Polecamy

skup monet
skup monet
Numizmatyka
Sklep numizmatyczny
Monety
monety skup

Polecamy

skup monet
skup monet
Numizmatyka
Sklep numizmatyczny
Monety
monety skup
Witamy, Gościu
Użytkownik: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1

TEMAT: 20 zł z 1990, uszkodzony stempel?

    • Offline
    • Oklaski: 0

    20 zł z 1990, uszkodzony stempel? 10 lat, 10 miesięcy temu #28173

    Sprawdzając datę na monecie 20 zł z 1990 zauważyłem dziwną wypukłość w pierwszej dziewiątce.
    Czy to uszkodzenie stempla czy inna usterka specjalnie zrobiona. Dodam że próbowałem powietrzem i uderzając usunąć brud jak pierwotnie myślałem.
    Zdjęcie monety pod linkiem:
    picasaweb.google.com/lh/photo/g_On9_TOio...pFm0?feat=directlink
    Co to jest? Czy takie coś podnosi wartość monety?
    Załączniki:
    • Offline
    • Oklaski: 107
    Pozdrawiam,
    Lynx

    Odp: 20 zł z 1990, uszkodzony stempel? 10 lat, 10 miesięcy temu #28176

    Na podstawie tych fotek, to uważam, że ze stemplem wszystko w porządku, a ten "nadlew" to może być zapchanie tego fragmentu stempla lub dostanie się małego opiłka podczas wybijania i jego wprasowanie w cyfrę 9. Trudno uwierzyć, żeby było to zamierzone...
    Nie wpływa to na wartość samej monety.
    • Offline
    • Oklaski: 151
    Numizmatyka uczy czytac znaki czasu.

    Odp: 20 zł z 1990, uszkodzony stempel? 10 lat, 10 miesięcy temu #28181

    ja tez uwazam ze ze stemplem bylo wszystko w porzadku a wypuklosc w oczku cyfry 9 spowodowana jest zlym przygotowaniem krazka.
    zapchanie stempla spowodowalo by brak cyfry 9 (czesciowy lub caly).
    • Offline
    • Oklaski: 0

    Odp: 20 zł z 1990, uszkodzony stempel? 10 lat, 10 miesięcy temu #28184

    Jeżeli ze stemplem wszystko w porządku, a tylko bród na krążku, to by tej wypukłości nie było, powstało by może jakieś trochę zdeformowanie (niezauważalne) przy cyfrze.
    Jeżeli powstała przypadkowo to tylko w późniejszym etapie, jakiś okruch tego samego metalu musiał zapchać cyfrę w monecie.
    A może było to zrobione celowo, ostatni dzień bicia, w stemplu nawiercimy cyfrę czy w inny sposób zrobimy wgłębienie i tak pożegnamy PRL.
    Może rozwiązaniem tej zagadki będzie znalezienie takiej samej monety z takim defektem.
    Dlatego apeluję sprawdźcie u siebie tą monetę. Ale sprawdzajcie przez szkiełko bo ja dopiero teraz to zobaczyłem, a monetę miałem jak wpuszczono do obiegu i nic nie widziałem.
    A ja postaram się zrobić dużo lepsze zdjęcie tej monety które może coś wyjaśni.
    Dziękuję wszystkim którzy zwrócili uwagę na ten temat.
    • Shiver
    • Shiver

    Odp: 20 zł z 1990, uszkodzony stempel? 10 lat, 10 miesięcy temu #28185

    Gdyby stempel był w porządku coś takiego NIE MOGŁOBY powstać w czasie bicia monety, ingerencja musiałaby nastąpić już po wybiciu.
    Moim zdaniem to po prostu uszkodzony stempel - wykruszyło się "oczko" w dziewiątce, które przecież na stemplu jest wypukłe, i zostawiło po sobie zagłębienie.
    • Offline
    • Oklaski: 0

    Odp: 20 zł z 1990, uszkodzony stempel? 10 lat, 10 miesięcy temu #28186

    Uszkodzenie stempla, może tak. Ale mi się wydaje że jest trochę za precyzyjne, jest podobne do punktów ograniczających datę. Ale to może potwierdzić tylko znalezienie drugiej takiej monety. Dlatego sprawdźmy swoje zbiory.
    • Offline
    • Oklaski: 107
    Pozdrawiam,
    Lynx

    Odp: 20 zł z 1990, uszkodzony stempel? 10 lat, 10 miesięcy temu #28187

    Valkiria napisał:
    zapchanie stempla spowodowalo by brak cyfry 9 (czesciowy lub caly).


    Valkiria, masz rację, bo przecież zapchać nie mogła się wypukła część stempla ;)

    Shiver napisał:
    Gdyby stempel był w porządku coś takiego NIE MOGŁOBY powstać w czasie bicia monety, ingerencja musiałaby nastąpić już po wybiciu.
    Moim zdaniem to po prostu uszkodzony stempel - wykruszyło się "oczko" w dziewiątce, które przecież na stemplu jest wypukłe, i zostawiło po sobie zagłębienie.


    Faktycznie, jeśli brać to na logikę. Jednak uszkodzenie stempla powinno być niemal punktowe (bo reszta jest ok) i w dodatku musiałoby powstać w nim wręcz wgłębienie - takie wrażenie sprawia na monecie widoczny "nadlew", który wydaje się na fotce wyższy niż cyfra 9, ale może to tylko złudzenie.

    Przy okazji przypomniała mi się moja moneta (20 gr z 2008 roku), która na awersie w napisie POLSKA w literze K posiada jakby dodatkowy ogonek. Również i w tym przypadku "nadlew" powstał w obszarze, gdzie stempel powinien być wypukły... Czy to jednak wynik uszkodzenia stempla? Mam pewne wątpliwości, ale może jednak się mylę...
  • Strona:
  • 1
Moderatorzy: bartek
Wygenerowano w 0.17 sekundy

Nowe zasady dotyczące ciasteczek (cookies). Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Wasze oczekiwania. W razie potrzeby można zablokować ciasteczka w przeglądarce jak to zrobić tutaj.

Akceptuję zapisywanie ciasteczek (cookie) dla tej strony:

EU Cookie Directive Module Information