Polecamy

skup monet
skup monet
Numizmatyka
Sklep numizmatyczny
Monety
monety skup

Polecamy

skup monet
skup monet
Numizmatyka
Sklep numizmatyczny
Monety
monety skup
Witamy, Gościu
Użytkownik: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1

TEMAT: 50 groszy z 1938r

    • Offline
    • Oklaski: 0

    50 groszy z 1938r 14 lat, 11 miesięcy temu Ostatnio zmieniany: przez robercik-19. #11289

    Witam. Mam pytanie odnośnie 50 groszy z 1938 roku. Na allegro wystawiaja je jako niklowane żelazo z Generalnej Guberni ale w katalogu nie moge nigdzie jej znaleść. Znalazlem za to próbne 50 gr z tego własnie roku które wygląda identycznie. :laugh: Czy ktoś może mi powiedzieć jak z tymi groszówkami jest? Są to monety próbne czy GG?
    Pozdrawiam.
    • bobolo
    • bobolo

    O:50 groszy z 1938r 14 lat, 11 miesięcy temu #11290

    Są to i monety próbne (fischer P009, P010, P011) i monety obiegowe GG (Fischer GG 005)
    • Offline
    • Oklaski: 0

    O:50 groszy z 1938r 14 lat, 11 miesięcy temu #11291

    A po czym poznać które to obiegowe a które to próbne? W tym roku chyba napis próba jeszcze nie był stosowany?
    • Offline
    • Oklaski: 119
    Nemo est mortalium, qui sapiat omnibus horis
    TPZN nr 46
    forum.tpzn.pl/index.php

    O:50 groszy z 1938r 14 lat, 11 miesięcy temu #11292

    Na próbnych jest napis próba
    • Offline
    • Oklaski: 1

    O:50 groszy z 1938r 14 lat, 11 miesięcy temu #11369

    Ani próbne ani GG.

    Wg dekretu Prezydenta RP z dnia 26 sierpnia 1939 miały zostać wprowadzone do obiegu stalowe 20 i 50 groszówki - miały funkcjonować na równi z monetami niklowymi (wybitymi wcześniej i będącymi już w obiegu).
    Monety mogły być (nie musiały być) niklowane.

    Takie posunięcie mogło być spowodowane koniecznością budowania rezerw niektórych metali dla przemysłu na wypadek wojny (rezerwa strategiczna - w tym wypadku nikiel zastępowano żelazem).

    Choć dekret wszedł w życie 26 sierpnia 39, monety te były bite już w 1938 - istnieją udokumentowane przypadki pojawienia się ich w obiegu już w pierwszym kwartale 39.

    Wybito i skierowano do obiegu tylko 50 groszówki w dwóch odmianach (o identycznym wzorze) - niklowanej i nieniklowanej (20 groszówki bito poźniej w GG).

    23 kwietnia 1940 gubernator Hans Frank podpisał rozporządzenie mówiące min. o biciu i puszczaniu w obieg monet stalowych o nominale 50 gr identycznych wzorem i parametrami z monetami dotychczas wybijanymi.

    Niestety nie zachowały się żadne dokumenty mennicy z tego okresu, także nie można jednoznacznie stwierdzić czy monety faktycznie bito, czy też skierowano do obiegu jedynie przejęty zapas monet wybitych przed wojną.

    Stalowe 50 groszówki zostały wycofane z obiegu dekretem z 20 czerwca 1942r.

    Większość katalogów popularnych wymienia stalowe 50 groszówki w obu odmianach jako przynależne GG, jednak w nakładzie odpowiadającym sprawozdaniom Mennicy Warszawskiej sprzed wojny.
    Co do 20 groszówek - brak w sprawozdaniach mennicy wzmianki o wybiciu parii monet w stali, można więc sądzić że zostały wybite w całości emisji w GG.

    *(- całość na podstawie specjalizowanego katalogu monet polskich XX i XXI w - cz 2 (II RP i GG 1918-1945) Jerzego Chałupskiego oraz innych źródeł)
    • Offline
    • Oklaski: 1

    O:50 groszy z 1938r 14 lat, 11 miesięcy temu #11370

    Apropo jeszcze próbnych:

    polecam www.m4n.pl/monety/007/9225m007.xml (klikaj następne).
    • Offline
    • Oklaski: 119
    Nemo est mortalium, qui sapiat omnibus horis
    TPZN nr 46
    forum.tpzn.pl/index.php

    O:50 groszy z 1938r 14 lat, 11 miesięcy temu #11371

    Zgadza się to co piszesz, o ile dobrze pamiętam to kiedyś czytałem że Niemcy zgarnęli to co było w skarbcu Mennicy - czyli i gotowe już monety i stemple. A całość faktycznie była przygotowywana na wypadek wojny. Faktycznie też monety z 1938 roku zaczęły pojawiać się w obiegu, i chyba to były niklowane. Niestety czytałem o tym kilkanaście lat temu i nawet już nie pamiętam gdzie. Mam pytanie odnośnie tego katalogu Jerzego Chałupskiego, czy jest dobry bo zamierzałem go sobie kupić ale zrezygnowałem. A teraz wydaje mi się, że popełniłem błąd ;)
    • Offline
    • Oklaski: 119
    Nemo est mortalium, qui sapiat omnibus horis
    TPZN nr 46
    forum.tpzn.pl/index.php

    O:50 groszy z 1938r 14 lat, 11 miesięcy temu #11372

    Tutaj jest ta monetka www.m4n.pl/monety/000/9082m000.xml
    • Offline
    • Oklaski: 1

    O:50 groszy z 1938r 14 lat, 11 miesięcy temu #11375

    Czy dobry - trudne pytanie. Mnie sie bardzo podoba, znalazlem w nim sporo informacji trudnych do odnalezienia w innych zrodlach.
    Zawiera sporo materialow zrodlowych (fragmenty ustaw/rozporzadzen), prócz katalogowania porusza ciekawe tematy i hipotezy (np różne odmiany 20 i 50 groszówek zaleznie od mennicy, kwestia złotych Chrobrych).

    Trzeba nadmienic ze jest to katalog traktujacy tylko i wylacznie o monetach obiegowych. Próbne/bulionowe/inne są w nim wspomniane (niektóre nawet ciekawie i obszernie - patrz Chrobry powyzej, konstytucja - wspomniane i opisane, ale bez danych czysto katalogowych)

    Wg mnie pozycja bardzo interesujaca, warto (trzeba) posiadac.
  • Strona:
  • 1
Moderatorzy: bartek
Wygenerowano w 0.21 sekundy

Nowe zasady dotyczące ciasteczek (cookies). Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Wasze oczekiwania. W razie potrzeby można zablokować ciasteczka w przeglądarce jak to zrobić tutaj.

Akceptuję zapisywanie ciasteczek (cookie) dla tej strony:

EU Cookie Directive Module Information