Polecamy

skup monet
skup monet
Numizmatyka
Sklep numizmatyczny
Monety
monety skup

Polecamy

skup monet
skup monet
Numizmatyka
Sklep numizmatyczny
Monety
monety skup
Witamy, Gościu
Użytkownik: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1

TEMAT: Wasza pierwsza moneta

    • Offline
    • Oklaski: 2

    Wasza pierwsza moneta 11 lat, 5 miesięcy temu #27337

    Witam wszystkich. Jestem bardzo ciekawy jaka moneta była waszą pierwszą w życiu. Jak zaczęła się wasza przygoda z numizmatyką, czy też kolekcjonerstwem, jak kto woli ;)
    Ja swoje pierwsze monety znalazłem w piwnicy. Miałem wtedy 5 czy 6 lat. Mój dziadek był zapalonym kolekcjonerem i kolekcjonował prawie wszystko: ikony, znaczki, monety, stare lampy, broń etc. Po jego śmierci część rzeczy ( w tym wszystkie monety) zabrał wujek, a druga część trafiła do piwnicy. Lubiłem tam grzebać, chociaż ojciec mi zabraniał. Pewnego razu znalazłem pudełko od czekoladek a w środku banknot 100 rubli, chyba z 1910 i trzy monetki, niedużo warte, ale wtedy wydawały mi się skarbem: 2 senti 1934, 10 kopiejek 1914 i 5 reischpfennig z 1943. Monetki tak mi się spodobały, że postanowiłem mieć ich więcej i tak zaczęła się moja przygoda. Później sprzedałem większość kolekcji, ale 2 senti ocalało i mam je do dziś. Zajmuje zaszczytne miejsce w mojej kolekcji i stanowi również pamiątkę po dziadku. Chociaż przy innych moich monetach nie wygląda imponująco to jednak ma dla mnie ogromną wartość sentymentalną.
    A jaka była wasza pierwsza moneta? ;)
    • Offline
    • Oklaski: 2

    Odp: Wasza pierwsza moneta 11 lat, 5 miesięcy temu #27344

    Moją pierwszą monetą, był 1 Pfennig z 1911 znaleziony w czasie zabawy na podwórku. Potem kolejne monety niemieckie. Ponieważ nie posiadałem dostępu do literatury, a o takim medium jak Internet nikt nie marzył, były to dla mnie prawdziwe skarby. A gdy jeszcze natrafiłem na monetę 500 marek z 1923 roku byłem oczarowany. 500 MAREK! Następnie w moje ręce trafia otrzymany od mama banknot carski z 1905 roku, banknot który przetrwał dwie wojny, to jest coś. Postanowiłem zrobić gablotkę i wystawić swoje skarby, nie było tego wiele, ale monety z początku wieku, robiły wrażenie na każdym koledze. Po jakimś czasie moja „kolekcja” powiększyła się o SREBRNĄ monetę, którą rodzice dostali w ramach wypłaty, oraz o miedzioniklowe monety okolicznościowe, trafiające sporadycznie na prowincjonalny rynek. Pewnego razy wyjechałem na wycieczkę do Gdyni, tam na dworcu był taki sklepik, w którym kupiłem pierwszy numizmatyczny katalog i wtedy czar o skarbach prysł. Życie potoczyło się dalej, nauka, praca a po dziecięcej pasji pozostało kilkanaście przedwojennych monet oraz spory woreczek obiegowych aluminiówek. Po latach w moje ręce trafiła błyszcząca dwójeczka i dziecięca pasja odżyła na nowo. Ale teraz, kolekcjonowanie monet nie jest już tak ważne, mój zbiór jak to określają wytrawni kolekcjonerzy to delikatnie mówiąc kupa złomu. Skupiłem się na pogłębieniu wiedzy o monetach, odkrywaniu ich tajemnic. Czasami dzielę się nią z innymi osobami, dla których Lech kojarzył się będzie z Wałęsą a nie z próbą nazwania tak jednostki monetarnej po odzyskaniu niepodległości, oraz że ta strona z nominałem nie może być przecież mniej ważna niż ta z orzełkiem.
    • Dodeq
    • Dodeq

    Odp: Wasza pierwsza moneta 11 lat, 5 miesięcy temu #27353

    Pamiętam jak dziś, że jako dziecko często bawiłem się monetami PRL- było ich u nas sporo. Było trochę przesunięć stempli (jak na tą chwilę ciekawych destruktów), niestety jak dla małego chłopca bez większej wartości, co najistotniejsze nie przyciągnęły większej uwagi- może ze względu na to, że było ich w domu aż tyle. Kilka lat później znalazłem moją pierwszą w kolekcji monetkę (w innym małym pudełeczku wraz z miedzioniklami PRL), od której zaczęła się cała przygoda... był nią Trojaczek SAP 1768 (gdzieś miałem nawet zdjęcie z tamtego okresu, jeśli znajdę dołączę). Był w stanie kiepskim, aczkolwiek czytelnym i to właśnie on obudził we mnie numizmatyczne zainteresowanie, wybijając się ponad aluminiowe monetki. To oczywiście dało rezultat w postaci późniejszej dużej kolekcji monet dla Prus południowych z wizerunkiem Fryderyka Wilhelma (szukałem monet, które swoim wyglądem przypominałyby moją pierwszą miedzianą monetkę, postać Stanisława Augusta Poniatowskiego (profil na monecie). I tak wszedłem w okres Zaboru. Dopiero później można było poczytać więcej na temat historycznej wartości monet bitych dla tego okresu- Prus południowych- najpierw przyciągnęło piękno:) . I tak to się potoczyło :)
    • Eothain
    • Eothain

    Odp: Wasza pierwsza moneta 11 lat, 5 miesięcy temu #27355

    Monetą, od której wszystko się zaczęło to była okolicznościowa dwuzłotówka - Igrzyska Olimpijskie - Ateny 2004. Dostałem ją od Taty, który zamienił się z kolegą z pracy za zwykłą dwójkę. Bardzo mi się spodobała, bo większa niż wszystkie i ładnie błyszczy, więc od czasu do czasu dostawałem kolejne Nordic Goldy. W pewnym momencie to właśnie monety stały się głównym hobby i zacząłem uzupełniać zarówno miejsca w klaserze, jak i wiedzę. Zainteresowałem się zagranicznymi obiegówkami, które gdzieś w domu leżały. A później dostałem pięknego orta Zygmunta Wazy. I zaczęła się piękna przygoda ze starymi monetami :)
    • Offline
    • Oklaski: 3

    Odp: Wasza pierwsza moneta 11 lat, 5 miesięcy temu #27357

    Bardzo fajny temat. Można cofnąć się do czasów kiedy serce biło inaczej niż dziś, kiedy wiemy znacznie więcej.
    W moim przypadku były to banknoty. Choć pamiętam że pojawiały się gdzieś monety. Ale jako pierwszy etap to zdecydowanie banknoty.
    Te, które odłożyłem dziś można określić jako zdarta szmata. Mam je do dziś. Na wiele lat zapomniałem o kolekcjonowaniu z różnych powodów. Przełom nastąpił w momencie wyemitowania banknotu z Papieżem. Od tego czasu zainteresowałem się monetami na dobre.
    Pierwsza lustrzanka to 10 zł z Arctowskim i Dobrowolskim.
    Lustrzanki lekko mi się przejadły, ale to rozmowa na zupełnie inny temat, natomiast Goldy kupuję wszystkie jakie wyjdą.
    • Dodeq
    • Dodeq

    Odp: Wasza pierwsza moneta 11 lat, 5 miesięcy temu #27358

    meszuzel - fajnie, że masz swój pierwszy banknot do dziś. Do "tej/ tego pierszwego" jest zawsze największy sentyment, bez względu na jego wartość. Piękna sprawa, duży sentyment :)

    Eothain- wrzuć zdjęcie Orta jak masz:). Od razu wycelowałeś w duży nominał :) wrzucaj foto jak masz:)

    pozdrowienia!
    • Eothain
    • Eothain

    Odp: Wasza pierwsza moneta 11 lat, 5 miesięcy temu #27361

    Dominik, orcik to akurat był prezent :) A sam to się jeszcze w takie nominały nie wcelowałem, bo to wciąż jedyna tak gruba moneta w kolekcji ;)
    Załączniki:
    • Offline
    • Oklaski: 3

    Odp: Wasza pierwsza moneta 11 lat, 5 miesięcy temu #27362

    Dodeq napisał:
    meszuzel - fajnie, że masz swój pierwszy banknot do dziś. Do "tej/ tego pierszwego" jest zawsze największy sentyment, bez względu na jego wartość.


    Ooo mam ich tak naprawdę kilka bo od 2000 w dół. A odłożyłem je sobie mając .... pewnie z 10 -12 lat. A cel był taki by pokazać dzieciom moim jak wyglądały kiedyś pieniądze. Mam dziś te banknoty.
    Ale dajmy się popisać innym, każda historia jest magiczna ;)
  • Strona:
  • 1
Moderatorzy: bartek
Wygenerowano w 0.18 sekundy

Nowe zasady dotyczące ciasteczek (cookies). Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Wasze oczekiwania. W razie potrzeby można zablokować ciasteczka w przeglądarce jak to zrobić tutaj.

Akceptuję zapisywanie ciasteczek (cookie) dla tej strony:

EU Cookie Directive Module Information