Polecamy

skup monet
skup monet
Numizmatyka
Sklep numizmatyczny
Monety
monety skup

Polecamy

skup monet
skup monet
Numizmatyka
Sklep numizmatyczny
Monety
monety skup
Witamy, Gościu
Użytkownik: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1

TEMAT: Czy ktoś może mi pomóc z lustrzanką?

    • Offline
    • Oklaski: 0

    Czy ktoś może mi pomóc z lustrzanką? 13 lat, 1 miesiąc temu #23016

    Nabyłem monetę kolekcjonerską 200 zł z 1981 roku, Z Władysławem I Hermanem nakład 12000, Ag 750, rant gładki waga 17,6g.średnica 33 mm. stempel lustrzany. Tyle o monecie. Wszystko się zgadza(zwarzyłem, zmierzyłem)ale zaniepokoił mnie jeden fakt, moneta jest wybita stemplem zwykłym, przerzuciłem katalogi Fishera (k 036)i Parachimowicza( poz 313)lecz nie znalazłem takiej monety, czyżbym trafił na jakiś fals?
    Myślałem, że moneta była spolerowana, ale lustro w tle jest nietknięte, a może to jakaś niewiarygodna rzadkość( w co nie wierzę)
    Dla porównania zamieszczam monetę ze stemplem lustrzanym.
    Proszę o pomoc w wyjaśnieniu tej zagadki.
    Załączniki:
    • Offline
    • Oklaski: 119
    Nemo est mortalium, qui sapiat omnibus horis
    TPZN nr 46
    forum.tpzn.pl/index.php

    Odp: Czy ktoś może mi pomóc z lustrzanką? 13 lat, 1 miesiąc temu #23017

    Moneta jest oryginalna, może i faktycznie nie wygląda ze zdjęć na stempel lustrzany ale najpewniej nim jest. Moja uwaga raczej skierowana byłaby do sposobu przechowywania tych sreber, a mianowicie w tych holderkach szybko zaczną matowieć. Jeśli kolega zbiera te błyskotki to radzę zainwestować w odpowiedniej średnicy kapsle.
    • Offline
    • Oklaski: 0

    Odp: Czy ktoś może mi pomóc z lustrzanką? 13 lat, 1 miesiąc temu #23020

    Dzięki za podpowiedź. Ja je kupiłem w kapslach ale przełożyłem do holderów.
    • Offline
    • Oklaski: 0

    Odp: Czy ktoś może mi pomóc z lustrzanką? 13 lat, 1 miesiąc temu #23021

    Numizmztykiem jestem od kąd pamiętam, zawsze mnie to fascynowało, ale pierwszy raz spotkałem się z czymś takim. zbieram głównie monety próbne, ale kolekcjonerskimi też nie gardzę. Interesują mnie monety próbne i mam ich ok 300 tak że wydaje mi się,że potrafię odróżnić lustrzankę od zwykłego stempla. Nigdy nie spotkałem takiej monety.
    • Offline
    • Oklaski: 151
    Numizmatyka uczy czytac znaki czasu.

    Odp: Czy ktoś może mi pomóc z lustrzanką? 13 lat, 1 miesiąc temu #23022

    Moze ktos ja wypolerowal ?
    • Offline
    • Oklaski: 2

    Odp: Czy ktoś może mi pomóc z lustrzanką? 13 lat, 1 miesiąc temu #23026

    Valkiria napisał:
    Moze ktos ja wypolerowal ?


    Jak to wypolerował? Przecież właśnie o to chodzi, że ona powinna być lustrzanką, a nie wygląda :P Chyba, że ja już czytać nie umiem ;)
    Za tę wiadomość podziękował(a): czupurd
    • Offline
    • Oklaski: 5

    Odp: Czy ktoś może mi pomóc z lustrzanką? 13 lat, 1 miesiąc temu #23027

    black_jack napisał:
    Valkiria napisał:
    Moze ktos ja wypolerowal ?


    Jak to wypolerował? Przecież właśnie o to chodzi, że ona powinna być lustrzanką, a nie wygląda :P Chyba, że ja już czytać nie umiem ;)


    Czyli według ciebie każdą monetę da się wypolerować na lustrzankę?
    Niestety to tak nie działa.
    Za tę wiadomość podziękował(a): czupurd
    • Offline
    • Oklaski: 151
    Numizmatyka uczy czytac znaki czasu.

    Odp: Czy ktoś może mi pomóc z lustrzanką? 13 lat, 1 miesiąc temu #23029

    Uzyj pasty do polerowania srebra na lustrzance to zobaczysz co stanie sie z matowym wczesniej rysunkiem ;)
    • Offline
    • Oklaski: 2

    Odp: Czy ktoś może mi pomóc z lustrzanką? 13 lat, 1 miesiąc temu #23030

    Albo ja nie rozumiem tematu, albo Wy. Gość kupił monetę, która powinna być lustrzanką, a wygląda, jakby była bita stemplem zwykłym (nie polerowanym). Wydaje mi się, że gdybym użył tej pasty, to matowy rysunek również by wyglądał jak lustro i cała moneta wyglądałaby jak bita stemplem polerowanym.

    Nigdy takowej pasty nie używałem, więc jak coś, to proszę mnie poprawić :P
    Za tę wiadomość podziękował(a): czupurd
    • kkwd
    • kkwd

    Odp: Czy ktoś może mi pomóc z lustrzanką? 13 lat, 1 miesiąc temu #23031

    Może kapsel był oryginalny od tej monety i przełożenie go do holderu tak jej zaszkodziło?
    • Offline
    • Oklaski: 0

    Odp: Czy ktoś może mi pomóc z lustrzanką? 13 lat, 1 miesiąc temu #23036

    Żeby rozwiać wątpliwości. Kupiłem tą monetę tydzień temu. Była w kapslu okrągłym, aja przełożyłem ją do holderu tuż przed zrobieniem zdjęć. Zastanowiło mnie to, że moneta jest inna od pozostałych lustrzanek. Chcę podkreślić, że lustro w tle jest nietknięte co wyklucza polerowanie,bo nie wierzę , że ktoś by spolerowałsa wizerunek króla, lirery dookoła, orła i nie ruszył lustra w tle. Z resztą nie wiem jak działa takie polerowanie i czy da się spolerować mat z postaci.
    • Offline
    • Oklaski: 151
    Numizmatyka uczy czytac znaki czasu.

    Odp: Czy ktoś może mi pomóc z lustrzanką? 13 lat, 1 miesiąc temu #23053

    Na tych fotkach niewiele widac,jesli jednak twierdzisz ze lustro jest nietkniete
    to polerowanie mozna wykluczyc.Najprawdopodobniej byla nieodpowiednio przechowywana i weszla w reakcje z jakims badziewiem.
    Mozesz ja namoczyc w czystym acetonie albo benzynie ekstrakcyjnej to powinno ja oczyscic.Obydwa plyny sa w 100% ulotne i wszystko odparuje nie pozostawiajac zadnych plamek,etc.

    Gdybys sie zdecydowal na czyszczenie popros Bartka o pomoc
    wkoncu on tu jest specem od czyszczenia monet a to co ja napisalam wyzej zaczerpnelam z jego "Vademecum czyszczenia i konserwacji monet".
    • Offline
    • Oklaski: 0

    Odp: Czy ktoś może mi pomóc z lustrzanką? 13 lat, 1 miesiąc temu #23055

    Dzięki kolego , już się obawiałem, że to jakiś przekręt.
    • Offline
    • Oklaski: 151
    Numizmatyka uczy czytac znaki czasu.

    Odp: Czy ktoś może mi pomóc z lustrzanką? 13 lat, 1 miesiąc temu #23057

    Kolezanko :)
    Moneta jest na 1000% orginalna i albo ja ktos w czyms "wykapal" albo weszla w reakcje np. z polichlorkiem winylu.
    Ta moneta pamieta jeszcze czasy kiedy nie bylo takiego super bezpiecznego asorymentu na rynku, a o bezpieczenstwo monet dbano z gola inaczej ;)
    • Offline
    • Oklaski: 1

    Odp: Czy ktoś może mi pomóc z lustrzanką? 13 lat, 1 miesiąc temu #23062

    A może to jakiś destrukt i moneta taka wyszła już z mennicy???
    • Offline
    • Oklaski: 2

    Odp: Czy ktoś może mi pomóc z lustrzanką? 13 lat, 1 miesiąc temu #23069

    michu83 napisał:
    A może to jakiś destrukt i moneta taka wyszła już z mennicy???


    Myślę, ze skoro Valkiria twierdzi inaczej, to nie ma co się sprzeczać :P
    • Offline
    • Oklaski: 151
    Numizmatyka uczy czytac znaki czasu.

    Odp: Czy ktoś może mi pomóc z lustrzanką? 13 lat, 1 miesiąc temu #23070

    Nie wiem czy byla to ironia,wyrazilam tylko swoja opinie ktora nie musi byc zadnym wyznacznikiem.

    Co do destruktu menniczego to nie wiem na czym mialby on polegac ?
    • Offline
    • Oklaski: 2

    Odp: Czy ktoś może mi pomóc z lustrzanką? 13 lat, 1 miesiąc temu #23071

    Hehe, ale to nie była ironia :) Kobiety to sa ale podejrzliwe.
    • Offline
    • Oklaski: 0

    Odp: Czy ktoś może mi pomóc z lustrzanką? 13 lat, 1 miesiąc temu #23076

    Nie bardzo się orientuję jaka jest różnica w technologii bicia lustrzanek i zwykłych, i czy mogłaby się zdarzyć pomyłka lub uchybienie. wg wszystkich katalogów włącznie z Tym taka moneta nie wyszła . Wyszło tylko popiersie 200 zł Władysław I Herman lustrzanka.
    • Offline
    • Oklaski: 119
    Nemo est mortalium, qui sapiat omnibus horis
    TPZN nr 46
    forum.tpzn.pl/index.php

    Odp: Czy ktoś może mi pomóc z lustrzanką? 13 lat, 1 miesiąc temu #23080

    czupurd napisał:
    Nie bardzo się orientuję jaka jest różnica w technologii bicia lustrzanek i zwykłych, i czy mogłaby się zdarzyć pomyłka lub uchybienie. wg wszystkich katalogów włącznie z Tym taka moneta nie wyszła . Wyszło tylko popiersie 200 zł Władysław I Herman lustrzanka.


    Teoretycznie wszystko jest możliwe, możliwe jest że monetę wybito stemplem zwykłym (przed jego polerowaniem? o ile to możliwe z punktu widzenia technologicznego, czyli utwardzanie itd.). Czasem przy lustrzankach efekt cameo może zanikać lub raczej nie występować w takiej postaci jakiej byśmy oczekiwali. Nie wiem jaki wpływ może mieć na to ilość wybitych monet ze stempla i wpływ tego na kolejne bicia - czyli czy pierwsze powiedzmy tysiąc będzie dawało taki sam efekt cameo jak np. 10-cio tysięczna i kolejne? Celem rozwiania wszelkich wątpliwości najlepiej udać się do jakiegoś sklepu numizmatycznego i tam zapytać o wszelkie niuanse trapiące kolegę.
    Za tę wiadomość podziękował(a): czupurd
  • Strona:
  • 1
Moderatorzy: bartek
Wygenerowano w 0.30 sekundy

Nowe zasady dotyczące ciasteczek (cookies). Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Wasze oczekiwania. W razie potrzeby można zablokować ciasteczka w przeglądarce jak to zrobić tutaj.

Akceptuję zapisywanie ciasteczek (cookie) dla tej strony:

EU Cookie Directive Module Information