Losowe monety

Polecamy

skup monet
skup monet
Numizmatyka
Sklep numizmatyczny
Monety
monety skup
Witamy, Gościu
Użytkownik: Hasło: Zapamiętaj mnie
Podpowiedź:
Aby rozpocząć nowy wątek w tym dziale, przejdź do dowolnego artykułu na stronie, a następnie napisz wiadomość (komentarz) pod jego treścią. Wątek zostanie automatycznie rozpoczęty w tej kategorii forum i przypisany do danego artykułu.
 • Strona:
 • 1
 • 2

TEMAT: NBP: Kanonizacja Jana Pawła II – 27 IV 2014

  • Offline
  • Oklaski: 12
  js.

  NBP: Kanonizacja Jana Pawła II – 27 IV 2014 7 lat, 10 miesięcy temu #29010

  kanonizacja jp - 1Narodowy Bank Polski zaprezentował zestaw polskich monet, które zostaną wyemitowane z okazji kanonizacji naszego wielkiego rodaka – Jana Pawła II. Wybite zostaną cztery rodzaje monet: 100 złotych w złocie, 10 i 500 złotych w srebrze oraz 2 złote w stopie Nordic Gold. Wszystkie monety maja ten sam wzór rewersów i awersów poza jednym wyjątkiem. Awers monety okolicznościowej 2 złote jest typowym wizerunkiem z polskim godłem, który stosuje się dla większości tych monet.

  Więcej...
  • Offline
  • Oklaski: 151
  Numizmatyka uczy czytac znaki czasu.

  NBP: Kanonizacja Jana Pawła II – 27 IV 2014 7 lat, 10 miesięcy temu #29011

  Bardzo poprawny politycznie wizerunek :) nawet nie widac krzyza na piersi ... moze nie urazimy nikogo w brukseli hahahahahaha
  • Offline
  • Oklaski: 13

  NBP: Kanonizacja Jana Pawła II – 27 IV 2014 7 lat, 10 miesięcy temu #29023

  2zł Kanonizacja Jana Pawła II – 27 IV 2014?.
  A zapowiedzi całego gremium z NBP że 2zł NG to jest zły nominał i całkowicie do niczego nieprzydatny?.
  • Offline
  • Oklaski: 0

  NBP: Kanonizacja Jana Pawła II – 27 IV 2014 7 lat, 9 miesięcy temu #29100

  a kilka słów proszę o tej monecie, dlaczego dla niemca,dlaczego mała emisja

  www.numizmato.pl/images/10_zl_2014_kanon...la_ii_tampondruk.jpg
  • Offline
  • Oklaski: 12
  js.

  Odp: NBP: Kanonizacja Jana Pawła II – 27 IV 2014 7 lat, 9 miesięcy temu Ostatnio zmieniany: przez joziu. #29101

  Nasza Mennica Polska S.A. powołując się na wiekowe tradycje bicia monet, również jednak w pierwszej kolejności szuka zysków. Stąd różne udziwnione monety i te z oficjalnych emisji NBP, jak i te dodatkowe. Pisząc dodatkowe mam na myśli dokupywane koncesje na bicie monet np. pod szyldem Niue Island. Potem np. w telewizji ktoś opowiada, że takimi monetami płaci się w Niue. Hmmm... Monety piękne i kolorowe sprzedawane są z wielokrotną przebitką ceny kruszcu w nich zawartego.
  Być może w emisji dodatkowej 10 zł KANONIZACJA w kolorze, również upatruje źródło pewnego i szybkiego zysku. Przecież wielu w tym okresie kupi tą monetę, która przeznaczona jest podobno na rynek niemiecki. Tyle tylko, że i w Polsce oferowana jest już przez wielu. A jeśli jest to produkcja poza oficjalną emisją Mennicy Polskiej to powinny nastąpić działania, które zdejmą tą pozycję z ofert sklepów numizmatycznych.
  Trudno odpowiedzieć dlaczego dowiadujemy się o niej z drugiej ręki a nie ze strony Mennicy czy NBP. Może to kolejne oszustwo kogoś kto przy okazji chce zarobić Dlaczego na rynek niemiecki? Może Niemcy takie sobie wymarzyli, może. A może to już troszkę jak Niue, Palau, Andora czy Sierra Leone - koncesje sprzedadzą każdemu, kto zapłaci. Może niebawem i nasz orzełek stanie się odwrotną stroną monety np. chińskiej.
  Miejmy nadzieję, ze to są tylko takie moje prywatne i niedorzeczne wywody.
 • Odp: NBP: Kanonizacja Jana Pawła II – 27 IV 2014 7 lat, 9 miesięcy temu #29108

  joziu, czy zdajszesz sobie sprawę, że pisząc, iż NBP czy Mennica "na boku" robi monety 10 zł Kanonizacja z tampondrukiem, nie informując rynku, możesz zostać posądzony o pomówienie? Na jakiej podstawie wysuwasz tego typu wnioski? Nie słyszałeś o czymś takim jak oszustwa handlarzy, który na górce wymyślają najróżniejsze opisy aukcji, żeby tylko znaleźć naiwnych?

  Proponuję, abyś najpierw poczytał trochę nt. emisji znaków pieniężnych z wizerunkiem godła RP (nie wspomnę tu o procedurach i obostrzeniach związanych z samą produkcją monet) a dopiero potem wysuwał tego typu wnioski.
  • Offline
  • Oklaski: 12
  js.

  Odp: NBP: Kanonizacja Jana Pawła II – 27 IV 2014 7 lat, 9 miesięcy temu Ostatnio zmieniany: przez joziu. #29112

  To nie są wnioski lecz tylko luźne domniemania skąd wzięły się te monety. Jak zaznaczyłem w poście "są to moje prywatne i niedorzeczne wywody".
  Monety 10 złotych z tampondrukiem nie pojawiły się na aukcjach lecz w sklepach numizmatycznych. Choć i tam ostatnio dodano dopisek "Nie do końca jest jasne, kto wykonał nadruk (tampodruk) na oryginalnej monecie NBP". Może to znak, że podjęto działania przeciw takim praktykom?

  numizmato.pl/news/
 • Odp: NBP: Kanonizacja Jana Pawła II – 27 IV 2014 7 lat, 9 miesięcy temu Ostatnio zmieniany: przez Piotr_k84. #29115

  joziu napisał:
  Nasza Mennica Polska S.A. powołując się na wiekowe tradycje bicia monet, również jednak w pierwszej kolejności szuka zysków. Stąd różne udziwnione monety i te z oficjalnych emisji NBP, (...)


  to fragment Twojej wypowiedzi, w której nie ma domniemania tylko stwierdzenie...

  ps. a gdybym tak nagle wystawił aukcję z informacją o 10 złotówce z cyrkoniami w oczach JPII to również byś uwierzył, że to robota Mennicy czy NBP?

  Zarówno Ty jak i ja nie pierwszy dzień "siedzimy w tym" i doskonale wiemy ilu jest oszustów, którzy napiszą na aukcjach wszystko, aby naciągnąć tylko kilka osób a potem zawinąć się i tyle go widzieli.

  Jeszcze raz powtarzam, NBP jest zbyt poważną instytucją, żeby poza oficjalną informacją, emitować jakiś tam nakład na rynek niemiecki - jest to tylko i wyłącznie wymysł oferenta a nie emitenta.
  • Offline
  • Oklaski: 0

  Odp: NBP: Kanonizacja Jana Pawła II – 27 IV 2014 7 lat, 9 miesięcy temu #29117

  Fajne - " nie do końca wiadomo, kto wykonał nadruk ".
  Jeżeli moneta ukazała się dopiero dzisiaj, a NBP ani mennica nie nadrukowali, to skąd do ciężkiej chol....y mają monetę z nadrukiem ???????
  wg mnie doskonale wiedzą kto to obmyślił, a wydaje mi się, że jest to kilka firm numizmatycznych ( ot, takie konsorcjum jak gdyby ) , co wyjaśnia nakład 6 tysięcy......
  • Offline
  • Oklaski: 0

  Odp: NBP: Kanonizacja Jana Pawła II – 27 IV 2014 7 lat, 9 miesięcy temu #29118

  Wystarczy zobaczyć , kto ją oferuje.....GCN, Gibongrading, numizmato, e-kolekcjoner, Apollo.....wystarczy ??????
  • Offline
  • Oklaski: 12
  js.

  Odp: NBP: Kanonizacja Jana Pawła II – 27 IV 2014 7 lat, 9 miesięcy temu Ostatnio zmieniany: przez joziu. #29119

  Zacytowany przez Ciebie fragment mojej wypowiedzi jest rzeczywiście stwierdzeniem. Dotyczy on jednak całokształtu monet kolekcjonerskich, w których znajdujemy przeróżne dodatki (jak powiedziałem udziwnienia), np ceramikę, hologramy, dziwne kształty. Jestem po prostu wrogiem takich tworów (pewnie nie jedyny). Niestety takie mamy czasy w numizmatyce i doskonale rozumiem, że takie cudeńka emitują praktycznie wszystkie mennice świata. Zrozumiałym jest więc, że i nasza polska też to musi robić aby być.

  Powaga naszej mennicy i jakość jej wyrobów jest zaś niewątpliwie wysoka i o tym też raczej trudno dyskutować.

  ps. ...w cyrkonie nie uwierzyłbym, ale 6 tysięczny nakład z tampondrukiem może być mylący.
  • Offline
  • Oklaski: 12
  js.

  Odp: NBP: Kanonizacja Jana Pawła II – 27 IV 2014 7 lat, 9 miesięcy temu #29120

  LISAVAIRD napisał:
  Jeżeli moneta ukazała się dopiero dzisiaj, a NBP ani mennica nie nadrukowali, to skąd do ciężkiej chol....y mają monetę z nadrukiem ?????


  Nie mają. U jednego z oferentów przeczytałem, że moneta będzie do odbioru 6 maja.
  • Offline
  • Oklaski: 12
  js.

  Odp: NBP: Kanonizacja Jana Pawła II – 27 IV 2014 7 lat, 9 miesięcy temu Ostatnio zmieniany: przez joziu. #29121

  Tak przy okazji nasunęło mi się jeszcze jedno pytanie do Piotra_k84.
  Co powiesz na to? Dukaty lokalne, które powstały na bazie tych, które się nie sprzedały w wersjach mosiężnej lub bimetalowej. Wszystkie produkcji Mennicy Polskiej S.A. - wielu emitentów, kolor naniesiony przez firmę Kurowski Group. Czy w tej sprawie mennica nie ma już nic do powiedzenia, czy jest na to ciche przyzwolenie?
  Wcześniej swoje emisje dukatów pokolorował również Amber Gold.
  Załączniki:
 • Odp: NBP: Kanonizacja Jana Pawła II – 27 IV 2014 7 lat, 9 miesięcy temu #29122

  właścicielem praw do wizerunków dukatów lokalnych, w przypadku których organizatorem / koordynatorem nie jest Mennica, tylko organizator (w postaci stowarzyszenia, samorządu etc.), wówczas taki podmiot zamawiając dukaty lokalne, ma on pełnię praw do wizerunku owych dukatów i może zrobić sobie z nimi co mu się podoba, nawet ozdoby choinkowe - Mennica jest producentem.

  Problem zaczyna się pojawiać, jeśli takie pokolorowane dukaty oferowane byłyby wraz z informacją, że tampondruk został wykonany w mennicy, wówczas zaczynają się schody, bo jest to wprowadzanie klienta w błąd i wykorzystywanie do tego wizerunku / marki producenta.
  • Offline
  • Oklaski: 0

  NBP: Kanonizacja Jana Pawła II – 27 IV 2014 7 lat, 9 miesięcy temu #29134

  witam ponownie
  czyli, jak rozumiem to nie jest oficjalna moneta nbp, to kto maluje te monety i czy to zgodne z prawem, czy to ktoś w mennicy "dorabia sobie " w ten sposób,wydaje mi się że to można nazwać "podrabianie"
  • Offline
  • Oklaski: 0

  NBP: Kanonizacja Jana Pawła II – 27 IV 2014 7 lat, 8 miesięcy temu #29180

  www.numizmato.pl/images/10_zl_2014_kanon...la_ii_tampondruk.jpg

  no i stało się, KUPIŁEM!!!!! moneta jak moneta, nie powiem ŁADNA, bardzo podobają mi się monety z tampodrukiem.
  W monecie tej zastanawia mnie jedna sprawa, otóż zapakowana jest w oryginalny blister z NBP ale UWAGA ze zwykłej srebrnej 10-cio złotówki, czyli podana jest emisja do 50 000szt, a nie jak w opisie przy sprzedaży ok 6000szt na rynek Niemiecki, coś tu jednak "śmierdzi".
  Co Szanowni forumowicze sądzicie o tym?
  • Offline
  • Oklaski: 0

  Odp: NBP: Kanonizacja Jana Pawła II – 27 IV 2014 7 lat, 8 miesięcy temu #29181

  OK, masz rację, ale jak wytłumaczyć fakt sprzedaży monety przez "handlarzy" w oryginalnych blistrach sygnowanych przez NBP
  • Offline
  • Oklaski: 12
  js.

  Odp: NBP: Kanonizacja Jana Pawła II – 27 IV 2014 7 lat, 8 miesięcy temu #29182

  renjan napisał:
  ...coś tu jednak "śmierdzi".


  Pośmierdzi, pośmierdzi i przestanie - kto miał zarobić, zarobi. A my może i nie dowiemy się wcale jak nasz papież nabrał kolorów. To po prostu kanonizacyjny cud.
  • Offline
  • Oklaski: 1

  Odp: NBP: Kanonizacja Jana Pawła II – 27 IV 2014 7 lat, 8 miesięcy temu #29183

  to normalny cykl produkcyjny,
  najpierw kupujemy oryginalną monetę w NBP
  wyjmujemy ją z kapsla w blistrze
  następnie malujemy
  i wkładamy z powrotem do kapsla w tymże samym blistrze
  • Offline
  • Oklaski: 0

  Odp: NBP: Kanonizacja Jana Pawła II – 27 IV 2014 7 lat, 8 miesięcy temu #29184

  Sprawa wydaje się oczywista
  .Kilka firm wpadło na pomysł, jak zarobić po kilkadziesiąt złotych ekstra na monecie. Zebrali się do kupy, połączyli swoje siły ( limity monet przyznane przez NBP dla poszczególnych firm numizmatycznych z zakontraktowanymi abonamentami (!) ) , stąd 6000 monet przeznaczonych deo pokolorowania.
  Monety przekazali do innej firmy zewnętrznej, która umieściła na nich tamponodruk ( powiedzmy firma w Niemczech ).
  A jakie to są firmy - no cóż, wystarczy zobaczyć na Allegro, kto oferuje monety z tamponodrukiem......
  I tak wygląda niezwykłość monety, która z tamponodrukiem jak dla mnie nie ma żadnej wartości kolekcjonerskiej, gdyż został on umieszczony nielegalnie i z naruszeniem przepisów o prawie autorskim projektanta monety.
  A kupując tego typy udziwienia, zachęcamy firmy do robienia kolejnych.......
 • Strona:
 • 1
 • 2
Moderatorzy: bartek, Eothain
Wygenerowano w 0.40 sekundy

Nowe zasady dotyczące ciasteczek (cookies). Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Wasze oczekiwania. W razie potrzeby można zablokować ciasteczka w przeglądarce jak to zrobić tutaj.

Akceptuję zapisywanie ciasteczek (cookie) dla tej strony:

EU Cookie Directive Module Information