Polecamy

skup monet
skup monet
Numizmatyka
Sklep numizmatyczny
Monety
monety skup

Polecamy

skup monet
skup monet
Numizmatyka
Sklep numizmatyczny
Monety
monety skup
Witamy, Gościu
Użytkownik: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: Patyna - jak ją dobrze rozpoznać?

    • Offline
    • Oklaski: 2

    Odp: Patyna - jak ją dobrze rozpoznać? 13 lat, 3 miesięcy temu #21542

    Borsuk - czyli przykładowo taka monetkę można od biedy uznać za ,,spatyniałą" i dopuszczalną?
    • Offline
    • Oklaski: 9

    Odp: Patyna - jak ją dobrze rozpoznać? 13 lat, 3 miesięcy temu #21544

    Raczej za brudna. Bo patyna owszem delikatna sie tworzy - ale generalnie to bród.
    • Offline
    • Oklaski: 119
    Nemo est mortalium, qui sapiat omnibus horis
    TPZN nr 46
    forum.tpzn.pl/index.php

    Odp: Patyna - jak ją dobrze rozpoznać? 13 lat, 3 miesięcy temu #21545

    Problem patyny pojawia się tak naprawdę w stosunku do monet w stanie menniczym lub okołomenniczym, a problemem jest tu ewentualna próba zatuszowania efektów czyszczenia takiej monety lub próba ukrycia pod warstwą patyny pewnych niedoskonałości np. mikrorysek. Monety po długotrwałym obiegu zawsze będą w jakimś stopniu spatynowane i pozbawione lustra. Oczywiście, że takie monety są dopuszczalne, albo inaczej generalnie monety są dopuszczalne o tyle o ile są czytelne.
    • Offline
    • Oklaski: 119
    Nemo est mortalium, qui sapiat omnibus horis
    TPZN nr 46
    forum.tpzn.pl/index.php

    Odp: Patyna - jak ją dobrze rozpoznać? 13 lat, 3 miesięcy temu #21547

    MajkelPce napisał:
    Raczej za brudna. Bo patyna owszem delikatna sie tworzy - ale generalnie to bród.


    To patyna a nie brud zmieniła kolor tej monety z jasnożółtego na niemal brązowy, chociaż wpływ na ostateczny wynik kolorystyczny miał i brud i odciski palców, a raczej obecny na nich pot.
    • Offline
    • Oklaski: 2

    Odp: Patyna - jak ją dobrze rozpoznać? 13 lat, 3 miesięcy temu #21548

    Pytanie w ogóle wzięło mi się stąd, iż bawiłem się i próbowałem głównie na tych właśnie mosiądzach bawić się i sprawdzać różne metody czyszczenia (oczywiście wszystkie próby nieudane, ale to tylko prl-owskie mosiądze, których jest cały worek :D ). W pewnym momencie mi wpadło do głowy, że może po prostu tak jest dobrze?

    Notabene zdążyłem zauważyć, że nie dość iż czyszczenie jest bardzo kontrowersyjne, to jeszcze to chyba najtrudniejsza część zabawy w tym wszystkim, jeśli już ktoś koniecznie chce sobie coś wyczyścić.
    • Offline
    • Oklaski: 9

    Odp: Patyna - jak ją dobrze rozpoznać? 13 lat, 3 miesięcy temu Ostatnio zmieniany: przez MajkelPce. #21549

    black_jack rozwijajac ostatnia wypowiedz borsuka to owszem stan monet jest dopuszczalny kiedy da sie ja odczytac ale teraz sam sobie odpowiedz do jakiego typu monet to okreslenie powinno byc stosowane. Do takich ktore wystepuja w ogromnej ilosci i bez problemu mozna zdobyc menniczy egzemplarz (np 5zł o ktore pytales) czy do monet rzadkich ktore ciezko zdobyc. :)

    PS.

    VALKIRIO [pytam Ciebie bo kobieta bedzie wiedziala lepiej] CZYM UMYC GARNEK PO OLEJU!!! BO NIE MOGE TEGO DOMYC!!!
    • Offline
    • Oklaski: 2

    Odp: Patyna - jak ją dobrze rozpoznać? 13 lat, 3 miesięcy temu #21552

    MajkelPce napisał:
    black_jack rozwijajac ostatnia wypowiedz borsuka to owszem stan monet jest dopuszczalny kiedy da sie ja odczytac ale teraz sam sobie odpowiedz do jakiego typu monet to okreslenie powinno byc stosowane. Do takich ktore wystepuja w ogromnej ilosci i bez problemu mozna zdobyc menniczy egzemplarz (np 5zł o ktore pytales) czy do monet rzadkich ktore ciezko zdobyc. :)


    No spoko, rozumiem Cię Majk, ale ja działam tu na pewnym przykładzie, żeby lepiej zrozumieć o co chodzi chodzi.
    • Offline
    • Oklaski: 119
    Nemo est mortalium, qui sapiat omnibus horis
    TPZN nr 46
    forum.tpzn.pl/index.php

    Odp: Patyna - jak ją dobrze rozpoznać? 13 lat, 3 miesięcy temu #21553

    Monet nie czyścić, chyba że w celach ratunkowych. W każdym innym wypadku to im nie pomoże tylko zaszkodzi. Wyłączam z tego jeszcze wykopki bo to inna bajka, ale i tu raczej należy stosować tylko mydło i wodę plus własne paluszki. Poza tym jeśli się nie ma doświadczenia lub odpowiedniej literatury pomocnej to najlepiej nie czyścić w ogóle. Aha i jeszcze jedno, np. "odarcie" monety srebrnej z jej starej, szlachetnej patyny spowoduje tylko wtórne, szybkie, nierówne i paskudne patynowanie.
    • Offline
    • Oklaski: 2

    Odp: Patyna - jak ją dobrze rozpoznać? 13 lat, 3 miesięcy temu #21554

    Heh. Chyba będe musiał się zaopatrzyć w aparat i o kilka interesujących mnie przykładów zapytać wprost, aż sam nabiorę w tym wprawy. :)
    • Offline
    • Oklaski: 9

    Odp: Patyna - jak ją dobrze rozpoznać? 13 lat, 3 miesięcy temu #21555

    b_j rozumiem ;) Swoja droga az dziwnie. Zazwyczaj na tym forum bylo po 3-4 odpowiedzi na post i koniec i to w ciagu tygodnia. A dzis okolo 50 postow w ciagu 2h w jednym temacie :) Ale nam sie rozkrecila rozmowa z wieczorka :)

    borsuk a co sadzisz o czyszczeniu monet z II RP groszy ktore sa poprostu paskudnie czarne z gruba warstwa jakiegos swinstwa na nich?
    • Offline
    • Oklaski: 151
    Numizmatyka uczy czytac znaki czasu.

    Odp: Patyna - jak ją dobrze rozpoznać? 13 lat, 3 miesięcy temu #21556

    Mydlo i woda ;) suszyc suszarka nigdy nie przecierac szmatka.
    • Offline
    • Oklaski: 9

    Odp: Patyna - jak ją dobrze rozpoznać? 13 lat, 3 miesięcy temu #21557

    Valkiria napisał:
    Mydlo i woda ;) suszyc suszarka nigdy nie przecierac szmatka.
    Probowalem ale niestety nie puszcza. Valkirio pare postow wczesniej prosilem o rade czym domyc gar od tluszczu :D Pomozesz?
    • Offline
    • Oklaski: 119
    Nemo est mortalium, qui sapiat omnibus horis
    TPZN nr 46
    forum.tpzn.pl/index.php

    Odp: Patyna - jak ją dobrze rozpoznać? 13 lat, 3 miesięcy temu #21558

    Brud można spróbować zmyć mydłem i wodą, ale generalnie o ile takich monet nie dostaliśmy od kogoś za friko to nie widzę powodu aby sobie utrudniać życie i kupować jakieś zapaskudzone monety obiegowe, oczywiście poza kilkoma wyjątkami. Podobnie odradzam kupowania monet wyświeconych do granic możliwości. Trzeba uważać co się kupuje a jak nie ma się odpowiedniego doświadczenia to najlepiej kupować u uznanych sprzedawców, wtedy ryzyko "wpadki" się odpowiednio zmniejsza a kwota wydana zwiększa ;)
    • Offline
    • Oklaski: 151
    Numizmatyka uczy czytac znaki czasu.

    Odp: Patyna - jak ją dobrze rozpoznać? 13 lat, 3 miesięcy temu #21559

    sol i ocet ;) mysle ze nie ty jeden przypaliles dzisiaj garczek hehe

    czyszczac monety groszowe zreszta wszystkie monety nalezy tak to robic by nie uszkodzic starej orginalnej patyny ktora jest warstwa ochronna.
    • Offline
    • Oklaski: 2

    Odp: Patyna - jak ją dobrze rozpoznać? 13 lat, 3 miesięcy temu #21560

    MajkelPce napisał:
    b_j rozumiem ;) Swoja droga az dziwnie. Zazwyczaj na tym forum bylo po 3-4 odpowiedzi na post i koniec i to w ciagu tygodnia. A dzis okolo 50 postow w ciagu 2h w jednym temacie :) Ale nam sie rozkrecila rozmowa z wieczorka :)

    borsuk a co sadzisz o czyszczeniu monet z II RP groszy ktore sa poprostu paskudnie czarne z gruba warstwa jakiegos swinstwa na nich?


    Widocznie byłem potrzebny temu forum, hehe. ;) I jeszcze Was tu dużo pomęczę, bo jestem młodym zapaleńcem w tym temacie, ale zapewniam, że to słomiany zapał nie jest. :)
    • Offline
    • Oklaski: 151
    Numizmatyka uczy czytac znaki czasu.

    Odp: Patyna - jak ją dobrze rozpoznać? 13 lat, 3 miesięcy temu #21561

    Bardzo sie cieszymy forum tego potrzebowalo :)
    • Offline
    • Oklaski: 9

    Odp: Patyna - jak ją dobrze rozpoznać? 13 lat, 3 miesięcy temu Ostatnio zmieniany: przez MajkelPce. #21562

    black_jack wiec sie zgralismy bo ja tez jestem mlody tez mam ogromny zapal i rowniez nie słomiany bo codziennie staram sie poszerzac wiedze oraz pozyskiwac nowe okazy. Do tego proboje sie przyczynic do rozbudowy owego forum bo jakos najbardziej przypadlo mi do gustu. Dzis wysunalem pewna propozycje do bartka apropo nowego dzialu. Zobaczymy co on na to. :) I czy sie przyjmie.

    Pozdrawiam.

    ps. to chyba zadna tajemnica o co napisalem wiec wkleje tu wiadomosc ktora napisalem do bartka:

    Witaj bartku,

    Wiem, że czasem pytałeś co przydałoby sie na forum itd. Uczęszczam na wielu forach, terrarystycznych, forach królików, numizmatycznych, fotograficznych itd :) I zauważyłem ze na naprawde wielu z nich jest dział typu "Twoje ..." I tu np "Twoje pajaki" "Twoja fotogaleria" i takie rozne. Co sadzisz o dodaniu np w kategori pozostałe działu "Twoja kolekcja" i opisaniu go krótko ze moze to byc jakby historia nowych nabytków. Kazdy kto bedzie miał ochote pochwalic sie jakims nowym numizmatem bedzie mogl to zrobic. Zauwazylem ze jest to dobry sposob integracji uzytkownikow oraz ze ludzie chetnie udzielaja sie w tego typu sprawach. Naprawde wielu lubi slyszec mile slowa o swoich zwierzakach, zdjeciach czy w naszym przypadku monetach.
    Rozwaz to - moim zdaniem to calkiem ciekawy pomysl. Dopowiem tylko ze moderacja takiego dzialu moglaby polegac na tym ze kazdy uzytkownik moze miec tylko jeden temat ktory poprostu moze aktualizowac do woli. I zeby nie bylo ze rzucam słowa na wiatr prosty przykład: www.arachnea.org/forum/f26/

    Pozdrawiam,
    Michał
    • Offline
    • Oklaski: 2

    Odp: Patyna - jak ją dobrze rozpoznać? 13 lat, 3 miesięcy temu #21563

    Valkiria napisał:
    Bardzo sie cieszymy forum tego potrzebowalo :)


    Dzięki. :) Ale coś mam nieodparte wrażenie, że to ja Was będę jeszcze wiele razy potrzebował. :P

    O numizmatykach panuje niestety takie przekonanie, że to inteligentne snoby z wielką wiedzą, ale też wielkim ego, zamknięte we własnym świecie. :) W końcu trzeba przełamywać pewne stereotypy ( z wyjątkiem tych o wiedzy i inteligencji :D )
    • Offline
    • Oklaski: 107
    Pozdrawiam,
    Lynx

    Odp: Patyna - jak ją dobrze rozpoznać? 13 lat, 3 miesięcy temu #21564

    Niestety, w mentalności wielu ludzi, nawet tych co zbierają monety, pokutuje przekonanie, że im bardziej błyszczy tym lepiej. Możliwe, że walory tego typu są 'inaczej' postrzegane, bo obraz takiego obiektu jest lepiej rozpoznawalny a moneta błyszczy jak nie powiem co. Z drugiej strony, wiele monet jest - jak Borsuk zauważył - po prostu brudnych. Trudno nie umyć np. monety obiegowej czy GN-a, bowiem bez takiego zabiegu po niedługim czasie będziemy mieli piękny wzór linii papilarnych pani, która nam wydała taką monetę, a z czasem nie da się ich bezinwazyjnie usunąć! Zresztą jak tu było wielokrotnie pisane, samo delikatne umycie z pewnością im nie zaszkodzi. Inaczej jest z blaszkami wiekowymi. Sam kiedyś kupiłem medal, na którym są piękne linie papilarne sprzed prawie wieku, ale akurat im już nic nie pomoże i tak je pozostawiłem, bo gdybym zaczął nad nimi "pracować" zniszczyłbym medal. Tak więc trzeba rozgraniczyć mycie w celu zabezpieczenia od czyszczenia w celu... no właśnie w jakim celu?
    • Offline
    • Oklaski: 9

    Odp: Patyna - jak ją dobrze rozpoznać? 13 lat, 3 miesięcy temu #21565

    W celu błyszczenia sie jak to mowi moja mama jak psu jajca ;)
Moderatorzy: bartek
Wygenerowano w 0.28 sekundy

Nowe zasady dotyczące ciasteczek (cookies). Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Wasze oczekiwania. W razie potrzeby można zablokować ciasteczka w przeglądarce jak to zrobić tutaj.

Akceptuję zapisywanie ciasteczek (cookie) dla tej strony:

EU Cookie Directive Module Information