Polecamy

skup monet
skup monet
Numizmatyka
Sklep numizmatyczny
Monety
monety skup

Polecamy

skup monet
skup monet
Numizmatyka
Sklep numizmatyczny
Monety
monety skup
  • Witamy,
  • Ostatnia wizyta: Dzisiaj
  • Strona:
  • 1
  • 2

TEMAT: Falsy PRL z epoki

    • Wilk
    • Wilk

    Falsy PRL z epoki 14 lat, 8 miesięcy temu #12397

    Witam,

    Mam takie pytanie. Czy ktoś z Was może wskazać jakiś adres internetowy, gdzie są pokazane falsy monet PRL-owskich? Chodzi mi o falsy wykonane na szkodę emitenta w latach 1949-1989. Słyszałem, że najczęściej podrabianymi monetami były:
    5 zł-rybak, 2 zł-jagody i kłosy, 20 zł-Nowotko, 20 zł-Wieżowiec i łany zbóż... Chciałbym takie monety zobaczyć i się nauczyć je rozpoznawać. Jeśli ktoś z Was zna adres strony poświęconej temu zagadnieniu lub chciałby się podzielić informacjami na ten temat to prosiłbym o pomocne informacje. Może ktoś z Was spotkał się jeszcze z innymi przykładami falsów z epoki niż te co wymieniłem?
    • Dodeq
    • Dodeq

    O:Falsy PRL z epoki 14 lat, 7 miesięcy temu Ostatnio zmieniany: przez . #12554

    witam
    Wydaje mi się, iż był u mnie gdzieś taki Rybak...
    Kiedyś robiłem zdjęcie tych monet- jeden rybak 1959 a drugi dla porównania 1974 (chyba grubość nie różniła się w obu monetach?).

    rybaki_cienszy-20090924.jpg


    Jak mi się uda, wkleję zdjęcia tego cienkiego Rybaka.
    Załączniki:
    • Wilk
    • Wilk

    O:Falsy PRL z epoki 14 lat, 7 miesięcy temu #12555

    Grubość monet była raczej taka sama. Wagą się nie różniły poszczególne roczniki. Ząbki na rancie monety (falsa z 1959) wydają się być gęstsze i drobniejsze niż na monecie oryginalnej z 1974. Ciekawe byłoby porównanie rantów monet oryginalnych z tych lat. Być może w 1959 roku ząbkowanie rantu było inne od tego z 1974. Wracając jednak do falsa z 1959 roku, ciekawe jakie różnice są w rysunku awersu i rewersu gdyby je porównać z oryginałem? Dzięki Dodeq za odpowiedź w tym poście.
    • Dodeq
    • Dodeq

    O:Falsy PRL z epoki 14 lat, 7 miesięcy temu Ostatnio zmieniany: przez . #12557



    Ciągle mam problem z wyświetleniem zdjęć, nie chcą się ładować "www.katalogmonet.pl/media/kunena/attachments/legacy/..."
    podaj Wilk'u meila to wyślę Ci (może Tobie uda się je tu wstawić- do wglądu wszystkich ciekawych)
    Załączniki:
    • Wilk
    • Wilk

    O:Falsy PRL z epoki 14 lat, 7 miesięcy temu #12602

    Dzięki Dodeq za zdjęcia. Potwierdzam ich otrzymanie. Mam ten sam problem. Gdy wstawiam zdjęcia i włączam opcję podgląd to nie wyświetla dołączonego zdjęcia. W efekcie gdy zamieszczę ten post to też nie będzie zdjęcie widoczne. Co ciekawe jak odpowiadam na Twój post to widzę zdjęcie, które zamieściłeś. To jest chyba błąd ogólnie całego forum. Muszę dać znać adminom, niech naprawią, co trzeba.
    • Wilk
    • Wilk

    O:Falsy PRL z epoki 14 lat, 7 miesięcy temu #12887

    Oto jeszcze kilka zdjęć nadesłanych przez Dodeqa. Tym razem stempel rybaka z falsa 1959.
    Załączniki:
    • Wilk
    • Wilk

    O:Falsy PRL z epoki 14 lat, 7 miesięcy temu #12888

    Dla porównania stempel rybaka z monety oryginalnej z 1974.
    Załączniki:
    • Wilk
    • Wilk

    O:Falsy PRL z epoki 14 lat, 7 miesięcy temu #12889

    I jeszcze orzeł oryginału. Dzięki Dodeq za zdjęcia.
    Załączniki:
    • Dodeq
    • Dodeq

    O:Falsy PRL z epoki 14 lat, 7 miesięcy temu #12891

    no-problem :) uzupełniajmy swoją wiedzę :D
    zrzucę jeszcze jakieś ciekawostki albo do Galerii albo gdzies na forum w zależności co tam będzie :) pozdrawiam
    • Shiver
    • Shiver

    O:Falsy PRL z epoki 14 lat, 7 miesięcy temu #12954

    Wilk napisał/a:
    Oto jeszcze kilka zdjęć nadesłanych przez Dodeqa. Tym razem stempel rybaka z falsa 1959.

    Moim zdaniem oryginał.
    • Wilk
    • Wilk

    O:Falsy PRL z epoki 14 lat, 7 miesięcy temu #12955

    Mimo, że jest cieńszy?
    • Shiver
    • Shiver

    O:Falsy PRL z epoki 14 lat, 7 miesięcy temu #12958

    Bo wytarty. Proszę wziąć do ręki pierwszego z brzegu rybaka w stanie I i wszystko będzie jasne.
    • Offline
    • Oklaski: 1

    O:Falsy PRL z epoki 14 lat, 7 miesięcy temu #12961

    Jeżeli byłby wytarty do 1/2 grubości to nie powinno nic być widać
    • Wilk
    • Wilk

    O:Falsy PRL z epoki 14 lat, 7 miesięcy temu #12964

    Shiver napisał/a:
    Bo wytarty. Proszę wziąć do ręki pierwszego z brzegu rybaka w stanie I i wszystko będzie jasne.


    Zatem po czym poznać falsa rybaka? Słyszałem, że podrabiano te monety w czasach gdy były w obiegu. Wszelkie informacje na ten temat będą cenne.
    • Eothain
    • Eothain

    O:Falsy PRL z epoki 14 lat, 7 miesięcy temu #12965

    Słyszałem, że w fabryce garnków w Skarżysku podrabiano Rybaka. Denka do garnków były tej samej grubości co monety i z tego samego lub podobnego stopu. Z odlewu monety zostały zrobione stemple. Nawet próbowali podrobić rant. Jednak oficjalne monety miały ząbki w kształcie kwadratów, a fałszerze mieli kształt V w przekroju.
    Władze zmieniły grubość blach, z których można było produkować garnki kuchenne.
    • Dodeq
    • Dodeq

    O:Falsy PRL z epoki 14 lat, 7 miesięcy temu #12966

    Witam
    A jak często można spotkać taką monetkę- fals?
    • Eothain
    • Eothain

    O:Falsy PRL z epoki 14 lat, 7 miesięcy temu #12967

    Tego niestety nie wiem. Ale chyba skala zjawiska była na tyle duża, żeby zmienić odgórnie grubość garnków.
    • Dodeq
    • Dodeq

    O:Falsy PRL z epoki 14 lat, 7 miesięcy temu #12968

    rozumiem :)

    Jeśli znajdę tą monetkę, wystawię na allegro od 1 zł może będzie ktoś zainteresowany - podam wtedy link.
    • Eothain
    • Eothain

    O:Falsy PRL z epoki 14 lat, 7 miesięcy temu #12969

    Jak znajdziesz to daj znać, bo może być to fajna ciekawostka.
    • Shiver
    • Shiver

    O:Falsy PRL z epoki 14 lat, 7 miesięcy temu #12970

    Rybak ma bardzo wysoką krawędź. Przy takim wytarciu jak na zdjęciu będzie na rancie spokojnie o połowę cieńszy przy jednoczesnym zachowaniu środkowej części rysunku.
  • Strona:
  • 1
  • 2
Moderatorzy: bartek
Wygenerowano w 0.26 sekundy

Nowe zasady dotyczące ciasteczek (cookies). Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Wasze oczekiwania. W razie potrzeby można zablokować ciasteczka w przeglądarce jak to zrobić tutaj.

Akceptuję zapisywanie ciasteczek (cookie) dla tej strony:

EU Cookie Directive Module Information