Polecamy

skup monet
skup monet
Numizmatyka
Sklep numizmatyczny
Monety
monety skup

Polecamy

skup monet
skup monet
Numizmatyka
Sklep numizmatyczny
Monety
monety skup
Witamy, Gościu
Użytkownik: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: Ciekawe okazy

    • Offline
    • Oklaski: 151
    Numizmatyka uczy czytac znaki czasu.

    Odp: Ciekawe okazy 12 lat, 4 miesięcy temu #25386

    Czemu bez vici. Twoj tez jest ladny :)
    Fotka robiona na szybko w realu wyglada znacznie lepiej.
    • Offline
    • Oklaski: 107
    Pozdrawiam,
    Lynx

    Odp: Ciekawe okazy 12 lat, 4 miesięcy temu #25388

    To prawda, że swój zdobyłem:) choć widziałem ładniejsze;) Co do Twojego to zabrakło fotki drugiej strony:(

    PS.
    Ostatnio niestety nie udało mi się zdobyć paru innych, w dodatku dość rzadko pojawiających się na aukcjach:/ O jednym nawet wspominałaś - to ten autorstwa Gosławskiego do spółki z Tołkinem i Massalskim. Wielka szkoda...
    • Offline
    • Oklaski: 151
    Numizmatyka uczy czytac znaki czasu.

    Odp: Ciekawe okazy 12 lat, 4 miesięcy temu Ostatnio zmieniany: przez Valkiria. #25519

    Piekny i rzadki medal zostal wystawiony na ebay
    przez Pana T.Machaja z Coin Galery London.

    Rare medal commemorating the 300 anniversary of Prussia joining Poland. Dated 1754. Lightly toned with lots of luster. H-Cz. 2853

    Obverse: Two eagles holding cross. City view of Danzig.

    Reverse: Danzig coat of arms.
    Załączniki:
    • Offline
    • Oklaski: 151
    Numizmatyka uczy czytac znaki czasu.

    Odp: Ciekawe okazy 12 lat, 4 miesięcy temu Ostatnio zmieniany: przez Valkiria. #25604

    Sa monety ktore same wpadaja w oko
    1 zlotowka z 1835 roku Rzeczpospolitej Krakowskiej jest jedna z nich
    a juz napewno w tak pieknym stanie zachowania jak ta NGC MS63
    Prawda ze piekna :)

    Jej licytacja trwa na ebay.com
    Załączniki:
    • Offline
    • Oklaski: 107
    Pozdrawiam,
    Lynx

    Odp: Ciekawe okazy 12 lat, 4 miesięcy temu #25619

    Tradycyjnie z mojej strony wynik aukcji jednego z ciekawszych współczesnych medali:
    allegro.pl/zestaw-nbp-2-medale-etui-auto...cza-i2011801291.html
    • Eothain
    • Eothain

    Odp: Ciekawe okazy 12 lat, 4 miesięcy temu #25620

    Czyli tradycją z mojej strony będzie wrzucenia zarchiwizowanego linka ;)

    www.allegromat.pl/aukcja94675

    Czy wiesz może czy odwrotna strona "grosza" miała pozostać pusta? Czy może grawerowano tam jakiś tekst dla vipów?
    • Offline
    • Oklaski: 107
    Pozdrawiam,
    Lynx

    Odp: Ciekawe okazy 12 lat, 4 miesięcy temu #25621

    Michał nie wiem czy dobrze zrozumiałem, to co napisałeś...
    Zaprezentowany medal jest medalem dwuczęściowym. Nie ma wkładki, a przynajmniej ja nie znam takiej wersji ;)
    W jednym medalu (części) jest wgłębienie, w którym jest wybity rewers monety o nominale 1 grosza, a w drugim medalu (części) jest występ pasujący rozmiarem do tego wgłębienia (z pierwszego medalu), na którym jest wybity orzeł w koronie. Po złożeniu obydwu części uzyskujemy efekt jednego medalu o grubości około 10 mm - poniżej fotka po złożeniu obu części:)
    Załączniki:
    • Eothain
    • Eothain

    Odp: Ciekawe okazy 12 lat, 4 miesięcy temu Ostatnio zmieniany: przez . #25623

    Teraz już wszystko jasne. Bardzo Ci dziękuję.

    Myślałem o odwrotnej stronie (czyli prawej stronie) tej części medalu.

    Ale skoro jest to medal dwuczęściowy to już wiem, że za mocno nie można było tej części rzeźbić, żeby "medal-kanapka" mógł spokojnie stać.
    Załączniki:
    • Offline
    • Oklaski: 107
    Pozdrawiam,
    Lynx

    Odp: Ciekawe okazy 12 lat, 4 miesięcy temu Ostatnio zmieniany: przez lynx. #25624

    Michał, nie ma sprawy :)
    O tym medalu juz wprawdzie kiedyś było na naszym forum, ale ponieważ jest on dość rzadko spotykany na aukcjach, więc chyba warto było przypomnieć o jego istnieniu ;)
    W dodatku ta aukcja dotyczyła jak sądzę dość limitowanej serii, ponieważ nie każdy medal trafia do specjalnego drewnianego etui, a w dodatku z dedykacją samego Pana L. Balcerowicza ;)
    Na koniec trzeba dodać, że w historii mennicy nie jest to odosobniony przykład zastosowanego tutaj rozwiązania czyli medalu składającego się z dwóch niezależnych części. Mimo to, jest to dość rzadkie i oryginalne rozwiązanie, dlatego zasługuje na uwagę.
    Jeszcze jest jeden powód, dla którego warto go było przypomnieć. Chcąc nie chcąc ten medal ma związek z numizmatyką, a ostatnio była i na ten temat pewna dyskusja na forum (oczywiście na innym wątku). Medalierstwo wprawdzie to nie numizmatyka, jednak często odnosi się do zagadnień związanych właśnie z numizmatyką i historią pieniądza oraz osób ściśle związanych z tą dziedziną. Dlatego może być doskonałym uzupełnienie zbiorów i przypomnieniem zasług wielu osób kształtujących współczesną wiedzę o pieniądzu, mennicy czy nawet o NBP.
    • Offline
    • Oklaski: 151
    Numizmatyka uczy czytac znaki czasu.

    Odp: Ciekawe okazy 12 lat, 4 miesięcy temu Ostatnio zmieniany: przez Valkiria. #25631

    Dzisiaj nie o monete z zalacznika chodzi,ale o sposob w jaki powstala.
    Sorry za tekst po angielsku.

    This coin was minted on a rolling press, comprised of two heavy iron rollers (cylinders) connected by a toothed wheel to provide synchronous rotation, and powered by horses or water. The dies of the upper roller corresponded to the dies of the lower roller. When a strip of the sheet coin-metal was fed through the rollers, the obverse designs were transferred onto one side of the strip, and the reverse designs were imprinted onto another side. Then the strip with the impressed coin designs was either punched out on a punch press or cut out manually. The corresponding obverse and reverse dies were supposed to be aligned in relation to each other, but they were often misaligned due to the difficulty of maintaining their synchronization, as a roller would often slow down, jam or stall for a fraction of a second during, causing one of the design imprints to be offset in relation to the other. This resulted in a massive production of coins with displaced obverse or reverse designs. On this coin, the reverse design is displaced; the bottom of the design is off the flan, but can be seen on the top of the coin, where a portion of an adjacent coin from the sheet metal is on the flan.
    Załączniki:
    • Shiver
    • Shiver

    Odp: Ciekawe okazy 12 lat, 4 miesięcy temu #25632

    Walcowanie monet było powszechną techniką. Pierwszą taką maszynę prawdopodobnie skonstruował nawet Polak.
    allegro.pl/phorum/read.php?f=274&t=135445&post_arch=1
    • Offline
    • Oklaski: 151
    Numizmatyka uczy czytac znaki czasu.

    Odp: Ciekawe okazy 12 lat, 3 miesięcy temu Ostatnio zmieniany: przez Valkiria. #25646

    Euro 2012 tuz tuz ...
    Nie dajcie sie skusic na pamiatki tego typu co w zalaczniku ;)
    a im blizej calej imprezy tym wiecej sie tego bedzie pojawiac na allegro i ebay.
    Załączniki:
    • Eothain
    • Eothain

    Odp: Ciekawe okazy 12 lat, 3 miesięcy temu #25650

    Patrząc na to ostatnie, to wygląda, jakby już Jagiellonowie wiedzieli kiedy będziemy mieli Euro i już od pół wieku je promowali ;)

    A tak bardziej poważnie, to uważajcie na takie pamiątki.
    • Offline
    • Oklaski: 107
    Pozdrawiam,
    Lynx

    Odp: Ciekawe okazy 12 lat, 3 miesięcy temu #25658

    Z uporem maniaka dalej będę propagował medalierstwo ;)
    Oto kolejna aukcja, tym razem ciekawego medalu-plakiety z 1905 roku:
    allegro.pl/pamiatkowy-medal-i2008130642.html
    Szczerze mówiąc z kilku powodów jest to ciekawy medal. Pierwszym jest sama osoba inż. Wierzbickiego. Zapewniam warto trochę poczytać o jego życiu i dokonaniach. Drugim... cóż, dworzec kolejowy we Lwowie, który został uwidoczniony właśnie na tym medalu ;)
    Ostatnio dokonano remontu jednego z dworców w Polsce, a konkretnie w Przemyślu. Muszę przyznać, że obecnie wygląda nie jak dworzec lecz praktycznie jak pałac.
    Oto efekty wspomnianego remontu:
    turystyka.wp.pl/gid,11237392,title,przem...galeria_zdjecie.html
    • Offline
    • Oklaski: 151
    Numizmatyka uczy czytac znaki czasu.

    Odp: Ciekawe okazy 12 lat, 3 miesięcy temu Ostatnio zmieniany: przez Valkiria. #25687

    Lynx specialnie dla Ciebie :)

    aukcja zakonczona 06.01.2012 cena za trzy sztuki 306 euro.
    Za tę wiadomość podziękował(a): lynx
    • Eothain
    • Eothain

    Odp: Ciekawe okazy 12 lat, 3 miesięcy temu #25689

    To ja dorzucę jeszcze DWA grosze, z Elbląga (Jan Kazimierz, 1651)- www.allegromat.pl/aukcja95496
    • Offline
    • Oklaski: 107
    Pozdrawiam,
    Lynx

    Odp: Ciekawe okazy 12 lat, 3 miesięcy temu Ostatnio zmieniany: przez lynx. #25691

    Plakiety jednostronne z 1926 roku :)
    W sumie według mojej wiedzy wybito serię 5. plakiet o tematyce religijnej. Każda z nich w dwóch wersjach tzw. dużej o wymiarach mniej więcej 90x60 mm i w wersji tzw. małej o wymiarach 40x27 mm.
    A tak dla informacji na fotkach zamieszczonych przez Valkirię kolejno:
    1 - Matka Boska Częstochowska
    2 - Głowa Chrystusa
    3 - Matka Boska Ostrobramska
    Szósta plakieta o wspomnianej przeze mnie tematyce, to Święty Ekspedyt, ale ja wiem, że wybito ją o wymiarach 83x42 mm, nie mam natomiast informacji o mniejszej wersji.
    • Offline
    • Oklaski: 151
    Numizmatyka uczy czytac znaki czasu.

    Odp: Ciekawe okazy 12 lat, 3 miesięcy temu Ostatnio zmieniany: przez Valkiria. #25698

    Eothain jak Ty DWA to ja TRZY :)

    Zakonczyla sie kolejna ciekawa aukcja.
    Unikatowa jednostronna odbitka 3 grosze 1831
    waga 8,52g
    cena koncowa 1,136 dolarow.

    Mam wlasna teorie odnosnie tej monety ale chetnie poznam Wasze :)
    Załączniki:
    • Offline
    • Oklaski: 119
    Nemo est mortalium, qui sapiat omnibus horis
    TPZN nr 46
    forum.tpzn.pl/index.php

    Odp: Ciekawe okazy 12 lat, 3 miesięcy temu #25699

    Dyskusja na ten temat toczy(ła) się tez na forum allegro: allegro.pl/phorum/read.php?f=274&i=193492&t=193492
    • Offline
    • Oklaski: 151
    Numizmatyka uczy czytac znaki czasu.

    Odp: Ciekawe okazy 12 lat, 3 miesięcy temu #25700

    A na Twoje oko Borsuk ?
Moderatorzy: bartek
Wygenerowano w 0.27 sekundy

Nowe zasady dotyczące ciasteczek (cookies). Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Wasze oczekiwania. W razie potrzeby można zablokować ciasteczka w przeglądarce jak to zrobić tutaj.

Akceptuję zapisywanie ciasteczek (cookie) dla tej strony:

EU Cookie Directive Module Information