Polecamy

skup monet
skup monet
Numizmatyka
Sklep numizmatyczny
Monety
monety skup

Polecamy

skup monet
skup monet
Numizmatyka
Sklep numizmatyczny
Monety
monety skup
Witamy, Gościu
Użytkownik: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1

TEMAT: Nowe monety 2zł.

    • Offline
    • Oklaski: 1

    Nowe monety 2zł. 11 lat, 5 miesięcy temu #27405

    Chciałbym się podzielić opinią! Złą opinią o nowej serii 2zł. mianowicie "Polskie okręty". To jakaś żenada. Każdy z nich powinien mieć przed nazwą ORP!!!!! Pominięcie tego to dość rażąca ignorancja. Piorun, Orzeł czy inne, to sobie można na żagłówce namalować.
    Za tę wiadomość podziękował(a): lynx
    • Offline
    • Oklaski: 107
    Pozdrawiam,
    Lynx

    Odp: Nowe monety 2zł. 11 lat, 5 miesięcy temu #27406

    Bardzo słuszna uwaga! Chyba myślą, że mają do czynienia z totalnymi laikami... a w dodatku mają gdzieś tradycję Marynarki Wojennej RP.
    Nie wspomnę już, że przecież chodzi o nasze wielce zasłużone okręty (nie statki!).
    Proponuję wysłać do mich maila z tą uwagą.
    • Offline
    • Oklaski: 107
    Pozdrawiam,
    Lynx

    Odp: Nowe monety 2zł. 11 lat, 5 miesięcy temu Ostatnio zmieniany: przez lynx. #27407

    Ja już do NBP wysłałem stosownego maila. Ciekawy jestem czy i co odpowiedzą.
    W każdym bądź razie dzięki Keem za zwrócenie uwagi. Nie wiem tylko, dlaczego ja swojej opinii do nich wcześniej nie wysłałem :(

    Pozdrawiam
    Lynx
    • Offline
    • Oklaski: 151
    Numizmatyka uczy czytac znaki czasu.

    Odp: Nowe monety 2zł. 11 lat, 5 miesięcy temu #27409

    Lynx, jesli odpisza w co watpie - daj znac na forum, ciekawa jestem odpowiedzi.
    • Offline
    • Oklaski: 107
    Pozdrawiam,
    Lynx

    Odp: Nowe monety 2zł. 11 lat, 5 miesięcy temu #27410

    Oczywiście, że dam znać tu na forum. Ja jednak mimo wszystko liczę na odpowiedź.
    Może dla niektórych osób to bez znaczenia, bo czymże są te 3 literki, jednak gdy to nie odpowiada tradycji i historycznym ustaleniom, to faktycznie zaczyna źle wyglądać i prowadzić do wielu nieporozumień. Skrót ORP wprowadzono za czasów II RP i nawet w PRL-u utrzymano ten tradycyjny skrót od nazwy "Okręt Rzeczypospolitej Polskiej". Ta nazwa to duma i hołd dla tych co służyli i przelewali krew na tych jednostkach. Jesteśmy to winni właśnie tym ludziom i powinniśmy o tym pamiętać. Później sami dziwimy się, że inni próbują umniejszyć nasze zasługi w działaniach prowadzonych w czasie II WŚ.
    A tu garść podstawowych informacji na ten temat:
    pl.wikipedia.org/wiki/ORP
    • Offline
    • Oklaski: 107
    Pozdrawiam,
    Lynx

    Odp: Nowe monety 2zł. 11 lat, 5 miesięcy temu Ostatnio zmieniany: przez lynx. #27422

    Valkiria, Keem, właśnie otrzymałem odpowiedź w tej sprawie z NBP :)
    Miałem zamiar ją zamieścić tutaj na forum, ale... niestety nie mogę tego zrobić, ponieważ wraz z odpowiedzią zostało przesłane bardzo wyraźne zastrzeżenie o zakazie jej rozpowszechniania, kopiowania i ujawniania w całości lub tylko w części, itd, itp. Mało tego, otrzymana odpowiedź jest tylko do mojej wyłącznej wiadomości. Cholera jakby to było poufne i ściśle tajne ;)
    Skoro muszę i chcę przestrzegać prawa, to teraz myślę jak tu zrobić, żeby Wam przekazać to, co do mnie napisano 8-/
    • Offline
    • Oklaski: 151
    Numizmatyka uczy czytac znaki czasu.

    Odp: Nowe monety 2zł. 11 lat, 5 miesięcy temu #27423

    Chyba sobie jaja robisz :) zwyczajnie napisz czym wyjasniaja swoje niedbalstwo ?
    • Offline
    • Oklaski: 107
    Pozdrawiam,
    Lynx

    Odp: Nowe monety 2zł. 11 lat, 5 miesięcy temu #27424

    Valkiria, piszę na poważnie. Pismo poprzedza to zastrzeżenie, o którym wcześniej wspomniałem. Może dlatego, że swoje zastrzeżenia podpisałem imieniem i nazwiskiem... a może tak piszą zawsze :)
    Faktycznie sam byłem ciekawy czy w ogóle odpowiedzą i gdy otrzymałem ich pismo, byłem nawet lekko pozytywnie zaskoczony, ale... w sumie to nic ciekawego się nie dowiedziałem :(
    Valkiria, raczej do tego, że powiedzmy jak to nazwałaś popełniono niedbalstwo nikt się nie poczuwa i raczej nie ma co na to liczyć. Grzecznie wyjaśniono mi kwestie, które właściwie znałem, czyli że na etapie projektu graficznego zarówno cała seria jak i poszczególne monety przechodzą proces konsultacji merytorycznej - tak jest przecież w każdym przypadku i z każdą monetą czy medalem, więc to żadna nowość. Jest konsultant (w piśmie podano kto nim jest), który ocenia i sprawdza projekt, a gdy jest ok. to aprobuje i jest po herbacie. Konsultant w tym wypadku jak najbardziej na miejscu, wiem o tym, ponieważ zadałem sobie trud i tę osobę sobie trochę posprawdzałem ;)
    W dalszej kolejności wyjaśniono mi, że cała seria monet będzie poświęcona tylko polskim okrętom... i na koniec wyjaśniono mi, że z tego powodu jak również z uwagi na szczupłość miejsca przewidzianego na napisy ograniczono się do tego co jest aktualnie widoczne na monetach (oczywiście przy aprobacie konsultanta).
    Pismo jak najbardziej oficjalne, a podpisane przez wysokich rangą urzędników NBP i to by było na tyle.
    Cóż, nie mam ochoty tego komentować, bo i po co. Szczerze mówiąc mnie to nie zadowala, a w dodatku bardzo upraszcza i spłyca sam problem. W pierwszym odruchu pomyślałem, że może warto byłoby porozmawiać z osobą merytorycznie odpowiedzialną, ale... nie wiem czy jest jakikolwiek sens. Może byłby większy, gdyby takich głosów byłoby więcej, a tego po prostu nie wiem. Co więcej, dla laików jest to bez znaczenia, a ci co się tą problematyką interesują, to sami o tym wiedzą :)
    • Eothain
    • Eothain

    Odp: Nowe monety 2zł. 11 lat, 5 miesięcy temu #27427

    Każda informacja wychodząca z NBP podpisana jest tą klauzulą, więc ze spokojem ;)
    Bardzo się cieszę, że został ten temat poruszony. Bo rzeczywiście mały szczegół, który może umknąć, a dodaje specjalnego charakteru nazwom tych okrętów. Szczerze powiedziawszy, to przyglądając się wizerunkom wszystkich do tej pory wyemitowanych monet, to literki "ORP" mogłyby się znaleźć i miejsce na nie by było. Trochę szkoda, ale mogę obiecać, że przy pisaniu newsów o kolejnych emisjach monet z tej serii będę trzymał się tradycyjnego nazewnictwa, poprzedzonego skrótem od słów Okręt Rzeczypospolitej Polskiej.
    • Offline
    • Oklaski: 107
    Pozdrawiam,
    Lynx

    Odp: Nowe monety 2zł. 11 lat, 5 miesięcy temu Ostatnio zmieniany: przez lynx. #27429

    Michał, ciszę się, że na coś to się przydało ;)
    Dawno temu akurat tą problematyką bardzo się interesowałem i stąd nie powiem moje oburzenie i tak szybka reakcja. Z drugiej strony, jak do tej pory, to w moim posiadaniu jest tylko pierwsza z monet, więc nie przyglądałem się innym wizerunkom do czasu zwrócenia uwagi przez Keema.
    Co do samej odpowiedzi, to tak jak napisałem, jest dla mnie niezadowalająca i żadnym usprawiedliwieniem nie może być szczupłość miejsca. Monety nie tylko kupują osoby mające jakieś pojęcie w tym temacie, ale również totalni laicy i przede wszystkim to z tego powodu ten skrót powinien być na wizerunkach (dlatego tym bardziej dziwi mnie postawa konsultanta).
    Cóż więcej można dodać? Jak przypuszczam, to może wielu nawet zdziwi obecna dyskusja, bo przecież nazwa i wizerunek okrętu są na monecie ;) Tak, to prawda, ale jednak czegoś istotnego w moim mniemaniu brakuje...

    PS.
    Faktycznie pierwszy raz pisałem do NBP, a co do tej formułki, to akurat po części tutaj mają rację, ponieważ w odpowiedzi były zamieszczone dane, których ujawnienie i rozpowszechnianie mogłoby naruszyć dobra wymienionych osób. Wiem jak to jest... a zwłaszcza w necie ;) Jednak z pewnymi rzeczami chyba nie powinniśmy za bardzo przesadzać ;) Ja jednak starałem się opisać wszystko zgodnie z otrzymaną odpowiedzią, a wspomniany przeze mnie tok postępowania obowiązuje w każdym przypadku i przy każdej monecie, a chyba przy tej okazji warto go było przypomnieć :)

    Z pozdrowieniami
    Lynx
    • Offline
    • Oklaski: 107
    Pozdrawiam,
    Lynx

    Odp: Nowe monety 2zł. 11 lat, 5 miesięcy temu Ostatnio zmieniany: przez lynx. #27432

    Witam,
    Dzisiaj odebrałem pozostałe dwie monety z tego cyklu i... faktycznie Michał masz rację: na skrót ORP było miejsce tylko trzeba było chcieć...

    Jeszcze jedna mała uwaga. W folderze do monety Niszczyciel ORP "Błyskawica" pojawiła się wzmianka o operacji Peking czyli wycofaniu tuż przed wybuchem II WŚ trzech polskich niszczycieli (niestety, korzystałem z elektronicznej wersji, bo mój dostawca monet nie miał papierowej). Wielu historyków a także autorów książek o tematyce morskiej (jak chociażby Jerzy Pertek czy Edmund Kosiarz) zamiast w/w nazwy używało "plan Pekin". Są również inne opracowania, w których można było znaleźć określenie "plan Nankin". Wszystkie wspomniane nazwy dotyczą tej samej operacji, a więcej można znaleźć tutaj:
    pl.wikipedia.org/wiki/Plan_Peking

    A wszystkim, których zainteresowała ta tematyka z przyjemnością polecam książki niżej wymienionych autorów (wykazy są podane na końcu każdej notki z wiki):
    pl.wikipedia.org/wiki/Jerzy_Pertek
    pl.wikipedia.org/wiki/Edmund_Kosiarz
    pl.wikipedia.org/wiki/Zbigniew_Flisowski
    Wymieniłem w tym gronie Pana Flisowskiego, który wprawdzie mniej napisał na temat polskiej floty, ale jego pozycje o wojnie na innych morzach i akwenach, a zwłaszcza na Pacyfiku, to klasyka :)

    Z pozdrowieniami
    Lynx
    • Eothain
    • Eothain

    Odp: Nowe monety 2zł. 11 lat, 5 miesięcy temu #27434

    Których folderków Ci brakuje? Bo bez problemu mogę Ci podesłać. Mam na pewno OORP Dragon i Orzeł. Jeśli chcesz mogę spytać o pozostały folder w NBP. Może jeszcze będą mieli. Podeślij mi na prywatną wiadomość adres do wysyłki ;)
  • Strona:
  • 1
Moderatorzy: bartek
Wygenerowano w 0.25 sekundy

Nowe zasady dotyczące ciasteczek (cookies). Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Wasze oczekiwania. W razie potrzeby można zablokować ciasteczka w przeglądarce jak to zrobić tutaj.

Akceptuję zapisywanie ciasteczek (cookie) dla tej strony:

EU Cookie Directive Module Information