Polecamy

skup monet
skup monet
Numizmatyka
Sklep numizmatyczny
Monety
monety skup

Polecamy

skup monet
skup monet
Numizmatyka
Sklep numizmatyczny
Monety
monety skup
Witamy, Gościu
Użytkownik: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1

TEMAT: XXX lat PRL "ideał" w gradingu PCG

    • Offline
    • Oklaski: 1

    XXX lat PRL "ideał" w gradingu PCG 13 lat, 4 miesięcy temu #20605

    Naprawdę nie wiem co tu jest idealne.Takich aukcji jest więcej,szkoda tylko ,że ludzie to kupują za grube pieniądze i cieszą się (lub nie) bo posiadają monetę w trumience, oczywiście "menniczą" - IDEAŁ - allegro.pl/200-zl-xxx-lat-prl-1974-pcg-m...eal-i1339938781.html albo allegro.pl/200-zl-xxx-lat-prl-1974-pcg-m...ale-i1339938823.html
    • Offline
    • Oklaski: 151
    Numizmatyka uczy czytac znaki czasu.

    Odp: XXX lat PRL "ideał" w gradingu PCG 13 lat, 4 miesięcy temu #20606

    Jak juz wielokrotnie na tym forum bylo to powiedziane, polski grading
    to jedna wielka sciema i wywalanie kasy w bloto.
    Na swiecie licza sie dwie firmy NGC i PCGS.

    Z mojego niewielkiego i krutkiego doswiadczenia z polskimi firmami
    najlepsze zdanie mam o GCN a to co wyrabiaja "fachowcy" z PCG zostawie bez komentarza ;)
    • Offline
    • Oklaski: 26

    Odp: XXX lat PRL "ideał" w gradingu PCG 13 lat, 4 miesięcy temu Ostatnio zmieniany: przez ludojad. #20607

    a jak oceniłbyś tę monetę ?
    Załączniki:
    • Offline
    • Oklaski: 151
    Numizmatyka uczy czytac znaki czasu.

    Odp: XXX lat PRL "ideał" w gradingu PCG 13 lat, 4 miesięcy temu #20609

    Na podstawie zdjec nikt nie bedzie dawal not,tym bardziej tych co tu duzo mowic nie najlepszych zdjec.
    Bardzo ladna monetka to napewno, moze AU55 moze AU58 a moze nawet MS
    ale mogla tez byc czyszczona tego z tych zdjec sie nie dowiemy ;)
    Ja nie widze na niej nawet najdrobniejszych cech lustra menniczego lub mikro cech stempla jak ktos woli ale to tez moze byc wina tych fotek.
    Gdybologia ;)
    • Offline
    • Oklaski: 26

    Odp: XXX lat PRL "ideał" w gradingu PCG 13 lat, 4 miesięcy temu #20648

    nie doczekam się chyba odpowiedzi, zdjęcia faktycznie kiepsko wyszły, były robione tylko na potrzeby identyfikacji i w rozdzielczości jaką posiadam są do tego celu wystarczające, po sformatowaniu rozdzielczości wyszły faktycznie fatalnie, ale jak widzę dostrzegalne jest coś co chciałem ująć, i co zauważyłaś Valkiria- brak cech lustra menniczego, niestety nie wyszła druga cecha- minimalna ilość mikrorysek, która nie przesądza o menniczości monety, a na zdjęciu monety PRL jest widoczna
    o co mi chodziło, PRL ze zdjęcia powyżej, jeżeli miałbym się podjąć oceny z jednego zdjęcia, jest jak najbardziej menniczy, co do noty jak najbardziej można polemizować, wszystko zależy od przyjętej metodologii oceny monety, wynika również z faktu wojny dwóch "potentatów" na naszym rodzimym rynku, tego też, że przyjęliśmy skalę amerykańską, choć monety przez szereg lat były oceniane w innym systemie (I/I rewers/awers, który zresztą mi osobiście się podoba), monety ogradowane w polskich firmach zazwyczaj otrzymują po przegradowaniu "za wielką wodą" 3 punkty mniej, te z graniczną dolną notą wracają często jako czyszczone, (ale podejrzewam , że monet w III stanie, jeśli chodzi o II RP niedługo będzie mniej niż tych w stanie menniczym, ze wzgledu na powszechne "pucowanie" tych monet w celu poprawienia wyglądu), rodzime firmy pakują czyszczone monety obniżając im notę, wiele można zarzucić naszym firmom ale z pewnością pojęcie o monetach mają (czasami po prostu nie chcą jej mieć), tak są babole w wykonaniu tych firm, sam w swojej "fotogalerii potworków" posiadam takowe, łącznie z próbą technologiczną na tokarce ;), ale amerykanie również się mylą i to coraz częściej, jeżeli chodzi o oryginalność monet, ilość rysek każdy idiota z lupą może policzyć,
    tak więc nie plujmy na polskie firmy, możemy się nie zgadzać co do not jak najbardziej, możemy ogólnie nie lubić gradingu, nota monety jest to tylko subiektywna ocena drugiej osoby, mającej o tym mniejsze lub większe pojęcie, oparta na jakiejś metodologii, ale nie różni się niczym od zaniesienia takiej monety do profesjonalnego sklepu i oceny jej stanu przez fachowca, tyle, że nie zapakują jej tam do "trumienki", idąc dalej tym tropem w jednym sklepie ktoś powie, że stan I-, w drugim, że II+, takim rozumowaniem kieruję się ja kupując monetę w gradingu, kupując monetę w sprzedaży wysyłkowej grading zmniejsza ryzyko zakupu wypolerowanego wycierucha, który jakiś kowalski wystawił z notą I/I- (nie wiedząc nawet co to znaczy), chroni również przed bazarowymi cwaniakami, ale uważam, że płacenie za to czy to ms64 czy ms 65 jest czystą głupotą
    co do zdjęć, dokładna ocena stanu monety na podstawie jednego zdjęcia, nawet najlepszego jest właśnie jak napisała Valkiria- "gdybologią", na takim zdjęciu wady mogą być niezauważalne, idąc w drugim kierunku nadmiernie uwypuklone

    to co napisałem powyżej jest tylko moją subiektywną oceną, więc proszę mnie zbyt zajadle nie atakować, ale konstruktywna krytyka a nawet dyskusja jak najbardziej mile widziana :)
    • Offline
    • Oklaski: 107
    Pozdrawiam,
    Lynx

    Odp: XXX lat PRL "ideał" w gradingu PCG 13 lat, 4 miesięcy temu #20649

    Ludojad, właściwie wszystko wyłuszczyłeś w swojej wypowiedzi. Chciałeś dyskusji więc parę słów ode mnie.
    Chyba nie ma osoby, która wcześniej czy później nie nacięła się. Szczególnie dotyczy to kilkudziesięcioletnich monet sprzedawanych na portalach aukcyjnych (np. tak popularna II RP). Nawet ludzie z jakimś doświadczeniem też dają się "złapać". Chęć posiadania poszukiwanej monety często kolekcjonerów zaślepia. Trzeba mieć wprawę, wiedzę i naprawdę "dobre oko", by ocenić stan, a i to czasami zbyt mało, bo zdjęcia są z reguły zbyt kiepskiej jakości a obiektu pożądania nie możemy zobaczyć na własne oczy. Opisy są tylko po to, by zachęcić do kupna, a nie ma w nich rzetelnej informacji. Z tego też powodu grading lepiej czy gorzej, ale się sprawdza. To czy go lubimy czy nie, też jest sprawą indywidualną. Jednak problemem jest to co napisałeś, czyli znowu rzetelność informacji. Dla niektórych już poziom MS jest wystarczającym do zakupu, oczywiście byleby to faktycznie był stan MS i odpowiadał takim standardom. Nie ma co się czarować, większość nie odróżni MS69 od MS65. Jeżeli ktoś ma inne zdanie, to jego sprawa, ale moim zdaniem taka jest prawda!
    Druga strona medalu, to taka, że do gradingu oddaje się wszystko co tylko jest okrągłe;) Dla mnie to kolejne nadużycie i niezrozumienie, bo po co wrzucać coś co występuje masowo w trumienkę? Pytam się po co? Bo moneta dzięki temu zyska? Jak może zyskać, gdy na rynku są ich tysiące... Bo taka jest moda...
    Naprawdę rzadką monetę warto ogradować, bo ją się zabezpiecza zwłaszcza przed uszkodzeniami mechanicznymi i mamy większą pewność, że nic jej się nie stanie.
    To tyle, pewnie i ja się naraziłem, ale mam prawo do swojego zdania, tak jak każdy:)
    • Offline
    • Oklaski: 151
    Numizmatyka uczy czytac znaki czasu.

    Odp: XXX lat PRL "ideał" w gradingu PCG 13 lat, 4 miesięcy temu #20658

    [quote="ludojad" post=20648] wszystko zależy od przyjętej metodologii oceny monety,

    Wiec jaka to metodologie przyjely polskie firmy ?
    • Offline
    • Oklaski: 151
    Numizmatyka uczy czytac znaki czasu.

    Odp: XXX lat PRL "ideał" w gradingu PCG 13 lat, 4 miesięcy temu #20659

    [quote="ludojad" post=20648] (ale podejrzewam , że monet w III stanie, jeśli chodzi o II RP niedługo będzie mniej niż tych w stanie menniczym, ze wzgledu na powszechne "pucowanie" tych monet w celu poprawienia wyglądu)

    Ciekawa teoria "pucowanie" monet poprawia wyglad ...
    • Offline
    • Oklaski: 151
    Numizmatyka uczy czytac znaki czasu.

    Odp: XXX lat PRL "ideał" w gradingu PCG 13 lat, 4 miesięcy temu #20660

    [quote="ludojad" post=20648] rodzime firmy pakują czyszczone monety obniżając im notę,

    No wlasnie ;)
    • Offline
    • Oklaski: 26

    Odp: XXX lat PRL "ideał" w gradingu PCG 13 lat, 4 miesięcy temu Ostatnio zmieniany: przez ludojad. #20661

    optycznie poprawia wygląd monet, szczególnie na zdjęciach, chodziło mi o czyszczenie monet w gorszych stanach, które jest powszechne, nawet te, które zdążyły pokryć się patyną noszą znamiona czyszczenia, tak pakują czyszczone obniżając im stan adekwatnie do tego w jakim stopniu czyszczenie uszkodziło monetę, metodologia dostępna jest na stronach internetowych gradujących firm, ewentualnie możesz spróbować się ich dopytać dokładniej mailem- ja nie miałem z tym problemów, odpowiedzi z ich strony przychodzą szybko, ogólnie kontakt bardzo sympatyczny, a ty jaką masz metodologię- bo twierdząc, że moneta jest w takim, to a takim stanie musisz się czymś kierować, powiem szczerze, że ja osobiście nie odważyłbym się dokonywać oceny typu ms 61 czy au 55, ewentualnie oceny dokonałbym tylko w przybliżeniu- I, I-, czy II+ ?
    • Offline
    • Oklaski: 151
    Numizmatyka uczy czytac znaki czasu.

    Odp: XXX lat PRL "ideał" w gradingu PCG 13 lat, 4 miesięcy temu #20669

    Po przegradowaniu kilku monet z polskiego slabingu na PCGS
    jedyna metodologia jaka przychodzi mi do glowy to "chybil - trafil"
    przykro mi ale takie zdanie wyrobilam sobie o polskich firmach gradingowych
    i to nie na podstawie informacji zaczerpnietych z internetu, ale na wlasnych bledach
    a nic nie jest bardziej edukacyjne jak metoda prob i bledow.
    • Offline
    • Oklaski: 26

    Odp: XXX lat PRL "ideał" w gradingu PCG 13 lat, 4 miesięcy temu Ostatnio zmieniany: przez ludojad. #20679

    więc niedługo będziesz musiała monety ogradowane w tej firmie ponownie zweryfikować, a szczególnie "menniczość" tych monet
    allegro.pl/phorum/read.php?f=274&i=176563&t=176563
    • Offline
    • Oklaski: 151
    Numizmatyka uczy czytac znaki czasu.

    Odp: XXX lat PRL "ideał" w gradingu PCG 13 lat, 4 miesięcy temu #20680

    Secure Plus ;) Zachecam do zapoznania sie z tekstem w orginale,co,po co i dlaczego.
    Na stronie PCGS sa nawet filmiki na ten temat.
    • Offline
    • Oklaski: 151
    Numizmatyka uczy czytac znaki czasu.

    Odp: XXX lat PRL "ideał" w gradingu PCG 13 lat, 3 miesięcy temu #21325

  • Strona:
  • 1
Moderatorzy: bartek
Wygenerowano w 0.28 sekundy

Nowe zasady dotyczące ciasteczek (cookies). Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Wasze oczekiwania. W razie potrzeby można zablokować ciasteczka w przeglądarce jak to zrobić tutaj.

Akceptuję zapisywanie ciasteczek (cookie) dla tej strony:

EU Cookie Directive Module Information