Polecamy

skup monet
skup monet
Numizmatyka
Sklep numizmatyczny
Monety
monety skup

Polecamy

skup monet
skup monet
Numizmatyka
Sklep numizmatyczny
Monety
monety skup
Witamy, Gościu
Użytkownik: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1

TEMAT: Początkujący numizmatyk potrzebuje pomocy.

    • Offline
    • Oklaski: 0

    Początkujący numizmatyk potrzebuje pomocy. 13 lat, 7 miesięcy temu #20013

    Witam wszystkich jestem tu nowy, a także w numizmatyką zajmuje sie od niedawna i pojawiły sie pierwsze problemy z monetami na poczatku trzymałem monety GN w woreczkach strunowych i było wszystko w porządku później stwierdziłem że fajnie było by je mieć w jakimś fajnym klaserze. Po przełożeniu moich monet po jakims czasie zaczeło sie z nimi cos dziać jakieś zielone plamy, tracenie połysku i ogólnie zmatowacenie. Ale co ciekawe nie na wszystkich najgorzej wyglądaja monety z 2010r. A monety które zdobyłem poprostu z obiegu to tym nic sie nie dzieje złego, także monetą z 1995r. ale te jak mi wiadomo są z innego stopu tak wiec chyba to dlatego. I teraz potrzebuje pomocy jak je odratować zanim staną sie bezurzyteczne i jak je poźniej przechowywać może w kapslach?
    • Offline
    • Oklaski: 8

    Odp: Początkujący numizmatyk potrzebuje pomocy. 13 lat, 7 miesięcy temu #20014

    Witam.
    Przyznac trzeba ze ten stop to calkowity niewypal i wymaga odpowiedniego przechowywania. Ja swoje dwojki trzymam w firnowych holderah (leuchtturm i harberger) lecz z opinii innych zbieraczy wiem ze kapsle sa lepsze jednak drozsze. Co do sposobu odratowania Twoich monety jedynym srodkiem jaki mozesz zastosowac jest mydlo w plynie (najlepiej takie z apteki przeznaczone dla dzieci bo jest najdelikatniesze). Gdy zaczniesz uzywac innych srodkow czyszczacych swoje monety pozbawisz patyny lub polysku co zrobi z twoich numizmatow bezwartosciowe blaszki a tego bysmy nie chcieli;P.

    Pozdrawiam
    • Offline
    • Oklaski: 0

    Odp: Początkujący numizmatyk potrzebuje pomocy. 13 lat, 7 miesięcy temu #20016

    A teraz nasuwa sie pytanie czy ten sposób usunie wszystko z monet i czy jest to bezpieczne? Bo na jakimś forum czytałem jak to jeden ze zbieraczy testował różne sposoby i coś tam pisał że po mydłe moneta zrobiła sie czarna....
    • Offline
    • Oklaski: 107
    Pozdrawiam,
    Lynx

    Odp: Początkujący numizmatyk potrzebuje pomocy. 13 lat, 7 miesięcy temu #20017

    Faris, wpisz w wyszukiwarce "czyszczenie monet" to dowiesz się więcej.
    Trudno co chwilę powtarzać te same problemy i zasady.
    Pierwsza i najważniejsza zasada to taka, że monet się nie czyści!
    Jeżeli chcesz kompendium wiedzy na ten temat, to kup pozycję naszego kolegi "Vademecum czyszczenia i konserwacji monet".
    O sposobach przechowywania też było sporo na forum i zrób podobnie jak w przypadku czyszczenia.
    Stop Gold Nordic czyli CuAl5Zn5Sn1 jest trudny do utrzymania.
    Fakt faktem, coś nasze GN-y są jakościowo jakby coraz gorsze. Nie wiem, możliwe, że z czasem za bardzo człowiek zaczyna zauważać mankamenty taśmowo wybijanych monet ;)
    Pozdrawiam i życzę dużo przyjemności ze zbierania monet i numizmatów :)
    • Offline
    • Oklaski: 8

    Odp: Początkujący numizmatyk potrzebuje pomocy. 13 lat, 7 miesięcy temu #20024

    Zapewniam ze sposob jest bezpieczny i jak monety dokladnie wypluczesz i delikatnie i dolkadnie wysuszysz to nic sie z nimi nie stanie. Sprawdzilem to osobiscie.
    • Offline
    • Oklaski: 107
    Pozdrawiam,
    Lynx

    Odp: Początkujący numizmatyk potrzebuje pomocy. 13 lat, 7 miesięcy temu #20026

    To prawda co pisze guliver. Z tym, że mycie nie utożsamiałbym z czyszczeniem ;)
    • Offline
    • Oklaski: 0

    Odp: Początkujący numizmatyk potrzebuje pomocy. 13 lat, 2 miesięcy temu Ostatnio zmieniany: przez cinek000suchy. #22270

    Powiem szczerze, że kapsle to najlepszy wybór przechowywania monet, jednakże drogi. Holdery to też dobry pomysł przechowania, lecz trzeba (z tego co wiem) co parę lat wymieniać holdery, bo folia może wejść w reakcje z monetą. Co do patyny - niestety, każdy chciałby mieć błyszczące GN-y :] lecz patyna nie wpływa na stan monety, więc nie ma czym się martwić. Co do mycia i czyszczenia monet to ten stop metali źle reaguje z wodą i tlenem. Nie praktykowałem czyszczenia dwójek, więc się nie wypowiadam.
    Za tę wiadomość podziękował(a): borsuk1977
    • Offline
    • Oklaski: 119
    Nemo est mortalium, qui sapiat omnibus horis
    TPZN nr 46
    forum.tpzn.pl/index.php

    Odp: Początkujący numizmatyk potrzebuje pomocy. 13 lat, 2 miesięcy temu #22277

    cinek000suchy napisał:
    Holdery to też dobry pomysł przechowania, lecz trzeba (z tego co wiem) co parę lat wymieniać holdery, bo folia może wejść w reakcje z monetą.


    I to już je jak dla mnie dyskwalifikuje, a poza tym czym innym jest szlachetna patyna a czym innym produkt wytworzony na powierzchni monety w wyniku reakcji z folią holdera.
    • Offline
    • Oklaski: 0

    Odp: Początkujący numizmatyk potrzebuje pomocy. 13 lat, 2 miesięcy temu Ostatnio zmieniany: przez cinek000suchy. #22283

    borsuk1977 napisał:
    cinek000suchy napisał:
    Holdery to też dobry pomysł przechowania, lecz trzeba (z tego co wiem) co parę lat wymieniać holdery, bo folia może wejść w reakcje z monetą.


    I to już je jak dla mnie dyskwalifikuje, a poza tym czym innym jest szlachetna patyna a czym innym produkt wytworzony na powierzchni monety w wyniku reakcji z folią holdera.

    Zgadzam się, dlatego ja trzymam w kapslach i radzę trzymać innym GN-y w kapslach.
    Za tę wiadomość podziękował(a): borsuk1977
    • Offline
    • Oklaski: 10

    Odp: Początkujący numizmatyk potrzebuje pomocy. 13 lat, 2 miesięcy temu #22291

    cinek000suchy napisał:
    Powiem szczerze, że kapsle to najlepszy wybór przechowywania monet, jednakże drogi.
    No nie wiem, jak dobrze się rozejrzeć to i za 40 gr można nabyć kapsle za sztukę, zaś w palecie (wydatek 10-15zł) mieści się ich 40. I spokój na lata.
    • Offline
    • Oklaski: 0

    Odp: Początkujący numizmatyk potrzebuje pomocy. 13 lat, 2 miesięcy temu #22306

    Kapsle 40 sztuk = 16-20zł
    Paleta na 40 sztuk monet = 10-15zł (tak jak wspomniałeś)
    Koszt ogólny : 25-30zł za 40 monet
    Powiedzmy, że mamy kolekcję 200 monet 2zł to trzeba do ceny monet dodać aż(lub dla niektórych) tylko 150zł. Wygląd takiego GN-a w kapslu i palecie jest zadowalający i tak jak napisałeś "spokój na lata". W przypadku wybrania klaseru najtańszego koszt na 200 monet wyniesie ok. 16zł
    allegro.pl/album-klaser-mini-na-monety-g...rny-i1439962097.html
    Jeżeli chodzi o holdery cena jest o połowę niższa niż za kapsle + paleta.
    Wybór w czym będą trzymane GN-y zależy tylko i wyłącznie od kolekcjonera.
    • Offline
    • Oklaski: 5

    Odp: Początkujący numizmatyk potrzebuje pomocy. 13 lat, 2 miesięcy temu #22309

    • Offline
    • Oklaski: 3

    Odp: Początkujący numizmatyk potrzebuje pomocy. 10 lat, 7 miesięcy temu #28407

    Kolekcjonuję monety NG od wielu lat i przechowuję je w klaserze w foliowych kieszonkach. Czytałem na wielu forach same bzdury na temat takiego przechowywania monet, zwłaszcza 2 złotówek z NG. Podstawową bzdurą jest pakowanie do jednego worka klaserów różnych producentów. Kiedyś, na początku mojej drogi kolekcjonera, włożyłem moje zbiory do taniego klasera z foliowymi kieszonkami, nieznanego producenta. To była klęska! Po miesiącu monety srebrne (II RP), miedzioniklowe (PRL) i NG, pokryły się czymś śliskim. Natychmiast wyjąłem monety z tego nieudanego produktu i wymoczyłem w wodzie z mydłem dla dzieci. Po wymoczenie wysuszyłem je ręcznikiem papierowym (bez pocierania). Tak osuszone pozostawiłem na godzinę by wszelki najmniejszy ślad wody, zniknął z ich powierzchni. Czyste i suche, włożyłem do klasera "Fiszera" z foliowymi kieszonkami. Nic złego się z nimi nie dzieje. 2 złotówki NG straciły połysk, ponieważ rozpoczął się na nich proces patynowania (nic więcej). Teraz przełożyłem moje zbiory do klasera niemieckiej firmy Leuchtturm. Folia w tym klaserze jest chemicznie obojętna a producent istnieje na rynku od lat. Oczywiście, że do monet w tym klaserze będzie mieć dostęp powietrze przyczyniając się do ich patynowania. Nie mogę zrozumieć, skąd bierze się ta nienumizmatyczna obsesja utrzymania monet w stanie permanentnego połysku (nawet tych z XVII wieku!!!)? Przypuszczam, że ten trend narzucili zbieracze monet a nie ich kolekcjonerzy. Podkreślam: pozwólcie monetom patynować, przestańcie je nieustannie czyścić i nie piszcie bzdur o klaserach z foliowymi kieszonkami.

    Zbyszek12.
    • Offline
    • Oklaski: 0

    Odp: Początkujący numizmatyk potrzebuje pomocy. 10 lat, 7 miesięcy temu #28412

    Ja swoje dwójki i nie tylko przechowuję w holderach lecz tylko firmy Lehterum ( jeśli błędnie napisałem nazwę to sory. Robię to gdyż taki sposób wydawał mi się hmmmm ekonomiczniejszy. Wkładałem je tylko raz i nie zauważyłem żadnej reakcji z folią. Być może kiedy będę miał troszkę funduszy to zainwestuję w jakąś szafkę i paletki z kapslami choć pewnie nie wszystkie gdyż nie wszystkie monety ( dukaty bo i takie zbieram ) mieszczą się do kapsla.
    Co do czyszczenia , nie czyszczę monet które posiadam od x czasu , jedynie te które kupuję czym ..... nie wiem czy można nazwać to czyszczeniem delikatnie przecieram je irchą ( ściereczka do wycierania okularów ) jedynie te które naprawdę tego wymagają delikatnie czyszczę mleczkiem do czyszczenia srebra, miedzi, mosiądzu, cyny " Dr.Beckmann".
    Po czyszczeniu do dzisiejszego dnia pozostają bez jakiejkolwiek reakcji.
    Oczywiście później trzeba dokładnie wypłukać i osuszyć ( ręcznikami papierowymi ).
    • Offline
    • Oklaski: 3

    Odp: Początkujący numizmatyk potrzebuje pomocy. 10 lat, 7 miesięcy temu #28430

    zbyszek12 napisał:
    Czytałem na wielu forach same bzdury na temat takiego przechowywania monet, zwłaszcza 2 złotówek z NG. Podstawową bzdurą jest pakowanie do jednego worka klaserów różnych producentów.


    Prawdę powiedziawszy to w pewnym stopniu burzysz filary ;)
    Monety zbieram od dawna, aktywnie uczestniczę na innym forum od 5 lat (tutaj z doskoku, ale zawsze bardzo chętnie) i wiele opinii na temat przechowywania monet zaczyna się od tego by unikać klaserów. Osobiście monety mam w kapslach i holderach oczywiście nic szczególnego się z nimi nie dzieje poza powoli postępującą patyną co jest rzeczą pożądaną przynajmniej w mojej ocenie.

    Przyjrzę sie teraz z większą uwagą wypowiedziom związanym z klaserami i tym jakich one są firm.
    • Offline
    • Oklaski: 3

    Odp: Początkujący numizmatyk potrzebuje pomocy. 10 lat, 7 miesięcy temu #28444

    Meszusel napisał: "Osobiście monety mam w kapslach i holderach oczywiście nic szczególnego się z nimi nie dzieje poza powoli postępującą patyną co jest rzeczą pożądaną przynajmniej w mojej ocenie".

    Z przyjemnością przeczytałem Twoją wypowiedź na temat patynowania monet. Oto słowa godne kolekcjonera. Na jednym z forów przeczytałem odpowiedź daną początkującemu zbieraczowi monet stwierdzającą, że patyna na 2 złotówkach NG obniża ich wartość. Ta herezja stała się powodem moich wypowiedzi na temat patyny i w czambuł potępianych klaserów. Czytałem też wiele negatywnych wypowiedzi o holderach. Ty jednak masz dobre w tej sprawie doświadczenie, tak jak ja mam dobre doświadczenia z klaserami. Sposób przechowywania monet to indywidualna sprawa każdego kolekcjonera. Jednak walki z patyną, zrozumieć nie mogę i cieszę się, że podzielasz mój pogląd w tej sprawie.

    Zbigniew Ciarkowski
    • Offline
    • Oklaski: 3

    Odp: Początkujący numizmatyk potrzebuje pomocy. 10 lat, 7 miesięcy temu #28449

    Wiem, że burzę stereotyp foliowych klaserów, które obowiązkowo muszą niszczyć monety. Czytałem na jednym z blogów negatywną opinię o takich klaserach jednego z kolekcjonerów. Autor opinii uczciwie przyznał się, że kupił klaser na początku lat 90-tych, kiedy nasi rodzimi producenci dopiero raczkowali w produkcji klaserów do monet. Nie wystarczy pierwsza z brzegu przezroczysta folia plastikowa, by wyprodukować klaser (a tak wtedy w Polsce robiono). W ten sposób wytwarzać można buble a powodem takiego stanu rzeczy była niewiedza. Przechowuję swoje zbiory w klaserze niemieckiej firmy Leuchtturm (Latarnia Morska), która jest na rynku od 1917 roku. Działa w Niemczech, Belgii, Holandii, Szwajcarii, Austrii, USA i Kanadzie i cieszy się światową marką. Odwiedziłem bardzo profesjonalną stronę internetową firmy, która mieści się w kilku okazałych budynkach. Są tam hale produkcyjne i biura projektowe. Naprawdę robi wrażenie. Leuchtturm oświadcza, że folie użyte do produkcji kart na monety są pozbawione zmiękczaczy i związków kwasowych. Są chemicznie obojętne dla monet. Nie jest to więc jakiś garażowy zakład, który po upadku PRL-u wyczuł koniunkturę i trzaskał klasery z byle czego, byle dużo i byle zarobić, a o problematyce przechowywania monet nie miał pojęcia. To te klasery zepsuły opinię o klaserach do monet. Sam tego doświadczyłem.
    Czy można wierzyć zapewnieniom markowej firmy, która od dziesiątków lat produkuje klasery filatelistyczne i numizmatyczne (także holdery, kapsle, kasety itd.)? Sądzę, że tak, gdyż kolekcjonerski rynek niemiecki, szwajcarski, belgijski, amerykański i kanadyjski, jest bardzo, bardzo wymagający. A na dodatek niezwykle skuteczny w reklamowaniu bubli (możemy im tego pozazdrościć). Zatem gdyby Leuchtturm produkował liche klasery do monet, to już dawno zakończyłby karierę.
    Leuchtturm jest drogi. To prawda, ale wart ceny. Nie czarujmy się, to co jest tanie, jest gorsze. Dobre surowce kosztują. Z lichych, tanich surowców będą liche wyroby.

    Zbigniew Ciarkowski
    • Offline
    • Oklaski: 0

    Odp: Początkujący numizmatyk potrzebuje pomocy. 10 lat, 7 miesięcy temu #28461

    I tu Zbyszku się z tobą zgodzę.
    Jeżeli ktoś myśli poważnie o numizmatyce to na sam początek powinien się poważnie zastanowić w czym i jak będzie je przechowywał.
    Ja kiedy zaczynałem swoją przygodę z numizmatyką to sporo czytałem przede wszystkim o przechowywaniu i doszedłem do wniosku że będą to tylko i wyłącznie produkty Leuchtturm i nie żałuję, to fakt do najtańszych nie należą ale cóż coś za coś.
    Co prawda nie na wszystko mamy wpływ ale na to akurat tak.
    • Offline
    • Oklaski: 3

    Odp: Początkujący numizmatyk potrzebuje pomocy. 10 lat, 7 miesięcy temu #28486

    Rzetelnie informujących o sposobie przechowywania i potrzebie czyszczenia monet jest więcej. Polecam www.monetki.friko.pl/wiad/stany.html. Żałuję tylko, że nie zanotowałem adresu, gdzie pewien "ekspert" pouczał początkującego miłośnika monet, że patyna na 2-złotówkach nordic gold obniża ich wartość. Czegoś tak absurdalnie niekompetentnego w życie nie czytałem. Dlaczego tacy dezinformują początkujących?
  • Strona:
  • 1
Moderatorzy: bartek
Wygenerowano w 0.42 sekundy

Nowe zasady dotyczące ciasteczek (cookies). Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Wasze oczekiwania. W razie potrzeby można zablokować ciasteczka w przeglądarce jak to zrobić tutaj.

Akceptuję zapisywanie ciasteczek (cookie) dla tej strony:

EU Cookie Directive Module Information