Polecamy

skup monet
skup monet
Numizmatyka
Sklep numizmatyczny
Monety
monety skup

Polecamy

skup monet
skup monet
Numizmatyka
Sklep numizmatyczny
Monety
monety skup
  • Witamy,
  • Ostatnia wizyta: Dzisiaj
  • Strona:
  • 1
  • 2
  • 3

TEMAT: Holdery wymiana

    • Offline
    • Oklaski: 151
    Numizmatyka uczy czytac znaki czasu.

    O:Holdery wymiana 14 lat, 1 miesiąc temu #17625

    tak ostatnie 20-30 lat to tak ogromny postep w dziedzinie zabezpieczania,konserwacji i przechowywania monet ze pewne sposoby powinny juz dawno przejsc do lamusa tym wieksze bylo moje zdziwienie kiedy Bartek w swojej ksiazce na stronie 100-104
    przyblizyl wlasnie lakierowanie ;) nie wiem jak inni ale ja stanowczo odradzam zabezpieczanie monet w ten sposob.
    • Offline
    • Oklaski: 5

    O:Holdery wymiana 14 lat, 1 miesiąc temu #17626

    A akryl to nie jest rodzaj PCV.
    • Offline
    • Oklaski: 107
    Pozdrawiam,
    Lynx

    O:Holdery wymiana 14 lat, 1 miesiąc temu #17636

    Wprawdzie nie jestem chemikiem, ale od czasów wprowadzenia do produkcji i zastosowania tworzyw sztucznych minęło ok. 80 lat. W ciągu tego czasu, a zwłaszcza w ostatnich latach postęp w tej dziedzinie jest bardzo duży. Udoskonalono zarówno sam proces wytwórczy jak i właściwości większości tworzyw. Dlatego też w wielu katalogach firm specjalizujących się w produkcji wyrobów na potrzeby numizmatyki można znaleźć informację, że zarówno kapsle (kapsuły) jak i holdery są wykonane z materiałów obojętnych dla monet. Oczywiście dotyczy to wyrobów firm uznanych, które mają rozwiniętą technologię i którym nie jest obojętne jakiej jakości sprzedają towary. W przypadku kapsli z akrylu mamy do czynienia z polimetakrylanem metylu, który tak jak w przypadku innych tworzyw sztucznych (PE, PP, PCV, etc.), powstaje w wyniku procesu polimeryzacji.
    To czy tworzywo będzie obojętne dla naszych numizmatów, zależy od rodzaju tego tworzywa i dodatków jakie ono zawiera. Niektóre jednak firmy, w ramach "oszczędności" wykonują akcesoria z tworzyw o gorszych parametrach i to jest zmorą dla naszych numizmatów.
    Nie ma się jednak co łudzić, nikt tak prawdę powiedziawszy nie potrafi określić jak długo tworzywa są bezpieczne do przechowywania np. monet i jak długo będą utrzymywać wymagane parametry. Z czasem każdy materiał, nie tylko tworzywa sztuczne, tracą przynajmniej część ze swoich właściwości.
    • Offline
    • Oklaski: 13

    O: Holdery wymiana 14 lat, 1 miesiąc temu #17649

    cała szczęście że moje monetki są w kapslach ( niemiecka firma ) ... przez przypadek kilka sztuk miałem dodatkowo w holderach (ta sama firma ) ale jak teraz patrzę na to co zostało z monet w holderach to dziękuję Panu Bogu że w swoim czasie wybrałem kapsle .
    pzdr.
    • Offline
    • Oklaski: 13

    O:Holdery wymiana 14 lat, 1 miesiąc temu #17650

    no tak , nie wiadomo czy tworzywo lepsze od holderów , ale ja widzę że monety przechowywane w tworzywie są pięknie i z połyskiem a te z holderach zrobiły się ciemne , nie mają połysku ... są takie jakieś inne ... Holdery i kapsle pochodziły od tego samego producenta - ( bardzo znana firma niemiecka )
    pzdr.
    • Offline
    • Oklaski: 8

    O:Holdery wymiana 14 lat, 1 miesiąc temu #17651

    A jak długo trzymasz monety w holderach??zmieniasz je?? ja na razie w holderach mam ale się właśnie nad kapslami zastanawiam...
    • Offline
    • Oklaski: 107
    Pozdrawiam,
    Lynx

    O:Holdery wymiana 14 lat, 1 miesiąc temu #17668

    Cóż, wybór metody przechowywania i zabezpieczenia monet zależy od tego co kto woli lub na co go stać. Ponieważ chcę przedstawić swoje skromne doświadczenia w tej materii, post może być przydługi, więc zainteresowanych proszę o wyrozumiałość, a nie zainteresowanych o jego pominięcie ;)

    Z całą pewnością nie ma co za dużo oszczędzać, bo efekt może być opłakany. Dotyczy to jednak zarówno holderów jak i kapsli. W obydwu przypadkach ważne jest, by była zachowana szczelność i żeby były z dobrych, najlepiej obojętnych materiałów, a to zapewniają jednak wyroby firm uznanych, które specjalizują się w tego typu rozwiązaniach. Bez tego nie ma o czym mówić i to zresztą główny choć nie jedyny powód zabezpieczania monet.
    Ja, jak już parę razy o tym wspominałem, większość monet obiegowych przechowuję w holderach (samoprzylepne firmy Hartberger) i tak zabezpieczone w albumie (Optima - Leuchtturm), a co cenniejsze w kapslach (firmy Leuchtturm), a mam też i takie, które są w jednym i drugim. Dla porównania część monet mam w woreczkach strunowych.
    Srebrne lustrzanki oczywiście w kapslach danej mennicy oraz w kasetach (firmy Lindnera).

    GN-y, miedzionikle i alumy PRL, zagraniczne obiegówki oraz parę miedzionikli II RP w holderach w albumie, a na zasadzie eksperymentu, drugi komplet GN-ów trzymam częściowo w kapslach, a częściowo bezpośrednio w albumie Fishera.

    Największy chyba problem dotyczy GN-ów. Stop tych monet jest niestety bardzo wrażliwy na warunki zewnętrzne, dotyk i na wszelkie zabrudzenia. Nawet najdrobniejszy paproch lub pozostawiony odcisk palucha i problem wcześniej czy później ujawnia się bardzo drastycznie. Nie ważne przy tym, czy były w holderach, w kapslu czy też bezpośrednio w albumie.
    Po kilku latach robiłem porównanie i najgorzej wypada przechowywanie monet we wkładkach (kieszonkach) bezpośrednio w albumie - nic dziwnego najgorsza szczelność, a właściwie jej brak. Sporo jednak zależy od firmy z jakiej mamy wkładki PCV. W ramach eksperymentu wrzuciłem parę monet do wkładek nn i w sumie po stosunkowo krótkim czasie, monety nadawały się tylko do wyrzucenia. Pozostały bowiem na powierzchni trwałe ślady, których bez drastycznych sposobów nie da się usunąć! Prawie wszystkie monety straciły dużo z pierwotnego połysku, a niektóre są po prostu matowe.
    Co do monet w holderach, otóż, obiegówki z PRL-u nieźle to wytrzymują - nie widzę jakichś niepokojących objawów. Jedna srebrna obiegówka będąca w holderze również wygląda na niezmienioną.
    Trochę inaczej jest jednak z GN-ami. Otóż pomimo zachowania takiej samej procedury, część wykazuje zmiany na powierzchni, jak szacuję to ok. 10%, które objawiają się zmniejszonym połyskiem, a w kilku przypadkach wręcz powierzchnia stała się matowa. Co ciekawe, te zmiany nie są charakterystyczne dla monet dłużej przetrzymywanych w holderze. Te objawy pojawiają się również na monetach w miarę świeżo włożonych do holdera. Od czego to zależy? Trudno mi o tym przesądzać, bo nie jestem chemikiem.
    Na jednym z GN-ów trzymanych w kapslu pojawia się lekkie zmatowienie - pewnie na skutek braku szczelności. Niestety nie znam producenta kapsla, moneta kupiona na alledrogo. Jedynie co mogę stwierdzić, że na pewno to nie kapsel firmy Leuchtturm.
    Z ciekawości, po pewnym czasie rozprułem jeden z holderów z GN-em. Co się okazało. Otóż, moneta w dotyku była lepka. Jednak po jej delikatnym umyciu wszystko wróciło do normy. Moneta odzyskała swój połysk i przestała być lepka ;)

    I na koniec. Z rodzimej mennicy lustrzanki w kapslach w sumie nieźle się trzymają, z wyjątkiem... klip zapakowanych w kwadratowe kapsle. Kapsle te są po prostu nieszczelne i na większości monet po ok. 2-3 latach zaczyna się pojawiać patyna (u mnie koloru czerwonego). Proces ten zaczyna się z reguły od krawędzi, a właściwie od rogów monety.
    A i jeszcze tak dla porównania. Srebrne lustrzanki 10 Fr z serii Zagrożone zwierzęta z Konga są zapakowane w ciekawe i jak się okazuje bardzo szczelne kapsle. Nic się nie dzieje na powierzchni monet.

    Cóż może przydługo, ale to są moje osobiste obserwacje poparte również pewnymi doświadczeniami i eksperymentami.
    Mam nadzieję, że komuś to będzie pomocne :)
    • Offline
    • Oklaski: 8

    O:Holdery wymiana 14 lat, 1 miesiąc temu #17670

    Bardzo dobry post!!! dużo cennych wskazówek...szczególnie dla człowieka ze stosunkowo krótkim stażem jakim jestem ja;)

    pozdrawiam
    • Offline
    • Oklaski: 3

    O:Holdery wymiana 14 lat, 1 miesiąc temu #17672

    Faktycznie post bardzo przydatny dla początkujących :D
    • Offline
    • Oklaski: 3

    O:Holdery wymiana 14 lat, 1 miesiąc temu #17673

    Ja też mogę potwierdzic że ,folia PCV to zło i zabójca monet
    ;)

    PS. Ja używam holderów leuchtturm i nie zawiodłem się na nich. :laugh:
    • Offline
    • Oklaski: 0

    O:Holdery wymiana 14 lat, 1 miesiąc temu #17675

    Ja obiegowy PRL przechowuje w klaserze Leuchtturm Optima (taki z przeźroczystymi kieszonkami jak kiedyś były klasery , tylko z trochę innym systemem wkładania monet i jest chemicznie obojętny)w przypadku monet obiegowych nie się co bać patyny
    • Offline
    • Oklaski: 5

    O:Holdery wymiana 14 lat, 1 miesiąc temu #17687

    domin731 napisał:
    Ja też mogę potwierdzic że ,folia PCV to zło i zabójca monet
    ;)

    PS. Ja używam holderów leuchtturm i nie zawiodłem się na nich. :laugh:


    Folia w holderach też jest chyba wykonana z pcv.
    • Offline
    • Oklaski: 151
    Numizmatyka uczy czytac znaki czasu.

    O:Holdery wymiana 14 lat, 1 miesiąc temu #17688

    Juz nie demonizujcie tak tych holderkow jet to jeden z lepszych sposobow przechowywania monet a zarazem tani.
    GNy jak juz zostalo to wielokrotnie powiedziane rzeczywiscie lepiej jest trzymac w kapslach podobnie jak lustrzanki.
    Osobiscie nie oszczedzam przy wyborze firm wybieram te zachodnie renomowane i nic zlego z moimi monetami sie nie dzieje.
    Obecnie przymierzam sie do przepakowania monet II RP z holderow
    Schaubek i Hartberger na kapsle Quadrum Leuchtturm nie zeby z monetami dzialo sie cos niepokojacego po prostu ze wzgledow estetycznych no moze poza estetyka nowy system ma ta zalete ze monete mozna latwo wyjac np. aby ja zwazyc.
    Minusem jest cena niezbyt oplacalne jest przechowywanie w ten sposob tanszych monet zwlaszcza jesli chcemy calosc zapakowac w drewniane kasety.
    • Offline
    • Oklaski: 107
    Pozdrawiam,
    Lynx

    O:Holdery wymiana 14 lat, 1 miesiąc temu #17689

    Valkiria, masz oczywiście rację, bo monety faktycznie pięknie wyglądają jak się je w taki sposób zabezpieczy. Prawda też, że przy tańszych monetach raczej nie ma to racji bytu, bo to jest dość drogie rozwiązanie. Najefektowniej wyglądają tak przechowywane lustrzanki, a jeszcze odpowiednie światło np. halogenowe, to można dostać olśnienia :lol:
    Jeszcze jest jeden aspekt tej sprawy. Wszystko jest ok. gdy posiadamy 1000-2000 monet, ale gdy jest ich dajmy na to 5000 szt lub więcej, pojawia się problem z koniecznością wygospodarowania wolnego miejsca. Takie rozwiązanie niestety potrzebuje sporo przestrzeni...
    A co do systemu Quadrum firmy Leuchtturm. Valkiria, w tym systemie kapsle są kwadratowe, czy wiesz jak jest z ich szczelnością? Nasze kwadratowe kapsle to totalna porażka. A co do tego systemu Quadrum, to małe monety trochę giną i dość blado się prezentują. Stary i sprawdzony system firmy Leuchtturm czy Lindnera z okrągłymi kapslami był i jest bez zarzutu, a wybór kaset naprawdę imponujący.
    • Offline
    • Oklaski: 151
    Numizmatyka uczy czytac znaki czasu.

    O:Holdery wymiana 14 lat, 1 miesiąc temu #17692

    Jeszcze nie mialam tego w rekach mam zamiar zamowic 10 szt.
    zeby zobaczyc jak to wyglada firma uznana wiec powinno byc wszystko lanie i solidnie wykonane.
    Chce to zastosowac tylko na monetach II RP licze sie z tym ze monety groszowe "zgina" w tych kwadratach ale reszta powinna prezetowac sie o wiele lepiej niz w holderach.
    Calosc w dwie kasety Leuchtturm albo moze gdyby udalo mi sie wykabinowac jakies inne mniejsze kasety i zrobic rocznikowo
    w jednej kasecie monety tylko z jednego rocznika.
    Cos w stylu kaset delluxe na lustrzanki NBP.
    • Offline
    • Oklaski: 107
    Pozdrawiam,
    Lynx

    O:Holdery wymiana 14 lat, 1 miesiąc temu #17694

    Valkiria, mogę coś przybliżyć.
    Do przechowywania kapsuł typu Quantum masz 3 rozwiązania:
    1. kaseta machoniowa typ VOLTERRA TRIO de Luxe (typ HMK 3T 20 M BL) z 3 wkładami po 20 miejsc każdy - cena katalogowa 49,9 EUR/kpl;
    2. kaseta (plastikowa z szufladą) typ MB 20 M (szuflada w kolorze dymnym) lub MBG 20 M (szuflada w kolorze szarym) - każda z 20 miejscami do kapsuł Quadrum - cena katalogowa 16,95 EUR/szt;
    lub trochę mniejsze kasety typu MBS 12 z 12 miejscami 50x50 - cena katalogowa 10,9 EUR/szt
    3. paleta typ TAB 15 BL z 15 polami 50x50 (tło niebieskie) - cena katalogowa 5,95 EUR/2 szt.
    • Offline
    • Oklaski: 151
    Numizmatyka uczy czytac znaki czasu.

    O:Holdery wymiana 14 lat, 1 miesiąc temu #17698

    Widze ze jestes w temacie Lynx
    Najblisza jestem machoniowej bo w takich tylko z okraglymi otworami trzymam sreberka z NBP.
    Tylko ze takich na II RP to trzeba minimum 2 szt.

    Apropos II RP czy ktos obserwowal , licytowal moze dzisiaj na aukcji Kunkera wystawionej na ebayu 5 zl 1932 ze znakiem ?
    Piekna sztuka poszla za 600 euro.
    Warta byla tej kasy.
    • Offline
    • Oklaski: 119
    Nemo est mortalium, qui sapiat omnibus horis
    TPZN nr 46
    forum.tpzn.pl/index.php

    O:Holdery wymiana 14 lat, 1 miesiąc temu #17705

    Szkoda że nie wiedziałem, ostatnio rzadko zaglądam na aukcje polskich monet. Sam bym policytował. Podaj linka jak możesz to sobie obaczę jak toto wyglądało stanowo :)
    • Offline
    • Oklaski: 151
    Numizmatyka uczy czytac znaki czasu.

    O:Holdery wymiana 14 lat, 1 miesiąc temu #17706

    Sorry ze tak troche nie na temat ...
    cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem...6_fvi%3D1&_rdc=1
    ... zawsze mozna sie zastanowic czy taka monete lepiej trzymac
    w holderze czy w kapslu ;)
    • Offline
    • Oklaski: 5

    O:Holdery wymiana 14 lat, 1 miesiąc temu #17712

    Najlepsze rozwiązanie to kapsle okrągłe które mają niestety jedną wadę Są różnych rozmiarów czyli nie można ich ułożyć rocznikowo tak jak bym chciał. Chyba jednak wybiorę holdery.
  • Strona:
  • 1
  • 2
  • 3
Moderatorzy: bartek
Wygenerowano w 0.30 sekundy

Nowe zasady dotyczące ciasteczek (cookies). Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Wasze oczekiwania. W razie potrzeby można zablokować ciasteczka w przeglądarce jak to zrobić tutaj.

Akceptuję zapisywanie ciasteczek (cookie) dla tej strony:

EU Cookie Directive Module Information