Wczoraj odszedł od nas jeden z największych polskich numizmatyków

Dla niektórych jeszcze świeżo w pamięć zapadły dni, kiedy witaliśmy z nadzieją nowe złotówki. Z zainteresowaniem oglądaliśmy nowe pieniądze. Mieliśmy dość czasu, żeby się do nich przyzwyczaić i jak to już w naturze bywa, wszystko co się rozpocznie, musi się zakończyć. Wiemy, że kiedyś pożegnamy się ze złotówkami, jednak moment ten wydaje się być odległy w czasie.
Największa, najmniejsza, najdroższa…, te i inne rekordy numizmatyczne chciałbym zaprezentować w niniejszym artykule. Przeróżne rekordy, nieraz przedziwne ustanawiają ludzie, swoje „naj” ma również przyroda, geografia i wiele innych dziedzin. Dążenie do osiągniecia lub po prostu bycie tym wyjątkowym daje ogromną satysfakcję z posiadania takiego ewenementu, czy dokonania czegoś, czego dotąd nie zrobił nikt. Zapraszam więc do przeglądu „naj” w numizmatyce.
Częstochowa (ros. Ченстохова lub Ченстохов rzadko Ченстохово, niem. Tschenstochau lub Czenstochau, jid. טשענסטאָכאָוו; Czenstochow) – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, siedziba powiatu częstochowskiego. W latach 1975-1999 była stolicą województwa częstochowskiego. Po reformie administracyjnej w 1999 roku została włączona do województwa śląskiego. Stara Częstochowa była miastem królewskim Korony Królestwa Polskiego. Częstochowa jest centralnym miastem aglomeracji częstochowskiej, a także największym ośrodkiem gospodarczym, kulturalnym i administracyjnym w subregionie północnym województwa śląskiego. W mieście znajduje się bazylika i klasztor na Jasnej Górze z uważanym przez część chrześcijan za cudowny obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej – główny ośrodek kultu maryjnego i pielgrzymowania w Polsce.
XX Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej będą rozgrywane w dniach od 12 czerwca do 13 lipca 2014 roku w Brazylii. Na brazylijskich arenach piłkarskich zmagać się będą 32 reprezentacje narodowe wyłonione we wcześniejszych eliminacjach. Niestety nie zobaczymy wśród nich Polski. Sportowa impreza tej rangi tradycyjnie jest okazją do produkcji wielu pamiątek i gadżetów z nią związanych. Przeróżne państwa emitują w tym czasie szereg okolicznościowych monet i znaczków pocztowych.
Narodowy Bank Polski zaprezentował w dniu dzisiejszym zestaw dwóch monet „600 lat stosunków dyplomatycznych polsko-tureckich”. W 2014 roku będzie obchodzona sześćsetna rocznica polskich stosunków dyplomatycznych z Turcją. Właśnie dla uhonorowania tej wyjątkowej rocznicy wyemitowane zostaną wspólnie przez Narodowy Bank Polski i Centralny Bank Republiki Tureckiej dwie monety bite w srebrze, które będą upamiętnieniem tego wydarzenia. Pojawią się one na rynku numizmatycznym 26 czerwca 2014 roku. Obie monety – polska i turecka, tworzyć będą jeden zestaw.