Polecamy

skup monet
skup monet
Numizmatyka
Sklep numizmatyczny
Monety
monety skup

Polecamy

skup monet
skup monet
Numizmatyka
Sklep numizmatyczny
Monety
monety skup
Witamy, Gościu
Użytkownik: Hasło: Zapamiętaj mnie
Podpowiedź:
Aby rozpocząć nowy wątek w tym dziale, przejdź do dowolnego artykułu na stronie, a następnie napisz wiadomość (komentarz) pod jego treścią. Wątek zostanie automatycznie rozpoczęty w tej kategorii forum i przypisany do danego artykułu.
  • Strona:
  • 1

TEMAT: Numizmatyczna Noc Muzeów

    • Eothain
    • Eothain

    Numizmatyczna Noc Muzeów 13 lat, 12 miesięcy temu #18355

    ** Ten wątek jest dyskusją do artykułu: Numizmatyczna Noc Muzeów **
    • Wilk
    • Wilk

    Numizmatyczna Noc Muzeów 13 lat, 12 miesięcy temu #18356

    Cytat: "Na wystawie będzie można zobaczyć kilkadziesiąt wyjątkowych medali i plakiet autorstwa artysty. Wiele z nich to unikaty jak np. widoczny na zdjęciu medal "Bolesław Chrobry" z 1940 roku odlany zaledwie w 10 egzemplarzach."

    Ale na medalu jest 1945 rok. Medalier nie mógł wiedzieć w 1940, że wojna się skończy w 1945, i że ziemie zachodnie wrócą do Polski.
    • Eothain
    • Eothain

    O: Numizmatyczna Noc Muzeów 13 lat, 12 miesięcy temu #18361

    Gosławski wykonał medal zostawiając niedokończoną końcówkę daty. Było wiadomo, że "wyzwolenie" nadejdzie w latach 40. i już po zakończeniu wojny w dacie znalazła się cyfra 5. Polecam świetną książkę poświęconą Józefowi Gosławskiemu: Józef Gosławski. rzeźby, monety, medale. Między innymi opisana jest historia tego medalu, jak i wiele interesujących anegdot i prac medaliera.
  • O:Numizmatyczna Noc Muzeów 13 lat, 12 miesięcy temu #18366

    Artysta nieco zapomniany, a szkoda - tworzone przez niego medale są niesamowite, pełne metafor..........sądzę, że możliwosc obejrzenia jego prac na jednej wystawie moze byc naprawdę ciekawa.
    • Offline
    • Oklaski: 0

    Numizmatyczna Noc Muzeów 13 lat, 12 miesięcy temu #18373

    Hmm jak rozumiem żeton okolicznościowy do zdobycia tylko w sobotę :( ? Czy będzie możliwość nabycia go również w NBP w późniejszym czasie ? Jeżeli nie, to czy znalazłby się ktoś tak miły i zakupił także dla mnie ?
    • Offline
    • Oklaski: 46
    --
    Numizmatyczne pozdrowienia
    Bartosz Błądek
    Zobacz! Jesteśmy na Facebook.

    O:Numizmatyczna Noc Muzeów 13 lat, 12 miesięcy temu #18374

    żeton się dostaje za darmo i jak chcesz to mogę wziąść dla Ciebie sztukę i później Ci go jakoś przekazać, choćby przesyłką.
    • Offline
    • Oklaski: 0

    Numizmatyczna Noc Muzeów 13 lat, 12 miesięcy temu #18375

    Byłbym bardzo wdzięczny. Jeżeli mogę jeszcze pomęczyć to gdyby była taka możliwość prosiłbym o 2 szt. jedną dla siebie a drugą dla mojej drugiej połówki :blush:
    • Offline
    • Oklaski: 151
    Numizmatyka uczy czytac znaki czasu.

    O: Numizmatyczna Noc Muzeów 13 lat, 12 miesięcy temu Ostatnio zmieniany: przez . #18376

    Valkiria napisał:
    Niestety nie posiadam ksiazki poswieconej J.Goslowskiemu wiec kieruje moja prosbe do Eothaina o obszerniejsze przyblizenie historii tego medalu.


    Niestety jest to większość tekstu jaki został umieszczony w książce.
    Po więcej szczegółów zapraszam na Noc Muzeów ;)
    A tak na poważnie to spróbuję zgłębić temat.
    • Eothain
    • Eothain

    Numizmatyczna Noc Muzeów 13 lat, 12 miesięcy temu #18377

    A Noc Muzeów nie odbędzie się tylko w Warszawie. Jest to impreza na całą Polskę. I w całej Polsce będzie można spędzić noc na ciekawych wystawach numizmatycznych:

    WROCŁAW

    Fryderyk Chopin na medalach

    Prezentacja medali i plakiet poświęconych Fryderykowi Chopinowi ze zbirów Muzeum Medalierstwa. Do najstarszych należy medalion poświęcony Fryderykowi Chopinowi, który wykonał w 1837 roku w Weimarze szwajcarski rzeźbiarz i medalier Antoine Bovy. Ten portret zyskał wielką popularność i aż do połowy XX wieku wielokrotnie był powtarzany przez wielu artystów. Dużą grupę stanowią medale upamiętniające konkursy chopinowskie odbywające się w Polsce. Dopełnieniem będą rzeźby - nagrodzone, choć nie zawsze zrealizowane projekty na pomniki Fryderyka Chopina w Krakowie, Żelazowej Woli i Wrocławia. Nie zabraknie także współczesnych medali z różnych krajów Europy, a poświęconych polskiemu artyście.

    Muzeum Historyczne, Pałac Królewski

    Godziny otwarcia: 18.00-00.00

    Kazimierza Wielkiego 35
    tel. 71 391 69 40

    www.mmw.pl/wystawy/wystawa_czasowa.php?id=201

    SZCZECIN

    Mennictwo zachodniopomorskie od XII do XIX wieku

    Gmach Główny Muzeum Narodowego w Szczecinie, ul. Wały Chrobrego 3, 16.00 ? 24.00

    www.muzeum.szczecin.pl/index.php?option=...arzenia&Itemid=4

    WARSZAWA

    20.00 - 21.00 - prezentacja wydawnictw Warszawskiego Towarzystwa Numizmatycznego, wystawa: Tematyka niepodległościowa w numizmatyce

    Muzeum Niepodległości w Warszawie

    RADOM

    Gabinet Numizmatyczny przygotowuje wystawę prezentującą najnowsze nabytki działu, a Polskie Towarzystwo Numizmatyczne Oddział w Radomiu im. dr. Teofila Rewolińskiego

    1. Identyfikacja i wycena monet i banknotów (bezpłatna).
    2. Wystawa pt. "Produkcja monet"
    3. Wybijanie pamiątkowych żetonów.
    4. Konkurs z nagrodami.

    Muzeum im. Jacka Malczewskiego

    www.radom.pl/_portal/news/12736520174bea...OC_MUZE%C3%93W_.html

    LUBLIN

    Monety i medale na ziemiach polskich X-XX wiek
    M. Koperwas godz. 18.00 wystawa numizmatyczna - parter
    e-mail: [email protected] tel. 81 53 250 01 wew. 55

    Zamek w Lublinie

    www.noc-muzeow.pl/index.php/noc-muzeow/i...lska-noc-muzeow-2010

    KŁODZKO

    Kolejnymi atrakcjami będą: warsztat menniczy Piotra Wiadernego i możliwość własnoręcznego wybicia repliki monety pochodzącej ze zbiorów kłodzkiego Muzeum - halerza Puty z Častalovic z 1426 r. oraz warsztat garncarski, w którym pod okiem garncarza będzie można wylepić naczynia gliniane.

    Muzeum Ziemi Kłodzkiej

    noc-muzeow.pl/index.php/noc-muzeow/inne-...zeow-ziemi-klodzkiej


    M. in. w Krakowie i Pile biletem wstępu do muzeów będzie okolicznościowy żeton.
    • Eothain
    • Eothain

    O: Numizmatyczna Noc Muzeów 13 lat, 12 miesięcy temu Ostatnio zmieniany: przez . #18378

    Valkira! Bardzo Cię przepraszam za edytowanie Twojej wypowiedzi. Przez przydadek nacisnąłem zły przycisk i zamiast napisać odpowiedź zacząłem edytować Twoją wypowiedź. Przepraszam.

    Valkiria napisała:
    Niestety nie posiadam ksiazki poswieconej J.Goslowskiemu wiec kieruje moja prosbe do Eothaina o obszerniejsze przyblizenie historii tego medalu.


    Niestety jest to większość tekstu jaki został umieszczony w książce.
    Po więcej szczegółów zapraszam na Noc Muzeów
    A tak na poważnie to spróbuję zgłębić temat.
  • O:Numizmatyczna Noc Muzeów 13 lat, 12 miesięcy temu #18379

    Jakby kogoś interesowało to tutaj wypisałem atrakcje numizmatyczne podczas tej nocy: numidia.pl/forum/viewtopic.php?t=511
    • Wilk
    • Wilk

    O: Numizmatyczna Noc Muzeów 13 lat, 12 miesięcy temu Ostatnio zmieniany: przez . #18383

    Eothain napisał:
    Gosławski wykonał medal zostawiając niedokończoną końcówkę daty. Było wiadomo, że "wyzwolenie" nadejdzie w latach 40. i już po zakończeniu wojny w dacie znalazła się cyfra 5. Polecam świetną książkę poświęconą Józefowi Gosławskiemu: Józef Gosławski. rzeźby, monety, medale. Między innymi opisana jest historia tego medalu, jak i wiele interesujących anegdot i prac medaliera.


    Dzięki za informacje. Zatem można przyznać, że wykonanie takiego medalu było swoistą walką z germańskim okupantem na polu sztuki. Samo wspomnienie faktu, że Ziemie Zachodnie należały przed dziesięcioma wiekami do chrobrowej Polski, było uderzeniem w naukę narodową III Rzeszy, według której, ziemie w dorzeczu Odry, Warty i Wisły były od czasów antycznych przypisane Germanom.
    Mam zatem jedno pytanie czy napis w otoku "Włodarzowi Ziem Zachodnich" też powstał w 1940 roku?

    Jeśli chodzi o sam medal, to podoba mi się. Lubię słowiańską symbolikę w sztuce. Tutaj na przykład jest tarcza z godłem piastowskim, fryzura na Piasta u Bolesława, itd. Podobne symbole są obecne na monetach srebrnych "Mieszko i Dobrawa" (obiegowa i próby) oraz na Klęczącym Rycerzu, który jest umieszczony na próbie przedwojennej 50 złotowej monety.

    P.S. Podobną walkę z okupantem niemieckim nawiązali polscy powieściopisarze m. in.: Karol Bunsch w powieści "Dzikowy skarb" i Władysław Grabski w powieści "Saga o jarlu Broniszu". Obydwaj autorzy napisali je w okupowanej wówczas Polsce.
    • Eothain
    • Eothain

    O: Numizmatyczna Noc Muzeów 13 lat, 12 miesięcy temu #18385

    Tak, i to wszystko we wsi pod Majdankiem. Pewnego dnia po domu, w którym mieszkał i pracował Gosławski wpadło SS szukając partyzantów. Medalier pracując nad jednym z medali o tematyce antywojennej, chyba nawet był to medal z Chrobrym, w ostatniej chwili zdążył zakryć go projektem medaliku religijnego. Niemcy nie przeprowadzili szczegółowej rewizji.
    A co do tematyki słowiańskiej poczytaj o Szukalskim ;)
    • Wilk
    • Wilk

    O: Numizmatyczna Noc Muzeów 13 lat, 12 miesięcy temu #18387

    Eothain napisał:
    Tak, i to wszystko we wsi pod Majdankiem. Pewnego dnia po domu, w którym mieszkał i pracował Gosławski wpadło SS szukając partyzantów. Medalier pracując nad jednym z medali o tematyce antywojennej, chyba nawet był to medal z Chrobrym, w ostatniej chwili zdążył zakryć go projektem medaliku religijnego. Niemcy nie przeprowadzili szczegółowej rewizji.
    A co do tematyki słowiańskiej poczytaj o Szukalskim ;)


    Dzięki. O Szukalskim wiem sporo. Sam kiedyś na tym forum założyłem wątek na temat jego medalu antywojennego, który znajduje się w muzeum w Bytomiu.

    Słowiańska symbolika w polskiej sztuce medalierskiej - to ciekawy temat na artykuł w IKM. Przykładów znajdzie się sporo i na medalach i na monetach, np. prace Jana Raszki. O ile pamiętam na jego medalach można spostrzec m.in.: Światowida, hufce konne wojów, i inne.
    • Offline
    • Oklaski: 107
    Pozdrawiam,
    Lynx

    O: Numizmatyczna Noc Muzeów 13 lat, 12 miesięcy temu #18389

    Muszę powiedzieć, że tematyka prezentowana na medalach jest naprawdę bardzo bogata i każdy może coś dla siebie znaleźć. Wybór zresztą nie tylko dotyczy samej tematyki, ale również szeroki wybór autorów projektów - w wielu przypadkach uznanych artystów, plastyków. Można również zobaczyć jak zmieniały się sposoby prezentacji tematów i jak w miarę upływu czasu zmieniały się projekty graficzne. Oczywiście, nie wspominając o historycznych czy patriotycznych przesłaniach zawartych w okresach trudnych dla Rzeczpospolitej.
    • Offline
    • Oklaski: 0

    O:Numizmatyczna Noc Muzeów 13 lat, 11 miesięcy temu #18397

    :) JEŚLI NIE STANOWI TO KŁOPOTU TO JA RÓWNIEŻ POPROSZĘ O JEDEN ŻETON Z WARSZAWSKIEJ NOCY MUZEÓW
    • Eothain
    • Eothain

    Numizmatyczna Noc Muzeów 13 lat, 11 miesięcy temu #18429

    Byliście w jakiś ciekawych muzeach i na wystawach we wczorajszą noc?

    Znalazłem fotorelację z Gabinetu Mennicy: www.dukatlokalny.pl/forum/viewtopic.php?f=11&t=253
    • Eothain
    • Eothain

    Numizmatyczna Noc Muzeów 13 lat, 11 miesięcy temu #18501

    I jeszcze echo nocy muzeów z Bydgoszczy: www.muzeum.bydgoszcz.pl/full_news.php?16...wskiego_w_Bydgoszczy
  • Strona:
  • 1
Moderatorzy: bartek
Wygenerowano w 0.23 sekundy

Nowe zasady dotyczące ciasteczek (cookies). Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Wasze oczekiwania. W razie potrzeby można zablokować ciasteczka w przeglądarce jak to zrobić tutaj.

Akceptuję zapisywanie ciasteczek (cookie) dla tej strony:

EU Cookie Directive Module Information