lat, 7 miesięcy temu #20047

    bilde1Szczecińska policja zatrzymała 31-latka, który nielegalnie poszukiwał skarbów. W jego mieszkaniu znaleziono dwadzieścia zabytkowych monet z okresu od XVI do końca XIX wieku. Numizmaty zostały znalezione na terenie Szczecina, gdzie mężczyzna prowadził poszukiwania.

    31-latek wpadł w ręce policji  po  tym  jak  funkcjonariusze  Wydziału  Kryminalnego  KWP w Szczecinie otrzymali informację, że na jednym z portali aukcyjnych szczecinianin oferuje do sprzedaży zabytkowe monety. Jak mówi mł. asp. Mirosława Rudzińska - szereg sprawdzeń i ustaleń doprowadził do wytypowania mężczyzny podejrzewanego o nielegalny proceder. Do jego zatrzymania doszło po ustaleniu adresu pobytu.

    Zatrzymany przyznał się, że znalazł zabytkowe monety prowadząc na własną rękę poszukiwania archeologiczne przy pomocy wykrywacza metali. Poszukiwania prowadził na terenie Szczecina i pod szczecińskich miejscowości.

    Zgodnie z polskim prawem stanowiska archeologiczne i zabytki podlegają ochronie. Prowadzenie poszukiwań przez amatorów jest legalne gdy uzyska się pozwolenie na określony czas i obszar od wojewódzkiego konserwatora zabytków. Przedmioty znalezione podczas takich poszukiwań należy przekazać odpowiednim instytucjom.

    Mężczyźnie postawiono zarzut z ustawy o ochronie zabytków zagrożonego karą od roku do dziesięciu lat pozbawienia wolności. Monety zostaną wycenione i zaklasyfikowane przez Muzeum Narodowe w Szczecinie gdzie zostaną przekazane przez policję.

    Źródło: http://www.gs24.pl/
    Fot: Policja

    Więcej...
    • Offline
    • Oklaski: 5

    Odp: 31-latek zatrzymany za handel zabytkowymi monetami 13 lat, 7 miesięcy temu #20049

    jak dla mnie to dziwne jest te nasze prawo...
    • Offline
    • Oklaski: 151
    Numizmatyka uczy czytac znaki czasu.

    Odp: 31-latek zatrzymany za handel zabytkowymi monetami 13 lat, 7 miesięcy temu #20050

    i tak i nie ...
    a jesli chodzi o szukanie "skarbow" na wlasna reke to w calym cywilizowanym
    swiecie prawo jest podobne.
    • Offline
    • Oklaski: 119
    Nemo est mortalium, qui sapiat omnibus horis
    TPZN nr 46
    forum.tpzn.pl/index.php

    Odp: 31-latek zatrzymany za handel zabytkowymi monetami 13 lat, 7 miesięcy temu #20052

    Niekoniecznie, polecam ten wątek do poczytania jak jest z tym w UK: forum.tpzn.pl/index.php/topic,2766.0.html
    Sam zresztą się przymierzam od pewnego już czasu do eksploracji brytyjskiej gleby :)
    • Offline
    • Oklaski: 151
    Numizmatyka uczy czytac znaki czasu.

    Odp: 31-latek zatrzymany za handel zabytkowymi monetami 13 lat, 7 miesięcy temu #20055

    co do eksploracji brytyjskiej gleby zycze powodzenia a zwlaszcza duzo cierpliwosci.

    jesli chodzi o artykul swietny interes zaorane pole kilkuset uczestnikow kazdy
    placi po 40 funtow za wjazd ...
    reszte kazdy moze dopisac sobie sam (teoria spiskowa?) nie koniecznie
    angole wiedza jak robic kase i nic by mnie nie zdziwilo ;)
    • Offline
    • Oklaski: 119
    Nemo est mortalium, qui sapiat omnibus horis
    TPZN nr 46
    forum.tpzn.pl/index.php

    Odp: 31-latek zatrzymany za handel zabytkowymi monetami 13 lat, 7 miesięcy temu Ostatnio zmieniany: przez borsuk1977. #20056

    Bardziej chodziło tu o przepisy jakie są w UK odnośnie znalezionych przedmiotów. Co do 40 funciaków, to akurat ta impreza tyle kosztowała, bo z tego co wiem normalnie płaci się znacznie mniej. A to poletko a właściwie poletka bo było ich 9 liczyły łącznie ponad 1000 akrów a odległość pomiędzy ich krańcami ok. 5 km. Zresztą jak można przeczytać znaleziono tam nieco "dobra".
    • Offline
    • Oklaski: 1
    post tenebras spero lucem

    31-latek zatrzymany za handel zabytkowymi monetami 13 lat, 6 miesięcy temu #20065

    .....nieuprzejma konkurencja tak mu zaszkodziła....jak bandziory łażą po ulicach albo gówniarze malują mury to policji nie ma...za dziadków i poszukiwaczy skarbów się potrafią tylko zabarac.....c'est la vie
    • Offline
    • Oklaski: 6

    31-latek zatrzymany za handel zabytkowymi monetami 13 lat, 6 miesięcy temu #20160

    Jak można zmotywować ludzi do takich poszukiwań skoro wszystko co znajdą zostanie im zabrane i być może nawet dziękuję nie usłyszą. Powinni dostawać choć 10 procent znaleźnego - to byłoby już coś. Zawsze to jakaś motywacja...
    • Offline
    • Oklaski: 8

    Odp: 31-latek zatrzymany za handel zabytkowymi monetami 13 lat, 6 miesięcy temu #20166

    To powinno być całkowicie legalne. Co w ogóle znaczy to, że wszystko co w ziemi jest państwa??!!Jeśli tak to niech państwo przeznaczy odpowiednie fundusze na poszukiwania. Chyba lepiej, że jakiś "czesiek" z pod bramy chodzi z wykrywką i znajdowal monety niż miały by one całkowicie zgnić w ziemi. Przynajmniej je jakiemuś kolekcjonerowi na Allegro puści;P....no i tak to widzę;P
    • Offline
    • Oklaski: 151
    Numizmatyka uczy czytac znaki czasu.

    Odp: 31-latek zatrzymany za handel zabytkowymi monetami 13 lat, 6 miesięcy temu #20168

    Z jednej strony moze i tak, ale jest kilka przyczyn dla ktorych
    amatorzy skarbow powinni byc w jakis sposob "kontrolowani"
    1.Nieodpowiednie obchodzenie sie ze znalezionymi przedmiotami moze je nieodwracalnie zniszczyc (czyszczenie,przechowywanie ... )
    2.Katalogowanie,eksponowanie (monety bardzo rzadkie,unikaty powinny byc katalogowane,opisane i zasilac zbiory muzealne dla dobra wspolnego.

    Byc moze obecne przepisy sa zbyt restrykcyjne i zniechecaja, ale wyobrazcie sobie co by sie dzialo gdyby dano wszystkim wolna reke ;)
    • Offline
    • Oklaski: 8

    Odp: 31-latek zatrzymany za handel zabytkowymi monetami 13 lat, 6 miesięcy temu #20170

    Wszystko się zgadza ale pamiętać należy o tym, że jak tej cennej i rzadkiej i unikatowej monety nie znajdzie amator to ona się w ziemi rozłoży i nikt już jej nigdy nie zobaczy. Osobiście wolę żeby unikat ktoś nieumiejętnie wyczyścił jak ma on przepaść bezpowrotnie.
    • Offline
    • Oklaski: 0

    31-latek zatrzymany za handel zabytkowymi monetami 13 lat, 2 miesięcy temu #22244

    Żal mi ich że go do pierdla wsadzili jeśli oni by wykopali i pracowali w miejscu gdzie pozwolenia maja to by nie mieli zazutow ale że to jets zwykly mieszkaniec to odrazu do pierdla
    • Offline
    • Oklaski: 5

    Odp: 31-latek zatrzymany za handel zabytkowymi monetami 13 lat, 2 miesięcy temu #22246

    Translate pls.
    • Offline
    • Oklaski: 0

    Odp: 31-latek zatrzymany za handel zabytkowymi monetami 13 lat, 2 miesięcy temu #22251

    Ogólnie, że szarych ludzi za takie coś do pierdla, a jak już historyk to sobie może :)

    Nie no to nasze prawo faktycznie jest wg mnie troszkę za mało rozwojowe. Skoro państwa nie stać na szukanie, i dbanie o to, to powinno być prawo pozwalające ludziom - nie koniecznie wszystkim - na wyręczenie go z tego :) Dla wielu osób możliwość legalnego szukania, oddania do muzeum za informację o znalazcy wiele by już zrobiła.

    Za przykład niech będą nasze zabytki budowane, pałace, zamki, itp. Niby państwo powinno się nimi zajmować, ale ostatnio zdało sobie sprawę z tego, że nie da rady, a te zabytki niedługo stałyby się kupką piachu, więc teraz chcą je sprzedawać - na pewnych prawach i warunkach - szkoda, że dopiero teraz.

    Coś podobnego powinno tyczyć się tego co w ziemi :)
    • Offline
    • Oklaski: 10

    Odp: 31-latek zatrzymany za handel zabytkowymi monetami 13 lat, 2 miesięcy temu Ostatnio zmieniany: przez lego. #22264

    Swoją drogą zastanawiam się jak on wpadł. Tzn na pewno był donos ale jak? W końcu monety nawet i starsze są w obrocie, choćby na alledrogo i nie spotkałem się żeby potrzebny był jakikolwiek certyfikat... I ciekwae co to za monety?
    To po pierwsze. Po drugie nasze prawo to relikt socjalistyczno-demokratyczny, który powinien dawno się rozłożyć w kompostowniku durnych edyktów a nadal jest reanimowany przez rządzących, którzy chyba za cel życiowy postawili sobie nic z tym nie zrobić a tylko wymyślać kolejne "mądre" prawa.
    Żadnym poszukiwaczem nie jestem ale co znalazłem w polskiej "ziemi" to jest moje i już. Zwłaszcza, że szukałem na swoim/mojej rodziny terenie i oni o tym wiedzą:) Państwu, które nic nie robi i mu wszystko "się należy" pokazuję figę. Zresztą to nie tylko o to się rozchodzi ale to nie miejsce na takie wywody.
    • Offline
    • Oklaski: 0

    Odp: 31-latek zatrzymany za handel zabytkowymi monetami 13 lat, 2 miesięcy temu Ostatnio zmieniany: przez cinek000suchy. #22267

    Od roku do 10 lat pozbawienia wolności - zdecydowanie za dużo. Rozumiem za pobicie, rabunek ale za wykopanie i sprzedaż tych monet? Przesada.
    • Offline
    • Oklaski: 10

    Odp: 31-latek zatrzymany za handel zabytkowymi monetami 13 lat, 2 miesięcy temu Ostatnio zmieniany: przez lego. #22288

    Samfing niu wiadomosci.onet.pl/regionalne/lodz/lodzk...egion-wiadomosc.html

    Danielov - fanty odkładaj po prostu w oznaczone miejsce, np. pod sosenkę, przysyp igliwiem i po sprawie :) Po skończonej robocie zbierz wszystko i do domu cieszyć się znaleziskiem.
    • Offline
    • Oklaski: 0

    Odp: 31-latek zatrzymany za handel zabytkowymi monetami 13 lat, 2 miesięcy temu #22290

    dokładnie. bandycki kraj. mam na mysli przepisy. Sam posiadam wykrywacz metali, ale dopiero od roku. Nie wiele z niego korzystam ale wiosną zapewne zapuszczę się w kilka ciekawych miejsc. Jak policja się mnie zapyta co robię- odpowiem że szukam kluczykow od motocykla które zgubiłem. jeśli nie znajda przy mnie żadnych fantów i o ile nie zniszczę ściółki leśnej to mogą mi skoczyć!
    • Offline
    • Oklaski: 151
    Numizmatyka uczy czytac znaki czasu.

    Odp: 31-latek zatrzymany za handel zabytkowymi monetami 13 lat, 2 miesięcy temu #22295

    Swietny plan w koncu kazdy szanujacy sie motocyklista ma przy sobie wykrywacz metali.
    Gorzej tylko jak zapytaja a po co Ci ta lopata...
    • Offline
    • Oklaski: 9

    Odp: 31-latek zatrzymany za handel zabytkowymi monetami 13 lat, 2 miesięcy temu #22297

    Zawsze moze przymocowac jakos łopatke do wykrywacza i powiedziec ze to taki komplet ;)
  • Strona:
  • 1
  • 2
Moderatorzy: bartek
Wygenerowano w 0.53 sekundy

Nowe zasady dotyczące ciasteczek (cookies). Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Wasze oczekiwania. W razie potrzeby można zablokować ciasteczka w przeglądarce jak to zrobić tutaj.

Akceptuję zapisywanie ciasteczek (cookie) dla tej strony:

EU Cookie Directive Module Information