Polecamy

skup monet
skup monet
Numizmatyka
Sklep numizmatyczny
Monety
monety skup

Polecamy

skup monet
skup monet
Numizmatyka
Sklep numizmatyczny
Monety
monety skup
Witamy, Gościu
Użytkownik: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: 2010 - Nowy sposób dystrybucji monet

    • Offline
    • Oklaski: 151
    Numizmatyka uczy czytac znaki czasu.

    O:2010 - Nowy sposób dystrybucji monet 14 lat, 2 miesięcy temu #14779

    na ebay.pl mozna kupic 10 Zl Kl Auschwitz za 80 Zl w przedsprzedazy ;)
    • Offline
    • Oklaski: 7

    O:2010 - Nowy sposób dystrybucji monet 14 lat, 2 miesięcy temu #14788

    Ja bym teraz na przedsprzedaży tak nie polegała (w sumie zawsze się tego bałam ;P) - w zasadzie nie ma gwarancji otrzymania monety, a cena wydaje mi się mało atrakcyjna (5 zł poniżej maksymalnej). Chyba bardziej opłaca się samemu zalicytować. No i wolę sprawdzić jak się licytuje ;)
    • Offline
    • Oklaski: 1

    O:2010 - Nowy sposób dystrybucji monet 14 lat, 2 miesięcy temu #14791

    lynx napisał/a:
    Jako podmiot dominujący i zarazem jedyny dystrybutor uniemożliwia uczciwą konkurencję. Wg mojej wiedzy jest to zabronione.


    Hmm, a czy konkurencja teraz była uczciwa?

    Firmy dalej mogą sprzedawać monety, tyle że teraz im się to sporo mniej opłaca. Ale zniżki dla firm to była jakaś "dobra wola" nbp. Może im się nie chciało zajmować tym tematem, może nie widzieli ile można na tym zarobić nie wiem.
    Ale mieli prawo to zmienić i to zrobili.
    Co w tym nieuczciwego?
    • worldcoinsauction
    • worldcoinsauction

    O:2010 - Nowy sposób dystrybucji monet 14 lat, 2 miesięcy temu #14792

    juz niedlugo sie przekonamy jak to wszystko bedzie wygladalo w realu
    gdyby za sprawa KOLEKCJONERA mialy spasc naklady w powiedzmy 2011 to jestem na TAK mimo jego wszelkich wad
    jesli jednak naklady sie utrzymaja na obecnym bardzo wysokim poziomie to wprowadzanie tego systemu nie mialo najmniejszego sensu.
    80zl za Auschwitz to rosadna cena pamietajmy ze nie ma juz rabatow a sprzedajacy tez musi cos zarobic wiec jesli nawet ustala emisyjna 75zl to 5 zl na monecie to smieszne pieniadze na 6 sztukach 30 zl nawet jesli ktos ma zarejstrowane 4 konta na zone , babcie , kuzyna to 24 monety x 5zl 120zl zalozmy nawet
    ze emisyjna to 70zl a sprzeda po 80 zl majac 4 konta daje nam to 240 zl kokosow nie ma
    bez wychodzenia z domu mam monete za 85zl
    jesli ktos chce to niech ''licytuje'' na kolekcjonerze
    dostanie monete optymistycznie za 70zl jedzie do oddzialu po odbior traci czs pieniadze na dojazd ja wole kliknoc kilka razy myszka i czekac na listonosza ;)
    • Offline
    • Oklaski: 107
    Pozdrawiam,
    Lynx

    O:2010 - Nowy sposób dystrybucji monet 14 lat, 2 miesięcy temu #14804

    Christina, zastanawiałem się czy jest sens Ci odpowiadać. W zasadzie to chyba mija się z celem, ponieważ jesteś tak gorącą orędowniczką kolekcjonera, że nawet nie dostrzegasz ułomności tego wymysłu. Ale co mi tam ;)
    Piszesz o braku uczciwości dotychczas obowiązującego sposobu dystrybucji monet i o "dobrej woli" NBP w udzielaniu rabatów firmom. Jak widać albo nie pracujesz i nie posiadasz własnej jakiejkolwiek działalności albo... nie masz żadnego nawet bladego pojecia o ekonomii. Więc może mały eksperymencik?
    W każdym cywilizowanym kraju, w którym obowiązują prawa tzw. rynkowe udziela się rabatów, a zwłaszcza gdy się kupuje za gotówkę. Proponuję byś poszła do byle jakiej hurtowni i zapytała na jaki rabat możesz liczyć, gdy będziesz kupować powiedzmy 100 szt, 1000 szt, 2000 szt np. suszarek do włosów. Jeśli Ci nie dadzą w jednej hurtowni idź do innej, a jeśli dadzą też idź do drugiej, trzeciej i zażądaj wyższego.
    Gwarantuję Ci, że rabat uzyskasz praktycznie w każdej :)
    Wracając do meritum. To nie "dobra wola" NBP, tylko tak się postępuje w biznesie. Uczciwy interes to wg Ciebie jaki?
    Do nieuczciwych praktyk doprowadził sam NBP, który dawał możliwość zakupu poza rynkiem każdemu znajomemu lub komuś kto miał dużą dozę powiedzmy przekonywania ;) Dlatego nawet w byle jakich firemkach można było w dniu emisji kupić praktycznie każdą monetę.
    Niestety, jak się wydaje, to tego zjawiska nie wyeliminowali wprowadzając kolekcjonera.
    I na koniec, czy wiesz ile szacunkowo wynosi zysk NBP za 2009 rok? Znajdź tą informację, a poźniej napisz, że im się nie chciało albo nie wiedzieli ile można na tym zarobić :blink:
    • Offline
    • Oklaski: 7

    O:2010 - Nowy sposób dystrybucji monet 14 lat, 2 miesięcy temu #14840

    Mi się wydaje, że Christina nie neguje tego, że NBP chce zarobić.
    Odniosę się do Twojego przykładu - pomyśl, że prowadzisz własną firmę i sprzedajesz skarpetki. Przychodzą do Ciebie ludzie i kupują, proszą o rabat, bo kupują ich bardzo dużo... Ty dajesz. A potem patrzysz, że te same skarpetki odsprzedają za większe pieniądze. Naturalną myślą jest to, że skoro oni mogą, to ja też mogę. Ale nie podnosisz cen wszystkim, tylko likwidujesz bonusy tym, co kupują hurtowo; mówisz, że mogą kupić za taką samą cenę jak wszyscy, a w międzyczasie sama sprzedajesz pojedynczym kupującym. Jak dla mnie jest to całkowicie zdroworozsądkowe myślenie. Jeśli wniknąć bardzo głęboko w temat (ja również nie jestem ekonomistą, więc mogę coś zbytnio uprościć ;) ), to mam wrażenie, że każdą konkurencję w końcu będziemy mogli uznać, za nieuczciwą.
    Dla mnie pomysł NBP jest słuszny. Na realizację w zasadzie ciągle czekam. Już tu chyba pisałam, że faktyczne działanie tego systemu będzie można po pół roku oceniać, a może i później. Liczę, że przez to, że NBP bezpośrednio sprzedaje wszystkim zainteresowanym, pozwoli na oszacowanie faktycznego zapotrzebowania na monety, co powinno doprowadzić do obniżenia nakładów. I tyle.
    A co do tego "nieuczciwego" kupowania - obojętnie czego by nie wprowadzili, to i tak taki numer może ktoś wywinąć. Ale nie jest to wina banku, a konkretnego typu ludzi. Takiej pewności nigdy nie będziemy mogli mieć, a powtarzać to w kółko będzie można bez końca. I sądzę, że nie dotyczy to tylko NBP, ale i innych instytucji - to ludzka mentalność.
    • Offline
    • Oklaski: 5

    O:2010 - Nowy sposób dystrybucji monet 14 lat, 2 miesięcy temu Ostatnio zmieniany: przez mcrc. #14841

    Pozwolę sobie się z Tobą Inka nie zgodzić. Pomyśl tylko jakby to było gdyby każdy producent a za takiego należy uznać NBP chciał sprzedawać bezpośrednio klientom albo dawał takie same ceny. Weźmy dowolną rzecz nie wiem krem, proszek do prania, szczoteczka do zębów, coś droższego kurtka, patelnia, wino, komputer etc. Czy oni wszyscy sprzedają bezpośrednio przez portal w licytacji produkty. Nie!! sprzedają poprzez odpowiednią sieć specjalizowanych bardziej lub mniej sklepów. I tu moim zdaniem NBP przesadza dość dużo zarabia na emisji monet więc rzucanie się na dodatkowe 20% zysku uważam za śmieszne i rynek zweryfikuje ten pomysł.
    • Offline
    • Oklaski: 107
    Pozdrawiam,
    Lynx

    O:2010 - Nowy sposób dystrybucji monet 14 lat, 2 miesięcy temu #14842

    Inka, nie trzeba być ekonomistą by pewne rzeczy wiedzieć albo je bliżej poznać. Po prostu życie nas do tego zmusza, a kto tego nie zrobi wcześniej czy później będzie miał jakieś problemy z tym związane.
    To że cena producenta, a cena detaliczna to całkiem dwie różne rzeczy sama możesz się przekonać na co dzień praktycznie w każdym sklepie. Im więcej pośredników tym bardziej te ceny się rozjeżdżają, bo każdy przecież chce zarobić. Mięso chłop sprzedaje za bezcen w porównaniu z wyrobami (żeby jeszcze one były jakościowo dobre!). Takich przykładów zresztą można by mnożyć, ale nie będziemy nad tym tutaj debatować.

    Rabaty w transakcjach są rzeczą normalną, a zwłaszcza gdy dotyczy taka sytuacja dużej partii towaru, a przecież kolekcjoner nie kupuje po 100, 1000 czy 5000 szt monet, tylko firmy wyspecjalizowane w tym temacie. NBP jest jedynym bankiem na świecie, który zabiera się za taki sposób dystrybuowania monet (i to jest potwierdzony fakt!). Jeżeli to takie dobre, to czemu inne tego nie robią albo nie zrobiły? System, jak wielu pokazuje, jest niedopracowany i w dodatku niejednoznaczny (mało ma wspólnego z licytacją). Chcąc zapanować nad spekulacją można byłoby dokonać całkiem innych zmian w dystrybucji. Moim zdaniem, NBP nie dawał sobie z tym rady i poszedł na łatwiznę, przy okazji zachłystując się możliwością większego zarobku.
    Jestem pewien, że zainteresowanie kolekcjonowaniem zwłaszcza sreberek III RP wcześniej czy później tak się zmniejszy, że siłą rzeczy i nakłady będą musiały ulec ograniczeniu. Tylko czy wtedy NBP nie zauważy, że zarżnął kurę, która znosiła mu złote jaja? Co zrobią ci co nakupowali srebrnych blaszek o zmniejszającej się wartości? Kolekcjoner to nie idiota (przynajmniej w przytłaczającej większości) i też umie liczyć! Podobna sytuacja już miała miejsce w naszej historii, a ludziska chcieli się pozabijać o monety (choćby z wizerunkami królów, z papieżem czy z Solidarnością), ba były nawet w zakładach pracy losowania tych monet. A teraz popatrz co się z nimi dzieje, kupisz je za grosze.
    Mogę się oczywiście mylić, ale... ten system skazany jest na klęskę.
    • Offline
    • Oklaski: 1

    O:2010 - Nowy sposób dystrybucji monet 14 lat, 2 miesięcy temu #14844

    lynx napisał/a:
    Dlatego nawet w byle jakich firemkach można było w dniu emisji kupić praktycznie każdą monetę.
    [/quote]

    No właśnie o to mi ciągle chodzi. ja nigdy nie pisałam że system nie ma wad itd.
    Ale ten co był nie działał poprawnie. A niby jak możne było zweryfikować która to prawdziwa duża firma, a która jest byle jaką firemką?
    Odnosząc się do Twojego przykładu: jeżeli system działałby tak, że jest producent (NBP) daje rabat hurtowni (firmy) a one sprzedają, to jest ok. Ale sam widzisz ze tych firm było tak dużo, i też dużo byle jakich, że przestało to funkcjonować poprawnie.
    Więc chyba dobrze że NBP to zmienia. A czy na lepsze tego nie wiadomo. Ale uznanie że na pewno na gorsze nawet bez 1 aukcji to trochę przesada
    • Offline
    • Oklaski: 107
    Pozdrawiam,
    Lynx

    O:2010 - Nowy sposób dystrybucji monet 14 lat, 2 miesięcy temu #14847

    Christina napisał/a:
    Ale ten co był nie działał poprawnie. A niby jak możne było zweryfikować która to prawdziwa duża firma, a która jest byle jaką firemką?
    Ale sam widzisz ze tych firm było tak dużo, i też dużo byle jakich, że przestało to funkcjonować poprawnie.
    Więc chyba dobrze że NBP to zmienia.

    Nie chodziło o to, by firma była duża czy bardzo duża tylko powinna być solidna. Już kiedyś pisałem, że swego czasu na stronie NBP była lista firm współpracujących z bankiem. Z tego co wiem, ale mogę się mylić, to współpraca taka nie była incydentalna. Jak zweryfikować? Dziewczyno, a w jaki sposób warsztaty np. samochodowe czy stacje paliwowe otrzymują autoryzację? Teraz w nowym systemie indywidualnego nabywcę chcą certyfikować, a nie dało się certyfikować kilkanaście, kilkadziesiąt firm? Chyba żartujesz, że nie dało się tego zrobić! Przecież to sam NBP podpisywał umowy, które są w takich przypadkach podstawą. W umowie wystarczyło wpisać parę klauzul i dopilnować czy są przestrzegane i po sprawie. Jeden wyskok i koniec współpracy na preferencyjnych warunkach. Ale nie! NBP szastał umowami na lewo i prawo, stąd powstał ten baizel.
    Myślisz, że ci co spekulowali, to gdzie kupowali monety? Przecież nie w warzywniaku czy na straganie na targowisku. To tacy ludzie jak Ty, stali godzinami w kolejkach, często odchodząc od okienka z kwitkiem, a w tym samym czasie ziomale wychodzili z kartonami pełnymi monet. I Ty twierdzisz, że to takie wspaniałe i takie uczciwe co teraz zaproponowali!? Jeżeli teraz tego nie zrozumiesz, to... sorry, ale życzę sukcesów... w kolekcjonerze.
    • Offline
    • Oklaski: 7

    O:2010 - Nowy sposób dystrybucji monet 14 lat, 2 miesięcy temu #14862

    lynx - przykład, który podałam był oderwany od rzeczywistości (ciężko uwzględnić wszystko, dlatego to trochę spłyciłam).
    I w związku z tym mam wrażenie, że cały czas piszemy tu o systemie idealnym, takim, który nie może zaistnieć, bo zawsze trzeba uwzględnić jakieś zmienne (jak np. reakcję rynku, której tak do końca pewnej być nie możemy). dla mnie wyznacznikiem tego nie jest NBP, a właśnie kupujący. Traktuję NBP jako podmiot, który chce zarobić. I powtórzę jeszcze raz - nie dziwi mnie to, że chcą kawałek z tortu firm pośredniczących. Ja bym się wkurzyła, gdyby ok. 1/3 (1/4) zysku uciekała mi sprzed nosa.

    mcrc - nie wiem, czy dobrze zrozumiałam, to, o co Tobie chodzi, ale jeśli dany produkt mogę kupić od producenta na aukcji, bez płacenia za pośredników, to chętnie. Dla mnie to zysk - jeśli nie finansowy, to na pewno zaoszczędzi mi czasu szukania danej rzeczy w sklepach.
    I w zasadzie to uważam, za wielki minus dla Kolekcjonera - to, że i tak będzie trzeba samemu pójść i odebrać monetę. Nie jestem może wielką entuzjastką tego rozwiązania, ale ja wielu rzeczy nie rozumiem ;) , ale działają i działają sprawnie. Daje temu systemowi kredyt zaufania. Czas zweryfikuje moje myślenie i jeśli system nie spełni moich oczekiwań, to przyznam się do błędu.
    • Offline
    • Oklaski: 107
    Pozdrawiam,
    Lynx

    O:2010 - Nowy sposób dystrybucji monet 14 lat, 2 miesięcy temu #14868

    Inka, w zasadzie to masz rację, że ideału nie ma. Jednak gdy prezesem był Pan B., to nie było takich sytuacji. One zaczęły się po objęciu władzy przez Pana S.
    Inka, oprócz tego, że NBP chce na tym zarabiać (i zarabia!), pozostaje jeszcze jedna bardzo istotna sprawa, jaką jest misja. Zysk nie powinien przysłaniać właśnie tej drugiej idei. Dlatego nadal będę twierdził, że to sam bank sprokurował taką sytuację na rynku i w dodatku być może zrobiono to z premedytacją.
    • Offline
    • Oklaski: 7

    O:2010 - Nowy sposób dystrybucji monet 14 lat, 2 miesięcy temu #14869

    Nie będę bawić się w politykę i mówić czyja to wina. Ale nie sądzę, żeby NBP celowo doprowadziło do sytuacji, gdzie pośrednik ma większą korzyść z emitowanych przez bank monet. Prędzej czegoś do końca nie przemyśleli i teraz ratują sytuację. Czy w dobry sposób zobaczymy za rok.
    Co do misji, to znowu wracamy do bytów idealnych - chcieliśmy mieć wolny rynek, to teraz musimy się zmierzyć z kapitalizmem i tym, że pieniądz rządzi światem. Niestety. Gdyby ważniejsze było faktycznie uczczenie danej rocznicy, święta itd, to monety by dawali tylko za cenę produkcji. Było tak kiedyś?
    • Offline
    • Oklaski: 1

    O:2010 - Nowy sposób dystrybucji monet 14 lat, 2 miesięcy temu Ostatnio zmieniany: przez Christina. #14885

    lynx napisał/a:

    NBP szastał umowami na lewo i prawo, stąd powstał ten baizel.
    Myślisz, że ci co spekulowali, to gdzie kupowali monety? [/quote]

    Ok, załóżmy, że całą winę obecnej sytuacji ponosi NBP.
    Ale jednak chcą to zmienić, prawda?
    Czy na gorsze, czy na lepsze nie wiadomo, ale chcą. Jaka jest ich motywacja nie wiadomo, może tylko chęć zysku, może przypomnieli sobie o tej misji. To nie ważne.
    Tak jak już tysiąc razy było pisane ten system ma wady, choćby brak przesyłki itd, ale przynajmniej ma spore szanse wyeliminować takie patologie, jakie były teraz.

    Wszystkim sceptykom polecam wyjaśnienia człowieka z NBP, warto przeczytać:
    monety.pl/viewtopic.php?p=89457#89457
    • Offline
    • Oklaski: 0

    O:2010 - Nowy sposób dystrybucji monet 14 lat, 2 miesięcy temu #14929

    lynx widzę, że jesteś gorącym przeciwnikiem nowego systemu, który przecież jeszcze nie zaczął działać. Na razie możemy tylko spekulować czy dany system się sprawdzi czy też nie. Poczekajmy parę miesięcy i wtedy przyjdzie czas na pierwsze podsumowania.
    Ja uważam, że system ten jest bardziej sprawiedliwy. Każdy będzie mógł zakupić monetę po wylicytowanej przez siebie cenie (zarówno firmy jak i prywatne osoby). NBP stawia na równi wszystkich. Wcześniej firmy numizmatyczne mogły dokonać dużych zakupów i jeszcze dostać pokaźny rabat. 10-20 firm wykupywało znaczną cześć emisji a dla prywatnych kolekcjonerów zostawało nie wiele monet. W takich warunkach spekulacja miała się doskonale.
    Nie twierdze, że teraz nie będzie spekulantów, ale myślę, że będzie ich o wiele mniej. Wole kupić od NBP i mieć pewność, że po wygraniu aukcji otrzymam monetę, niż od firmy gdzie nie mam takiej pewności i nieraz miałem duże problemy z jej otrzymaniem.
    • Offline
    • Oklaski: 6

    O:2010 - Nowy sposób dystrybucji monet 14 lat, 2 miesięcy temu #14930

    Dla mnie jest to porąbane , najbliższy oddział jest w Bydgoszczy ( 100 km ) , koszt dojazdu ok 60 zł .Pytam się jaki mam zysk ? Tak czy owak kupię w e -monety .
    • Offline
    • Oklaski: 107
    Pozdrawiam,
    Lynx

    O:2010 - Nowy sposób dystrybucji monet 14 lat, 2 miesięcy temu #14931

    Chyba pora jeszcze na "parę słów" z mojej strony. Otóż, żeby było jasne:
    - nie mam firmy, która handluje monetami NBP;
    - nie jestem spekulantem, który handluje monetami NBP;
    - nie jestem byłym pracownikiem NBP, którego wylali a teraz chce się odegrać ;)
    - nie zarejestrowałem się w kolekcjonerze (a czy się zarejestruję? Z pewnością nie na takich zasadach);
    - jestem a może byłem(?) takim samym kolekcjonerem, a jak ktoś chce to zbieraczem, jak większość z Was.
    No to chyba mamy wstęp za sobą :)
    Wyjaśnienia rzecznika biura prasowego Pana Jacka Polkowskiego (post wyżej Christiny), nie przemawiają do mnie, bo coż miałby innego powiedzieć ;) Szkoda, że na naszym forum nie zabrał głosu - reklama kolekcjonera jest przecież obecna.
    I jeszcze wyjaśnienie z mojej strony. Dryl1, gdyby wszystko było ok. z kolekcjonerem, to nie zabierałbym głosu. Jeszcze raz napiszę: od takiej instytucji jaką jest NBP powinno wymagać się, że stworzony system będzie przynajmniej dobry i będzie naprawdę stwarzał równe szanse dla wszystkich uczestników rynku. A tak nie jest!
    Co mam do zarzucenia? Tylko kilka najważniejszych rzeczy:
    - brak regulaminu (jeżeli ktoś z Was go czytał proszę o namiar, bo ja go nigdzie nie znalazłem!). Żeby było jasne, zasady online to nie regulamin;
    - zawiła procedura rejestracji konta z niepotrzebną formułą wysyłania kopi swojego dowodu (jakby sam nr nie wystarczał! Może jeszcze tak PESEL i NIP?!) i koniecznością czekania na tzw certyfikację;
    - nie za bardzo czytelne zasady licytacji, ustalania ceny i ilości wygranych monet (trochę światła wniosły wyjaśnienia);
    - krótkie i za bardzo sztywne terminy licytacji i odbioru;
    - konieczność osobistego odbioru monet i brak możliwości wysyłki (niewiele daje wydłużenie pracy Oddziałów do 15-16);
    - niestety, nierówne traktowanie wszystkich uczestników (brak możliwości udziału nieletnich, gdy już w komercyjnych bankach 13-latkowie mają więcej praw);
    - nowy system najprawdopodobniej spowoduje wzrost cen właśnie dla takich osób jak ja (to wprawdzie na razie tylko przypuszczenie, ale wielce prawdopodobne, graniczące z pewnością);
    Jest jeszcze parę drobiazgów, ale jak dla mnie wystarczy.
    Co do wspomnianej wypowiedzi Pana Jacka, to uważam ją za manipulację. Pisze bowiem, że wyznaczone nakłady nie mogą ulec zmianie, bo zakontraktowane są już krążki srebra i złota. To jak się mają zmiany w trakcie trwania roku? Nie wierzę, by plan emisji i w tym roku nie uległ zmianie, ponieważ jak sami zauważyliście ma "dziury".
    Twierdzenie, że tak dużo w tym roku zrobiono w sprawie nakładów... mnie po prostu rozśmieszyło ;) Spadek ze 100 tyś do 80 tyś procentowo może i ładnie wygląda, ale to i tak zajebiście dużo! Spadek zresztą dotyczy tylko i wyłącznie kilku emisji a nie wszystkich w 2010 roku.
    Uff, chyba już dosyć :)
    • Offline
    • Oklaski: 107
    Pozdrawiam,
    Lynx

    O:2010 - Nowy sposób dystrybucji monet 14 lat, 2 miesięcy temu #14932

    Przyznaję się, wcześniej nie zauważyłem, że na stronie kolekcjonera pojawił się regulamin. Tak więc pierwszy mój zarzut jest nieaktualny.
    Mimo wszystko chciałbym, żeby tak było z pozostałymi i bym to ja się mylił. Pożyjemy zobaczymy.
    Pozdrawiam i życzę powodzenia w Kolekcjonerze :)
    • Offline
    • Oklaski: 1

    O:2010 - Nowy sposób dystrybucji monet 14 lat, 2 miesięcy temu #14933

    Dobrze że napisałeś te parę słów o sobie, bo już się zaczęłam zastanawiać.. ;)

    Co do tego co napisałeś to odnoszę wrażenie że to trochę czepianie się dla zasady. No bo:
    - zawiła certyfikacja i rejestracja miała uniemożliwić zakładanie fikcyjnych kont, co musisz przyznać jest dobre;
    ponieważ nie przechodziłeś drogi rejestracji to może wydaje Ci się to zawiłe, w praktyce nie ma z tym problemu. Dla mnie jedyną trudnością było wydrukowanie papierów bo wtedy jeszcze nie posiadałam drukarki i ksera:)
    - ilu tych niepełnoletnich zbiera monety? Czy to problem założyć konto na rodzica, przecież odbierać monety mogą sami
    - ten odbiór jest problemem, to fakt. Ale tak jak napisał Pan Jacek pod koniec roku już ma być wysyłka
    - ceny mogą wzrosnąć, nie wiadomo jak będzie, ale mogą
    • Offline
    • Oklaski: 3

    O:2010 - Nowy sposób dystrybucji monet 14 lat, 2 miesięcy temu Ostatnio zmieniany: przez Titus Fox. #14934

    Otarło mi się o oczy dość ważne stwierdzenie ze strony NBP.
    Nie wiem czy ktoś już to tu wrzucał, ale rzecz warta jest uwagi.

    "- Oferty z cenami wyższymi od ustalonej na aukcji ceny sprzedaży zostaną zrealizowane w całości. Ale oferty z ceną równą cenie sprzedaży mogą już podlegać redukcji - mówi Polkowski i uspokaja.

    - Każdy, kto złoży ofertę z ceną równą cenie sprzedaży, na pewno dostanie jedną monetę. Dopiero po przydzieleniu każdemu uczestnikowi jednej monety pozostałe zamówienia będą redukowane proporcjonalnie - dodaje."

    Słowem - nie ma co się emocjonować i licytować ponad miarę. Dla mnie to akurat ważny news, którego chyba zabrakło początkowo w regulaminie aukcji NBP (czy też się mylę i takie info było tam od początku). Można odprawiać minimum minimorum przy każdej licytacji i spokojnie zbierać monety po cenie sprzedaży. Sprowadzi się do ni mniej ni więcej do abonenckiego sposobu pozyskiwania monet bez zbędnych pośredników. Mam tylko nadzieję, że szybko wprowadzą wysyłkę.

    Errata: link do źrodła - wyborcza.biz/biznes/1,101562,7441091,NBP...atycznej_banki_.html
Moderatorzy: bartek
Wygenerowano w 0.43 sekundy

Nowe zasady dotyczące ciasteczek (cookies). Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Wasze oczekiwania. W razie potrzeby można zablokować ciasteczka w przeglądarce jak to zrobić tutaj.

Akceptuję zapisywanie ciasteczek (cookie) dla tej strony:

EU Cookie Directive Module Information