Pieniądz Powstania Listopadowego
Zdarza się w numizmatyce, że pojawiają się monety budzące wielkie zainteresowanie rzeczoznawców a zmiana ich właściciela powoduje poruszenie na rynku numizmatycznym. Kiedyś narodziła się legenda o unikalnym dukacie Władysława Łokietka, który przypadkiem trafił w ręce Emeryka Czapskiego. Dostrzegł on w tej monecie unikat - zapowiadaną w dokumentach pierwszą polską złotą monetę. Dziś jej urok możemy podziwiać w Muzeum Narodowym w Krakowie. Ponoć przed wojną istniał drugi egzemplarz tej monety w Warszawie, lecz do wybuchu wojny nie udało się tego potwierdzić. Zawierucha wojenna zniweczyła sens poszukiwań rodząc legendę pierwszego polskiego dukata. W Powstaniu Warszawskim rzekomy drugi egzemplarz monety zaginął, do dziś znany jest tylko jeden egzemplarz.
Piastowie to pierwsza historyczna dynastia panująca w Polsce od 960 r. Dynastia ta wygasła wraz z bezpotomną (z prawego łoża) śmiercią króla Kazimierza Wielkiego w 1370 r. W początkach X w. obecne tereny Polski pokrywał gęsty bór, wśród którego wyłaniało się zaledwie kilka ważniejszych ośrodków. Bolesław Chrobry - pierwszy koronowany władca państwa polskiego. Co prawda koronował się pod koniec swego panowania w 1025 r., lecz za swojej kadencji uczynił wiele dla młodego państwa na arenie ówczesnego świata. Któż potrafi wyobrazić sobie, jak wyglądał świat w tamtych czasach? Świat rycerzy, początków chrześcijaństwa, starszyzny pielęgnującej z zamiłowaniem kult Światowida, częste najazdy Germanów na zachodnie rubieże kraju i wreszcie wewnętrzne konflikty licznych rodów, które musiały podporządkować się silniejszej władzy Piastów. Dziś trudno nam wyobrazić sobie życie codzienne naszych ówczesnych przodków, jedynie mając w dyspozycji odpowiednią ilość gotówki możemy stać się właścicielem niemego świadka tamtych czasów - jednej z monet pierwszego króla Polski.
Polska złotówka umacniała się do lipca roku 2008 w stosunku do głównych walut takich jak euro czy dolar. Trend ten jednak został przełamany i główne waluty zaczęły systematycznie odzyskiwać swoją wartość. Zmiana relacji polskiej złotówki do euro czy dolara nie pozostaje bez wpływu również na ceny monet. Przypomnieć trzeba, że ceny kruszców takich jak złoto czy srebro są rozliczane na światowych giełdach w dolarach. W skrócie oznacza to, że jeżeli nawet cena danego kruszcu w dolarach nie wiele się zmieni a zmieni się wartość dolara do złotówki to bezpośrednio wpłynie to na cenę tego kruszcu liczoną w PLN. Cenę uncji złota wyrażoną w PLN oblicza się następująco: cena uncji w USD x cena dolara w PLN. Tym samym umacniający się dolar prowadzi do wzrostu wartości kruszców liczonych w złotych, co bez wątpienia ma wpływ na ceny monet, których wartość jest bliska wartości kruszcu, z którego są wykonane.