Losowe monety

Polecamy

skup monet
skup monet
Numizmatyka
Sklep numizmatyczny
Monety
monety skup
Witamy, Gościu
Użytkownik: Hasło: Zapamiętaj mnie
Podpowiedź:
Aby rozpocząć nowy wątek w tym dziale, przejdź do dowolnego artykułu na stronie, a następnie napisz wiadomość (komentarz) pod jego treścią. Wątek zostanie automatycznie rozpoczęty w tej kategorii forum i przypisany do danego artykułu.
 • Strona:
 • 1
 • 2

TEMAT: Emisje NBP w roku 2013 – ponowna „próba reanimacji” upadającego rynku?

  • Offline
  • Oklaski: 46
  --
  Numizmatyczne pozdrowienia
  Bartosz Błądek
  Zobacz! Jesteśmy na Facebook.

  Emisje NBP w roku 2013 – ponowna „próba reanimacji” upadającego rynku? 8 lat, 9 miesięcy temu #27556

  NBP_kolekcjoner_miniKilka dni temu Narodowy Bank Polski opublikował na swojej stronie internetowej wzbogacony o kilka emisji, plan monet kolekcjonerskich na rok 2013. Reakcje rynku nie pozostawiają na nim suchej nitki. Tak źle nie było już dawno – mówią jednym głosem kolekcjonerzy. NBP za wszelką cenę próbuje reanimować dobity już rynek kolekcjonerski, ale najwyraźniej coraz bardziej się pogrąża. Czy jest jeszcze realna szansa, aby przywrócić dynamikę polskiego rynku kolekcjonerskiego sprzed wprowadzenia systemu aukcyjnego KOLEKCJONER? Prześledźmy krok po kroku to co NBP chce nam zaoferować w roku 2013. Wprawdzie poniższy artykuł jest dość długi, ale szczerze zachęcam wszystkich do jego lektury i merytorycznej dyskusji – może w końcu emitent posłucha „głosu ludu”.

  Więcej...
  • Offline
  • Oklaski: 151
  Numizmatyka uczy czytac znaki czasu.

  Emisje NBP w roku 2013 – ponowna „próba reanimacji” upadającego rynku? 8 lat, 9 miesięcy temu Ostatnio zmieniany: przez Valkiria. #27557

  Polgrosza Wladyslawa Jagielly mozna kupic za 100zl
  Grosza koronnego Zygmunta I Starego mozna kupic za 100zl
  Trojaka Zygmunta III Wazy mozna kupic za 120zl
  Szostaka Jana III Sobieskiego mozna kupic za 150zl
  Orta Jana II Kazimierza mozna kupic za 250zl
  Kangury mozna kupic za 1100zl - MOZNA TYLKO PO CO ?

  ...no chyba zeby je pozniej odsprzedac za 300zl to TAK ;)

  Ps.

  Trupa nie da sie reanimowac !
  • Offline
  • Oklaski: 46
  --
  Numizmatyczne pozdrowienia
  Bartosz Błądek
  Zobacz! Jesteśmy na Facebook.

  Emisje NBP w roku 2013 – ponowna „próba reanimacji” upadającego rynku? 8 lat, 9 miesięcy temu #27564

  co racja to racja :)
  • Offline
  • Oklaski: 107
  Pozdrawiam,
  Lynx

  Odp: Emisje NBP w roku 2013 – ponowna „próba reanimacji” upadającego rynku? 8 lat, 9 miesięcy temu #27565

  Valkiria, ciekawa alternatywa :) i w dodatku zgodna z tym, co napisał na ten temat Pan Jerzy Chałupski ;)

  Na innym wątku parę słów i na ten temat też napisałem, więc nie ma co powtarzać. Szczerze mówiąc, to od 3 lat nic się nie zmieniło, żebym musiał zmienić swoje zdanie na temat zarówno Kolekcjonera jak i NBP. Popełniono duży błąd i nikt nie ma jak widać zamiaru tego naprawić. Owszem trupa nie ma co reanimować, ale ten trup jeszcze dryga i w dodatku coraz bardziej zaczyna przypominać pijawkę albo wampira ;)
  Możemy ich działania szkalować a nawet wyśmiewać, ale ich błędy niestety odbijają się negatywnie również na numizmatyce. Cóż, może kiedyś... za parę, a może paręnaście lat...
  • Offline
  • Oklaski: 107
  Pozdrawiam,
  Lynx

  Odp: Emisje NBP w roku 2013 – ponowna „próba reanimacji” upadającego rynku? 8 lat, 9 miesięcy temu #27575

  No to poczytajcie sobie o polskim kangurze, który został nominowany do tego, by ozdobić najnowszą monetę kolekcjonerską:
  wiadomosci.wp.pl/gid,15235442,kat,1342,t...zdjecia,galeria.html
  A swoją drogą, czy faktycznie ktoś widział żyjącego na wolności kangura-zbiega w UK czy Francji?
  Ciekawe... polski kangur albinos o imieniu Wicia ;) Tak, tylko będzie miała duży kłopot z utrzymaniem futra w czystości ;) :)
  • Offline
  • Oklaski: 13

  Emisje NBP w roku 2013 – ponowna „próba reanimacji” upadającego rynku? 8 lat, 9 miesięcy temu #27612

  jestem zaskoczony artykułem ponieważ sądziłem że NBP coś tu łaskawiej patrzy .... tym bardziej brawo że nareszcie odrobina prawdy o całym tym bajzlu z monetami emitenta NBP . Jako że od ponad 20 lat prowadzę dz. gospodarczą , śmiało mogę rzec że nie znam w historii III RP tego aby takiej rangi podmiot gospodarczy zrównał prawa w zbycie swoich produktów ... jedna cena dla szaraka i jedna dla firmy . PATOLOGICZNE i CHORE !. Sprzedażą towarów na wolnym rynku zajmowały się , zajmują i będą zajmować firmy . Tymczasem szara strefa tzn. osoby fizyczne sprzedają wszelakie dobra z NBP na równi z firmami ( widać to aż za bardzo dokładnie na Allegro ) . Kruszcowe i dwójki EURO 2012 to wystawionych kilka tysięcy aukcji w przeciągu kilku dni od emisji ... chore ! . Dla mnie ogromną i niezbadana tajemnicą jest fakt że stacze kolejkowi mają w ofertach całe woreczki z monetami - znam konkretne przykłady gdy firma miała okrawane ilości worków ( tych bardziej chodliwych ) a żeby zadowolić klientów i normalnie funkcjonować ... skupywała na Allegro od osób fizycznych woreczki J P II Beatyfikacja ,. Smoleńsk czy też PR3 . Sęk w tym ze te osoby fizyczne sprzedawały po kilkadziesiąt woreczków dwójek z tematu .
  Reasumując : jak padnie cały ten NBP wski bajzel , to powiem z czystym sumieniem : nareszcie !.

  pzdr.
  • Offline
  • Oklaski: 7

  Emisje NBP w roku 2013 – ponowna „próba reanimacji” upadającego rynku? 8 lat, 9 miesięcy temu #27614

  Dzięki za konkretny i merytoryczny artykuł. Niestety w całości się z nim zgadzam i to mnie trochę wkurza ale mniejsza z tym.
  Tu link do nakładów monet obiegowych.
  www.nbp.pl/home.aspx?f=/banknoty_i_monet.../naklady_emisji.html
  zastanawia mnie wysokość nakładu 1 grosza /druga wys w historii/ no i dziwi fakt braku 2 i 5 zł
  • Offline
  • Oklaski: 0

  Emisje NBP w roku 2013 – ponowna „próba reanimacji” upadającego rynku? 8 lat, 9 miesięcy temu #27615

  I bardzo dobrze że jak ich nazwałeś "szaraczki" mogą sobie monety kupić. Przynajmniej jest jakaś konkurencja. Najlepiej pewnie wg Ciebie cały nakład przeznaczyć jedynie dla firm, by mogły windować horrendalnie wysokie ceny.
  To jak teraz wygląda rynek numizmatyczny właśnie zawdzięczamy FIRMOM, które wymuszały na NBP wyższe nakłady gdy widziały że jest popyt. Te same firmy teraz płaczą nad swoim losem i sprzedają monety poniżej ceny nakładu (bo zalegają na magazynach)....
  • Offline
  • Oklaski: 13

  Odp: Emisje NBP w roku 2013 – ponowna „próba reanimacji” upadającego rynku? 8 lat, 9 miesięcy temu #27618

  krosman napisał:
  I bardzo dobrze że jak ich nazwałeś "szaraczki" mogą sobie monety kupić. Przynajmniej jest jakaś konkurencja. Najlepiej pewnie wg Ciebie cały nakład przeznaczyć jedynie dla firm, by mogły windować horrendalnie wysokie ceny.
  To jak teraz wygląda rynek numizmatyczny właśnie zawdzięczamy FIRMOM, które wymuszały na NBP wyższe nakłady gdy widziały że jest popyt. Te same firmy teraz płaczą nad swoim losem i sprzedają monety poniżej ceny nakładu (bo zalegają na magazynach)....


  chrzanisz jak potłuczony ... jaki jest pożytek z szarej strefy . Firmy ,,, a bez sensu tłumaczyć podstawy ekonomii

  b/t
  • Offline
  • Oklaski: 0

  Emisje NBP w roku 2013 – ponowna „próba reanimacji” upadającego rynku? 8 lat, 8 miesięcy temu #27735

  Artykuł powyzszy jest bardzo tendencyjny napisany pod dictum sklepów numizmatycznych. System aukcyjny KOLEKCJONER pozbawił sklepy horendalnych dochodów tj. z jednej strony za abonamenty i marży hurtowej NBP. Jako numizmatyk indywidualny działam ponad 10 lat - głownie inwestyją w srebro - bo ono mieści sie w moim poziomie wydatków. Po trosze pasja oraz inwestycja na moją emeryturę. Zalety KOLEKCJONERA są dla mnie wielkie. Kupuję co uważam za interesujące a nie co muszę na podstawie abonamentu. Celowość funkcjonowania tego systemu udowodnił KANGUR. To własnie sklepy numizmatyczne wywindowały cenę a teraz na ALLEGRO sprzedają z ponad 30 % rabatem - bo się zapchali wylicytowaną ilością nie mając na ten zakup kasy. Ja kupuję teraz na rynku wtórnym i taki stan rzeczy sobie chwalę. Dla mnie ta sytuacja poprostu inwestycyjnie jest korzystna. Polski rynek numizmatyczny jest w stanie wchłonąć max 30 000 monet o wartości do 100 zł. Autor artykułu wykazał banalnie brak obiektywizmu.
  • Offline
  • Oklaski: 151
  Numizmatyka uczy czytac znaki czasu.

  Odp: Emisje NBP w roku 2013 – ponowna „próba reanimacji” upadającego rynku? 8 lat, 8 miesięcy temu #27736

  Zycze dalszych sukcesow w inwestowaniu - z takim podejsciem i ocenom rynku napewno beda owocne.
  • Offline
  • Oklaski: 107
  Pozdrawiam,
  Lynx

  Odp: Emisje NBP w roku 2013 – ponowna „próba reanimacji” upadającego rynku? 8 lat, 8 miesięcy temu Ostatnio zmieniany: przez lynx. #27740

  Z powodu technicznych problemów postaram się napisać krótko...

  Matador, chyba jednak nie wszystkie Twoje wnioski są właściwe. Nie mam zamiaru bronić Bartka, a moje zdanie w tej kwestii jest znane tutaj na forum. W tekście raczej chodziło o podkreślenie roli NBP w całej tej zabawie, a trzeba przyznać, że to właśnie NBP jest i powinien być kreatorem zachowań na współczesnym rynku numizmatycznym, bo tylko ta instytucja ma prawo do decydowania o emisjach. To co dobre dla kolekcjonera wcale nie oznacza, ze jest dobre dla inwestora czy spekulanta, a już nie wspomnę o numizmatyku... To nie są tożsame określenia ;)

  Piszesz, że dzięki Kolekcjonerowi wszystko zaczęło ładniej wyglądać. Przykro mi to stwierdzić, ale tak nie jest! Sam piszesz, że nie korzystasz z ich usług, więc... Kolekcjoner to porażka, bo gdyby faktycznie był on dobrym rozwiązaniem, to z niego byś jednak korzystał :) Kolejnym dowodem na porażkę tego systemu jest notoryczny spadek nakładów. To oznacza, że rynek się skurczył trzykrotnie od szczytu czyli drastycznie zmniejszyło się zainteresowanie tego typu wyrobami... Cóż to jeszcze oznacza? Oznacza to ni mniej ni więcej, że być może ubyło typowych spekulantów, ale przede wszystkim drastycznie zmniejszyła się liczba osób kolekcjonujących współczesne lustrzanki i potrzeba sporo czasu, żeby sytuacja się zmieniła na korzyść.
  I jeszcze zapominasz o czymś, co tu kolega wcześniej napisał. Wcale nie poprawiła się dostępność dla tych osób, które mieszkają daleko od oddziałów NBP...

  Jeśli zaś chodzi o inwestowanie... to jeśli kupujesz lustrzanki po cenie zbliżonej do ceny zawartego w nich kruszcu... to ma to jakiś sens i perspektywy. W innym wypadku, w dodatku przy ciągłym zmniejszaniu się chętnych na te wyroby, możesz nie mieć komu tego później odsprzedać z zyskiem ;) No chyba, że ceny srebra poszybują pod niebiosa ;) :)

  A co do sklepów, to były zarówno przed Kolekcjonerem jak i po wprowadzeniu tego systemu, więc nic się nie zmieniło ;) Zapewne teraz zaczną się zwijać te mniejsze i słabsze, ale w dalszej konsekwencji, to tylko obróci się przeciwko tym co kolekcjonują lustrzanki. Oczywiście były lepsze i gorsze sklepy, ale był przynajmniej większy wybór, a zwłaszcza dla tych, co mieszkają daleko od NBP...
  Od czasu wprowadzenia Kolekcjonera ceny... zwłaszcza te ze źródła zdecydowanie wzrosły, oczywiście część tych wzrostów wynika z rosnących cen srebra, ale czy tylko? To fakt, który podkreślił Bartek w artykule, a całe to zamieszanie i tak weryfikuje rynek wtórny... tylko czy tak to powinno wyglądać?
  Reasumując, dla mnie osobiście Kolekcjoner to totalna porażka... ale Ty możesz oczywiście mieć inne zdanie ;)

  PS.
  Hmm, jednak nie udało się krótko, choć i tak napisałem tylko o niektórych kwestiach ;)
  • Offline
  • Oklaski: 13

  Emisje NBP w roku 2013 – ponowna „próba reanimacji” upadającego rynku? 8 lat, 7 miesięcy temu #27800

  Coś mi się widzi że REANIMACJA 2013 to będzie wielka klapa ...
  Kangur 1100zł cena Kolekcjonera , na Allegro już za połowę tej ceny !. Ja pierdzielę ... toż to totalna rzeź !!! .
  allegro.pl/listing/listing.php?closed=1&...ed&string=Kangur
  Za tę wiadomość podziękował(a): Valkiria
  • Offline
  • Oklaski: 151
  Numizmatyka uczy czytac znaki czasu.

  Odp: Emisje NBP w roku 2013 – ponowna „próba reanimacji” upadającego rynku? 8 lat, 7 miesięcy temu Ostatnio zmieniany: przez Valkiria. #27802

  a bedzie jeszcze gorzej ...
  latem kupicie po 300zl :)
  Za tę wiadomość podziękował(a): talary
  • Offline
  • Oklaski: 13

  Odp: Emisje NBP w roku 2013 – ponowna „próba reanimacji” upadającego rynku? 8 lat, 7 miesięcy temu #27803

  no to poczekamy ... może jeszcze 50zł Skarbów też osiągnie apogeum wskrzeszonego Kolekcjonera ( to znaczy totalnego dna które pojawiło się niczym jak ta dziura w sypialni )

  pzdr..
  • Offline
  • Oklaski: 0
  Wyrażam wyłącznie prywatne poglądy, do czego mam prawo zgodnie z Art. 54 Konstytucji RP.

  Emisje NBP w roku 2013 – ponowna „próba reanimacji” upadającego rynku? 8 lat, 7 miesięcy temu #27811

  Moim zdaniem, czyli co ja o tym sądzę.
  Zapewne znalazła się jakaś grupka kolegów która szukała intratnego zajęcia. Akurat trafił się kolega z NB który zaproponował - założymy firmę i będziemy sprzedawać wyemitowane przez NB monety. Po co ma zarabiać jakiś sklep skoro możemy my.
  Tak na marginesie. Sklepy miały maksymalnie 12% upust na zakupach kolekcjonerskich w NBP i VAT do srebra. Miały więc możliwość obniżki ceny poniżej emisyjnej, choć umowa z NBP im tego zabraniała. Obecnie wiemy jak jest, żeby zarobić muszą sprzedać drożej. Wobec tego należałoby się cieszyć, że wypadł pośrednik.
  Wracając do głównego wątku. Cieszyć nie ma się z czego bo zamiast wielu sprzedawców mamy monopolistę dyktującego ceny. Samo to że nie widzimy podczas licytacji jak kształtuje się cena i poznajemy jedynie końcową, może budzić wiele wątpliwości i zastrzeżeń.
  I teraz jeszcze troszkę o Kolekcjonerze. Po co bić 30 tysięcy sztuk monety po 90 zł kiedy można osiągnąć zysk na podobnym poziomie bijąc jedynie 10 tysięcy sztuk, lub jeszcze mniej bo 5 tysięcy. Już to postępowanie prowadzi do spekulacji cenowych, a w połączeniu z nakładem "do" i brakiem podglądu kształtowania się ceny przy licytacji daje ogromne możliwości spekulacyjne.
  Rozwiązań zapewne może być kilka. Ponieważ zaczęto bić nakłady do, więc niech będzie on tak wielki, na ile wpłynie ofert w licytacji. Cena niestety dalej będzie ustalana podczas licytacji, ale nie powinna już niebotycznie rosnąć, oczywiście w niektórych przypadkach (Skarby Stanisława Augusta). Wrócilibyśmy do licytacji z przed zmian, kiedy była podawana cena minimalna i cena maksymalna. Choć w większości emisji nakłady pewnie się nie wysprzedały, ponieważ są dostępne w sklepie kolekcjonera, między innymi kangury.
  I tyle. Późno jest i może jeszcze jakieś głupoty zacznę pisać.
  • Offline
  • Oklaski: 13

  Emisje NBP w roku 2013 – ponowna „próba reanimacji” upadającego rynku? 8 lat, 2 miesięcy temu #28266

  Biorąc pod uwagę ten artykuł a czytając informacje o planie emisyjnym NBP na rok 2014... śmiało można powiedzieć że to już nadszedł koniec tych jakże dziwacznych, kolejnych szaleństw kierownictwa NBP. Jak można w sposób wręcz idiotyczny wyjaśniać czemu zaprzestaje się bicia monet 2zł NG na korzyść nikomu nigdy nie znanych dwóch tematów w roku o nominale 5zł.
  Całkowicie bez sensu i na dodatek setki firm, za kilka miesięcy dzięki nowemu pomysłowi NBP zakończy swoją działalność gospodarczą.
  • Offline
  • Oklaski: 107
  Pozdrawiam,
  Lynx

  Odp: Emisje NBP w roku 2013 – ponowna „próba reanimacji” upadającego rynku? 8 lat, 2 miesięcy temu #28267

  Faktycznie kolejny idiotyzm... No cóż, chyba już do tego się przyzwyczailiśmy. Jedno jest pewne, to ostatni krok do definitywnego upadku współczesnej polskiej numizmatyki. Tłumaczenie NBP o zaprzestaniu emisji okolicznościowych 2 zł zaiste kuriozalne... a właściwie bez sensu. Przy takim nakładzie 5 zł ma zostać żetonem... a może jeszcze do koszyka w hipermarkecie? Chyba komuś coś się poprzestawiało... Monet okolicznościowych praktycznie nie było w obiegu i takie tłumaczenie... zakrawa na kpinę.
  • Offline
  • Oklaski: 3

  Odp: Emisje NBP w roku 2013 – ponowna „próba reanimacji” upadającego rynku? 8 lat, 2 miesięcy temu #28294

  Garstka wyjaśnień Barbary Jaroszek, z-ca dyrektora departamentu emisyjno-skarbowego NBP.
  Również co nieco na temat Banknotu polimerowego.
  www.tvncnbc.pl/wartosc-kolekcjonerska,344212.html
  Za tę wiadomość podziękował(a): lynx
  • Offline
  • Oklaski: 107
  Pozdrawiam,
  Lynx

  Odp: Emisje NBP w roku 2013 – ponowna „próba reanimacji” upadającego rynku? 8 lat, 2 miesięcy temu #28295

  Niestety, tłumaczenia pani dyrektor są niezbyt przekonywujące.
  Moneta o wyższym nominale z pewnością nie będzie bardziej powszechna niż o niższym, bo po prostu jest droższa. Druga sprawa to nakład nowych "starych" 5 zł ma być niższy niż 2 zł GN lub porównywalny, więc gdzie ta zwiększona dostępność? Pani dyrektor sama sobie przeczy...
  Kolejna sprawa, to jeśli jakaś moneta ma mieć walory kolekcjonerskie, to z pewnością nie trafi do powszechnego obiegu... albo jedno albo drugie ;) A czy 2 zł GN nie miało roli monety obiegowej? Przecież miało, zwłaszcza, gdy weźmiemy pod uwagę nakłady, więc co to za bzdury...
  Pani dyrektor twierdzi, że nowe "stare" 5 zł będą miały podobną rolę jak monety 2 EURO... hm, skoro w UE jest 2 EURO to chyba bardziej naturalne, żeby u nas było 2 zł, a nie 5 zł (choćby z powodu tego samego liczbowego nominału)... moim zdaniem to nic innego jak kolejna fanaberia NBP.
  A co do maszyn liczących monety, to już w ogóle jakaś paranoja. Nie wierzę, by okolicznościowe dwuzłotówki stanowiły problem, bo ich praktycznie nie ma w obiegu, a nawet gdyby były, to policzyliby tych parę szt ręcznie ;) W dodatku skoro mówi się o zmianie stopów, to gdzie tu sens i logika takiego tłumaczenia?

  I jeszcze na koniec ostatnia, ale chyba najważniejsza sprawa. Nie zakończono kilku serii monet 2 zł GN, a więc przerwanie emisji na pewno nie służy kolekcjonerom... czyli ostatecznie zakończymy niektóre tematy na 2 a czasami nawet na 1 monecie (np. seria: Polskie Kluby Piłkarskie, Wielkie Bitwy)... i to jest porażka. No cóż, ale kto tak naprawdę w NBP przejmuje się kolekcjonerami?
  Jednym słowem decyzja NBP to nic innego jak ż e n a d a.
 • Strona:
 • 1
 • 2
Moderatorzy: bartek, Eothain
Wygenerowano w 0.35 sekundy

Nowe zasady dotyczące ciasteczek (cookies). Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Wasze oczekiwania. W razie potrzeby można zablokować ciasteczka w przeglądarce jak to zrobić tutaj.

Akceptuję zapisywanie ciasteczek (cookie) dla tej strony:

EU Cookie Directive Module Information