Od dziś moneta - Pielgrzymka na Jasną Górę w obiegu

Autor: Michał Gazda
W dniu 20 września w Praszce już po raz dziesiąty odbyło się X Ogólnopolskie Seminarium Numizmatyczne. Organizatorami seminarium było Muzeum w Praszce, Praszkowskie Towarzystwo Numizmatyczne oraz Redakcja „GROSZA”. Tematem przewodnim seminarium była numizmatyka śląska. Z okazji jubileuszu Praszka gościła również gości z zagranicy, dzięki czemu pierwszy raz seminarium miało charakter międzynarodowy.
W dniach 11-14 grudnia 2021 roku (sobota-wtorek) odbędzie się Świąteczna Aukcja 32e Antykwariatu Numizmatycznego Michał Niemczyk, która składać się będzie z czterech sesji. Rozpoczęcie aukcji o godz. 9.00 (sesje I i II) oraz 17:00 (sesja III i IV). Będzie to aukcja internetowa (bez licytacji na sali). SESJA 1 (licytacja 11 grudnia, w sobotę) to monety Polski Królewskiej, Polski z okresu zaborów i monety Rosji. SESJA 2 (licytacja 12 grudnia, w niedzielę) to przede wszystkim literatura numizmatyczna, monety II RP i III RP oraz PRL i falerystyka. SESJA 3 (licytacja 13 grudnia, w poniedziałek) to monety antyczne i monety średniowieczne ze świata. SESJA 4 (licytacja 14 grudnia, we wtorek) to monety świata.
Podczas tegorocznego Finału WOŚP (14.01.2018) Mennica Polska S.A. po raz kolejny uczestniczyła w zbiórce pieniędzy. W tym roku Fundacja WOŚP zbierała środki na dofinansowanie podstawowych oddziałów neonatologicznych pod hasłem „dla wyrównania szans w leczeniu noworodków”. Tradycyjnie Mennica Polska wybiła Złote Serduszka przeznaczone na licytację, zorganizowała własny sztab wolontariuszy oraz stoisko, na którym dostępne były okolicznościowe żetony oraz pamiątkowe kubki.
Na stronie internetowej Mennicy Polskiej pojawił się raport o złożeniu przez Mennicę wiążącej oferty w postępowaniu o udzielenie zamówienia Narodowego Banku Polskiego na „Dostawę monet powszechnego obiegu o nominałach 1 gr, 2 gr, 5 gr”. Jak czytamy w raporcie dalej: Przedmiotem oferty jest dostawa monet powszechnego obiegu o nominałach 1 gr, 2 gr, 5 gr w okresie od dnia zawarcia z Narodowym Bankiem Polskim Umowy na dostawę monet powszechnego obiegu o nominałach 1 gr, 2 gr, 5 gr do dnia 31 grudnia 2016 roku w łącznej ilości i według specyfikacji wskazanej w Ostatecznych Warunkach Zamówienia określonych przez NBP. Wartość złożonej oferty netto wynosi 64.999.900 złotych na monety w wariancie podstawowym wykonane na krążkach ze stali pokrytej jednowarstwowo mosiądzem. Wartość złożonej oferty netto wynosi 61.355.870 złotych na monety w wariancie alternatywnym wykonane na krążkach ze stali pokrytej dwuwarstwowo miedzią i mosiądzem.
Machina zmiany materiału polskich monet groszowych ruszyła. Pisaliśmy już o tym w artykule "1 i 2 grosze – niekończąca się historia". Czy dalej nasze najmniejsze monety będzie biła Mennica Polska? Pewnie na te pytanie odpowiedź przyniesie rozwiązanie przetargu, które pojawi się już wkrótce na stronie NBP.
Autor: Michał Gazda
Źródło: Mennica Polska
Zgodnie z zapowiedzią ISIS faktycznie wybiła własne monety. W Internecie pojawiły się jej pierwsze zdjęcia, o czym poinformował portal internetowy Al Arabiya. Na opublikowanych zdjęciach możemy zobaczyć dwie złote monety – jedną z wizerunkiem siedmiu kłosów, a drugą – z mapą świata. Monety te wyglądają bardzo podobnie do projektów ujawnionych przez dżihadystów pod koniec ubiegłego roku – ZOBACZ TUTAJ, kiedy to zaprezentowano planowane wizerunki złotych, srebrnych i miedzianych monet tej organizacji. Nowa waluta ma pozwolić ISIS na uniezależnienie się od państw zachodnich.
W dniach 11-16 września 2022 roku odbędzie się w Warszawie XVI Międzynarodowy Kongres Numizmatyczny, którego głównym organizatorem jest Uniwersytet Warszawski. Polskie Towarzystwo Numizmatyczne obok Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Narodowego w Krakowie, Zamku Królewskiego w Warszawie – Muzeum i Narodowego Banku Polskiego jest jednym ze współorganizatorów. Patronat nad Kongresem sprawuje International Numismatic Council. Szczegóły rejestracji na International Numismatic Congress 2022 w Warszawie prezentowaliśmy w poście „International Numismatic Congress 2022 – uczestnictwo”. Z informacjami o kongresie można zapoznać się TUTAJ - https://inc2022.pl/.
Podobnie jak w ubiegłych latach Miasto Mosina wyemitowało kolejny żeton o nominale 1 Mosin. Tegoroczny MOSIN poświęcony jest postaci Pawła Edmunda Strzeleckiego, który urodził się w Głuszynie.
Mennica Polska S.A. z okazji dziesiątej rocznicy śmierci ojca świętego Jana Pawła II przygotowała srebrne monety pamiątkowe „Pro Memoria”, które odzwierciedlają doniosłość i historyczne znaczenie wieloletniego pontyfikatu papieża Polaka. Monety powstały w systemie bicia royalty – koncesja Niue Island. Będą to dwa rodzaje numizmatów bitych w srebrze. Pierwszy z nich o nominale 2 DOLLARS i wadze jednej uncji. Drugi natomiast, o nominale 1500 DOLLARS, to znów swoisty rekord wagowy monety z wizerunkiem Jana Pawła II, a mianowicie 10 kg czystego srebra (Ag.999,9).
20-lecie odzyskania niepodległości administracyjnej Gminy Ornontowice dla każdej lokalnej społeczności jest dużym wydarzeniem. Właśnie dlatego śląska gmina postanowiła upamiętnić ten jubileusz w metalu. Zlecono wykonanie 500 sztuk „monety pamiątkowej” 20 ORN. Jej wybiciem zajął się Pan Janusz Ćwiertnia z Opola. Awers żetonu zdobi herb Ornontowic, natomiast jej odwrotna strona to oznaczenie „nominału”. Numizmat dostępny jest w ARTerii Centrum Kultury i Promocji w Ornontowicach.
Autor: Michał Gazda
Źródło: ARTeria