Polecamy

skup monet
skup monet
Numizmatyka
Sklep numizmatyczny
Monety
monety skup

Polecamy

skup monet
skup monet
Numizmatyka
Sklep numizmatyczny
Monety
monety skup
  • Witamy,
  • Ostatnia wizyta: Dzisiaj
  • Strona:
  • 1

TEMAT: 2% podatku od zakupionej monety powyżej 1000 PLN

    • Offline
    • Oklaski: 10

    2% podatku od zakupionej monety powyżej 1000 PLN 13 lat, 4 miesięcy temu #21018

    Witam.

    Mam takie pytanie, może głupie ale mimo wszystko interesuje mnie to. Przeglądając aukcje nie raz nie dwa widziałem zachęcające napisy, że sprzedający wystawia faktury VAT za monety o wartości powyżej 1000zł i wtedy nie trzeba płacić podatku PCC w urzędzie skarbowym. Choćby ta aukcja: allegro.pl/2-zl-mosiadz-proba-bez-napisu...-68-i1384186476.html

    Jako, że nie znoszę wszelkiej biurokracji, wypełnianie PITu to dla mnie koszmar, pytam się o co w tym chodzi?

    Owszem kupowałem monety powyżej tysiaka, nie brałem za nie żadnej faktury czy nawet paragonu, w końcu to allegro, nie każdy jest tam firmą. Ale co? Niby jestem szarą strefą i za te wszystkie monety wiszę skarbówce ileś tam złotych podatku? Zresztą czysto teoretycznie bo niby skąd te urzędasy miałyby się o tym dowiedzieć:D

    Jeśli ktoś może zaspokoić moją ciekawość byłbym wdzięczny :)
    • Offline
    • Oklaski: 107
    Pozdrawiam,
    Lynx

    Odp: 2% podatku od zakupionej monety powyżej 1000 PLN 13 lat, 4 miesięcy temu #21019

    Lego, z tego co wiem, to ostatnimi czasy US węszy w internecie, namierzając tego typu transakcje. Zakup na allegro czy innym portalu aukcyjnym jest traktowany przez nich jak umowa cywilna kupna-sprzedaży i obciążona stosownym podatkiem od takiej czynności. O ile się nie mylę jest on w wysokości 2% od wartości transakcji. Gdzieś się spotkałem z opinią, że płacą ten podatek solidarnie zarówno kupujący jak i sprzedający. Nie jestem tego jednak pewien. Najlepiej byłoby skontaktować się z US i dokładnie się dopytać.
    • Offline
    • Oklaski: 10

    Odp: 2% podatku od zakupionej monety powyżej 1000 PLN 13 lat, 4 miesięcy temu #21020

    Hmm dzięki za wyjaśnienie, dobrze wiedzieć.
    Z natury jestem raczej beztroski i nie przejmuję się tego typu podatniczymi pierdołami, zwłaszcza, że sam nie płacę podatku od "dochodów" - bo nie muszę.
    W takim razie opcją jest ugadanie się ze znajomymi sprzedawcami na kupowanie za plecami allegro i US. W sumie już to się robiło, tylko nie na kwoty powyżej 1 tys.

    Ale mimo wszystko gdyby ktoś miał przykład z autopsji to chętnie o tym poczytam.

    Pozdrawiam.
    • Offline
    • Oklaski: 107
    Pozdrawiam,
    Lynx

    Odp: 2% podatku od zakupionej monety powyżej 1000 PLN 13 lat, 4 miesięcy temu #21021

    Z tego co wiem, to podobnie ma się sprawa, w przypadku sprzedaży czegoś co kupiono przed upływem 6 miesięcy.
    Mimo wszystko lepiej się pilnować, bo wyjaśnienia w US do przyjemnych nie należą. Czujesz się jak przestępca i to Ty musisz udowodnić swoją niewinność. A prawda jest taka, że nieznajomość przepisów wcale nie zwalnia z ich przestrzegania.
    Też chętnie przeczytam coś więcej na ten temat...
    • Offline
    • Oklaski: 119
    Nemo est mortalium, qui sapiat omnibus horis
    TPZN nr 46
    forum.tpzn.pl/index.php

    Odp: 2% podatku od zakupionej monety powyżej 1000 PLN 13 lat, 4 miesięcy temu #21022

    Podatek od czynności cywilno-prawnych w wysokości 2% odprowadza kupujący za zakup POJEDYNCZEJ monety o wartości powyżej 1000 zł. czyli od 1000,01. Zobowiązanie opłacenia podatku obciąża kupującego i powinien uregulować należność w ciągu 14 dni od daty powstania zobowiązania, czyli od daty zakończenia aukcji. Z podatku została zwolniona sprzedaż rzeczy ruchomych, jeżeli podstawa opodatkowania nie przekracza 1.000 zł. Zgodnie z powyższym, nie ma znaczenia ilość zakupionych przedmiotów, ważne jest, aby wartość żadnego z nich nie przekroczyła 1000 zł. Płacimy tylko wtedy, za te transakcje, których wartość przekracza 1000 zł. Np. kupiliśmy dwie monety po 900 zł na osobnych aukcjach - nie płacimy podatku. Kupiliśmy jedną monetę o wartości 1050zł - płacimy podatek. Przepis ten obowiązuje od chyba 3 lat. Wcześniej był to podatek, który musiał być odprowadzony do US obojętnie, czy od kupującego, czy sprzedającego. W praktyce płacił kupujący. Nie płaci się tego podatku, gdy kupujemy towar ze sklepu. Wsparłem się tu dyskusją z Cafe allegro
    • Offline
    • Oklaski: 10

    Odp: 2% podatku od zakupionej monety powyżej 1000 PLN 13 lat, 4 miesięcy temu Ostatnio zmieniany: przez lego. #21023

    (...) Jeżeli wartość wylicytowanych monet w jednej wygranej przeze mnie aukcji nie przekracza 1.000 zł to podatku od czynności cywilnoprawnych (w skrócie PCC) nie płacę. Oczywiście mówimy, tak jak Waldi zauważył o zakupie od osoby fizycznej nie prowadzącej pozarolniczej działalności gospodarczej. Schody się zaczynają niestety kiedy wartość wygranej aukcji przekroczy feralne 1.000 zł. Nie dość, że ciąży na kupującym 2% PCC to w ciągu 14 dni muszę złożyć w urzędzie skarbowym deklarację PCC-3, w której muszę podać dane osobowe sprzedającego, łącznie z jego NIP-em i innymi danymi, których nie znam a nie daj Boże sprzedający nie chce mi podać. Do tego urzędy skarbowe żądają na deklaracji podpisu sprzedającego. Mało tego, urząd skarbowy może zażądać zapłacenia PCC od wartości wyższej od ceny, za którą kupiłem monetę(y). Wszystko to reguluje ustawa z dnia 9 września 2000r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (jednolity tekst Dz. U. z 2005r. Nr 41, poz. 399 z późniejszymi zmianami). W szczególności należy się zapoznać z art. 2 pkt 4), art. 4 pkt 1), art. 6 ust. 1 pkt 1) lit. c), art. 6 ust. 2 do 5, art. 7 ust. 1 pkt 1) lit. a), art. 9 pkt 6), art. 10 ust. 1.

    Post użytkownika "Puszkin56" ze strony e-numizmatyka.pl/phpBB2/viewtopic.php?t=13438 rzucił trochę światła na to, choć nie powiem, żebym był tym zachwycony.

    Z tego wynika, że jest to kolejna uciążliwa biurokratyczna pierdoła tak jak z wykrywaczami metali i pozwoleniem na nie i poszukiwania. Jak słusznie zauważył lynx nieznajomość prawa nie zwalnia z jego przestrzegania ale cóż, kupiłem monety pow. 1000zł już grubo ponad 6 mies temu. Żadnej informacji ze strony allegro, choć mają w zwyczaju informować o wszystkim. Pozostaje albo kupować na "lewo" od zaufanych sprzedawców (zyskują obie strony) albo od firm wydających fakturę VAT.

    Nadal chciałbym usłyszeć relację z uiszczania tego podatku :)
    • Offline
    • Oklaski: 107
    Pozdrawiam,
    Lynx

    Odp: 2% podatku od zakupionej monety powyżej 1000 PLN 13 lat, 4 miesięcy temu #21024

    No i właśnie zaczyna się problem w szczegółach i ich interpretacji...
    Faktycznie pojedynczy przedmiot, który kupujemy o wartości powyżej 1000 zł nakłada obowiązek podatku - i to jest jasne. Problemem może być dostępność danych sprzedającego, a już nie wspomnę o podpisie...
    Jak rozumiem, w przypadku zakupu kilku przedmiotów np. w aukcji wieloprzedmiotowej, gdy pojedynczy przedmiot nie przekroczy, natomiast wszystkie razem przekroczą 1000 zł nie ma obowiązku opodatkowania. Jak rozumiem, to również nie ma podatku, gdy kupujemy kilka przedmiotów, w kilku aukcjach, u tego samego sprzedawcy, tego samego dnia, nawet, gdyby wszystkie razem przekroczyły 1000 zł.
    • Offline
    • Oklaski: 119
    Nemo est mortalium, qui sapiat omnibus horis
    TPZN nr 46
    forum.tpzn.pl/index.php

    Odp: 2% podatku od zakupionej monety powyżej 1000 PLN 13 lat, 4 miesięcy temu #21028

    Zgadza się tylko przekroczenie 1000 zł w przypadku ceny jednostkowej nakłada na nas obowiązek uiszczenia tego podatku.
  • Strona:
  • 1
Moderatorzy: bartek
Wygenerowano w 0.20 sekundy

Nowe zasady dotyczące ciasteczek (cookies). Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Wasze oczekiwania. W razie potrzeby można zablokować ciasteczka w przeglądarce jak to zrobić tutaj.

Akceptuję zapisywanie ciasteczek (cookie) dla tej strony:

EU Cookie Directive Module Information