Polecamy

skup monet
skup monet
Numizmatyka
Sklep numizmatyczny
Monety
monety skup

Polecamy

skup monet
skup monet
Numizmatyka
Sklep numizmatyczny
Monety
monety skup
Witamy, Gościu
Użytkownik: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1
  • 2
  • 3

TEMAT: Próby technologiczne na aukcji

    • Offline
    • Oklaski: 119
    Nemo est mortalium, qui sapiat omnibus horis
    TPZN nr 46
    forum.tpzn.pl/index.php

    O:Próby technologiczne na aukcji 14 lat, 11 miesięcy temu #11502

    A tak swoją droga to ta próba jest ciekawa i to co na niej pisze:
    www.aukcjoner.pl/gallery/001133047-Aukcj...aleria-zdjec.html#I2
    • Offline
    • Oklaski: 107
    Pozdrawiam,
    Lynx

    O:Próby technologiczne na aukcji 14 lat, 11 miesięcy temu #11505

    Witam,
    Krzysztofie bez urazy:) Ja również nie mam zamiaru nikogo z Was urazić, a co najwyżej uściślić coś, co nie za bardzo trafnie zostało być może przeze mnie wypowiedziane. Wasza znajomość rzeczy z pewnością jest o wiele większa niż moja i nie starm się "zgrywać mądrali". Jak przypuszczam, w celach marketingowych (i właśnie o to mi chodziło w moim 1 poście, że nie tylko dla doraźnego zysku) przekazywano np. kolekcjonerom, kontrachentom, VIP-om i innym decydentom, monety - być może i próbne - tylko po to, by pokazać na ile dobre są wyroby, licząc na dalszą współpracę czy rozpropagowanie zakładu, a to jest ważne, bo można zyskać nowe rynki, a co za tym idzie osiągnąć dodatkowe zyski.
    Zresztą moim zdaniem, falę zwiększonego zainteresowania numizmatami, świetnie wykorzystano i stąd pojawiają się kolejne emisje choćby monet zastępczych czy medali. Dlatego uważam, że serii próbnych może być naprawdę bardzo dużo i tylko kwestia w jaki sposób trafiają na rynek. Zastanawiające jest to, że co jakiś czas pojawiają się na aukcjach rzadkie egzemplarze, o których właściwie nic nie wiadomo, co oczywiście zwiększa prawdopodobieństwo występowania fałszerstw, ponieważ osiągają wysokie ceny. Trzeba posiadać dużą wiedzę, by nie trafić na "minę". Potwierdza to zresztą ostatni post borsuka (a swoją drogą szacunek dla borsuka:) Faktycznie jak dla mnie to niezła ciekawostka.

    Krzysztofie, Twoja wypowiedź w pkt. 4 przypada mi do gustu, ponieważ w okresie PRL-u było naprawdę wiele projektów zasługujących na uwagę, a w wielu przypadkach opracowywano kilka próbnych wersji danej emisji i pomimo dużych nakładów (również prób) ja bynajmniej te blaszki po prostu lubię. Jedyne co mnie zastanawiało, to dlaczego wystepuje taki duży rozrzut w ilościach wykonywanych prób.

    Co do pkt. 6, to również masz rację (a zwłaszcza w tym, co napisałeś na końcu), a podając link, tylko chciałem zwrocić uwagę, że Mennica to nie tylko numizmaty:), choć większość z nas jest tylko zainteresowana tą działką ich działalności;)

    A co do renomy... cóż ostatnio musiałem reklamować ich wyrób, w ich spółce-córce:( Mało tego, mam zastrzeżenia do kolejnych ich wyrobów, ale to już jest inna bajka... Jedno co mogę dodać, to o renomę zakładu trzeba zadbać, ale głupie wpadki mogą tylko ją zrujnować.
    Pozdrawiam
    • Eothain
    • Eothain

    O:Próby technologiczne na aukcji 14 lat, 11 miesięcy temu #11506

    Borsuk,
    Gdzieś słyszałem o tej próbie, że to w latach 90. próbowali łączyć krążki z dwóch metali. Przy okazji sprawdzali też możliwość zrobienia ząbków na rancie. Spójrz też tu: www.monety.kosela.pl/archiwum/numi/artykuly/bidestrukty.html
    • Offline
    • Oklaski: 119
    Nemo est mortalium, qui sapiat omnibus horis
    TPZN nr 46
    forum.tpzn.pl/index.php

    O:Próby technologiczne na aukcji 14 lat, 11 miesięcy temu #11507

    To rzuca nam troszkę światła na tą próbę, szczerze powiedziawszy mniej więcej tak to sobie też próbowałem co do niej tłumaczyć - zwłaszcza, że wybito ją w 1994. Podzielam tez pogląd, że bezwzględnie powinna ona znaleźć się w katalogu w obu odmianach.
    • Eothain
    • Eothain

    O:Próby technologiczne na aukcji 14 lat, 11 miesięcy temu #11508

    Spójrz jeszcze, że to próba tłoczenia B, czyli istnieje pewnie też typ A...
    • Offline
    • Oklaski: 119
    Nemo est mortalium, qui sapiat omnibus horis
    TPZN nr 46
    forum.tpzn.pl/index.php

    O:Próby technologiczne na aukcji 14 lat, 11 miesięcy temu Ostatnio zmieniany: przez borsuk1977. #11509

    też o tym pomyślałem, może odnosi się do 2? ;)
    • krzysztof.jarzabek
    • krzysztof.jarzabek

    O:Próby technologiczne na aukcji 14 lat, 11 miesięcy temu #11510

    lynx napisał:
    Witam,
    (...) Jak przypuszczam, w celach marketingowych (i właśnie o to mi chodziło w moim 1 poście, że nie tylko dla doraźnego zysku) przekazywano np. kolekcjonerom, kontrachentom, VIP-om i innym decydentom, monety - być może i próbne - tylko po to, by pokazać na ile dobre są wyroby, licząc na dalszą współpracę czy rozpropagowanie zakładu, a to jest ważne, bo można zyskać nowe rynki, a co za tym idzie osiągnąć dodatkowe zyski.
    (...)
    Pozdrawiam

    Czyli tak naprawdę się zgadzamy - różnią się co najwyżej szczegóły. Dawanie upominków jest po prostu przyjętą praktyką w świecie biznesu.
    Pod resztą Twojego postu też bym się mógł podpisać - dodaję więc oklask.

    Co do tej próby - to wybito ją, z tego co pamiętam, z tego samego krążka co obiegowe 5 PLN.
    • Eothain
    • Eothain

    O:Próby technologiczne na aukcji 14 lat, 11 miesięcy temu #11511

    I znalazłem jeszcze coś takiego:

    www.vladekg.pl/bimetallic/bi_pol/pl_tt_11.htm
    www.vladekg.pl/bimetallic/bi_pol/pl_tt_12.htm
    www.vladekg.pl/bimetallic/bi_pol/pl_tt_13.htm

    Napisy Próba Tłoczenia i Mennica Państwowa występują raz na stronie z MW, raz na stronie z SAP . Można podejrzewać, że istnieje odwrotka z Napisem Próba Tłocznia na stronie z MW.

    Ale wszystko są to typy B. A co z typem A?
    • Offline
    • Oklaski: 119
    Nemo est mortalium, qui sapiat omnibus horis
    TPZN nr 46
    forum.tpzn.pl/index.php

    O:Próby technologiczne na aukcji 14 lat, 11 miesięcy temu Ostatnio zmieniany: przez borsuk1977. #11512

    Chyba, że B oznacza bimetal. Korci mnie, żeby zapytać się wystawiającego o to, powinien wiedzieć. Może nawet sobie to cudo sprezentuje :P
    • Eothain
    • Eothain

    O:Próby technologiczne na aukcji 14 lat, 11 miesięcy temu #11513

    To życzę szczęścia. Jakbyś dowiedział się czegoś nowego to pisz, może jakieś nowe zdjęcia wstawisz.

    A ja jeszcze coś takiego znalazłem: www.allegromat.pl/aukcja20492
    Z rdzeń jak w oryginalnych monetach, ale otok jak w powyższych próbach. I wciąż literka B...
    • Offline
    • Oklaski: 119
    Nemo est mortalium, qui sapiat omnibus horis
    TPZN nr 46
    forum.tpzn.pl/index.php

    O:Próby technologiczne na aukcji 14 lat, 11 miesięcy temu #11514

    Pytanie zadałem, poczekam na odpowiedź. Mam nadzieję, że mi jej udzielą. Będziemy wtedy mieli jasność.
    • Offline
    • Oklaski: 107
    Pozdrawiam,
    Lynx

    O:Próby technologiczne na aukcji 14 lat, 11 miesięcy temu #11515

    krzysztof.jarzabek napisał:

    Czyli tak naprawdę się zgadzamy - różnią się co najwyżej szczegóły. Dawanie upominków jest po prostu przyjętą praktyką w świecie biznesu.
    Pod resztą Twojego postu też bym się mógł podpisać - dodaję więc oklask.

    Krzysztofie, oczywiście, że się zgadzamy, a różnice są rzeczą normalną:) Łączy nas jednak radość z zamiłowania do numizmatów :laugh:
    Jedno jest pewne, co oczywiście zauważył borsuk, to mamy luki w katalogach i powinny być one uzupełnione.
    • Offline
    • Oklaski: 119
    Nemo est mortalium, qui sapiat omnibus horis
    TPZN nr 46
    forum.tpzn.pl/index.php

    O:Próby technologiczne na aukcji 14 lat, 11 miesięcy temu #11516

    No i mam odpowiedź, niestety wystawca napisał, że nie ma pojęcia i że jak to określił szczerze powiedziawszy nigdy się nad tym nie zastanawiał. Cóż na dobrą sprawę trudno się dziwić, wychodzi jednak na to, że tylko my mamy takie pomysły, żeby "rozebrać" wszystko na czynniki pierwsze ;) Kropla drąży skałę, więc w myśl tej maksymy w końcu się dowiemy.
  • O:Próby technologiczne na aukcji 14 lat, 10 miesięcy temu #11532

    Kto pyta nie błądzi.

    Temat prób technologicznych jest tematem w któym jest jeszcze wiele niejasności, ale sądzę, że z biegiem czasu będziemy się dowiadywali coraz więcej. Tak to jest w numizmatyce, że do wielu wniosków dochodzi sie po latach - tak sądzę, że będzie i w tym przypadku.

    Podobna sytuacja jest np. z medalami - dam przykład piękny medal z 1946 roku Odbudowa Mennicy Państwowej - wybity w srebrze. Nakąłd nieznany, na rynku pojawia się neizwykle rzadko ( na WCN w ciągu 8 lat tylko 3 razy) - nakłąd szacuje się na 40 - 50 sztuk. Tu też jest wiele niewiaodmych, ale to tylko mała dygresja.

    Tak czy inaczej nie wątpiłbym w autentycznośc prób technologicznych. Tak naprawdę tylko mincerze wiedzą po co i co testują bijąc próby technologiczne - o czym my się możemy nigdy nie dowiedzieć. Próby były są i będą na rynku i z każdym rokiem będą coraz bardziej poszukiwanym "towarem" numizmatycznym.
    • Offline
    • Oklaski: 119
    Nemo est mortalium, qui sapiat omnibus horis
    TPZN nr 46
    forum.tpzn.pl/index.php

    O:Próby technologiczne na aukcji 14 lat, 10 miesięcy temu #11533

    Zwłaszcza w dobie 100-tyś. nakładów ;)
  • O:Próby technologiczne na aukcji 14 lat, 10 miesięcy temu #11650

    No i aukcje prób technologicznych zakończyły się:

    PRÓBA 2 zł 2005 mosiądz jednolity NGC MS 61 1526zł
    PRÓBA 20 gr 2005 aluminium NGC MS 64 993 zł
    PRÓBA 10 gr 2005 miedź NGC MS 62 RB 954 zł
    PRÓBA 10 gr 2005 aluminium NGC MS 64 910 zł
    PRÓBA 5 gr 2005 miedź NGC MS 63 RB 810 zł
    PRÓBA 5 gr 2005 aluminium NGC MS 64
    851 zł
    PRÓBA 5 gr 2005 miedzio-nikiel NGC MS 65
    960 zł
    PRÓBA 2 gr 2005 miedzio-nikiel NGC MS 63
    810 zł


    Swoją drogą sądziłem, że pójdą za kilka złotych więcej - 2 lata temu aluminiowe dochodziły do 3 tysięcy złotych. CHyba teraz przyszedł dół i kryzys także i na te. Ale szczęśliwy zwycięzca pewnie kupił z myślą o dłuższym leżakowaniu - co w dłuższej perspektywnie może być dobra lokatą - albo i nie tego nikt nie wie bo rynek ten jest niezwykle nieprzewidywalny.
    • Offline
    • Oklaski: 119
    Nemo est mortalium, qui sapiat omnibus horis
    TPZN nr 46
    forum.tpzn.pl/index.php

    O:Próby technologiczne na aukcji 14 lat, 10 miesięcy temu #11651

    Coś czego jest mało zawsze będzie w cenie, nie ma takiej opcji żeby w dłuższej perspektywie na tym stracić
    • Eothain
    • Eothain

    O:Próby technologiczne na aukcji 14 lat, 10 miesięcy temu #11652

    Piotr!
    Wrzuć te próby do Ciekawych aukcji wraz z zarchiwizowanymi linkami
    • Offline
    • Oklaski: 0

    O:Próby technologiczne na aukcji 14 lat, 10 miesięcy temu #11653

    Hmm...zaczynam nie rozumieć, jesteście panowie numizmatykami, początkującymi lub nie, to dla czego myślicie w większej części o zysku, jaki może przynieść zakup takich monet? Ja 3 z tych monet zakupiłem nie po to, aby sprzedać z zyskiem, ale po to, aby cieszyły mnie samą swoją obecnością, dla samej radości ich posiadania. Chciałem mieć coś unikalnego z okresu w którym , 100tys nakładu na monetach kolekcjonerskich to ,,niedużo''. I dopiąłem swego, więc proszę nie sprowadzać takich spraw wyłącznie do pieniędzy i zysku.
    • krzysztof.jarzabek
    • krzysztof.jarzabek

    O:Próby technologiczne na aukcji 14 lat, 10 miesięcy temu #11655

    gnk - gratuluję!
    Eothain - pozwoliłem sobie zarchiwizować te aukcje i podpiąć do tematu o ciekawych aukcjach. Miałem już wcześniej to zrobić.
  • Strona:
  • 1
  • 2
  • 3
Moderatorzy: bartek
Wygenerowano w 0.26 sekundy

Nowe zasady dotyczące ciasteczek (cookies). Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Wasze oczekiwania. W razie potrzeby można zablokować ciasteczka w przeglądarce jak to zrobić tutaj.

Akceptuję zapisywanie ciasteczek (cookie) dla tej strony:

EU Cookie Directive Module Information