Gdańsk: „Średniowieczny logotyp. Z badań nad gmerkami na Pomorzu”
W dniu 14 czerwca 2016 roku (wtorek) o godz. 16:30, w Sali Wykładowej Archiwum Państwowego w Gdańsku (Gdańsk, ul. Wałowa 5) odbędzie się wykład pana Piotra Gizińskiego (Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku) pt. „Średniowieczny logotyp. Z badań nad gmerkami na Pomorzu”. Zarząd Oddziału Stowarzyszenia Archiwistów Polskich w Gdańsku zaprasza wszystkich zainteresowanych na wykład. Wstęp wolny.
Gmerk (z niem. Gemerk) – znak osobisty i rodzinny umieszczany na pieczęciach, przedmiotach użytkowych, wyrobach i budowlach, najczęściej jako sygnatura autora dzieła. Pierwotnie znak garncarski czy kamieniarski, którym kamieniarze oznaczali obrobione przez siebie elementy.
W starożytnej Grecji umieszczano go na kamiennych elementach budowli, prawdopodobnie celem ułatwienia montażu. Od połowy XII wieku były stosowane przez warsztaty budowlane. Poddany procesowi heraldyzacji, czyli umieszczony na tarczy herbowej, stał się herbem mieszczańskim (od herbu szlacheckiego różni się brakiem korony rangowej i typem hełmu), choć zdarzają się wyjątki od tej zasady. Zaprzestano go stosować w XVIII wieku.
Umieszczano go na tłokach pieczętnych, sygnetach i przedmiotach rzemieślniczych. Często odznaczane były na przedmiotach wytwarzanych przez mieszczanina.
Autor: Józef Smurawa / Źródło: http://sap.archiwapomorskie.pl/; https://pl.wikipedia.org/