Polecamy

skup monet
skup monet
Numizmatyka
Sklep numizmatyczny
Monety
monety skup

Polecamy

skup monet
skup monet
Numizmatyka
Sklep numizmatyczny
Monety
monety skup
Witamy, Gościu
Użytkownik: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1
  • 2

TEMAT: Jak tworzyć swoją kolekcję numizmatyczną???

  • Jak tworzyć swoją kolekcję numizmatyczną??? 14 lat, 11 miesięcy temu #11020

    Rozmowy na ten temat dość często przewijają się na forach i wśrów numizmatyków. Jesli takowy wątek pojawił się na forum to prosze o kasację tego.

    To w jaki sposób tworzyć i budować swoją kolekcję jest bardzo trudne zapewne dla każdego początkująceo kolekcjonera. Mało, który wie od razu jak i co zbierac.

    Chciałem tym samym rozpocząć dyskusję na temat tego jak i jakimi kryterimai kierować się chcąc tworzyć kolekcje??? Trudno jest doradzać komuś obcemu,najpiękniejsza kolekcja to taka na którą się ktoś sam zdecydował i stwirdził - tak to chcę zbierać.

    Ma ktoś z was jakieś przemyslenia dotyczące tego co i jak zbierać??? Mi na myśl przychodzi kilka bardzo luźnych kryteriów, z któych mogę przytoczyć swoje za i przeciw - z wieloma takimi kolekcjami się spotkałem jak te poniższe.

    - wszystkie monety obiegowe - temat rzeka któy można oklekcjonowac do końca zycia i monet nie zabraknie.

    - pojedyncze monety z różnych stron świata i okresów - stworzenie ogólnego obrazu numizmatyki światowej.

    - monety obiegowe Europy
    - monety obiegowe krajów słowiańskich, lub europy środkowo-wschodniej
    - monety polskie z różnych okresów - historia monety polskiej
    - monety polskie XIX i XX wieczne

    ..................tak możnaby wymieniać i wymieniać w nieksończoność.

    Wiele osób łączy także kolekcjonowanie monet z kolekcjonowanie banknotów i pieniezy zastępych, tak jest np. z okresem II RP, okresie bardzo ciekawym pod względem finansowym - inflacje, reformy walutowe, prawdziwa gratka dla zbieracza. Są kolekcje specjalizująće się tylko w tym okresie tj. II RP, któej waściciele zbierają walory finansowe zwiążane tylko z tym okresem. Wg. mnie bardzo ciekawy pomysł, bo im kolekcja bardzije wycpecjalizowana tym po latach może być bardzo wartoścowa merytorycznie.

    A co wy sądzicie o tym i co możecie podpowiedzieć młodym ludziom, któzy chcą zbierać z jeszcze nei wiedzą co????
    • Offline
    • Oklaski: 6

    O:Jak tworzyć swoją kolekcję numizmatyczną??? 14 lat, 11 miesięcy temu #11021

    ja kierowałem sie innymi zaiteresowaniami które mają odzwierciedlenie w numizmatyce, np. pasjonuje mnie wczesnośredniowieczna architektura obronna i rycerstwo, stąd w mojej kolekcji blaszki z serii "historia jazdy polskiej" "historyczne miasta" "zamki i pałace" i niewiele ale "poczet książat i królów" może na tej zasadzie warto zacząc, np jesli ktos na codzien smiga po stadionie, niech zbiera serie "sport" :)
    • Eothain
    • Eothain

    O:Jak tworzyć swoją kolekcję numizmatyczną??? 14 lat, 11 miesięcy temu #11022

    Wiele krajów wydaje też monety związane z II Wojną Światową. Można zebrać ciekawą kolekcję od Polski aż po Sri Lankę, która też miała serię poświęconą tej wojnie.
    • Offline
    • Oklaski: 6

    O:Jak tworzyć swoją kolekcję numizmatyczną??? 14 lat, 11 miesięcy temu #11023

    ach noi biorąc pod uwage plan emisji 2010 to oczywiście seria 'wielkie bitwy" :laugh: , gorzej jesli ktoś ma bardzo wyszukane hobby :P np łowienie ryb za pomocą kuszy z ekwipunkiem do nurkowania...chyba tylko sum sie łapie na to :P :laugh:
    • Offline
    • Oklaski: 119
    Nemo est mortalium, qui sapiat omnibus horis
    TPZN nr 46
    forum.tpzn.pl/index.php

    O:Jak tworzyć swoją kolekcję numizmatyczną??? 14 lat, 11 miesięcy temu #11025

    Niech najnormalniej w świecie zbierają monety - wszelakie, aż któregoś dnia dojrzeją do decyzji o wyspecjalizowaniu się w jakiejś dziedzinie i usystematyzowaniu kolekcji. Ja się w pewnym momencie wyspecjalizowałem, ale nadal zbieram wszystko co mi się spodoba, w myśl zasady, że nie można się ograniczać ;) Ale faktem jest, że generalnie należy zbierać jakiś temat, kraj itp.
    • Offline
    • Oklaski: 1

    O:Jak tworzyć swoją kolekcję numizmatyczną??? 14 lat, 11 miesięcy temu #11029

    Witam,
    Ja zaczynałem zbierac monety z róznych krajów (stryj był marynarzem :) , potem skupiłem sie na krajach Europy, obecnie zbieram monety Polskie.
    Uważam, że do tego co zbierać należy "numizmatycznie dojrzeć" :)
    • krzysztof.jarzabek
    • krzysztof.jarzabek

    O:Jak tworzyć swoją kolekcję numizmatyczną??? 14 lat, 11 miesięcy temu #11033

    borsuk1977 napisał:
    Niech najnormalniej w świecie zbierają monety - wszelakie, aż któregoś dnia dojrzeją do decyzji o wyspecjalizowaniu się w jakiejś dziedzinie i usystematyzowaniu kolekcji. Ja się w pewnym momencie wyspecjalizowałem, ale nadal zbieram wszystko co mi się spodoba, w myśl zasady, że nie można się ograniczać ;) Ale faktem jest, że generalnie należy zbierać jakiś temat, kraj itp.

    Popieram. To się z czasem samo wykrystalizuje. Im więcej monet w życiu zobaczysz, tym bardziej będziesz wiedział, co Cię najbardziej "kręci". Od siebie mogę dorzucić kilka rad:
    1) Zbieraj to, co Ci się podoba, a nie to, co jest w danej chwili modne. Mody szybko się zmieniają, a frajda z posiadania czegoś fajnego jest o wiele cenniejsza nawet od kilkuset procent zysku na monecie, która jest Ci obojętna.
    2) Spróbuj powiązać jakoś tematykę zbieranych monet ze swoim hobby/zainteresowaniem.
    3) [ważne!] Dokładnie rozważ ile masz do wydania pieniędzy na monety. Teraz, za 5 lat, za 15 (dzieci itp.) Może się okazać, że na niektóre rzeczy Cię po prostu nie stać. I nie będzie w tym nic dziwnego - każdy ma jakieś ograniczenia.
    4) Spróbuj zbierać monety w jak najlepszych stanach zachowania. Powodów jest sporo - od estetycznych do merkantylnych (kiedyś możesz zostać "przyciśnięty" przez życie i zmuszony do sprzedaży kolekcji - czego Ci nie życzę, oczywiście; łatwiej sprzedać monety w dobrej kondycji).
    5) I na koniec powtórzę - to ma być przede wszystkim frajda!!! Nie traktuj tego wyłącznie w kategoriach inwestycji, bo może Cię czekać rozczarowanie. Ja już tyle razy przepłaciłem za różne monety, ale za to mam radochę (bezcenne!)
    Pozdrawiam!
    • Offline
    • Oklaski: -1

    O:Jak tworzyć swoją kolekcję numizmatyczną??? 14 lat, 11 miesięcy temu #11037

    Zgadzam się, że wybranie danej dziedziny zbierania zajmuje trochę czasu. Ja na początku miałem nieco monet zagranicznych nie wiadomo skąd i... jakieś 3 dwuzłotówki. Dowiedziałem się czemu na nie są to normalne dwójki i się wkręciłem. Teraz zbieram głównie monety obiegowe (są takie "najprawdziwsze") i kolekcjonerskie, które mi się spodobają (choć czasem mam ochotę podciągnąć je pod kategorię medali).
  • O:Jak tworzyć swoją kolekcję numizmatyczną??? 14 lat, 11 miesięcy temu #11083

    Jak to sie mówi od oółu do szczegółu, tylko u mnie ten ogłó trwa już za długo:):) Jedyne co się u mnie wyklarowało to pieniaz II RP - monety i banknoty - oraz trochę zastępczaków aby meić obraz bardzo ciekawych perturbacji finansowych tego okresu.

    Poza tym troszkę starszych i młodszych blaszek .

    Bardzo korci mnie aby zbierać więćej tematów poza Polską - ale podobają mi się wszystkie monety i musiałbym byc milionerem żeby zbierać wszystko ::):):)
    • Offline
    • Oklaski: 119
    Nemo est mortalium, qui sapiat omnibus horis
    TPZN nr 46
    forum.tpzn.pl/index.php

    O:Jak tworzyć swoją kolekcję numizmatyczną??? 14 lat, 11 miesięcy temu #11084

    Wiem o czym mówisz :) Miałem to samo, a może i poniekąd mam nadal. Pozbycie się jakiejś monety, żeby zrobię miejsce dla innych to jak ucięcie ręki. Ale w ten sposób potrzebowałbym kilku pokoi, żeby trzymać monety. Więc jedynym wyjściem jest zrezygnować z czegoś, a najlepiej zacząć od tego co nas mało interesuje i nie jesteśmy z tym mocno zżyci ;)
    • Offline
    • Oklaski: 107
    Pozdrawiam,
    Lynx

    O:Jak tworzyć swoją kolekcję numizmatyczną??? 14 lat, 11 miesięcy temu #11168

    Witam.
    Borsuk, widzę, że mamy bardzo podobne zdanie i w tym temacie. Ja również uważam, że na początku warto zbierać właściwie wszystkie monety, banknoty, medale, które w taki czy inny sposób wpadną człowiekowi w ręce. Ja od kilku lat tak robię a frajda jest za każdym razem, a zwłaszcza wtedy, gdy wpadnie coś, co nawet trudno znaleźć na allegro:) Krzysiek też ma rację, bo nie zawsze warto kierować się tylko i wyłącznie modą, która z regóły szybko się zmienia. Najważniejsze jest to, by człowiekowi sprawiało frajdę i radość z tego co robi. Oprócz tego, pozostaje jeszcze taka kwestia, że w trakcie mozolnego powiększania swojej kolekcji człowiek się uczy i z czasem ta wiedza staje się jego przewodnikiem i pomocna w podejmowaniu decyzji.
    Z czasem samo wykrystalizuje się i wtedy na pewno warto, by kolekcja stała się bardziej tematyczna. Dzisiaj jest o tyle problem, że oferta rynkowa jest tak bogata, iż trudno o jednoznaczną decyzję, a finansowo trudno byłoby podołać. Monet np. o zwierzakach na całym świecie jest tyle, że nie sposób byłoby pomieścić w dużym pokoju.
    Pozdr.
    • Offline
    • Oklaski: 5

    O:Jak tworzyć swoją kolekcję numizmatyczną??? 14 lat, 11 miesięcy temu Ostatnio zmieniany: przez zappafan. #11171

    no super fajnie wszystko opisujecie ja dodam tylko że warto też zastanowić sie przy podejmowaniu decyzji problematyką fałszerstw monet. Wlasnymi silami oraz wiedzą do rozpoznawania takich egzemplaży.A w pewnych okresach i tematykach np.Wolne Miasto Gdańsk czy polska między-wojenna... falsów jest bez liku ja sam posiadam troche tego i moim zdaniem to też dobry temat do ciekawej kolekcji.najważniejsza to radość z tego co mamy a nie wartość rynkowa kolekcji bo sentyment do blaszek jest bezcenny.pozdrawiam wszystkich szczesliwych posiadaczy swoich bezcennych kolekcji :)
  • O:Jak tworzyć swoją kolekcję numizmatyczną??? 14 lat, 11 miesięcy temu #11263

    MOje dwa teamty, które drążę to przede wszystkim POlska i carska ROsja.

    PO prostu wizerunki np. XIX wiecznych polskich i carskich monet to dla mnie po prostu mistrzostwo świata, obecne obiegówki nawet w % się do tamtych nie umywają. Kurcze dlaczego teraz nie możemy mieć tak pięknych obiegówek tylko takie smutne i monotonne.
    • Offline
    • Oklaski: 119
    Nemo est mortalium, qui sapiat omnibus horis
    TPZN nr 46
    forum.tpzn.pl/index.php

    O:Jak tworzyć swoją kolekcję numizmatyczną??? 14 lat, 11 miesięcy temu #11265

    Wiem o czym mówisz też lubię ten okres, tyle że mnie interesują monety carskie dla KP lub Mennica Warszawska no i monety niemieckie zasadniczo bite po 1871 roku do 1945. Mój brat ma za to świra na punkcie carskich po 1700 roku ;)
    • Offline
    • Oklaski: 2

    O:Jak tworzyć swoją kolekcję numizmatyczną??? 14 lat, 11 miesięcy temu #11268

    to teraz ja... pierwszy mój post B)
    u mnie zaczęło się od tego, że kiedyś po domu poniewierały się GN`y Zygmunt August i Jelonek Rogacz. Pewnego dnia zobaczyłem na alledrogo jakie są drogie :lol: no i najpierw było zbieractwo GNów, potem stwierdziłem że zalatują mi tandetą i teraz zbieram II Rp. Jakoś lubię patrzeć na monety z IIRP, sprawiają wrażenie takich dostojnych i budzą respekt(szczególnie te z marszałkiem).
    • Offline
    • Oklaski: 119
    Nemo est mortalium, qui sapiat omnibus horis
    TPZN nr 46
    forum.tpzn.pl/index.php

    O:Jak tworzyć swoją kolekcję numizmatyczną??? 14 lat, 11 miesięcy temu #11269

    Zwłaszcza 2 zł z 1936 ;)
    • Offline
    • Oklaski: 2

    O:Jak tworzyć swoją kolekcję numizmatyczną??? 14 lat, 11 miesięcy temu #11270

    już posiadam...mam nadzieję, że niedługo przypłynie 5 zł i flota będzie kompletna :lol:
    • Offline
    • Oklaski: 119
    Nemo est mortalium, qui sapiat omnibus horis
    TPZN nr 46
    forum.tpzn.pl/index.php

    O:Jak tworzyć swoją kolekcję numizmatyczną??? 14 lat, 11 miesięcy temu #11271

    chodziło mi o 2 zł z Marszałkiem Piłsudskim
    • Offline
    • Oklaski: 2

    O:Jak tworzyć swoją kolekcję numizmatyczną??? 14 lat, 11 miesięcy temu #11272

    myślałem, że ze statkiem ;) 2zł z marszałkiem jeszcze poszukuje..ale ciężko o dobry stan :unsure:
    • Offline
    • Oklaski: 119
    Nemo est mortalium, qui sapiat omnibus horis
    TPZN nr 46
    forum.tpzn.pl/index.php

    O:Jak tworzyć swoją kolekcję numizmatyczną??? 14 lat, 11 miesięcy temu #11273

    Aż tak ciężko o dobry stan to nie jest (mam na myśli amerykański grading od AU55 wzwyż) tylko trzeba mieć przynajmniej 2,5 tyś. Nie polecam kupowania tej monetki w dobrym stanie nieogradowanej - za dużo fałszerstw (chyba, że od renomowanych dilerów np. WDA, PDA).
  • Strona:
  • 1
  • 2
Moderatorzy: bartek
Wygenerowano w 0.29 sekundy

Nowe zasady dotyczące ciasteczek (cookies). Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Wasze oczekiwania. W razie potrzeby można zablokować ciasteczka w przeglądarce jak to zrobić tutaj.

Akceptuję zapisywanie ciasteczek (cookie) dla tej strony:

EU Cookie Directive Module Information