Polecamy

skup monet
skup monet
Numizmatyka
Sklep numizmatyczny
Monety
monety skup

Polecamy

skup monet
skup monet
Numizmatyka
Sklep numizmatyczny
Monety
monety skup
Witamy, Gościu
Użytkownik: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1

TEMAT: 50 kopiejek Mikołaja II

    • Offline
    • Oklaski: 6

    50 kopiejek Mikołaja II 11 lat, 6 miesięcy temu #27341

    Witam serdecznie. Czy ktoś może dysponuje wiedzą na temat napisów na rantach 50 kopiejek z okresu panowania ostatniego cara. Chodzi mi o prawidłowość umieszczonych napisów, jak mają sie one do awersu, rewersu. Spotykam się z informacjami, iż prawidłowo umieszczone napisy górną częścia skierowane są w stronę awersu. Dziękuję za pomoc.
    • Shiver
    • Shiver

    Odp: 50 kopiejek Mikołaja II 11 lat, 6 miesięcy temu #27342

    Kwestia technologii. Ranty z napisami tłoczy się zwykle w oddzielnym kroku na czystym jeszcze blankiecie. W takim przypadku ułożenie napisu w stosunku do awersu/rewersu może być zupełnie dowolne.
    • Offline
    • Oklaski: 6

    Odp: 50 kopiejek Mikołaja II 11 lat, 6 miesięcy temu #27343

    Dziękuję za pomoc. Wątpliwości moje sprowodowane były tym, że wszedłem w posiadanie 50 kopiejek z 1913, przy czym natrafiłem na dwa rodzje bicia rantu. Ponieważ wcześniej nie miałem kontaktu z tymi monetami stanąłem przed dylematem - jak to właściwie winno wyglądać. Jeszcze raz dziękuję. Pozdrawiam.
    • Offline
    • Oklaski: 151
    Numizmatyka uczy czytac znaki czasu.

    Odp: 50 kopiejek Mikołaja II 11 lat, 6 miesięcy temu #27345

    Dokladnie taka sytuacje milismy z monetami 2zl golden nordic dopiero ulozenie
    napisu NBP co drugiego odwroconego o 180 stopni rozwiazalo problem.
    • Offline
    • Oklaski: 6

    Odp: 50 kopiejek Mikołaja II 11 lat, 6 miesięcy temu #27346

    Dziekuję Valkiria. Czasem jak człowiek zaczyna zgłębiać jakiś temat to dostaje oczo pląsu. Dla przykładu podam cos takiego jak połtinnik z 1924 roku. Z wszelkich dostępnych materiałów wynika, że moneta ta oficjalnie występuje w 3 odmianach. No jak zacząłem temat drążyć to wyszło mi, że oprócz tego występuje coś ok. 23 wariantów. Różnice w napisach na rancie, różnice w awersach, różnice w rewersach. Najgorsze w tym jest to, że brak jest polskich wiarygodnych w 100% opisów. A ponieważ, jak zaznaczyłem wcześniej 50 mnie nie rajcowały, nabycie takiego nominału wprawiło mnie w nielada zakłopotanie. Mennice, i to praktycznie wszystkich krajów, zrobiły wiele, świadomie badź też nie, naprawdę wiele aby temat zagmatwać i to skutecznie. Przykładem jest 5 franków szwajcarskich i opis rantu na nich. Katalogi owszem podają co rant zawiera, ale co jest poczatkiem opisu, co środkiem, a co końcową częścią to z tym naprawdę jest różnie. Szukanie źródłowych materiałów dot. wyglądu rantów nie zawsze daje pozytywny skutek, tym bardziej dla kogoś kto wcześniej nie miał kontaktu z daną monetą. Jeszcze raz dziękuję za pomoc. Pozdrawiam.
    • Offline
    • Oklaski: 151
    Numizmatyka uczy czytac znaki czasu.

    Odp: 50 kopiejek Mikołaja II 11 lat, 6 miesięcy temu #27347

    I to jest w tym wszystkim najpiekniejsze. Gdyby monety byly identyczne bylo by poprostu nudno :)
    Jeszcze z polskiego podworka fajnym przykladem moze byc NIKE 1928 - 1932
    (pomylony napis na rancie, odleglosci , etc... )
  • Strona:
  • 1
Moderatorzy: bartek
Wygenerowano w 0.18 sekundy

Nowe zasady dotyczące ciasteczek (cookies). Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Wasze oczekiwania. W razie potrzeby można zablokować ciasteczka w przeglądarce jak to zrobić tutaj.

Akceptuję zapisywanie ciasteczek (cookie) dla tej strony:

EU Cookie Directive Module Information