Polecamy

skup monet
skup monet
Numizmatyka
Sklep numizmatyczny
Monety
monety skup

Polecamy

skup monet
skup monet
Numizmatyka
Sklep numizmatyczny
Monety
monety skup
Witamy, Gościu
Użytkownik: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1

TEMAT: GNy a koperty, woreczki strunowe

    • Offline
    • Oklaski: 0

    GNy a koperty, woreczki strunowe 10 lat temu #29151

    Na wstępie witam wszystkich gdyż jest to mój pierwszy post na tym forum.

    Myślę cały czas nad sposobem przechowywania moich GNów, gdyż trochę ich się już uzbierało, nie mam zamiaru jakoś ich pakować w palety... nie wiem dlaczego po prostu wydaje mi się to bez sensu tym bardziej, że posiadam najczęściej po parę sztuk z jednego egzemplarzu... idealnym rozwiązaniem było by przechowywanie GNów w kopertkach produkowanych dzięki Waszej stronie :), lecz czytając wszelakie strony/fora naczytałem się miliony postów na temat jak to monety się zachowują z kontaktem z papierem (siarka itp)... no to sobie pomyślałem włożę monetę do woreczka strunowego a następnie do kopertki no ale to znowu się naczytałem na temat szkodliwości folii i reakcją chemiczną pomiędzy nią a monetą :)

    Co prawda nie chcę ryzykować z swoją kolekcją dlatego proszę o opinie użytkowników, którzy przechowują swoje w GNy w woreczkach strunowych lub też na czysto w kopertach, gdyż czytając wszelakie złe opinie na temat tych sposobów nikt nigdy nie przedstawił zdjęcia monety po jakimś czasie albo nie napisał (miałem monety tak przechowywane wyglądają kiepsko) dlatego też coraz częściej myślę, że duże grono kolekcjonerów wypowiadających się na ten temat to chemicy teoretycy :)

    Dlatego proszę o jasne opinie czy ktoś tak przechowuje/przechowywał i jaki jest efekt :)

    Wiem, wiem istnieją kapsle, holdery itp ale na razie chciałbym się skupić na temacie kopert oraz woreczków strunowych.

    Pozdrawiam
    • Offline
    • Oklaski: 3

    Odp: GNy a koperty, woreczki strunowe 10 lat temu #29155

    Trzymanie monet wyłącznie w kopertkach nie chroni ich przed czynnikami zewnętrznymi i takie monety jak 2-złotówki ze stopu NG będą pokrywały się nalotem. Zadaniem kopertek nie jest bowiem zabezpieczenie monet, tylko ułatwienie ich porzechowywania i katalogowania. Ponieważ wielkość naszych kopertek jest dopasowana do holderów, kapsli i slabów, dlatego też proponuję wszystkie monety 2-złotowe NG przed włożeniem do kopertek zapakować w holdery lub szczelne woreczki strunowe (nieszczelne spowodują przebarwienia monet). Wówczas monety będą i zabezpieczone i ładnie zapakowane, co umożliwi odpowiednie ich przechowywanie.
    • Offline
    • Oklaski: 2
    Monety to to co Tygryski lubią najbardziej :)

    Odp: GNy a koperty, woreczki strunowe 10 lat temu #29159

    Witam,
    ja przechowywałem i nadal przechowuję powtórki GNów w woreczkach strunowych.
    Początkowo swoją kolekcję przechowywałem w zwykłych albumach (shulz na allegro za 6 zł można kupić) i jeżeli są to dwójki nikłej wartości lub dopiero zaczyna się zbierać to OK ale droższych dwójek nie polecam tak przechowywać (mieszkam w domu jednorodzinnym i możliwe że wilgotność powietrza zimą bywa zbyt duża) bo powyskakiwały zielone wypryski i zrobił się na nich nieciekawy, brzydki nalot. Jak zacząłem kupować "te droższe" to je holderowałem (Lauchtturm) i mam w klaserach Optima te ze zwykłego albumu praktycznie wszystkie wymieniłem sobie bo miałem powtórki w woreczkach strunowych. Te z woreczków strunowych były w porządku bo nie miały dostępu powietrza.

    Na niektórych monetach z woreczków wychodzą przebarwienia, ale to nie są jakieś szpetne przebarwienia czy plamy. Niektóre te przebarwienia nawet dodają uroku monecie.

    Co do kwestii przechowywania.
    Jeżeli myślisz o przechowywaniu swojej kolekcji w sensie tych "podstawowych" egzemplarzy to na pewno nie w samą kopertkę, najlepiej w kapsel (i na paletkę) lub holder (i do klasera lub paletkę). Ja uważam że kolekcjonuje się po to aby dany eksponat pokazywać lub samemu oglądać a jak będziesz trzymał w samej kopertce to tylko zniszczysz monetę.
    Jeżeli chodzi o przechowywanie "powtórek" to jak najbardziej sam woreczek strunowy wystarczy bo zabezpieczasz monetę przed warunkami zewnętrznymi. Ja pojedynczo chowam monetę w mały woreczek a dodatkowo cały rocznik lub serię w większy woreczek strunowy.

    Woreczki (1 gr za sztukę) są dużo tańsze niż holdery czy kapsle (25 gr za sztukę) lecz tą podstawową kolekcję lepiej zainwestować więcej żeby ładnie wyglądała niż w woreczkach leżała w koncie.
  • Strona:
  • 1
Moderatorzy: bartek
Wygenerowano w 0.16 sekundy

Nowe zasady dotyczące ciasteczek (cookies). Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Wasze oczekiwania. W razie potrzeby można zablokować ciasteczka w przeglądarce jak to zrobić tutaj.

Akceptuję zapisywanie ciasteczek (cookie) dla tej strony:

EU Cookie Directive Module Information