Polecamy

skup monet
skup monet
Numizmatyka
Sklep numizmatyczny
Monety
monety skup

Polecamy

skup monet
skup monet
Numizmatyka
Sklep numizmatyczny
Monety
monety skup
Witamy, Gościu
Użytkownik: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1

TEMAT: Lwów na liście światowego dziedzictwa UNESCO

    • Offline
    • Oklaski: 0

    Lwów na liście światowego dziedzictwa UNESCO 15 lat, 6 miesięcy temu #7692

    Numizmatyczna Agencja Prasowa ma przyjemność poinformować, że:
    Narodowy Bank Ukrainy 24. października 2008 roku wprowadza do obiegu monetę o nominale 10 hrywien, poświęconą 10-leciu wpisania na listę światowego dziedzictwa UNESCO historycznego centrum Lwowa. Pierwsze historyczne wzmianki o Lwowie datuje się na rok 1256, który uważa się za datę jego założenia. Miasto oczarowuje swoją barwną przeszłością i pięknem. Niezwykłe zabytki architektoniczne spotyka się tu na każdym kroku i tworzą one razem jeden z najpiękniejszych historyczno-architektonicznych rezerwatów Europy.

    Monety wykonano ze srebra o próbie 925, stempel – lustrzany, masa – 31,1 g, średnica – 38,61 mm, nakład – 5 000 sztuk. Projektant – Wołodymyr Demianenko.

    Na awersie przedstawiono alegoryczną rzeźbę Sławy z fasady gmachu Lwowskiego Akademickiego Teatru Opery i Baletu im. Salomei Kruszelnickiej, umieszczono także mały Państwowy Herb Ukrainy, napisy „НАЦІОНАЛЬНИЙ БАНК УКРАЇНИ” („NARODOWY BANK UKRAINY”), „ДЕСЯТЬ ГРИВЕНЬ” („DZIESIĘĆ HRYWIEN”), oznaczenie metalu, jego próby – Ag 925, masę – 31,1 g, rok bicia – 2008 oraz znak mennicy.

    Na rewersie monety ukazano stylizowaną kompozycję z pięciu wież Lwowa: wieży Katedry Ormiańskiej, wieży Cerkwi Wołoskiej, Ratusza, wieży Katedry Łacińskiej, wieży klasztoru Bernardynów (od lewej do prawej), na tle której umieszczono herb miasta i napisy: na górze – „10 РОКІВ У РЕЄСТРІ СВІТОВОЇ СПАДЩИНИ ЮНЕСКО” (10 LAT W REJESTRZE ŚWIATOWEGO DZIEDZICTWA UNESCO”), na dole – „ЛЬВІВ” („LWÓW”).

    Monety stanowią prawny i niepodważalny środek płatniczy na Ukrainie. (NAP/NBU)
  • Odp:Lwów na liście światowego dziedzictwa UNESCO 15 lat, 6 miesięcy temu #7698

    A znane są wizerunki??? MOże być naprawde ładna moneta.
    • Offline
    • Oklaski: 1

    Odp:Lwów na liście światowego dziedzictwa UNESCO 15 lat, 6 miesięcy temu #7699

    Piotr_k84 napisał:
    A znane są wizerunki??? MOże być naprawde ładna moneta.

    Wizerunki są tajne, dlatego nie przekazałem ich NAP-owi, jednak - jak pisałem na innym forum - posiadam zdjęcia zrobione telefonem komórkowym w mennicy przy produkcji tych monet. Oto one:

    • Eothain
    • Eothain

    Odp:Lwów na liście światowego dziedzictwa UNESCO 15 lat, 6 miesięcy temu #7700

    piękne :)
  • Odp:Lwów na liście światowego dziedzictwa UNESCO 15 lat, 6 miesięcy temu #7701

    Mnie tez bardzo się podoba, śliczny
    • Offline
    • Oklaski: 1

    Odp:Lwów na liście światowego dziedzictwa UNESCO 15 lat, 6 miesięcy temu #7702

    To teraz zagadka krajoznawcza: która wieża na wizerunku monety do której należy budowli? :D
  • Odp:Lwów na liście światowego dziedzictwa UNESCO 15 lat, 6 miesięcy temu #7712

    z tego co widze to pewnie ta I z prawej
    • Eothain
    • Eothain

    Odp:Lwów na liście światowego dziedzictwa UNESCO 15 lat, 6 miesięcy temu #7713

    środkowa to napewno ratusz
    • Offline
    • Oklaski: 0

    Odp:Lwów na liście światowego dziedzictwa UNESCO 15 lat, 6 miesięcy temu #7723

    ja troche zbocze z tematu...
    ...jak to jest z tym niby NAPem? jestem prawie pewny że owy NAP i FAH piszą z tego samego komputera, oczywiście całkiem przypadkowo ;)

    jeśli mam racje to dlaczego Admini pozwalają na takie wygłupy?

    Pytałem już o to na e-numizmatyce ale mój temat został zamknięty

    Bardzo prosze o odpowiedź
    • Offline
    • Oklaski: 1

    Odp:Lwów na liście światowego dziedzictwa UNESCO 15 lat, 6 miesięcy temu #7724

    zykfryd napisał:
    ja troche zbocze z tematu... (...)

    No to nie zbaczaj z tematu, bo Twój post nie wnosi nic nowego do dyskusji, a jedynie wprowadza niepotrzebny zamęt i zamieszanie. Wszystkiego dowiesz się w swoim czasie.

    Koniec off-topic.
    • Offline
    • Oklaski: 0

    Odp:Lwów na liście światowego dziedzictwa UNESCO 15 lat, 6 miesięcy temu #7725

    Oczywiście drogi napie
    • Offline
    • Oklaski: 1

    Odp:Lwów na liście światowego dziedzictwa UNESCO 15 lat, 6 miesięcy temu #7726

    zykfryd napisał:
    Oczywiście drogi napie

    Patrz: post powyżej.
    • Offline
    • Oklaski: -1

    Odp:Lwów na liście światowego dziedzictwa UNESCO 15 lat, 6 miesięcy temu #7731

    Popieram zykfryda i proszę o wyjaśnienia. W szczególności NAP.
  • Odp:Lwów na liście światowego dziedzictwa UNESCO 15 lat, 6 miesięcy temu #7742

    To ja może sprostuję. Byc może NAP i fah to ejdna i ta sama osoba, nie wnikam w to. Ale owy NAP nie pisze wulgaryzmów na forum, dostarcza nowe informacje więc dlaczego banować taka osobę.

    Jeśli NAP to fah, to sądze, ze załozł dlatego nowy oficjalny nicki jako Numizmatyczna Agencja Prasowa, gdyż chciał dostarczać informacje jako nowa osoba.

    ps. uważam, zę NAP odwala kawał dobrej roboty i oby więcej takich osób było na forum .

    Proponuję o NAPie rozmowy toczyć tutaj.

    www.katalogmonet.pl/index.php?option=com...amp;amp;id=7741#7741
    • Offline
    • Oklaski: 0

    Odp:Lwów na liście światowego dziedzictwa UNESCO 15 lat, 4 miesięcy temu #8647

    hehehehe tez uwazam ze nie ma sensu szukac... jesli chodzi o ta monete to najbardziej podoba mi sie Alegoria Sławy i Fortuny ;)<br><br>Edytowany przez: quintet, w: 2008/12/10 23:31
    Załączniki:
  • Strona:
  • 1
Moderatorzy: bartek
Wygenerowano w 0.35 sekundy

Nowe zasady dotyczące ciasteczek (cookies). Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Wasze oczekiwania. W razie potrzeby można zablokować ciasteczka w przeglądarce jak to zrobić tutaj.

Akceptuję zapisywanie ciasteczek (cookie) dla tej strony:

EU Cookie Directive Module Information