Numizmatyka
Plan emisyjny wartości kolekcjonerskich i monet okolicznościowych NBP na rok 2024
Na stronie Narodowego Banku Polskiego dostępny jest plan emisyjny monet kolekcjonerskich na 2024 rok. W sumie NBP planuje emisję 24 tematów monet kolekcjonerskich. Plan ten może jednak ulec zmianie. Wśród zapowiedzi emisyjnych znajdziemy kontynuacje serii rozpoczętych w latach ubiegłych, a także kilka tematów indywidualnych związanych z przypadającymi w przyszłym roku rocznicami. Wśród nowych monet kolekcjonerskich znajdują się m.in. kontynuacje serii „Wyklęci przez komunistów żołnierze niezłomni”; „W Polskę wierzę” oraz innych. Zapowiedziano także monety inauguracyjne nowych serii, np.: „Skarby Sztuki Medalierskiej”.
Dni otwarte NBP w Gdańsku

Gdański oddział NBP mieści się przy ul. Okopowej 1 i zaprasza w godzinach: poniedziałek 11.00-15.00, od wtorku do soboty 10.00-18.00, a w niedzielę od 11.00 również do godziny 18.00.
Autor: Michał Gazda
Źródło: NBP
Historia pieniądza w Ełku

W Ełku otwarto wystawę numizmatyczną poświęconą historii mennictwa. W banku Pekao SA (ul. Piłsudskiego 14), możemy oglądać monety starożytne, średniowieczne oraz te całkiem niedawno wybite. Natomiast w najbliższy czwartek o godzinie 15:30 w sali konferencyjnej Urzędu Miasta będzie można wysłuchać wykładu na temat historii pieniądza. Wystawę można oglądać do końca listopada, a więcej o tym wydarzeniu można obejrzeć w relacji Radia 5.
„Starówki - Perły Polskich Miast”
Kolekcja „Starówki - Perły Polskich Miast” to przegląd wybranych, najbardziej popularnych „starówek” polskich miast. Seria dziewięciu numizmatów, wybitych w srebrze (Ag.999), prezentuje na rewersach rynki, kościoły, ratusze i inne najbardziej charakterystyczne elementy wybranych „starówek”. Kolejno w kolekcji ukażą się: Kraków, Warszawa, Wrocław, Poznań, Zamość, Toruń, Sandomierz, Kazimierz Dolny i Gdańsk. Dotychczas ukazały się trzy pierwsze numizmaty. Zamówione monety wysyłane są systematycznie raz w miesiącu, dodatek do kolekcji w formie pudełka wysyłany będzie razem z ostatnim jej elementem.
AuRun 6 - inauguracja
22 czerwca b/r., w magiczną noc sobótkową odbyła się inauguracja AuRuna 6. W tym roku nastąpiła ona z ponad miesięcznym opóźnieniem w stosunku do zaplanowanego terminu. Stało się tak w związku ze śmiercią Wielkiego Mistrza Walońskiego Juliusza Naumowicza.
Tegoroczny AuRun 6 to numizmat wyjątkowy. Wykonany jest w całości ze szkła ołowiowego. Jest to wspólne dzieło Mincerza Mennicy Walońskiej - Roberta Pawłowskiego oraz Mistrza Hutniczego z Huty Julia - Tomasza Gondka.
NBP: 250. rocznica założenia Mennicy Warszawskiej - okolicznościowa emisja
Narodowy Bank Polski zaprezentował monetę kolekcjonerską, poświęconą 250. rocznicy założenia Mennicy Warszawskiej, której emisję zaplanowano na 30 marca 2016 roku. Moneta ta jest klipą o nominale 5 złotych, wybitą w srebrze (Ag.925) oksydowanym z elementami selektywnie złoconymi. Centralny element numizmatu stanowi odwzorowanie obiegowej monety pięciozłotowej. Autorem projektu monety jest Robert Kotowicz.
Wrocław – Europejska Stolica Kultury
Narodowy Bank Polski zaprezentował nowe monety kolekcjonerskie, poświęcone miastu Wrocław – Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Emisja składa się z dwóch numizmatów. Będą to: 100 złotych bite w złocie (Au.900) i 10 złotych bite w srebrze (Ag.925). Obie monety wejdą do obiegu 21 kwietnia 2016 roku. Zaprojektowane zostały przez Roberta Kotowicza. Nie ustalono jeszcze cen emisyjnych dla tych monet.
Numizmatyczna krzyżówka z projektantami monet
4 Aukcja NUMIS.POLAND
W dniu 23 listopada 2019 roku (sobota) odbędzie się 4 Aukcja NUMIS.POLAND. Aukcja rozpocznie się o godz. 10:00. Licytacja oraz składanie limitów odbywać się będzie na stronie: https://onebid.pl/pl/aukcje/-/750
.
NUMIS.POLAND opublikował katalog aukcyjny online pozycji, które znajdą się na najbliższej aukcji. Na aukcji pojawi się wiele ciekawych monet, banknotów, papierowych pieniędzy zastępczych, akcji, medali i odznaczeń. Aukcja 4: ilość pozycji: 764. Pełen katalog aukcji nr 4 jest dostępny TUTAJ.
Moneta w kształcie kwiatu hiszpańskiego upamiętni radiową Trójkę
Narodowy Bank Polski wprowadził dziś aktualizację w planie emisyjnym monet kolekcjonerskich. 30 marca do rąk kolekcjonerów (i słuchaczy) trafi moneta dwuzłotowa upamiętniająca 50. rocznicę Programu 3 Polskiego Radia. Będzie to pierwsza „dwójka”, która uzyska w Mennicy kształt inny, niż ten do którego się już przyzwyczailiśmy – „kwiat hiszpański”. Jak to wygląda? Aktualne monety o nominale 20 eurocentów mają właśnie ten kształt (zdjęcie obok). Jedną z 800 tysięcy monet będzie można kupić w kasach NBP pod koniec miesiąca.
Autor: Michał Gazda
Źródło: NBP