Amerykański Złoty Orzeł 2013

Gdańscy numizmatycy zrzeszeni w Polskim Towarzystwie Numizmatycznym przygotowali nowy numer swojego czasopisma – Gdańskich Zeszytów Numizmatycznych. Przeczytamy w nim następujące artykuły:
Maciej Pańków Płacidła, czyli słów kilka o prehistorii pieniądza
Zbigniew Kutrzeba Minęła dwusetna rocznica urodzin Karola Juliusza Mintera
Andrzej Denis Medalierstwo czasu potopu szwedzkiego 1655-1660 roku - pokój w Oliwie
Dariusz Świsulski Nowe godło Politechniki Gdańskiej
Zbigniew Bartkowiak Pieniądz i banki na Pomorzu - III Ogólnopolska Konferencja Naukowa
Dariusz Świsulski Z Oddziału Gdańskiego PTN
Źródło: Gdański Oddział Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego
Numizmatycy zrzeszeni w radomskim oddziale Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego ponownie wystawiają swoje zbiory pod znaną już nazwą „Banknoty Solidarnościowe”. Cegiełki i humorystyczne pseudo-banknoty drukowane przez opozycję w czasie PRL zagoszczą w Lipsku. Dziś otwartą wystawę można oglądać do końca miesiąca w kawiarni „Ex Libris” (ul. Rynek 2, 27 – 300 Lipsko). Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych.
Autor: Michał Gazda
Źródło: Radomski Oddział PTN
Od dziś w kasach Narodowego Banku Polskiego można kupować monety z Cyprianem Norwidem. Do rąk kolekcjonerów trafi złota dwustuzłotówka, 10 złotych w srebrze, dwuzłotówka z Nordic Gold a także folder w nowej szacie graficznej. Wszystkie monety zaprojektowała pani Ewa Tyc- Karpińska, a więcej informacji o monetach można uzyskać klikając na pogrubione odnośniki powyżej.
Autor: Michał Gazda
Źródło: Narodowy Bank Polski
Kraków (łac. Cracovia) – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, siedziba władz województwa małopolskiego, drugie w kraju pod względem liczby mieszkańców (759 131 - stan w dniu 30.VI.2012) i pod względem powierzchni (326,8 km²). Miasto położone jest nad Wisłą, na obszarze Bramy Krakowskiej, Niecki Nidziańskiej i Pogórza Zachodniobeskidzkiego. Jest jednym z najstarszych miast Polski o ponadtysiącletniej historii, z wieloma wartościowymi obiektami architektonicznymi.
W najbliższą środę, 10 kwietnia, o godz. 18.00 zostanie wygłoszony kolejny z wykładów Numizmatyka, czyli co?, organizowany przez krakowskie Muzeum Narodowe. Spotkanie poprowadzi dr hab. Jarosław Bodzek, który opowie o Kwadrygatach, wiktoriatach, denarach, czyli mennictwie rzymskim okresu Republiki. Zapraszamy do sali U Samurajów w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie (al. 3 Maja 1).
Autor: Michał Gazda
Źródło: Muzeum Narodowe w Krakowie
Czy w czasie panowania Zygmunta III Wazy bito w Gdańsku talary? - takie pytanie postawili gdańscy numizmatycy. W najbliższy wtorek, 9 kwietnia, spróbuje na nie odpowiedzieć dr Jarosław Dutkowski, redaktor Przeglądu Numizmatycznego i autor wielu publikacji numizmatycznych. Spotkanie odbędzie się o godzinie 17:00 w Muzeum Miasta Gdyni.
Autor: Michał Gazda
Źródło: Oddział Gdański Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego