Polecamy

skup monet
skup monet
Numizmatyka
Sklep numizmatyczny
Monety
monety skup

Polecamy

skup monet
skup monet
Numizmatyka
Sklep numizmatyczny
Monety
monety skup
Witamy, Gościu
Użytkownik: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: NBP Plan Emisyjny 2010

    • Offline
    • Oklaski: 151
    Numizmatyka uczy czytac znaki czasu.

    NBP Plan Emisyjny 2010 14 lat, 4 miesięcy temu #13525

    NBP podal plan emisyjny 2010
    ciekawa jestem co o nim sadzicie ?
  • O:NBP Plan Emisyjny 2010 14 lat, 4 miesięcy temu #13526

    nbp.pl/banknoty_i_monety/pliki/monety_plan_emisji_2010.pdf

    Krótko o dodatkach.

    Dodatki na srebrach:
    - tampodruk
    Na trzech monetach, w tym na jednej w postaci 3D i na jednej monecie w kształcie prostokąta
    - wybłyszczany fragment reliefu
    Cokolwiek to znaczy znajduje się na monecie owalnej.
    - ceramika
    jedna moneta

    Kształty monet:
    - prostokąt
    Dwie monety w tym jedna dodatkowo z tampodrukiem
    - kwadrat
    Historia Polskiej Muzyki Rozrywkowej
    - elipsa
    Moneta dodatkowo z wybłyszczanym fragmentem reliefu

    Razem:
    Na 15 monet srebrnych 5 ma jakieś dodatki, a 4 mają inne kształty.
    Zwykłych monet jest 9 sztuk.
    • Offline
    • Oklaski: 119
    Nemo est mortalium, qui sapiat omnibus horis
    TPZN nr 46
    forum.tpzn.pl/index.php

    O:NBP Plan Emisyjny 2010 14 lat, 4 miesięcy temu #13527

    Pogięło ich z tym połączeniem Grunwaldu i Kłuszyna. To że są to dwie rocznicowe i ważne bitwy nie zmienia faktu, że obie zasługują na zarówno 2,10 jak i 200 zł. Argumentacja prosta - są to 2 z najważniejszych i najwspanialszych zwycięstw oręża polskiego. Obie zasługują na porządną emisję, a nie takie łączone fiu-bzdziu. Powinni się znależć na jednym z nominałów dowódcy tych bitew: Jagiełło i Żółkiewski.
    • Offline
    • Oklaski: 151
    Numizmatyka uczy czytac znaki czasu.

    O:NBP Plan Emisyjny 2010 14 lat, 4 miesięcy temu #13529

    a co sadzicie o nakladach 80 000, 90 000
    nowy nominal 30zl monetka 25zl o srednicy 16mm troche to wszystko robi zamet naklady pchelek przyzwoite jednej tylko 10 000
    odnosnie calego planu w zachwyt nie popadlam ale mysle ze tragedii tez wiekszej nie ma
    ciekawe czy ta 20zl z ceramika to bedzie lustrzanka czy moze jak malbork oksydowana co bylo by kontynuacja znajac jednak NBP to bedzie to lustrzanka :(
    • Eothain
    • Eothain

    O:NBP Plan Emisyjny 2010 14 lat, 4 miesięcy temu #13532

    To właściwie dlaczego rocznica bitwy warszawskiej jest osobno? To też można dać na monetę z Grunwaldem i Kłuszynem. Zrobić taki rocznicowy torcik wielkich bitew. Proponuję dodać podbicie Pomorza przez Bolesława Krzywoustego (lata 1110-1120) i jeszcze kilka innych bitew. Jeśli tak ma wyglądać seria najważniejszych bitew to marna nasza przyszłość. Może choć ktoś pomyśli, żeby rozdzielić te dwie bitwy i np. srebro Grunwald i złoto Kłuszyn, choć i to minie się z celem. To tak jakby połączyć rocznicę wydania Kroniki Galla Anonima, z rocznicą wydawania rocznika statystycznego! Niby i to i to jakieś źródło pisane, ale bez przesady! To tak jakby w Historii Jazdy Polskiej dojść do współczesnych wojsk zmotoryzowanych, a w serii zwierzaków wybić monetę z dinozaurem! A z Grechutą, z całym szacunkiem dla wybitej osobistości, to można zrobić dwie monety 10 zł...

    Tak zacząłem się zastanawiać jak miałaby wyglądać taka moneta, z tyloma bitwami naraz. Połowa elipsy Grunwald, połowa Kłuszyn? Awers Grunwald, rewers Kłuszyn? Czy może na awersie Jagiełło i Żółkiewski, a na drugiej stronie średniowieczny rycerz, obok husarza?
    • Offline
    • Oklaski: 12

    O:NBP Plan Emisyjny 2010 14 lat, 4 miesięcy temu #13535

    A co myślicie, o 100leciu Harcerstwa Polskiego? Pochwale się, że jestem strasznie dumny z tej monety :) bo to była moja propozycja wysłana jeszcze w tamtym roku do NBP i najpierw dostałem maila, że projekt zostanie rozpatrzony, a tu niedawno patrzę na plan i widzę, że jest!
    • Eothain
    • Eothain

    O:NBP Plan Emisyjny 2010 14 lat, 4 miesięcy temu #13536

    W takim razie gratulacje! Przynajmniej w pełni okrągła rocznica organizacji, która zrobiła więcej dla Polski niż inne przedstawione na monetach NBP w ostatnim czasie.
    • Offline
    • Oklaski: 119
    Nemo est mortalium, qui sapiat omnibus horis
    TPZN nr 46
    forum.tpzn.pl/index.php

    O:NBP Plan Emisyjny 2010 14 lat, 4 miesięcy temu Ostatnio zmieniany: przez borsuk1977. #13537

    O tym samym pomyślałem z Grechutą, że rozrywce można poświęcić 2 monety srebrne - z całym szacunkiem dla Grechuty ale 1 moneta srebrna i GN w zupełności wystarczy. Natomiast takie traktowanie 2 z kilku najwspanialszych zwycięstw polskiego oręża to nawet nie kpina, tylko urąganie naszej historii. Co do harcerstwa to rocznica na monecie się należy bardziej niż wyzwolenie KL Auschwitz. A co z Majdankiem? To paranoja co roku mamy rocznice jakbyśmy mieszkali w Izraelu. Z całym szacunkiem do holocaustu, ale co roku moneta o tym to już nawet nie przesada, tylko mocno nużąca prawidłowość. W 2011 też coś będzie - pewnie 65 rocznica pogromu kieleckiego.
    • Offline
    • Oklaski: 151
    Numizmatyka uczy czytac znaki czasu.

    O:NBP Plan Emisyjny 2010 14 lat, 4 miesięcy temu #13538

    brawo borsuk1977
    ta poprawnosc polityczna to juz przesada wchodzenie im w d...
    bez wazeliny az sie rzygac chce.
    ze tez w izraelu nikt nie wpadl na pomysl zeby jakos polakow ratujacych zydow upamietnic , przypomniec swiatu ze zyciem ryzykowali nie znam zadnej monety izraelskiej poswieconej polakom a u nas to juz ktoras z koleji
    trzeba NBP podsunac pomysl wybicia monety z jedwabne PRZEPRASZAMY
    a swoja droga ze jeszcze nie zrobili zetonow zastepczych
    4 przepraszam i 7 przepraszam
    • Offline
    • Oklaski: 1

    O:NBP Plan Emisyjny 2010 14 lat, 3 miesięcy temu #14025

    wow Agleh 153! to wielkie gratsy!!! naprawde nieźle!! jak ja im wyśle jakąś moją propozycje, to też powinni przyjąć? haha będę sławna xD może na tym brzeżku monetki wygrawerują moje imie co? Twoje tam będzie??
    Pozdro! :D
    ps. i witam po przerwie!
    • worldcoinsauction
    • worldcoinsauction

    O:NBP Plan Emisyjny 2010 14 lat, 2 miesięcy temu #14562

    warszawa24 tutaj masz plan emisyjny na 2010
    • worldcoinsauction
    • worldcoinsauction

    O:NBP Plan Emisyjny 2010 14 lat, 2 miesięcy temu #14613

    NBP wprowadził zmiany do planu emisyjnego na rok 2010.

    - Dla tematu 65. rocznica oswobodzenia KL Auschwitz-Birkenau została dodana złota moneta o nominale 100 złotych i nakładzie 8 tysiecy sztuk.

    W temacie 70. rocznica zbrodni katyńskiej srebna moneta o nominale 10 złotych zostanie wybita stemplem zwykłym i będzie oksydowana, a nie jak wczesniej zapowiadano stemplem lustrzanym.

    Źródło: nbp.pl
    • worldcoinsauction
    • worldcoinsauction

    O:NBP Plan Emisyjny 2010 14 lat, 2 miesięcy temu #14615

    borsuk1977 napisał/a:
    Pogięło ich z tym połączeniem Grunwaldu i Kłuszyna. To że są to dwie rocznicowe i ważne bitwy nie zmienia faktu, że obie zasługują na zarówno 2,10 jak i 200 zł. Argumentacja prosta - są to 2 z najważniejszych i najwspanialszych zwycięstw oręża polskiego. Obie zasługują na porządną emisję, a nie takie łączone fiu-bzdziu. Powinni się znależć na jednym z nominałów dowódcy tych bitew: Jagiełło i ŻCoin issued to commemorate the 600th anniversary of the Grünwald Battle
    1. Denomination 500 litas
    Gold Au 999.9
    Diameter 33.00 mm
    Weight 31.10 g
    Quality proof
    Mintage 5,000 pieces
    To be issued in the second quarter of 2010


    2. Denomination 500 litas
    Gold Au 999.9
    Diameter 33.00 mm
    Weight 31.10 g
    Quality proof
    Mintage 5,000 pieces
    To be issued in the second quarter of 2010


    3. Denomination 1 litas
    Alloy of Copper and Nickel Cu. Ni
    Diameter 22.30 mm
    Weight 6.25 g
    Mintage 1.0 million pieces
    To be issued in the second quarter of 2010
    ółkiewski.
    borsuk a co sadzisz o tym powyzej szkoda tylko ze to nie nasze i jakie naklady ;)
    • worldcoinsauction
    • worldcoinsauction

    O:NBP Plan Emisyjny 2010 14 lat, 2 miesięcy temu #14618

    W drugim kwartale 2010 roku Litwa wyemituje trzy monety upamiętniające 600. rocznicę bitwy pod Grunwaldem.

    Niestety wizerunki zaprezentowane przez Bank Litwy są małych rozmiarów.

    Bitwa pod Grunwaldem to jedna z największych bitew w historii średniowiecznej Europy, stoczona na polach pod Grunwaldem 15 lipca 1410, w czasie wojny, między siłami zakonu krzyżackiego wspomaganego przez rycerstwo zachodnioeuropejskie, pod dowództwem wielkiego mistrza Ulricha von Jungingena, a połączonymi siłami polskimi, litewsko-ruskimi i smoleńskimi oraz posiłkowymi oddziałami czeskimi, mołdawskimi i tatarskimi, pod dowództwem króla Polski Władysława II Jagiełły.
    Wynik bitwy miał zasadniczy wpływ na stosunki polityczne w ówczesnej Europie. Nie tylko załamał potęgę zakonu, ale również wyniósł dynastię jagiellońską do rangi najważniejszych na kontynencie.


    Nominał: 500 litów
    Stop: Złoto próby 999
    Średnica: 33 mm
    Masa: 31,1 g
    Stempel: lustrzany
    Nakład: 5 000 sztuk


    Nominał: 50 litów
    Stop: Srebro próby 925
    Średnica: 38,61 mm
    Masa: 28,28 g
    Stempel: lustrzany
    Nakład: 10 000 sztuk


    Nominał: 1 lit
    Stop: Miedzionikiel
    Średnica: 22,3 mm
    Masa: 6,25 g
    Stempel: zwykły
    Nakład: 1 000 000 sztuk

    w calosci i po polsku wizerunki na monetynews.pl
    • Offline
    • Oklaski: 7

    O:NBP Plan Emisyjny 2010 14 lat, 2 miesięcy temu #14741

    To smutne, że Litwini będą mieli "pojedynczą" monetę na Grunwald, a my nie :|
    No i nie lubię tych rocznic typu 95. Nie lepiej poczekać pięć lat do pełnego jubileuszu?
    • Offline
    • Oklaski: 151
    Numizmatyka uczy czytac znaki czasu.

    O:NBP Plan Emisyjny 2010 14 lat, 2 miesięcy temu #14742

    tak unas nic nie mozna zrobic porzadnie miejmy nadzieje ze jeszcze to przemysla.
    a co do zmiany planu emisyjnego to NBP juz nas do tego przyzwyczail mysle ze beda kolejne przypuszczam ze bedziemy mieli monete 150.rocznica urodzin Ignacegi Jana Paderewskiego
    nie sadze by odpuscili sobie taka rocznice.
    jak sadzice niemcy tez uhonoruja rocznice Grunwaldu moneta ? :)
    • Offline
    • Oklaski: 107
    Pozdrawiam,
    Lynx

    O:NBP Plan Emisyjny 2010 14 lat, 2 miesięcy temu #14747

    Valkiria, oni raczej tego nie zrobią, a i większość zachodnich państw nie ma powodu do wspominania tej bitwy, przecież dostali tęgie baty. Niestety, my z kolei mamy co przypominać, a tego nie potrafimy zrobić. Wprawdzie nie widziałem projektu tej monety, ale trudno mi pojąć jak można połączyć Grunwald z Kłuszynem na jednej monecie.
    Co do planu to brakuje mi jakieś monety...
    Ten rok jest Rokiem Chopinowskim i z wyjątkiem zapowiedzi banknotu, to niczego innego nie widzę w planach NBP. Też trochę dziwne. Inni uwieczniają a my nie. Może ktoś doszedł do wniosku, że Chopin jest bardziej francuski niż polski?
    • Offline
    • Oklaski: 151
    Numizmatyka uczy czytac znaki czasu.

    O:NBP Plan Emisyjny 2010 14 lat, 2 miesięcy temu #14748

    ja sie smialam z ta niemiecka moneta i Grunwaldem ;)
    tak rok Chopinowski tez otym pomyslalam pewnie zakonczy sie na banknocie.
    a co do tego ze plan ulegnie jeszcze zmianom to jestem pewna.
    • Offline
    • Oklaski: 107
    Pozdrawiam,
    Lynx

    O:NBP Plan Emisyjny 2010 14 lat, 2 miesięcy temu #14751

    Za poważnie wziąłem ostatnie Twoje zdanie ;)
    Bitwie pod Kłuszynem warto z pewnością oddać też należyte miejsce, a i Żółkiewskiemu również, choć z pewnością Rosjanie z tego powodu nie będą za szczęśliwi :)
    Grunwald i Kłuszyn dzieli 200 lat i tym bardziej dziwnym jest łączenie tych bitew. Obie okrągłe rocznice, ale... zamiast tych cudacznych rocznicówek każda bitwa powinna być na osobnej monecie. Ponadto temat jest nowy i jak dla mnie ciekawy i wart kontynuowania.
    • Offline
    • Oklaski: 7

    O:NBP Plan Emisyjny 2010 14 lat, 2 miesięcy temu #14766

    Valkiria - pewnie Niemcy na grunwaldzkiej monecie dorzucą dwa miecze i portret Sienkiewicza do kompletu ;P
    No i się zastanawiam, czy NBP nie chce skończyć szybciej tej serii, dlatego połączył te bitwy.
    Co do Chopina, to Francuzi robią. Może NBP chce być bardziej oryginalny? No i niestety Chopin jest bardziej francuski - przynajmniej za takiego uchodzi na zachodzie.

    A ja wbrew pozorom lubię zmiany w planie NBP. Zawsze jakieś zaskoczenie. No i cały czas liczę, że zachwycą mnie nową (inną) monetą (albo rozdzieleniem już zapowiadanej) :)
Moderatorzy: bartek
Wygenerowano w 0.29 sekundy

Nowe zasady dotyczące ciasteczek (cookies). Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Wasze oczekiwania. W razie potrzeby można zablokować ciasteczka w przeglądarce jak to zrobić tutaj.

Akceptuję zapisywanie ciasteczek (cookie) dla tej strony:

EU Cookie Directive Module Information