Polecamy

skup monet
skup monet
Numizmatyka
Sklep numizmatyczny
Monety
monety skup

Polecamy

skup monet
skup monet
Numizmatyka
Sklep numizmatyczny
Monety
monety skup
Witamy, Gościu
Użytkownik: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: 2010 - Nowy sposób dystrybucji monet

    • Offline
    • Oklaski: 151
    Numizmatyka uczy czytac znaki czasu.

    O:2010 - Nowy sposób dystrybucji monet 14 lat, 3 miesięcy temu #14572

    Monetypl napisał/a:
    Nie podoba mi się to że na allegro nie ma takiego czegoś jak ktoś licytuje to się automatycznie aukcja przedłuża o 30 sekund jak chyba kiedyś tak było a koniec aukcji był ustalony od nowa aż do momentu końca licytacji. tak by było lepiej i nie powinno być programów do automatycznej licytacji moim zdaniem to oszustwo !!!
    ta dyskusjia nie dotyczy allegro Wake Up
    • Monetypl
    • Monetypl

    O:2010 - Nowy sposób dystrybucji monet 14 lat, 3 miesięcy temu Ostatnio zmieniany: przez . #14573

    Może samobójstwo chodzi mi o co innego jak całe dnie nikt nie zagląda a w ostatnich minutach się przebijają to powinno coś być że aukcja się przedłuża o jakieś 30 minut. A jeżeli chodzi o NBP to jest choroba naszego kraju że nic nie można kupić nawet jak jest spory nakład. To się zgodzę z wami. Bo coś się doczytałem o allegro w kogoś poście to sobie pomyślałem że wspomnę o swoich przemyśleniach co do allegro sorka że nie na temat. I jeszcze do cen NBP są nieuczciwe jak mamy nominał 20 zł srebra moneta to pierwsza osoba kupuje np za 95 zł monetę która w dniu sprzedaży jest mniej warta po zakupie.(może się znajdą przez pierwsze 2 tygodnie osoby co w kolejce kupią za 200 zł 20 zł która potem jest nic nie warta). Jak wszędzie NPB i tak wyjdzie na swoim razem z Mennicą Polską. Ich to nie obchodzi potem jeszcze dobiją monety i wtedy prawdziwy kolekcjoner jest w plecy. To są moje przemyślenia interpretuj sobie to jak chcesz ja chcę pomoc nie zaszkodzić. A przy tym czegoś się nauczyć.
    • Offline
    • Oklaski: 107
    Pozdrawiam,
    Lynx

    O:2010 - Nowy sposób dystrybucji monet 14 lat, 3 miesięcy temu #14575

    Pomimo, że to nie na temat, monetypl, odpowiem w miarę krótko. Ustawianie aukcji na x dni ma tylko ułatwić jej dostępność większej ilości osób. Chyba przyznasz, że nie byłoby sensu licytować przez 7 dni i sztucznie pompować ceny. Najważniejsza jest końcówka każdej aukcji i nie ważne jakiego byłaby rodzaju. Wydłużanie czasu rodzi tylko patologie - a jakie, dobrze pomyśl.
    Wracając do tematu, w kolekcjonerze nawet nie ma namiastki aukcji, bo nie ma żadnej informacji o jej postepie, a to już moim zdaniem - po prostu nadużycie albo działanie z premedytacją.
    • Offline
    • Oklaski: 1

    O:2010 - Nowy sposób dystrybucji monet 14 lat, 3 miesięcy temu #14598

    Valkiria napisał/a:
    dokladnie lynx
    a osoby nieposiadajace internetu tez straszne ulatwienie musza biegac do NBP i prosic pania w okieku chore!
    niepelnoletni brak mozliwosci rejstracji kanta
    mozna by mnozyc
    z tad moje pytanie do christiny gdzie te plusy ?
    jesli ktos uwaza ze sie czepiam to trudno


    Osoby nieposiadające internetu jakoś sobie teraz radziły - albo miały abonament, albo kupowały w okienku. Więc dla nich wiele się nie zmieni.
    Ilu niepełnoletnich kolekcjonuje monety? Nawet jeśli wielu, to przecież mają rodziców, dziadków czy kogokolwiek innego, kto może za nich założyć konto. A odebrać monety mogą sami.
    lynx to ja podam inny przykład - 70 rocznica PPP. Ilu było takich szczęśliwców, którym udało się dostać tę monetę po emisyjnej? Z tego co czytałam o 8 rano w oddziałach już nie było. Abonament - czytałam historie, że ludzie nie dostali mimo że mieli wykupiony.
    Allegro - teraz cena zaczyna się od 115 zł,a emisyjna wynosiła 65zł. Dlaczego tak jest? Bo nakład wynosił tylko 50tys.
    Taki system jaki jest teraz jest bez sensu i nie jest przyjazny dla kolekcjonera.
    Oczywiście że nowy ma wady, nigdy nie pisałam ze nie ma. Ale jeżeli ktoś jeździł do oddziału to i tak musiał brać urlop, więc nic się nie zmieni, jeśli miał abonament to dalej może go mieć.
    Jedyne co może być inne to cena. Tyle że jak pisałam wyżej taki system był korzystny tylko dla niektórych. Dlaczego mają być równi i równiejsi?
    • Offline
    • Oklaski: 107
    Pozdrawiam,
    Lynx

    O:2010 - Nowy sposób dystrybucji monet 14 lat, 3 miesięcy temu #14602

    Christina, nie mam zamiaru Ciebie przekonać do swojego punktu widzenia, bo nie o to chodzi. Jednak jak sama napisałaś w dotychczas obowiązującym systemie byli równi i równiejsi. Dzięki zapisom NBP w przyszłym systemie też tak może być (o tym była mowa wyżej). Za taki stan rzeczy odpowiada jednak sam NBP, a nie kto inny i to z pewnością nie przysłuży się kolekcjonerom.
    Niestety, jak sama zauważyłaś, wystarczyło by były 2 emisje po 50 tyś. i okazało się, że jest problem z nabyciem tych monet - nawet jak twierdzisz - w abonamencie. To tylko potwierdza dotychczasowe stanowisko NBP, że tylko zwiększenie nakładów nie będzie powodowało zawirowań na rynku. Dlatego nie łudź się, że szybko i drastycznie spadną nakłady. Dopóki spekulanci będą mieli możliwość przejęcia większej części nakładu, takie sytuacje będą normą i żaden system tego nie załatwi, bo zawsze znajdzie się sposób na jego obejście.
    I jeszcze jedno: popatrz na poprzedni rok (2009) i na plan emisji na ten rok. Czy aby na pewno NBP chodzi o dobro kolekcjonerów? Gdyby nie kontynuacje zaczętych wcześniej tematów, niczego ciekawego nie zaproponowano. Martyrologia i jakieś z nieba wzięte rocznice. Chociaż... jest w 2010 r jeden nowy temat 'Wielkie bitwy', co też spie...no łącząc Grunwald z Kłuszynem. Dwie monety Grechutą, a na jednej dwie bitwy?! Totalna kolejna bzdura! I to ma zachęcać do kolekcjonowania! Sorry, ale nawet te rodzynki w postaci emisji po 50 tyś. niczego nowego nie wniosły, a dalsze postępowanie NBP to tylko potwierdza.
    • Offline
    • Oklaski: 1

    O:2010 - Nowy sposób dystrybucji monet 14 lat, 3 miesięcy temu #14629

    W końcu przyznałeś to, o czym ja piszę do początku i za co byłam już tyle razy "jechana" - że spekulanci są i mieszają.
    Wydaje mi się że ten system jednak ma spore szanse znacząco zmniejszyć możliwości przejęcia większości nakładu przez nazwijmy to inwestorów. A nawet jeśli by go przejęli, to mogą mieć problem by te monety sprzedać i sporo na nich zarobić.
    Dopóki były rabaty to się opłacało, ale teraz?
    A jeżeli moja wizja się sprawdzi to rynek się uspokoi, zniknie wiele takich firemek (zakładam że porządne firmy nie opierają się tylko na tych monetach) i to będzie szansa by nakłady się zmniejszyły bez straty dla kogokolwiek
    • Offline
    • Oklaski: 107
    Pozdrawiam,
    Lynx

    O:2010 - Nowy sposób dystrybucji monet 14 lat, 3 miesięcy temu #14630

    Christina, jednak nie czytałaś z uwagą co wcześniej było napisane. To, że pojawia się spekulacja, to narma przy zmniejszonych nakładach. Rabaty w takim przypadku to pikuś. Z rabatów korzystały firmy, by umożliwić swoim stałym klientom nabycie monet po cenie emisyjnej i by samemu coś zarobić. W tym przypadku i wilk był syty i owca cała. Zniknięcie rabatów podwyższy i tak już bardzo wyśrubowane ceny. Obawiam się, że wkrótce sama się o tym przekonasz.
    Liczysz na zmniejszenie nakładów? Łudź się dalej, bo szybko to nie nastąpi... chyba, że rynek się załamie, a wtedy sam NBP będzie musiał coś z tym fantem zrobić, bo eldorado się skończy, a wtedy nawet tak "doskonały" nowy system też nie pomoże.
    • Offline
    • Oklaski: 7

    O:2010 - Nowy sposób dystrybucji monet 14 lat, 3 miesięcy temu #14642

    Trochę się w tym wszystkim pogubiłam...
    lynx - piszesz, że tym rynkiem kieruje popyt-podaż: Kolekcjoner własnie wykorzystuje tę podstawową zasadę nie zwiększając (niestety też nie zmniejszając) nakładów, bo to przecież normalne, że jak jest wysoki popyt, to aż kusi, żeby podnieść podaż. Pewnie się gdzieś mylę i ekonomiści mnie poprawią, ale na chłopski rozum to tak wygląda.
    To, że Kolekcjoner nie wszystkim przypadł do gustu, było oczywiste od samego początku. To wcale nie dziwi. Tylko zastanawiam się, czy to oznacza, że do tej pory wszystko było dobrze? Nikt nie widział potrzeby zmian? Nikt nie narzekał, że firma monety wykupiła? że ktoś kogoś z kolejki wypchnął? że za drogie? że nie dostał? że coś tam?
    Stary sposób dystrybucji zły, nowy też. Każdy inny też byłby zły. Wszystkim się nie dogodzi ;)
    • Cerberiusz
    • Cerberiusz

    O:2010 - Nowy sposób dystrybucji monet 14 lat, 3 miesięcy temu #14643

    Info o aukcji w kolekcjonerze już się pojawiło. Cena minimalna-64,00 . Cena maksymalna-85zł. Termin zakończenia 14-01-2010 13:00.Liczba monet przeznaczonych do sprzedaży 55 000. Wielkość emisji 80 000.
    Dziwi mnie ta różnica między ilością monet przeznaczonych do sprzedaży, a nakładem.
    • Offline
    • Oklaski: 0

    O:2010 - Nowy sposób dystrybucji monet 14 lat, 3 miesięcy temu #14647

    Kilka tysięcy z tego co mi wiadomo ma trafić do kolekcjonerów zrzeszonych w Polskim Towarzystwie Numizmatycznym.
    To akurat bardzo dobre posunięcie. A reszta z tych 25 000 cóż...
    • Offline
    • Oklaski: 7

    O:2010 - Nowy sposób dystrybucji monet 14 lat, 3 miesięcy temu #14650

    To są monety okolicznościowe, więc rozjedzie się część na reprezentacje - muzea itp.
    • Offline
    • Oklaski: 151
    Numizmatyka uczy czytac znaki czasu.

    O:2010 - Nowy sposób dystrybucji monet 14 lat, 3 miesięcy temu #14652

    jakas czesc nakladu jaka nie wiem ? NBP nie podaje tego ani procentowo ani w ilosciach sztuk ma trafic do zagranicznych firm
    • Offline
    • Oklaski: 107
    Pozdrawiam,
    Lynx

    O:2010 - Nowy sposób dystrybucji monet 14 lat, 3 miesięcy temu #14656

    No tak... 1/3 nakładu nie została przeznaczona do licytacji. Fajnie ktoś tym statkiem steruje :blink:
    Zaraz, zaraz przecież wszyscy mieli być równo traktowani! Firmy zagraniczne, PTN, cele reprezentacyjne, a może jeszcze jakieś stowarzyszenia... najlepiej jakiegoś ziomala ;)
    I ktoś powie, że NBP jest po stronie kolekcjonerów? Wolne żarty. Jeszcze się okaże, że to nabywcy płacąc minimum 64 złcisze za szt zaponsorują pozostałe 25 000 szt. Jak widać największym spekulantem jest NBP, któremu zależy tylko na... a właśnie na czym mu zależy???
    • Offline
    • Oklaski: 119
    Nemo est mortalium, qui sapiat omnibus horis
    TPZN nr 46
    forum.tpzn.pl/index.php

    O:2010 - Nowy sposób dystrybucji monet 14 lat, 3 miesięcy temu #14660

    większość z PTN ma te blaszki w nosie, chyba że dostaną je za free
    • Offline
    • Oklaski: 107
    Pozdrawiam,
    Lynx

    O:2010 - Nowy sposób dystrybucji monet 14 lat, 3 miesięcy temu #14665

    Dlatego napisałem, że całkiem jest możliwe iż ci co kupią, staną się mimowolnymi sponsorami. Gdyby były to szczytne cele, to czemu nie...
    Borsuk, może panowie zarządzający w NBP powinni wziąć sobie do serca sentencję, którą podałeś ;)
    • Offline
    • Oklaski: 119
    Nemo est mortalium, qui sapiat omnibus horis
    TPZN nr 46
    forum.tpzn.pl/index.php

    O:2010 - Nowy sposób dystrybucji monet 14 lat, 3 miesięcy temu #14669

    zapewne nie zaszkodziło im by to zbytnio :)
    • Offline
    • Oklaski: 107
    Pozdrawiam,
    Lynx

    O:2010 - Nowy sposób dystrybucji monet 14 lat, 3 miesięcy temu #14671

    Z pewnością, chociaż oni kierowali się raczej inną:
    Non nova, sed novae...
    • Offline
    • Oklaski: 5

    O:2010 - Nowy sposób dystrybucji monet 14 lat, 3 miesięcy temu #14673

    Jedno jest pewne tak jak się spodziewaliśmy cena wzrosła. 10zł w cenie 70-80zł(zapewne na takim poziomie zakończy się licytacja) to już drogo przynajmniej w porównaniu z monetami z 2008 i 2009 gdzie cena normalnej 10zł oscylowała na poziomie 50-60zł. Dodatkowym bonusem banku będzie brak rabatów dla firm. Lekką ręką NBP zarobi na kolekcjonerach 20-30% więcej.
    • Offline
    • Oklaski: 119
    Nemo est mortalium, qui sapiat omnibus horis
    TPZN nr 46
    forum.tpzn.pl/index.php

    O:2010 - Nowy sposób dystrybucji monet 14 lat, 3 miesięcy temu #14674

    Przecież o to chodziło od początku, mnie dziwi tylko że pozwolili sobie w swej łaskawości określić górny limit, a nie zostawili to jako sprawę otwartą. Wtedy to i 100 mogła pęknąć.
    • Offline
    • Oklaski: 107
    Pozdrawiam,
    Lynx

    O:2010 - Nowy sposób dystrybucji monet 14 lat, 3 miesięcy temu #14675

    To było oczywiste. Ci z kolei, którzy weszli w abonament, to jeszcze bardziej dostaną po kieszeni. Niestety...
    Jedno co można jeszcze powiedzieć, to NBP wykorzystuje każdą nadarzającą się okazję. Na fali kradzieży nieomal stulecia, wypchnęli monetę ze sławnym napisem na pierwszy ogień.
    Zobaczymy jak dalej będą im sprzyjać okoliczności. Po pierwszym półroczu wszystko się rozstrzygnie, takie jest moje zdanie.
Moderatorzy: bartek
Wygenerowano w 0.44 sekundy

Nowe zasady dotyczące ciasteczek (cookies). Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Wasze oczekiwania. W razie potrzeby można zablokować ciasteczka w przeglądarce jak to zrobić tutaj.

Akceptuję zapisywanie ciasteczek (cookie) dla tej strony:

EU Cookie Directive Module Information