Polecamy

skup monet
skup monet
Numizmatyka
Sklep numizmatyczny
Monety
monety skup

Polecamy

skup monet
skup monet
Numizmatyka
Sklep numizmatyczny
Monety
monety skup
Witamy, Gościu
Użytkownik: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1

TEMAT: Pomóżcie

    • Offline
    • Oklaski: 0

    Pomóżcie 10 lat, 5 miesięcy temu #28561

    Jewstem początkującym numizmatykiem. Oddzieczylem spore ilości monet. Różne nominały, roczniki, stany zachowania. Jak przechowywać monety jeśli jest ich conajmniej kilkadziesiąt, a czasami kilkaset sztuk?
    • Offline
    • Oklaski: 6

    Odp: Pomóżcie 10 lat, 5 miesięcy temu #28562

    Najtaniej holdery, drożej kapsle, pozostaje również wersja kopertki lansowane przez katalog monet - do pobrania po zalogowaniu. Można również nawet w pudełkach, warunek aby nie rysowały się nawzajem. Po za tym fantazja i wyobraźnia. Pozdrawiam.
    • Offline
    • Oklaski: 107
    Pozdrawiam,
    Lynx

    Odp: Pomóżcie 10 lat, 5 miesięcy temu #28565

    Kilkadziesiąt sztuk to pikuś, samych GN-ów - jeśli mnie pamięć nie zawodzi - jest ponad 230 szt... kilkaset też nie stanowi większego problemu... problemy zaczynają się od kilku tysięcy ;)
    Większy problem mają kolekcjonerzy medali ;) 100 szt to już jakieś 15-20 kg :) a w dodatku zdecydowanie większe gabaryty ;) :)

    Tu, na naszym forum znajdziesz sporo informacji tylko trzeba dobrze poszukać. Było wiele dyskusji na ten temat i ciekawych spostrzeżeń związanych z tym tematem.
    Na początek proponuję lekturę choćby tego:
    www.katalogmonet.pl/Poradnik/Przechowywa...onet-6-sposob%C3%B3w
    • Offline
    • Oklaski: 0

    Odp: Pomóżcie 10 lat, 5 miesięcy temu #28567

    Chyba niejasno przedstawiłem problem. Nie chodzi mi o przechowywanie kolekcji monet w postaci na przykład 2 złotówek GN z jednego lub kilku roczników. Problem jest większy.
    Tej samej monety jest kilka, a czasami kilkadziesiąt egzemplarzy. Najczęściej są to wydania okolicznościowe. Wciąż ich nie skatalogowałem w 100%. Wciąż nad tym pracuję. Ale ponieważ niektóre z nich są godne uwagi nie chcę by stan ich się pogarszał.
    • Offline
    • Oklaski: 107
    Pozdrawiam,
    Lynx

    Odp: Pomóżcie 10 lat, 5 miesięcy temu #28568

    Zulus, pewną podpowiedź dają nam banki... chodzi o rulon (rolka) monet ;)
    Swego czasu widziałem takie rozwiązanie - tuba z tworzywa. Z tego co pamiętam, to były różne średnice takich tub, które można było dopasować rozmiarem do średnicy monet. Nie pamiętam szczegółów, bo nie byłem tym zainteresowany, ale chyba coś takiego widziałem na Allegro. Trzeba byłoby poszukać w necie...
    • Offline
    • Oklaski: 0

    Odp: Pomóżcie 10 lat, 5 miesięcy temu #28571

    Tak właśnie podążam sladem banków. Nie znalazłem nigdzie ofert kupna - sprzedaży rulonów na monety, ale próbuję sam cos stworzyć. Naj lepszym wyjściem z powodu łatwości wykonania jest zawinięcie w saoprzylegającą folięspożywczą. ale czy jej skład chemiczny zezwala na długie przechowywanie monet w takim stanie. Niektórzy twierdzą że nawet holdery źle wpływają na monety. Ale nie pakuję w ten sposób monet cennych.
    • Offline
    • Oklaski: 107
    Pozdrawiam,
    Lynx

    Odp: Pomóżcie 10 lat, 5 miesięcy temu #28572

    Obawiam się, że może być problem z tą folią... ale są dostępne tuby np. coś takiego:

    mwsilver.pl/tuba-mennicza-britannia-p-188.html

    Ewentualnie coś takiego:

    www.bessergold.pl/srebrne-monety-sztabki.../tuby-na-monety.html

    lub takiego:

    e-sztabki.pl/product_info.php/etui-tuba-...fac8e9c711cd9a6b5ca4

    Trzeba jednak trochę poszukać, bo ja widziałem inne jeszcze rozwiązania, które były przystosowane rozmiarem do rodzimych monet np. coś takiego:

    www.emonety.pl/product/2949_kapsle-na-mo...owanie-10-sztuk-tuba
    • Offline
    • Oklaski: 107
    Pozdrawiam,
    Lynx

    Odp: Pomóżcie 10 lat, 5 miesięcy temu #28573

    Co do folii... hmm bankowe rolki... monety są pakowane w papier i chyba to byłby lepszy materiał. Problem czy tobie uda się tak fachowo je zawinąć jak pracownikom banku ;)
    No i jest jeszcze problem estetyczny i praktyczny - przez papier nie widać co jest w środku ;)
    • Eothain
    • Eothain

    Odp: Pomóżcie 10 lat, 5 miesięcy temu #28575

    Po chwili praktyki można z łatwością zawijać monety w swoje papierowe rulony. A zawsze na boku rulonu można napisać co znajdziemy w środku ;)

    A super przedmiotem do przechowywania monet są stare, plastikowe tuby na filmy do aparatu fotograficznego. Wiem, że teraz to już samo w sobie jest prawie zabytkiem, ale może uda Ci się znaleźć w domu kilka sztuk i tak przechowywać dublety w kolekcji.
  • Strona:
  • 1
Moderatorzy: bartek
Wygenerowano w 0.19 sekundy

Nowe zasady dotyczące ciasteczek (cookies). Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Wasze oczekiwania. W razie potrzeby można zablokować ciasteczka w przeglądarce jak to zrobić tutaj.

Akceptuję zapisywanie ciasteczek (cookie) dla tej strony:

EU Cookie Directive Module Information