Poznaj tajemnice królewskiej mennicy na wykładzie w Łazienkach
Już w jutro pan Tomasz Bylicki wygłosi wykład „Tajemnice Królewskiej Mennicy w Warszawie”. Towarzyszy on wystawie medali z kolekcji ostatniego króla Rzeczpospolitej Stanisława Augusta Poniatowskiego, o której pisaliśmy już wcześniej. Sam wykład odbędzie się w sali balowej Pałacu na Wodzie. Aby uczestniczyć w tym wydarzeniu należy zarezerwować bezpłatną wejściówkę w kasie muzeum lub pod numerem telefonu: 22 50 60 039. Początek spotkania o godzinie 18:00.
Autor: Michał Gazda
Źródło: Ośrodek Edukacji Muzealnej Muzeum Łazienki Królewskie






Biblioteczki wszystkich kolekcjonerów monet śląskich powinny wzbogacić się o bardzo ciekawą publikację, jaką jest katalog „Monet 3-Krajcarowych z mennic śląskich”. Autorzy, panowie Dariusz Ejzenhart i Ryszard Miller, zebrali ponad 1200 typów znaków pieniężnych z dwusetnej historii tego regionu. W katalogu określono stopnie rzadkości poszczególnych odmian oraz określono ich ceny w zależności od stanu zachowania. Przedstawiono też ponad 600 fotografii monet z muzeów, aukcji i kolekcji prywatnych. Kilka przykładowych stron publikacji można obejrzeć na
Sudeckie Bractwo Walońskie – to stowarzyszenie powstałe w 1999 r. w Szklarskiej Porębie. Jego działalność nawiązuje do średniowiecznych poszukiwaczy skarbów, kamieni i minerałów szlachetnych w Sudetach zwanych Walonami. Bractwo stworzył i nieprzerwanie mu przewodzi Juliusz Naumowicz, Wielki Mistrz Sudeckiego Bractwa Walońskiego, wspierany przez kanclerza Przemysława Wiatera i mincerza Roberta Pawłowskiego. Główną siedzibą Sudeckiego Bractwa Walońskiego jest Stara Chata Walońska położona przy Czeskiej Ścieżce, opodal wodospadu Szklarka, ul. H. Kołłątaja 2.