Polecamy

skup monet
skup monet
Numizmatyka
Sklep numizmatyczny
Monety
monety skup

Polecamy

skup monet
skup monet
Numizmatyka
Sklep numizmatyczny
Monety
monety skup
Witamy, Gościu
Użytkownik: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: 2010 - Nowy sposób dystrybucji monet

    • Offline
    • Oklaski: 107
    Pozdrawiam,
    Lynx

    O:2010 - Nowy sposób dystrybucji monet 14 lat, 6 miesięcy temu #12908

    Mattyz, jak wspomniałem korzystałem z paru różnych firm, które wysyłały monety. Najbardziej jednak mnie zaskoczyła renomowana firma, która od dziesięcioleci w Polsce zajmuje się monetami, która posiada certyfikaty jakości, etc. Zamówione 2 zł GN były zapakowane po kilka szt w woreczek strunowy, a na powierzchni pełno było odcisków paluchów! Innym razem kapsel był źle dopasowany, a reklamacja... tak jak wspomniałeś droga przez mękę. Obawiam się, że przy wysyłce NBP też nie będzie przesadzał, bo nawet nie ma w tej materii żadnego doświadczenia.
    Gdyby NBP załeżało tak na wizerunku, to ogłosiłoby chęć zmiany dystrybucji mając wszystko dopięte na ostatni guzik. A czy ma? Parę ulotek, komunikat na stronie, nie do końca sprawdzony system aukcyjny... Ja mam wrażenie, że NBP po prostu nie za bardzo wie co i jak zrobić.
    • Offline
    • Oklaski: 107
    Pozdrawiam,
    Lynx

    O:2010 - Nowy sposób dystrybucji monet 14 lat, 6 miesięcy temu #12910

    Mnie tylko jeszcze jedno intryguje. Ciekawe jak NBP rozwiąże problem ilości zgłoszeń-aukcji. Wg ostatnich wielkości emisji, to mogą się spodziewać nawet 50-70 tyś. zgłoszeń. Ciekawe jak w 3 dni to ogarną i jaki system aukcyjny to łyknie, a już nawet nie wspominę o wysyłkach. No coż, a bóbr siedzi i zawija w sreberka... :laugh:
  • O:2010 - Nowy sposób dystrybucji monet 14 lat, 6 miesięcy temu #12917

    50-70 tys zgłoszeń, w tym 40-50 tys. firm, które teraz chyba się odwrócą od polskich lustrzanek.

    Co do wypowiedzi jeszcze wyżej. Dwójki będą normalnie sprzedawane w bankach, nie będzie żadnego ich zamawiania, licytowania itp.
    • Offline
    • Oklaski: 0

    O:2010 - Nowy sposób dystrybucji monet 14 lat, 6 miesięcy temu #12918

    Sądzę, że do końca roku w tym serwisie będzie minimum 20 tys. kont zarejestrowanych, w porywach do 50 tys. Ale ja bym się nie obawiał tego, czy system aukcyjny sobie poradzi czy nie, bo to jest już zmartwienie firmy programistycznej, która ten system przygotowuje. NBP na pewno nie robi tego sam i zlecił to firmie, która się na tym zna - to raczej pewne. Poza tym musieli chyba przewidzieć, jaki będzie ruch i obciążenie w trakcie aukcji. Jakieś założenia musieli zrobić i pewnie zrobili je z dużym marginesem. A jeśli cos sie nie uda, to pewnie tej firmie mocno się oberwie od NBPu.

    Ciekawe jak sobie poradzą z wysyłką takich ilości? Chociaż tutaj spodziewałbym się, że NBP zleci to komuś na zewnątrz lub stworzy jakąś dodatkową komórke, która się tym zajmie. Ale to przecież jest ich zmartwienie i nie ma się co tym teraz zajmować. Najwazniejsze, żeby wprowadzili tą wysyłkę - w co chcę wierzyć i trzymam ich za słowo - a jak sobie poradzą, to tylko ich problem. Dajmy im szansę :-)

    A co do dwójek NG to masz rację - będą nadal sprzedawane w kasach jak dotychczas. Tu nic się nie zmieni. Wyczytałem to na stronie NBP.
    • Offline
    • Oklaski: 6

    O:2010 - Nowy sposób dystrybucji monet 14 lat, 6 miesięcy temu #12935

    Ale może być jeden plus tej akcji. Im mniej monet w emisji tym większa cena monety (zysk dla NBP). NBP może się zorientować, że mogą zaoferować mniej monet, uzyskać wyższą cenę i osiągnąć podobny zysk jak przy dużo większym nakładzie. W konsekwencji może to wpłynąć na znaczne zmniejszenie nakładów. O czym wszyscy chyba od dawna marzymy i o co apelujemy
    • worldcoinsauction
    • worldcoinsauction

    O:2010 - Nowy sposób dystrybucji monet 14 lat, 6 miesięcy temu #12939

    nie sadze by w 2010 naklady byly drastycznie nizsze
    za to gdyby NBP mial problem z aukcjami i dystrybucja to ogranicza liczbe tematow sam na tym straci ale nam tez nie da zarobic ;)
    zobaczymy jak to wszystko bedzie wygladalo w realu z NBP nigdy nic niewiadomo najlepszy przyklad to plany emisyjne z ostatnich lat
    • Offline
    • Oklaski: 3

    O:2010 - Nowy sposób dystrybucji monet 14 lat, 6 miesięcy temu #12941

    Mnie intryguje jeden zapisz:

    "Ogłoszenia o planowanych aukcjach będą publikowane z co najmniej 7-dniowym wyprzedzeniem. NBP będzie w nich podawać m.in. cenę wywoławczą, cenę maksymalną oraz dopuszczalny skok cenowy."

    wywoławcza - rozumiem, to w końcu aukcja.

    maksymalna - czy to w takim razie będzie emisyjna? Nikt by przecież nie strzelał sobie w stopę i z własnej woli odgórnie nie limitował cen.

    dopuszczalny skok cenowy - mam szczerą nadzieję, że rozumieją przez to minimalne przebicie, bo inaczej słabo widzę tę inicjatywę.

    Reasumując: za pomysł wprost z tyłka bierze się firma, która o własnym rynku, który kreuje i w 100% zaspokaja, wie mniej niż pozostali jego uczestnicy. Bomba!
    • Offline
    • Oklaski: 0

    O:2010 - Nowy sposób dystrybucji monet 14 lat, 6 miesięcy temu #12947

    Titus, ja kilka dni temu napisałem maila w tej sprawie na adres Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. . Zapytałem, co ma być ceną emisyjną i o co chodzi z tą ceną maksymalną i skokiem cenowym. Myślałem, że mi nie odpiszą, a tu dziś po pracy miłe zaskoczenie - znajduję maila z odpowiedzią. No i cytuję:

    "W nowych zasadach sprzedaży monet i banknotów kolekcjonerskich nie występuje pojęcie ceny emisyjnej. Monety wystawiane na aukcję będą miały podaną cenę wywoławczą oraz cenę maksymalną. Po zakończeniu aukcji, na podstawie wszystkich złożonych ofert, wyliczana będzie cena sprzedaży, po której NBP wprowadzi monety/banknoty do obiegu.

    Skok cenowy to minimalna wartość (kwota), o jaką użytkownik będzie mógł zmieniać cenę w procesie składania ofert. Skok cenowy będzie ustalany indywidualnie dla każdej aukcji. Jeśli np. w danej aukcji cena wywoławcza będzie wynosiła 65 zł, a skok cenowy 1 zł, to uczestnik aukcji będzie mógł składać oferty z ceną jednostkową równą cenie wywoławczej lub cenie wywoławczej powiększonej o wielokrotność 1 zł, np. 66 zł, 67 zł, 68 zł itd. - aż do wysokości ceny maksymalnej. Jeśli jednak będzie próbował złożyć ofertę z ceną wynoszącą np. 65,50 zł, wówczas system jej nie zatwierdzi i poprosi o poprawienie.

    Jeśli chodzi o cenę maksymalną, to jej wyłącznym zadaniem jest uniemożliwienie składania ofert z absurdalnie wysokimi cenami jednostkowymi. Taką ofertą byłaby np. oferta na zakup 1 monety w cenie 20 mln zł. Dzięki wprowadzeniu ceny maksymalnej unikniemy tego typu nieuczciwych praktyk, których celem nie jest zakup monet, ale doprowadzenie do niepowodzenia aukcji.

    Z drugiej strony, cena maksymalna nie może być ustalana na zbyt niskim poziomie. Gdyby wynosiła np. 200% ceny wywoławczej, wówczas duża część uczestników aukcji mogłaby zasugerować się tym limitem i licytować w okolicach górnej granicy. A nie o to nam chodzi, aby sugerować jakiekolwiek poziomy ostatecznej ceny sprzedaży.

    Dlatego cena maksymalna nie może być ani zbyt niska, ani za wysoka. W systemie Kolekcjoner pełni ona wyłącznie barierę przed składaniem ofert ze zbyt wysokimi cenami jednostkowymi."


    Teraz już kumam, o co chodzi z tą ceną maksymalną. Gdyby jakiemuś gostkowi udało się jakoś założyć "fikcyjne" konto w Kolekcjonerze i mógłby bez konsekwencji prawnych złożyć ofertę na monetę za 20 mln zeta, to niechybnie rozwaliłby całą aukcję. Bo ten system pewnie ustaliłby cenę całej emisji na 20 mln za sztukę (bo to daje największy przychód - nawet przy założeniu, że sprzeda się jedna moneta, bo przecież 20 mln zł > 10 mln zł, które bank mógłby uzyskać za opchnięcie 100 tys. monet po wygórowane 100 zł za sztukę). Ale wtedy NBP i tak unieważniłby aukcję i wszystko trzeba byłoby powtarzać. Taka zabawa w kotka i myszke. czyli akurat tutaj dobrze pomyśleli. I faktycznie, gdyby ta cena maksymalna była niska, to dużo ludzi rzucałoby oferty w okolicy tej ceny. Logiczne. Wszyscy by myśleli, że NBP chce właśnie tyle dostać za monety.
    • Offline
    • Oklaski: 1

    O:2010 - Nowy sposób dystrybucji monet 14 lat, 6 miesięcy temu #12949

    Witam,
    Czyli jest sposób na NBP.
    Wystarczy, że wszyscy biorący udział w aukcjach będą oferować cenę jak najniższą.
    Taki mały bojkocik .....
    • Offline
    • Oklaski: 107
    Pozdrawiam,
    Lynx

    O:2010 - Nowy sposób dystrybucji monet 14 lat, 6 miesięcy temu #12957

    Coś na wzór pz..n :lol:

    A czy ktoś z forum słyszał lub wie, by inny narodowy bank wprowadzał takie zasady dystrybucji?
    Ciekawe co zrobią ludzie mieszkający np. we Włocławku, Sierpcu czy Koszalinie. Będą jechać przynajmniej 1x w miesiącu by osobiście odebrać blaszkę? Oddziałów NBP jest 16 i to nie za bardzo równomiernie są rozłożone w kraju. A co z takimi co mieszkają za granicą? Bo przecież tacy ludzie też będą mogli licytować.
    Jak dla mnie za dużo tych ale.
    • Offline
    • Oklaski: 1

    O:2010 - Nowy sposób dystrybucji monet 14 lat, 6 miesięcy temu #12960

    Dokładnie jak bojkot PZPN :)
    Tylko tutaj można ścignąć ich po kieszeni...
    • Offline
    • Oklaski: 1

    O:2010 - Nowy sposób dystrybucji monet 14 lat, 6 miesięcy temu #12962

    placzido napisał/a:
    Witam,
    Czyli jest sposób na NBP.
    Wystarczy, że wszyscy biorący udział w aukcjach będą oferować cenę jak najniższą.
    Taki mały bojkocik .....


    Wątpię by 100% licytujących postąpiło dokładnie tak samo, bo informacja o bojkocie może nie do wszystkich dotrzeć:)
    Ale nikt nie będzie miał w interesie zawyżać ceny, no bo po co? Wystarczy że zalicytujemy o te parę złotych drożej i chyba dostaniemy monetę, no nie?
    • Offline
    • Oklaski: 0

    O:2010 - Nowy sposób dystrybucji monet 14 lat, 6 miesięcy temu #12985

    Ludzie! Dla banku nasz bojkot nie będzie żadną "karą", bo on zarobi już na samym zlikwidowaniu rabatów firmom. Gdzieś przeczytałem, że cena wywoławcza będzie zawierała - oprócz wszystkich kosztów związanych z wybiciem monety - również marżę banku. Czyli nawet sprzedając monetę po cenie wywoławczej bank będzie miał już wkalkulowany zysk. Nasz bojkot może jedynie spowodować, że zarobi mniej niż mógł.

    Zgadzam się też z poprzednią wypowiedzią. Nie ma najmniejszego sensu, aby w jakikolwiek sposób bojkotować te zmiany. Część osób będzie bojkotować i da cenę na poziomie wywoławczej, a pozostałe osoby (w tym firmy) nie będą bojkotować. No i kto wyjdzie na tym najgorzej?

    Trzeba po prostu nie szaleć z ceną i składać oferty wariantowe - kilka ofert z różnymi cenami. To zwiększa prawdopodobieństwo wstrzelenia się w cenę sprzedaży. Jesli cena wywoławcza będzie dajmy na to 69 zł, to trzeba złożyć ofertę np. na 69 zł, 75 zł i 80 zł. Najwyżej później trzeba będzie wszystkie te monety kupić za 65 zeta...
    • Offline
    • Oklaski: 0

    O:2010 - Nowy sposób dystrybucji monet 14 lat, 6 miesięcy temu #12986

    Autopoprawka: za 69 zeta...
    • Offline
    • Oklaski: 13

    O:2010 - Nowy sposób dystrybucji monet 14 lat, 6 miesięcy temu #12987

    w zasadzie to już nie ma sensu się rozpisywać nad poczynaniami NBPu . Wiem tylko tyle , że z przydziału mozna dostaćściśle określoną ilość monet a poza przydziałem drugie tyle ... I najgorsze że poza przydziałem dostawały nie firmy tylko jakieś nierejestrowane w ew. dz. gospodarczej tworki , znajomki .
    W każdym razie psocilismy wszyscy na firmy c oto nib yspekulują monetami . Teraz będzie spekulant jeden więc żegnajcie ceny poniżej emisyjnych ...
    Reasumując : w moim przypadku od 2010r. robię sobie wolne od ciągłego zdobywania monet z NBPu . A satysfakcji monopoliście nie dam , bo nie ma nic gorszego w gospodarce wolnorynkowej jak taki monopolista który chce połknać 100% wszystkiego mając ludzi ma za barany ...
    pzdr.
    • Offline
    • Oklaski: 1

    O:2010 - Nowy sposób dystrybucji monet 14 lat, 6 miesięcy temu #13004

    To prawda, że nie kupimy poniżej emisyjnej, ale jeśli w dalszej perspektywie są szanse na zmniejszenie nakładów, to chyba lepiej wydać te parę zł więcej teraz a później, gdy zmniejszą się nakłady, cieszyć się ze wzrostu wartości monet. Patrzmy na to długofalowo, te zmiany mogą nie być zbyt dla nas wygodne, ale w przyszłości korzyści z tego będą.
    • Offline
    • Oklaski: 119
    Nemo est mortalium, qui sapiat omnibus horis
    TPZN nr 46
    forum.tpzn.pl/index.php

    O:2010 - Nowy sposób dystrybucji monet 14 lat, 6 miesięcy temu #13009

    tak czytam sobie wasze komentarze i przemyślenia i nadzieje, a prawda jest taka, że jak przyjdzie co do czego to i tak będzie "jak zawsze". Czyli najprawdopodobniej emisje pozostaną na wysokim poziomie a ceny jeszcze skoczą. Obym nie był złym prorokiem, ale jak do tej pory to NBP nic nie zrobił żeby było lepiej kolekcjonerom, no i w sumie nie ma się czemu dziwić bo zależy mu na maksymalizacji zysków, a ten sposób ma moim zdaniem na celu zamkniecie buzi wszystkim którzy krytykują go za wysokie emisje i wyprzedaż monet spekulantom przed emisjami. Teraz weźmiemy w tym aktywny udział wszyscy więc ciężko nam będzie krytykować system, który będziemy napędzać. Mimo iż nasze intencje będą jak najlepsze to jeśli firmy spekulacyjne się uprą to i tak wykupią pół emisji choćby miały to zrobić przez podstawione osoby.
    • Offline
    • Oklaski: 13

    O:2010 - Nowy sposób dystrybucji monet 14 lat, 6 miesięcy temu #13012

    "wyprzedaż monet spekulantom przed emisjami" ...
    A gdzie Ty człowieku się uchowałeś ... czyżby czasy PRLu były Ci obce ? . No to zapytaj taty lub mamy kto to był spekulant .
    Jak dla mnie nie może być mowy o spekulantach skoro towar jest powszechnie dostępny i to wszędzei .
    Ale właśnie nadchodzi prawdziwa era jedynego spekulanta w postaci NBP - zanim coś wytłucze to najpierw w ciemno zaoferuje jakiś tam numizmat . A gdy jego ( jedyna aukcja ) się skończy to podejmie decyzję o wielkości nakładu oraz cenie . Za PRLu za takie coś leciały głowy ( dosłownie ) ...
    pzdr.
    • Offline
    • Oklaski: 119
    Nemo est mortalium, qui sapiat omnibus horis
    TPZN nr 46
    forum.tpzn.pl/index.php

    O:2010 - Nowy sposób dystrybucji monet 14 lat, 6 miesięcy temu #13015

    A jak według ciebie nazwać firmy sprzdające np. Sokoła po emisji za kilkadziesiąt zł. więcej? Pewnie wg. ciebie jest to biznesmen ale wg. mnie jest to spekulant i nie mieszajmy do tego PRL-u bo to zupełnie inna bajka. A tu masz definicję tego słowa bo zatrzymałeś się na PRL-u w jego pojmowaniu: pl.wikipedia.org/wiki/Spekulant
    • Offline
    • Oklaski: 0

    O:2010 - Nowy sposób dystrybucji monet 14 lat, 6 miesięcy temu #13017

    Talary! Litości! Ty chyba w ogóle nie wgłębiałeś się w ten temat, bo piszesz rzeczy absurdalne. NBP ogłaszając aukcję ma publikować wizerunki monet, czyli zdjęcia. A skoro są zdjęcia, to i monety sa wybite, leżą w skarbcu i czekają na rozstrzygfnięcie. A wizerunki na 100% bedą publikowane, bo pisałem do nich w tej sparwie i mi odpisali.

    Ludzie, wiele rzeczy można NBP zarzucić, ale nie demonizujmy tej instytucji. Okazuje się, że większośc dyskutujących (tu i na innych listach) w ogóle nie zrozumiała, jak to wszystko się będzie odbywać, i plecie takie farmazony, że aż głowa boli. Na Monety.pl toczy się wielka dyskusja, w którą włączyła się przedstawicielka NBP. Ostatnio wrzuciła info o mechanizmie ustalania ceny. Są tam też przykłady jak to działa. Wszystko jest proste, matematyczne i logiczne. A za chwilę jakiś baran zadaje elementarne pytanie, z którego wynika, że gostek albo jest durny, albo niedokładnie przeczytał.

    Dlatego błagam - nie wpisujmy głupot, nie kierujmy się emocjami. Poczekajmy do stycznia i wtedy skomentujemy. A na razie nie ma co komentować.
Moderatorzy: bartek
Wygenerowano w 0.31 sekundy

Nowe zasady dotyczące ciasteczek (cookies). Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Wasze oczekiwania. W razie potrzeby można zablokować ciasteczka w przeglądarce jak to zrobić tutaj.

Akceptuję zapisywanie ciasteczek (cookie) dla tej strony:

EU Cookie Directive Module Information