Generał Grot-Rowecki na srebrnej monecie - Tygodnik 7 Dni, Nr 51 (957), s. 4

Nieuczciwy złotnik
W Zamościu w czerwcu ubiegłego roku 37-letnia kobieta przyniosła do jubilera naszyjnik, bransoletkę oraz złote monety o nominale 20 marek z zamiarem przetopienia przedmiotów i wykonania z nich kolczyków, kolii oraz bransoletki (o braku opłacalności przetapiania złotych monet pisaliśmy w artykule pt. Dziurki w monetach). Zamówienie zostało przyjęte. Miało być wykonane do 21 sierpnia. Umówionego dnia klientka przyszła do pracowni jubilera po odbiór biżuterii. Niestety, biżuteria nie była jeszcze gotowa. We wrześniu kobieta wyjechała w Irlandii. Kiedy zadzwoniła do złotnika, żeby się upewnić, czy zamówienie zostało zrealizowane, złotnik zapewnił, że dokona tego w ciągu najbliższych tygodni. W ten sposób mijały nie tylko tygodnie, ale i miesiące, a kobieta nadal nie mogła doczekać się biżuterii. Tłumaczenia jubilera były różne, np. że nie może doprosić się zwrotu złota z odlewni.
W czerwcu 2010 r., a więc rok po złożeniu zamówienia u złotnika, klientka po powrocie do Polski odwiedziła zakład jubilera chcą sfinalizować swoje zamówienie. Niestety, biżuteria nadal nie była gotowa, a bezczelny jubiler prosił o jeszcze kilkanaście dni na wywiązanie się z realizacji zamówienia. Zdeterminowana klientka poprosiła o pomoc policję. Złotnik przyznał się do przywłaszczenia wyrobów ze złota o wartości ok. 15 tys. zł. Odmówił składania wyjaśnień. Ze swojej pazerności będzie się spowiadał przed Sądem Rejonowym w Zamościu.
Kilka dni temu zwiedzałem zamek w Trokach (Litwa) co zostało przeze mnie uwiecznione pokaźną ilością zdjęć, którymi chciałbym się z Wami podzielić. Numizmaty znajdujące się w Muzeum Zamkowym w Trokach można podzielić na kilka grup, a mianowicie: skarby monet z terenu Litwy, darowizny osób prywatnych i instytucji oraz przedmioty użytkowe zdobione numizmatami.
Od lat usłyszeć można teorię, która głosi, że tajemniczy władcy świata planują wprowadzić zupełnie nowy porządek, oparty na jednym rządzie i władzy dyktatora. Efektem wcielenia w życie założeń „Nowego Porządku Świata” (NWO) ma być podobno utworzenie jednego, globalnego państwa, w którym społeczeństwo podzielone będzie na wpływowych „panów” i ich „niewolników”. „Nowy Porządek Świata”, to w istocie bezwzględna gra o władzę, dzięki której powstanie globalna elita sprawująca kontrolę nad masami niewolników - bezprecedensowy totalitaryzm w historii ludzkości. Zwolennicy teorii spiskowych podkreślają, że świat zrobił już niestety pierwszy krok na drodze do tej niebezpiecznej utopii.
W Narodowym Banku Polskim praca wre. Tym razem zaprezentowano monetę kolekcjonerską, poświęconą Centrum Pieniądza NBP im. Sławomira S. Skrzypka, której emisję zaplanowano na 18 kwietnia 2016 roku. Numizmat o nominale 10 złotych zostanie wybity w srebrze (Ag.925) z elementami selektywnie złoconymi. Autorką projektu monety jest Dobrochna Surajewska. Głównym elementem rewersu jest ,,drzewo wiedzy” – jeden z najbardziej charakterystycznych punktów ekspozycji Centrum. Pozostałe elementy, takie jak okrążająca drzewo tarcza zegara historii i umieszczona w tle wstęga gablot, również należą do scenografii ekspozycji stałej, którą wiąże motyw banknotowego gilosza widoczny w kolejnych modułach. Awers dopełnia narrację, wprowadzając pojęcia kluczowe dla opowieści o świecie pieniądza.
Narodowy Bank Polski zaprezentował nową monetę kolekcjonerską, poświęconą 100-leciu powstania Gimnazjum i Liceum im. Stefana Batorego w Warszawie. Srebrny (Ag.925) numizmat o nominale 10 złotych wyemitowany zostanie w dniu 22 sierpnia 2018 roku. Cenę emisyjną monety ustalono na 120,00 złotych. Moneta została zaprojektowana przez Roberta Kotowicza.
Mennica Kresowa z okazji kanonizacji Jana Pawła II, która odbędzie się 27 kwietnia 2014 roku w Watykanie, przygotowała specjalną emisję monet/żetonów okolicznościowych. Wybito cztery odmiany żetonu różniące się zastosowanym materiałem oraz technikami wykończenia produktu. Numizmaty te są dostępne w sprzedaży od 6 stycznia br. u dystrybutorów.
„Gabinet Numizmatyczny” - pod takim hasłem od 19 listopada 2015 roku, w salach Dawnego Pałacu Biskupów Krakowskich (Kielce, pl. Zamkowy 1), udostępniona zostanie nowa wystawa stała. Ekspozycja oparta na zbiorach Muzeum Narodowego w Kielcach, prezentować będzie monety i banknoty w ich obiegu, zwłaszcza na terenie historycznej, północnej Małopolski. Szczególnie zaakcentowano skarby znalezione w regionie świętokrzyskim – starożytne, średniowieczne i nowożytne.
W dniu 6 grudnia 2019 roku odbędzie się 4 Aukcja Antykwariatu Numizmatycznego Stare Monety - Waldemar Matyla. Aukcja rozpocznie się o godz. 17:00. Licytacja oraz składanie limitów odbywać się będzie na stronie: https://onebid.pl/pl/aukcje/-/743
.
Antykwariat Numizmatyczny Stare Monety opublikował katalog aukcyjny online pozycji, które znajdą się na najbliższej aukcji. Aukcja 4: ilość pozycji: 568. Pełen katalog aukcji nr 4 jest dostępny TUTAJ.
W dniu 1 czerwca 2019 roku (sobota) odbędzie się 12 Aukcja WDA - MiM (rozpoczęcie aukcji o godz. 11.00). Licytacja oraz składanie limitów odbywać się będzie na stronie: https://onebid.pl/pl/aukcje/-/794
.
WDA i MiM opublikował katalog aukcyjny online pozycji, które znajdą się na najbliższej aukcji. Na aukcji pojawi się wiele ciekawych monet. Aukcja 12: ilość pozycji: 700. Pełen katalog aukcji nr 12 jest dostępny TUTAJ.
Od wtorku, w Zamku Królewskim na Wawelu będzie można oglądać wystawę prezentującą złoty skarb z Koszyc. Na ekspozycji znajdzie się ponad trzy tysiące numizmatów z XV-XVII wieku, które zostały ukryte w Komorze Spiskiej w Koszycach przez bogatego, cesarskiego urzędnika. Skarb odkryto przypadkowo, ponad 75 lat temu podczas prac budowlanych. Wystawę będącą własnością Słowackiego Muzeum Narodowego będzie można oglądać do 15 kwietnia.
A już we wtorek odbędzie się ciekawy wykład dotyczący tego zbioru monet i medali. O godzinie 17:00 w sali wawelskiego Centrum Wystawowo- Konferencyjnego, odczyt wygłosi Marek Budaj ze Słowackiego Muzeum Narodowego. Wstęp wolny.
Autor: Michał Gazda
Źródło: Zamek Królewski na Wawelu