Polecamy

skup monet
skup monet
Numizmatyka
Sklep numizmatyczny
Monety
monety skup

Polecamy

skup monet
skup monet
Numizmatyka
Sklep numizmatyczny
Monety
monety skup
Witamy, Gościu
Użytkownik: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1

TEMAT: dolar USA

    • Offline
    • Oklaski: 2

    dolar USA 11 lat, 2 miesięcy temu #27700

    Poniżej kilka ciekawostek, które zauważyłem oglądając western "Bonanza". Ogólnie western to mój ulubiony gatunek filmu, ale nie zawsze opiera się na prawdzie. Dlatego jeżeli poniżej znajdują sie informacje niezgodne z prawdą, to proszę o skorygowanie :)

    Za Uncję wydobytego srebra płacono górnikowi około 4 centy, w dolarze znajdowała się 1 uncja srebra (nie trojańska, tylko zwykła). Tak więc wg. "Bonanzy" państwo na dolarze zarabiało ok. 96 centów (+/- koszty produkcji, matryce itp.)

    Pracownicy na rancho Cartwrightów dostawali 1 dolara za dzień pracy plus wyżywienie i miejsce do spania. Za drinka w Saloonie trzeba było zapłacić 25 centów. Więc po 4 drinkach przepijało się całą dniówkę.

    Cartwright sprzedawał górnikom krowę za 20 dolarów, chociaż mógł wziąć nawet 25.

    Za nakarmienie konia i przetrzymanie go w stajni w Virginia City Ben Cartwright płaci 2 dolary.

    Za 25 centów Hoss kupuje całą torebkę cukierków.

    Za śniadanie złożone z jajek i bekonu górnicy płacą 1,5 dolara, jednak wkrótce właścicielka jadłodajni, widząc dobry interes podwyższa cenę do 4,5 $.

    Przeciętna nagroda za głowę przestępcy na liście gończym wynosi 500 - 1000 dolarów


    Akcja "Bonanzy" rozgrywa się podczas wojny domowej i po niej. Ceny mogły być duzo wyższe w okolicach Virginia City, niż w innych rejonach kraju ponieważ były to tereny tzw. srebrnej gorączki i brakowało górnikom podstawowych produktów.

    Właściwie nie wiem czy to co napisałem przyda się komuś, ale to takie moje spostrzeżenia. Z każdego filmu, gdzie pojawi się pieniądz wyciągam wnioski , wystarczy mi zobaczyć wielkość krążka lub banknot i wiedzieć gdzie rozgrywa się akcja, a już uczę się nowych rzeczy i potem je koryguję oczywiście. Jednak teraz nie mam czasu na korygowanie i mam nadzieje, że jeśli coś jest nie tak to napiszecie :)
    • Offline
    • Oklaski: 151
    Numizmatyka uczy czytac znaki czasu.

    Odp: dolar USA 11 lat, 2 miesięcy temu #27705

    Ciekawe :)

    Mnie jednak bardziej interesuje ile zarabiali ludzie w sredniowiecznej polsce i co za
    swoje wynagrodzenie mogli nabyc, jakie byly podatki ile kosztowalo kase miejska wynagrodzenie kata ...
  • Strona:
  • 1
Moderatorzy: bartek
Wygenerowano w 0.15 sekundy

Nowe zasady dotyczące ciasteczek (cookies). Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Wasze oczekiwania. W razie potrzeby można zablokować ciasteczka w przeglądarce jak to zrobić tutaj.

Akceptuję zapisywanie ciasteczek (cookie) dla tej strony:

EU Cookie Directive Module Information