Znamy już nakłady monet obiegowych 2011!

Sudeckie Bractwo Walońskie – to stowarzyszenie powstałe w 1999 r. w Szklarskiej Porębie. Jego działalność nawiązuje do średniowiecznych poszukiwaczy skarbów, kamieni i minerałów szlachetnych w Sudetach zwanych Walonami. Bractwo stworzył i nieprzerwanie mu przewodzi Juliusz Naumowicz, Wielki Mistrz Sudeckiego Bractwa Walońskiego, wspierany przez kanclerza Przemysława Wiatera i mincerza Roberta Pawłowskiego. Główną siedzibą Sudeckiego Bractwa Walońskiego jest Stara Chata Walońska położona przy Czeskiej Ścieżce, opodal wodospadu Szklarka, ul. H. Kołłątaja 2.
W poniedziałek 9 stycznia w I programie Polskiego Radia w godzinach 22-23 w cyklu Naukowy Wieczór z Jedynką, odbędzie się audycja "Historia pieniądza na ziemiach polskich". Dzieje pieniądza na naszych ziemiach, począwszy od monet greckich, rzymskich, arabskich do początków polskiego mennictwa na przestrzeni naszej historii. Najcenniejsze polskie numizmaty, systemy monetarne, pierwsze pieniądze papierowe. Te tematy przedstawi Katarzyna Jankowska wraz ze swoimi gośćmi, którymi będą: Andrzej Romanowski, archeolog, numizmatyk z gabinetu Monet i Medali Muzeum Narodowego w Warszawie, Piotr Kosanowski z Mennicy Polskiej, Adam Dylewski, znawca numizmatyki oraz dr Mateusz Bogucki z Instytutu Archeologii PAN.
Audycji będzie mozna sluchac również on-line na stronie polskieradio.pl
Źródło: Polskie Radio
Biblioteczki wszystkich kolekcjonerów monet śląskich powinny wzbogacić się o bardzo ciekawą publikację, jaką jest katalog „Monet 3-Krajcarowych z mennic śląskich”. Autorzy, panowie Dariusz Ejzenhart i Ryszard Miller, zebrali ponad 1200 typów znaków pieniężnych z dwusetnej historii tego regionu. W katalogu określono stopnie rzadkości poszczególnych odmian oraz określono ich ceny w zależności od stanu zachowania. Przedstawiono też ponad 600 fotografii monet z muzeów, aukcji i kolekcji prywatnych. Kilka przykładowych stron publikacji można obejrzeć na forum TPZN.
Autor: Michał Gazda
PS. Przypominamy, że dziś o godzinie 22:00 włączamy Radiową Jedynkę i słuchamy audycji o historii pieniądza.
W 2008 roku Mennica Polska S.A. rozpoczęła emisję dukatów lokalnych z wizerunkami polskich latarni morskich. Myślę, że seria ta jest jedną z piękniejszych i znalazła swoje zaszczytne miejsce w wielu naszych kolekcjach. Niestety, tak jak wiele innych i tę serię dotknął kryzys, w wyniku którego wciąż pozostaje niedokończona. Może jednak los okaże się dla niej łaskawy, a brakujące latarnie doczekają się swej ekspozycji.