III edycja Toruńskich Warsztatów Numizmatyki Antycznej już niedługo!

Pełny program imprezy znajduje się -tutaj-
Autor: Michał Gazda
Źródło/Więcej: III edycja Toruńskich Warsztatów Numizmatyki Antycznej
Narodowy Bank Polski zaprezentował nową monetę kolekcjonerską, poświęconą 100-leciu polskiego lotnictwa wojskowego. Początki polskiego narodowego lotnictwa wojskowego sięgają 1918 roku i czasów walk o Lwów, a wszyscy piloci wojskowi wywodzą się z dęblińskiej Szkoły Orląt. Srebrny (Ag.925) numizmat o nominale 10 złotych wyemitowany zostanie w dniu 12 grudnia 2019 roku. Numizmat został zaprojektowany przez Roberta Kotowicza.
Prima aprilis 2014 przeminął, czas więc na sprostowanie mojego „kłamstwa”. Moja opowieść o 3 groszach jest tylko wymysłem. Na podłożu dyskusji o nowych polskich groszach wyprodukowanych przez Royal Mint i ich poszukiwań w obiegu, kierując się tradycją tego specyficznego dnia, stworzyłem tą historię wraz z wizualizacją rzekomej monety. Jej czas obowiązywania przeminął wraz z nadejściem 2 kwietnia br. Wierzę, że wczorajsza informacja spowodowała u wielu z Was uśmiech, niedowierzanie, czasem może poszukiwanie informacji w innych źródłach i nikt nie ma o ten żart urazy.
Serdecznie pozdrawiam naszych drogich czytelników – Józef Smurawa
W dniach 25 - 26 sierpnia 2018 roku w Radomiu odbędą się kolejne Międzynarodowe Pokazy Lotnicze Air Show. Lotnisko Radom-Sadków gościć będzie najlepszych akrobatów lotniczych. Bezpośredni kontakt z pilotami i technikami z całego świata oraz możliwość fotografowania maszyn to doskonała atrakcja nie tylko dla miłośników lotnictwa. To jedyna okazja, żeby zobaczyć z bliska taki sprzęt.
Paper Money Guaranty® (PMG®) z dumą ogłasza, że dokonało już gradingu 5 milionów banknotów. Tym samym PMG jest pierwszą niezależną firmą, która osiągnęła ten ważny kamień milowy w branży.
Sukces PMG jest tym bardziej imponujący, ponieważ został osiagnięty w czasach, w których świat zmaga się z niespotykanymi dotąd wyzwaniami. Zauważając, że usługi gradingowe są niezbędne dla światowego rynku numizmatycznego, PMG proaktywnie opracowało i wdrożyło ulepszone procedury BHP, aby zapewnić ciągłość działalności firmy. W rezultacie wszystkie biura PMG pozostały otwarte i w pełni działające.
W sali operacyjnej wrocławskiego Oddziału Okręgowego NBP (Wrocław, ul. Ofiar Oświęcimskich 41/43) do połowy lutego br. dostępna będzie wystawa niemieckich banknotów z lat 1900-1945. Swój zbiór prezentuje wiceprezes Stowarzyszenia Kolekcjonerów we Wrocławiu pan Jerzy Gołębiewski. 90 banknotów przenosi nas w arcyciekawe czasy. Przygody niemieckiej marki to prawdziwa epopeja. Od czasów pokoju i dobrobytu Wilhelma I, poprzez okres I wojny światowej, czasów powojennego kryzysu, hiperinflacji, aż do stworzenia silnej marki na tragedii II wojny światowej kończąc. Wystawę można oglądać do połowy lutego, od poniedziałku do piątku, w godzinach 8.00-12.00. Organizatorzy serdecznie zapraszają wszystkich zainteresowanych.
Ukryte przed wiekami skarby monet są dla naukowców wehikułem czasu. Wszystkie takie znaleziska powinny zostać zgłoszone i opisane. Niestety nie zawsze się tak dzieje i wiele z odkrytych skarbów ulega rozproszeniu. Bezpowrotnie tracimy możliwość wglądu w dawne stosunki ekonomiczne. Temat ten poruszą numizmatycy z Trójmiasta. Na otwartym spotkaniu we wtorek, 2 października, prezes gdańskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego, pan Aleksander Kuźmin, wygłosi odczyt „O ważności rejestracji znalezisk numizmatycznych”. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do Muzeum Miasta Gdyni na godzinę 17:00.
Autor: Michał Gazda
Źródło: PTN o/Gdańsk
Na fali boomu dukata lokalnego w latach 2007-2009 wiele miast zafundowało sobie ich emisje. Mennica Polska S.A. realizowała ich produkcję często w nakładach po kilkadziesiąt tysięcy sztuk. Jednak wraz z nastaniem kryzysu gospodarczego i na tym polu dał się on odczuć. Wielu emitentów nie znalazło nabywców na całość swoich produkcji a potencjalni nowi bali się już zaryzykować i pozostać z niesprzedanymi żetonami. Zamiast promocji swojego miasta zalegały więc one i stawały się ładnymi blaszkami, których nikt już nie chciał kupić. Rzesza kolekcjonerów monet lokalnych jest niestety nieliczna, a popyt na nie mieli raczej zapewnić turyści zachowujący je na pamiątkę.
Teatr w Epidauros to temat pierwszej monety w serii „Historia Teatru”. Numizmat o nominale 7 DOLLARS ($) powstał w Mennicy Polskiej S.A. w systemie royalty – koncesja Niue Islands. Teatr w Epidauros to imponujących rozmiarów amfiteatr grecki. Moneta prezentuje znakomicie zrekonstruowane elementy tej starożytnej budowli. Ogromne wrażenie robi teatron, czyli miejsce dla publiczności, które zachowało swój wyjątkowy kształt, dzięki wklęsłej formie rewersu. Całość wykonana jest z aż 3 uncji oksydowanego srebra najwyższej próby Ag.999, co pięknie podkreśla antyczny charakter zaprezentowanego tematu.
Mincerz w Królewskim Wolnym Mieście Sanoku - Andrzej Budzicki wyemitował kolejne monety lokalne promujące swój region. Są to dwie odsłony talarów, pierwszy to 1 TALAR SANOCKI upamiętniający zakończenie II wojny światowej z odwzorowaniem radzieckiego pomnika, pamiątki bitwy dukielskiej oraz drugi – TALAR OKOLICZNOŚCIOWY wybity w 100. rocznicę bitwy pod Gorlicami z wizerunkiem ciężkiej haubicy (moździerza oblężniczego) Škoda 305 mm Model 1911.