Polecamy

skup monet
skup monet
Numizmatyka
Sklep numizmatyczny
Monety
monety skup

Polecamy

skup monet
skup monet
Numizmatyka
Sklep numizmatyczny
Monety
monety skup
Witamy, Gościu
Użytkownik: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1

TEMAT: 500 PLN Euro 2012 - jaka cena emisyjna?

    • Offline
    • Oklaski: 0

    500 PLN Euro 2012 - jaka cena emisyjna? 11 lat, 11 miesięcy temu #26683

    W czerwcu z okazji mistrzostw europy EURO 2012 zostanie wydana pierwsza złota moneta o nominale 500 PLN. Moim zdaniem cena emisyjna będzie wynosić ok. 20000 PLN.

    Jaka jest Wasza opinia?


    Rok temu NBP wydał monetę o nominale 1000 PLN z Janem Pawłem II, której cena emisyjna osiągnęła 30000 PLN. Szacująć cenę emisycjną 500 PLN wzieliśmy pod uwagę wartość użytego kruszcu, nakład i popularność monety (dla zainteresowanych mogę podesłać nawet wzór ;)


    Linki do monet - 500PLN EURO 2012:
    monetowo.pl/Katalog-Monet/III-RP-1995-Te...oznej-Uefa-2012/2012

    ...oraz 1000 PLN 2011, Jan Paweł II:
    monetowo.pl/Katalog-Monet/Europa/Europa-...la-II-1-V-2011/2011/
    Załączniki:
    • Offline
    • Oklaski: 107
    Pozdrawiam,
    Lynx

    Odp: 500 PLN Euro 2012 - jaka cena emisyjna? 11 lat, 11 miesięcy temu #26686

    Cena wywoławcza w granicach 9500-10500 zł.
    Po licytacji ja bym obstawiał raczej między 14500-18500 zł.
    Jak dla mnie 12500 zł byłoby to już wystarczająco wysoko ;)
    • Offline
    • Oklaski: 0

    Odp: 500 PLN Euro 2012 - jaka cena emisyjna? 11 lat, 11 miesięcy temu #26690

    Cena wywyławcza pomiędzy 9500 a 10500 nie wchodzi w grę - 10500 to przybliżona wartość 62.2g złota.
    • Offline
    • Oklaski: 107
    Pozdrawiam,
    Lynx

    Odp: 500 PLN Euro 2012 - jaka cena emisyjna? 11 lat, 11 miesięcy temu Ostatnio zmieniany: przez lynx. #26691

    To sobie sprawdź wywoławczą Beatyfikacji :)
    Jeśli będzie wyższa to znaczy, że są pazernymi idiotami ;)
    • Offline
    • Oklaski: 107
    Pozdrawiam,
    Lynx

    Odp: 500 PLN Euro 2012 - jaka cena emisyjna? 11 lat, 11 miesięcy temu #26692

    www.kolekcjoner.nbp.pl/aukcje/auctionDetail.nbp?cid=90387
    I tak będą mieli wyższą cenę, ludzie się napalą...
    Nakład 2x wyższy niż Beatyfikacji, więc przebitka powinna być niższa od ceny wywoławczej tej z JP II. Trudno jednak wyrokować, a zwłaszcza patrząc na aktualne ceny tej monety 1000 zł, choć to nie zwykli kolekcjonerzy ją kupują.
    • Offline
    • Oklaski: 0

    Odp: 500 PLN Euro 2012 - jaka cena emisyjna? 11 lat, 11 miesięcy temu #26693

    Przyznaję, cena wywoławcza powinna kształtować się tak jak napisałeś - czyli na poziomie ceny kruszcu.


    Przebitka powinna być ok. 2x niższa niż w przypadku JPII ze względu na nakład... co daje właśnie trochę poniżej 20000 PLN. Jeżeli kupowałbym tę monetę (to niestety tylko teoria), to tylko jako inwestycję - dla zwykłego kolekcjonera samo bezpieczne przechowywanie tej monety może sprawiać kłopot :)
    • Offline
    • Oklaski: 107
    Pozdrawiam,
    Lynx

    Odp: 500 PLN Euro 2012 - jaka cena emisyjna? 11 lat, 11 miesięcy temu #26696

    Osobiscie przy 20000 zł na dzień dzisiejszy nie widziałbym sensu inwestycyjnego :)
    • Offline
    • Oklaski: 2

    Odp: 500 PLN Euro 2012 - jaka cena emisyjna? 11 lat, 11 miesięcy temu #26703

    Te ceny w NBP są porąbane. Ktoś musi być chyba trochę stuknięty (bez obrazy) żeby to kupować. Przecież uncja złota kosztuje średnio 1660 USD. A o ile mi wiadomo złota moneta 500 złotowa waży 2 uncje trojańskie. Więc 2x 1660USD x 3PLN= 9960PLN. Do tego doliczyć pół tej ceny za "powagę" emitenta, który ma autorytet, to niech będzie ostatecznie max. 15.000 PLN, chociaż to i tak drogo. ceny skupu złota w nbp to ok. 110PLN za gram złota monetarnego. Skoro ten bank uważa się za narodowy to niech sprzedaje dla narodu złoto w uczciwych cenach. Jeżeli cena wyniesie ok. 20tys. to będzie to oszustwo! Nikt w ten sposób nie zteauryzuje oszczędności na wypadek np. upadku ustroju, bo tak naprawdę wartość takiej monety to max. 10.000. W przypadku zmiany ustroju będzie tj. po upadku komuny. Wtedy też "narodowy" bANK żądał dużych pieniedzy za srebro, a obecnie jest ono niewarte 1/2 ówczesnej ceny. Współczuję tym jeleniom kupującym złoto od nbp, zamiast np. amerykańskie złote dolary! Jedyna szansa, że nabiorą innych i sprzedają te coś dalej!!!
    • Offline
    • Oklaski: 107
    Pozdrawiam,
    Lynx

    Odp: 500 PLN Euro 2012 - jaka cena emisyjna? 11 lat, 11 miesięcy temu #26704

    Kanclerz niby tak, ale gdy tylko weźmiemy pod uwagę wartość samego złota. Jak sam widzisz też dość podobnie wyceniłem tę monetę. Choć nie będę wcale zaskoczony, gdy moja ocena się nie sprawdzi.
    Patrząc na Beatyfikację, to jednak niektórym udało się zarobić całkiem niezłe pieniądze. Cena sprzedaży 30000 zł, a na allegro trzeba wydać nawet 41000 zł. 11000 zł daje prawie 37% zysku, a to już naprawdę niezła stopa zwrotu, w dodatku w tak krótkim czasie :) Niemniej trudno równać JP II do Euro, a w dodatku kiedy uwzględnimy nakłady obydwu monet.
    Tak dla porównania Mennica swoje wyroby w złocie wycenia na poziomie ponad 300 zł za gram, a nawet w niektórych przypadkach cena potrafi dojść do 400 zł. To już jest naprawdę bardzo dużo i jak dla mnie zdecydowanie za dużo. Cóż, jeśli jednak są chętni...
    • Offline
    • Oklaski: 107
    Pozdrawiam,
    Lynx

    Odp: 500 PLN Euro 2012 - jaka cena emisyjna? 11 lat, 11 miesięcy temu #26846

    Zgodnie z tym linkiem:
    www.katalogmonet.pl/index.php?option=com...Itemid=1300138#26842

    "...Monety będzie można nabyć w kasach oddziałów okręgowych oraz poprzez sklep internetowy działający w ramach systemu sprzedaży Kolekcjoner, z wyjątkiem złotej monety o nominale 500 zł, która będzie sprzedawana wyłącznie w kasach oddziałów okręgowych, po cenie sprzedaży (brutto) ustalonej przez NBP..."

    Cena zatem wynosi 16000 zł (prawie 260 zeta za gram) czyli niemal dokładnie pośrodku mojego przedziału po licytacji ((14500+18500)/2=16500 zł), a ponieważ nie będzie licytacji tylko bezpośredni zakup w okienku...
    :)
    • Offline
    • Oklaski: 0

    Odp: 500 PLN Euro 2012 - jaka cena emisyjna? 11 lat, 11 miesięcy temu #26853

    ...zapowiada się wielu stójkowych :)
    • Offline
    • Oklaski: 107
    Pozdrawiam,
    Lynx

    Odp: 500 PLN Euro 2012 - jaka cena emisyjna? 11 lat, 10 miesięcy temu #26863

    Cóż, całkiem możliwe, choć 16 tyś to jednak kawałek grosza ;)
    • Offline
    • Oklaski: 107
    Pozdrawiam,
    Lynx

    Odp: 500 PLN Euro 2012 - jaka cena emisyjna? 11 lat, 10 miesięcy temu #26889

    Na aledrogo pojawiają się pierwsze aukcje tej monety. Mnie zastanawia tylko jedno: czym się kieruje ten ktoś, kto chce kupić tę monetę za 20 tys. zł? Jak dla mnie to czysta imaginacja...

    No i faktycznie bez stójkowych się nie obyło ;) Jak wielka jest w narodzie chęć szybkiego zarobku!? Kolejny miraż i pole do popisu dla typowych cwaniaczków. Choć w sumie od początku wiadomo jak to się skończy.
    • Offline
    • Oklaski: 13

    Odp: 500 PLN Euro 2012 - jaka cena emisyjna? 11 lat, 10 miesięcy temu #26898

    z tego co mi wiadomo wszystkie Izby Skarbowe w Polsce www.mf.gov.pl/dokument.php?const=4&dzial=146&id=12217 otrzymały informację z dołączonymi linkami a Allegro .
    aukcje trwające :
    allegro.pl/listing.php/search?string=eur...12&category=8753

    aukcje zakończone :
    allegro.pl/listing.php/search?category=8...+2012&view=gtext

    co by nie mówić ostatecznie jest tak :
    Na Allegro.pl jest informacja, że każda osoba fizyczna ma obowiązek rozliczać się z urzędem skarbowym ze wszystkich dochodów, bez względu na ich źródło. Dotyczy to również sprzedaży za pośrednictwem Allegro.pl

    www.rp.pl/artykul/758405,885083-Sprzedaz...c-dzialalnoscia.html

    www.rp.pl/artykul/758405,788751-Handel-w...ram-komputerowy.html

    pzdr.
    • Offline
    • Oklaski: 107
    Pozdrawiam,
    Lynx

    Odp: 500 PLN Euro 2012 - jaka cena emisyjna? 11 lat, 10 miesięcy temu #26899

    O tym mówi się od dawna. Nawet niektóre Izby kupowały oprogramowanie i bazy danych by ścigać podobne procedery. Nie jest to zatem jakieś duże zaskoczenie.
    Mnie zastanawia co innego. Kto i po jasną chol.rę tak się napala na te blaszki, w dodatku po takich absurdalnych cenach. Są inne możliwości, ale jak widać "złudna wiara w narodzie" nie ginie ;)
    • Offline
    • Oklaski: 13

    Odp: 500 PLN Euro 2012 - jaka cena emisyjna? 11 lat, 10 miesięcy temu #26901

    lynx napisał:
    O tym mówi się od dawna. Nawet niektóre Izby kupowały oprogramowanie i bazy danych by ścigać podobne procedery. Nie jest to zatem jakieś duże zaskoczenie.
    Mnie zastanawia co innego. Kto i po jasną chol.rę tak się napala na te blaszki, w dodatku po takich absurdalnych cenach. Są inne możliwości, ale jak widać "złudna wiara w narodzie" nie ginie ;)



    A dla mnie sprawa jest oczywista ... w 40 milionowym kraju zawsze się znajdzie kilka , kilkanaście tysięcy ludzi którzy coś tam sobie zbierają - tak i w tym przypadku .
    Szkoda tylko że taka instytucja jak NBP znowu wszystko spieprzyła i ci co naprawdę zbierają ich produkty teraz są bici w dupę ( za przeproszeniem ) przez niezarejestrowana szarą strefę .
    Przecież skoro istnieje system Kolekcjoner , to w tym systemie łatwo znaleźć takich którzy kupują systematycznie monety NBP , wiec na przykład należało tylko w pierwszej kolejności poinformować tych wszystkich kupujących o takiej ofercie i czekać na odwrotną odpowiedź e mail do Kolekcjonera że "jestem gotowy zakupić monety" .
    I dopiero po zebraniu takich informacji NBP mógłby pozostałą część przeznaczyć na wolny rynek (oddz. NBP ).
    Banalnie proste zadanie ale jak widać kolejny raz przerosło decydentów z NBP . mam tylko cichą nadzieję że Urzędy Kontroli Skarbowych tym razem przetrzepią cwaniaczków którzy nie złożą odpowiednich deklaracji zeznań podatkowych na tyle skutecznie że wysokość podatków plus kary za ukryte dochody od lewych transakcji osiągną kwoty obrotu tymi monetami ( 75% domiar z takiego obrotu to naprawdę cios lepszy od dajmy na to takiego walnięcia kogoś w dziób przez zawodowego boksera ) .
    www.bankier.pl/wiadomosc/75-proc-podatek...tytucja-2322151.html

    pzdr.
  • Strona:
  • 1
Moderatorzy: bartek
Wygenerowano w 0.37 sekundy

Nowe zasady dotyczące ciasteczek (cookies). Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Wasze oczekiwania. W razie potrzeby można zablokować ciasteczka w przeglądarce jak to zrobić tutaj.

Akceptuję zapisywanie ciasteczek (cookie) dla tej strony:

EU Cookie Directive Module Information